Interlinear glossed text

PKZ_196X_SU0210

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
davaj
ptcl
davaj
start.to
)
 
nʼezittə
v
nʼe-zittə
give.birth-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
On-
****
****
****
)
 
Onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
üdʼüge
adj
üdʼüge
small.[NOM.SG]
penzi
n
penzi
snake.[NOM.SG]
(
 
ur-
****
****
****
)
 
üžünə
n
üžü-nə
cap-LAT
üzəbi
v
üzə-bi
descend-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 

pers
s/he.[NOM.SG]
)
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
suʔmiluʔpi
v
suʔmi-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭ=
dempro
this.[NOM.SG]
)
 

dempro
this.[NOM.SG]
bĭdəbi
v
bĭdə-bi
catch.up-PST.[3SG]
,
 
bĭdəbi
v
bĭdə-bi
catch.up-PST.[3SG]
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then

dempro
this.[NOM.SG]
üžüttə
****
üžü-ttə
cap-ABL.3SG
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG]
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then

dempro
this.[NOM.SG]
(
 
ej=
ptcl
ej
NEG
ej=
ptcl
ej
NEG
)
 
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nə
s/he-LAT
ugandə
adv
ugandə
very
(
 
mĭ-
****
****
****
)
 
mĭliem
v
-lie-m
give-PRS-1SG
,
 
a
conj
a
but
(
 
dĭn=
adv
dĭn
there
)
 

dempro
this.[NOM.SG]
măna
pers
măna
I.LAT
kaməndə
pro.form
kamən-də
when-INDEF
ej
ptcl
ej
NEG
šolia
v
šo-lia
come-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
pers
măn
I.NOM
)
 
)
 
Măn
adv
ugandə
very
ugandə
adv
tăŋ
strongly
tăŋ
v
măndə-r-lia-m
look-FRQ-PRS-1SG

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
adj
jakšə
good.[NOM.SG]
)
 
)
 
Jakšə
v
măndə-r-də
look-FRQ-IMP.2SG.O

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
kuzam
n
kuza-m
man-ACC
kăde
que
kăde
how
kăštəsʼtə
v
kăštə-sʼtə
call-INF.LAT
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
kăde
que
kăde
how
numəjzittə
v
numəj-zittə
name-INF.LAT
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nʼuʔdə
adv
nʼuʔdə
up
măndəraʔ
v
măndə-r-aʔ
look-FRQ-IMP.2SG
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
adv
nʼuʔdə
up
)
 
)
 
Nʼuʔdə
v
măndə-r-aʔ
look-FRQ-IMP.2SG
măndəraʔ
n
măja-nə
mountain-LAT

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nada
ptcl
nada
should
teʔmem
n
teʔme-m
rope-ACC
sarzittə
v
sar-zittə
bind-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Üžüm
n
üžü-m
cap-ACC
nada
ptcl
nada
should
šerzittə
v
šer-zittə
dress-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Pargam
n
parga-m
fur.coat-ACC
nada
ptcl
nada
should
šerzittə
v
šer-zittə
dress-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
nʼiʔtə
adv
nʼiʔtə
(to)outside
kanzittə
v
kan-zittə
go-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
(
 
čumbə
n
čum-bə
tent-ACC.3SG
)
 
kambiam
v
kam-bia-m
go-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Čumgən
n
čum-gən
tent-LOC
amnobiam
v
amno-bia-m
sit-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
baroʔ
****
baroʔ
****
)
 
kalladʼürbiem
v
kalladʼür-bie-m
leave-PST-1SG
(
 
čum-
****
****
****
)
 
čumgəndə
n
čum-gəndə
tent-LAT/LOC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
üdʼüge
adj
üdʼüge
small.[NOM.SG]
ibiem
v
i-bie-m
be-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ine
n
ine
horse.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
(
 
nuʔ-
****
****
****
)
 
miʔ
pers
miʔ
we.NOM
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Šide=
num
šide
two.[NOM.SG]
)
 
Šide
num
šide
two.[NOM.SG]
(
 
ki̮-
****
****
****
ke-
****
****
****
)
 

n
winter.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
ptcl
bar
PTCL
köreleʔpibeʔ
v
köre-leʔpi-beʔ
harness-DUR.PST-1PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭʔə
adv
dĭʔə
from.there
kandəga
v
kandə-ga
walk-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Măn
pers
măn
I.NOM
)
 
kallam
v
kal-la-m
go-FUT-1SG
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then

dempro
this.[NOM.SG]
(
 
kandə-
****
****
****
)
 
kaləj
v
ka-lə-j
go-FUT-3SG
mănzʼə
pers
măn-zʼə
I.NOM-INS
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Sʼabiam
v
sʼa-bia-m
climb-PST-1SG
čumdə
n
čum-də
tent-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobiam
v
amno-bia-m
sit-PST-1SG
(
 
čumdən
n
čum-dən
tent-NOM/GEN/ACC.3PL
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
už-
****
****
****
)
 
üzəbiem
v
üzə-bie-m
descend-PST-1SG
čumdə
n
čum-də
tent-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tura
n
tura
settlement.[NOM.SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
(
 
neniluʔpiʔi=
****
****
****
)
 
neniluʔpi
v
neni-luʔ-pi
burn-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Il
n
il
people.[NOM.SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
nuʔməleʔbəʔjə
v
nuʔmə-leʔbə-ʔjə
run-DUR-3PL
,
 

n
water.[NOM.SG]
detleʔbəʔjə
v
det-leʔbə-ʔjə
bring-DUR-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šünə
n
šü-nə
fire-LAT
kămlaʔbəʔjə
v
kăm-laʔbə-ʔjə
freeze-DUR-3PL
bar
ptcl
bar
PTCL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Štobi̮
conj
štobi̮
so.that
ej
ptcl
ej
NEG
nenibi
v
neni-bi
burn-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
kuza
n
kuza
man.[NOM.SG]
onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
kuzanə
n
kuza-nə
man-LAT
bar
ptcl
bar
PTCL
ipek
n
ipek
bread.[NOM.SG]
nendəbi
v
nen-də-bi
burn-TR-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
quant
bar
all
nendəluʔpi
v
nen-də-luʔ-pi
burn-TR-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Xatʼel
v
xatʼel
wanted
молотилка
****
****
****
(
 
nun-
****
****
****
)
 
nuldəsʼtə
v
nuldə-sʼtə
place-INF.LAT
,
 
(
 
a
conj
a
but
)
 

dempro
this.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
take-PST.[3SG]
da
conj
da
and
ipek
n
ipek
bread.[NOM.SG]
nendəluʔpi
v
nen-də-luʔ-pi
burn-TR-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Kudonzəbi
v
kudo-nzə-bi
scold-DES-PST.[3SG]
bʼa-
****
****
****
)
 
dĭzi
pers
-zi
s/he-INS
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
kuroluʔpi
v
kuro-luʔ-pi
be.angry-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Noʔ
n
noʔ
grass.[NOM.SG]
jaʔpiam
v
jaʔ-pia-m
cut-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Zarottə
n
zarot-tə
zarod-LAT
tažerbiam
v
tažer-bia-m
carry-PST-1SG
,
 
embiem
v
em-bie-m
put-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
neniluʔpi
v
neni-luʔ-pi
burn-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Maʔtə
n
maʔ-tə
tent-LAT
šobiam
v
šo-bia-m
come-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭn
there
bar
ptcl
bar
PTCL
nubiam
Rus
nu-bia-m
stand-PST-1SG
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
kalladʼu-
****
****
****
)
 
maʔtə
n
maʔ-tə
tent-LAT
kalladʼürbiem
v
kalladʼür-bie-m
leave-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Teinen
adv
teinen
today
măn
pers
măn
I.NOM
ej
ptcl
ej
NEG
togonoriam
v
togonor-ia-m
work-PRS-1SG
,
 
a
conj
a
but
tănzi
pers
tăn-zi
you.NOM-INS
dʼăbaktəriam
v
dʼăbaktər-ia-m
speak-PRS-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Xotʼ
conj
xotʼ
although
ej
ptcl
ej
NEG
sedem
adj
sedem
hard
,
 
a
conj
a
but
tararluʔpiem
v
tarar-luʔ-pie-m
get.tired-MOM-PST-1SG
ugandə
adv
ugandə
very
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
adv
ugandə
very
)
 
)
 
Ugandə
n
surno
rain.[NOM.SG]
surno
adv
tăŋ
strongly
tăŋ
v
kandə-ga
walk-PRS.[3SG]
kandəga
v
šonu-ga
come-PRS.[3SG]
,
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
M-
****
****
****
)
 
A
conj
a
but
măn
pers
măn
I.NOM
(
 
pa-
****
****
****
)
 
(
 
paʔi
n
pa-ʔi
wood-PL
)
 
amnolbiam
v
amnol-bia-m
seat-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Beržə
n
beržə
wind.[NOM.SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
šonuga
v
šonu-ga
come-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
kujnek
n
kujnek
shirt.[NOM.SG]
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭn
there
amnolbiam
v
amnol-bia-m
seat-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măna
pers
măna
I.LAT
ej
ptcl
ej
NEG
nünörbi
v
nünör-bi
wet-PST.[3SG]
,
 
a
ptcl
a to
otherwise
to
ptcl
bi̮
IRREAL
bi̮
v
nünör-bi
wet-PST.[3SG]
nünörbi
ptcl
bar
PTCL

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
dʼijenə
n
dʼije-nə
taiga-LAT
mĭmbiem
v
mĭm-bie-m
go-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüjnə
n
nüjnə
song.[NOM.SG]
(
 
nüj-
****
****
****
)
 
nüjbiem
v
nüj-bie-m
sing-PST-1SG
,
 
a
conj
a
but
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
dʼorbiam
v
dʼor-bia-m
cry-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
nʼim
n
nʼi-m
boy-NOM/GEN/ACC.1SG
kulaːmbi
v
ku-laːm-bi
see-RES-PST.[3SG]
,
 
măn
pers
măn
I.NOM
ajirbiam
v
ajir-bia-m
pity-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüke
n
nüke
woman.[NOM.SG]
i
conj
i
and
büzʼe
n
büzʼe
husband.[NOM.SG]
amnolaʔbəʔjə
v
amno-laʔbə-ʔjə
live-DUR-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
tăn
pers
tăn
you.NOM
(
 
šojonə
n
šojonə-
****LAT-
)
 
amnaʔ
v
amna
sit-IMP.2SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Gijen
que
gijen
where
ibiel
v
i-bie-l
be-PST-2SG
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Gibər
que
gibər
where.to
kandəgal
v
kandə-ga-l
walk-PRS-2SG
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Maʔtə
n
maʔ-tə
tent-LAT
kandəgam
v
kandə-ga-m
walk-PRS-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Aktʼa
n
aktʼa
money.[NOM.SG]
)
 
Aktʼa
n
aktʼa
money.[NOM.SG]
naga
v
naga
NEG.EX.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Aktʼažət
adj
aktʼa-žət
money-CAR.ADJ
amnozittə
v
amno-zittə
live-INF.LAT
ej
ptcl
ej
NEG
jakšə
adj
jakšə
good.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Aktʼa
n
aktʼa
money.[NOM.SG]
)
 
Aktʼa
n
aktʼa
money.[NOM.SG]
ige
v
i-ge
be-PRS.[3SG]
dak
ptcl
dak
so
,
 
jakšə
adj
jakšə
good.[NOM.SG]
amnozittə
v
amno-zittə
live-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Aktʼanə
n
aktʼa-nə
money-LAT
ĭmbi-nʼibudʼ
pro.form
ĭmbi-nʼibudʼ
what-INDEF
iləl
v
i-lə-l
take-FUT-2SG
,
 
munəjʔ
n
munəj
egg-PL
možna
ptcl
možna
is.possible
izittə
v
i-zittə
take-INF.LAT
,
 
ipek
n
ipek
bread.[NOM.SG]
izittə
v
i-zittə
take-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kola
n
kola
fish.[NOM.SG]
izittə
v
i-zittə
take-INF.LAT
,
 
uja
n
uja
meat.[NOM.SG]
iləl
v
i-lə-l
take-FUT-2SG
aktʼanə
n
aktʼa-nə
money-LAT
üge
adv
üge
always
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Aktʼa
n
aktʼa
money.[NOM.SG]
naga
v
naga
NEG.EX.[3SG]
dak
ptcl
dak
so
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF
ej
ptcl
ej
NEG
iləl
v
i-lə-l
take-FUT-2SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kola
n
kola
fish.[NOM.SG]
dʼabəsʼtə
v
dʼabə-sʼtə
capture-INF.LAT
kandəgal
v
kandə-ga-l
walk-PRS-2SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kola
n
kola
fish.[NOM.SG]
ej
ptcl
ej
NEG
(
 
dʼa-
****
****
****
)
 
dʼaʔpial
v
dʼaʔ-pia-l
capture-PST-2SG
dak
ptcl
dak
so
,
 
(
 

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
šoʔ
v
šo
come-CNG
maʔnəl
n
maʔ-nə-l
tent-LAT-NOM/GEN/ACC.2SG
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kanaʔ
v
kan-aʔ
go-IMP.2SG
tuganbə
n
tugan-bə
relative-NOM/GEN/ACC.1SG
kăštəʔ
v
kăštə
call-IMP.2SG
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ej
ptcl
ej
NEG
kalaʔi
v
ka-la-ʔi
go-FUT-3PL
dak
ptcl
dak
so
,
 
(
 
boštə
n
boš-tə
body-NOM/GEN/ACC.3SG

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
šoʔ
v
šo
come-CNG
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kăštʼit
v
kăštʼi-t
call-IMP.2SG.O
jakšəŋ
adv
jakšə
good-DAT.ADV
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Štobi̮
conj
štobi̮
so.that
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ej
ptcl
ej
NEG
jakšə
adj
jakšə
good.[NOM.SG]
kuza
n
kuza
man.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Arda
adv
arda
right
sʼimamzʼə
n
sʼima-m-zʼə
eye-NOM/GEN/ACC.1SG-INS
ej
ptcl
ej
NEG
moliam
v
mo-lia-m
can-PRS-1SG
măndəsʼtə
v
măndə-sʼtə
look-INF.LAT
,
 
putʼəga
adj
putʼəga
stinking.[NOM.SG]
ugandə
adv
ugandə
very
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Koldʼəŋ
adv
koldʼəŋ
softly
kanaʔ
v
kan-aʔ
go-IMP.2SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tăŋ
adv
tăŋ
strongly

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
mĭneʔ
v
mĭn-eʔ
go-CNG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuliom
v
ku-lio-m
see-PRS-1SG
bar
ptcl
bar
PTCL
:
 

dempro
this.[NOM.SG]
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
šonəga
v
šonə-ga
come-PRS.[3SG]
măna
pers
măna
I.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Boskəndə
pers
bos-kəndə
own-LAT/LOC.3SG
bar
ptcl
bar
PTCL
(
 
manʼiʔleʔbə
v
manʼiʔ-leʔbə
call-DUR.[3SG]
)
 
,
 
a
conj
a
but
măn
pers
măn
I.NOM
ej
ptcl
ej
NEG
kaliam
v
ka-lia-m
go-PRS-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dʼijegən
n
dʼije-gən
taiga-LOC
всякий
****
****
****
paʔi
n
pa-ʔi
wood-PL
bar
ptcl
bar
PTCL
özerleʔbəʔjə
v
özer-leʔbə-ʔjə
grow-DUR-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
svʼetogəʔi
n
svʼetog-əʔi
flower-PL
,
 
bar
ptcl
bar
PTCL
ugandə
adv
ugandə
very
tăŋ
adv
tăŋ
strongly
putʼəmniaʔi
v
putʼəm-nia-ʔi
smell-PRS-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ugandə
adv
ugandə
very
nünniom
v
nün-nio-m
hear-PRS-1SG
,
 
jakšə
adj
jakšə
good.[NOM.SG]
putʼəmnia
v
putʼəm-nia
smell-PRS.[3SG]
,
 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF
mĭnzerleʔbə
v
mĭnzer-leʔbə
make.boil-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kurizəʔi
n
kurizə-ʔi
hen-PL
mĭngeʔi
v
mĭn-ge-ʔi
go-PRS-3PL
dʼügən
n
dʼü-gən
earth-LOC
bar
ptcl
bar
PTCL
dʼüm
n
dʼü-m
earth-ACC
kădaʔlaʔbəʔjə
v
kădaʔ-laʔbə-ʔjə
brush-DUR-3PL
(
 
ujuzə-
****
****
****
)
 
ujuzaŋdə
n
uju-zaŋ-də
foot-PL-NOM/GEN/ACC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
****
****
****
)
 
)
 
(
 
Человека
****
****
****
)
 
надо
****
****
****

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
kuzam
n
kuza-m
man-ACC
nada
ptcl
nada
should
(
 
deʔsittə=
****
****
****
dĭ=
dempro
this.[NOM.SG]
bĭ-
****
****
****
)
 
edəʔsittə
v
edəʔ-sittə
wait-INF.LAT
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
büžü
adv
büžü
soon
šoləj
v
šo-lə-j
come-FUT-3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ara
n
ara
vodka.[NOM.SG]
detləj
v
det-lə-j
bring-FUT-3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
pers
-zeŋ
s/he-PL
)
 
)
 
Dĭzeŋ
ptcl
bar
PTCL
bar
dempro
-m
this-ACC
dĭm
v
edəʔ-leʔbə-ʔjə
wait-DUR-3PL

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭzeŋ=
pers
-zeŋ
s/he-PL
)
 
Dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
edəʔleʔbəʔjə
v
edəʔ-leʔbə-ʔjə
wait-DUR-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Teinen
adv
teinen
today
miʔ
pers
miʔ
we.NOM
jakšə
adj
jakšə
good.[NOM.SG]
(
 
dʼăbaktərləbiaʔ
****
dʼăbaktər-ləbiaʔ
speak-FUT
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
ĭmbi
que
ĭmbi
what.[NOM.SG]
dʼăbaktərlaʔpileʔ
v
dʼăbaktər-laʔpi-leʔ
speak-DUR.PST-2PL
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nan
****
nan
****
kudolbibaʔ
v
kudol-bi-baʔ
scold-PST-1PL
,
 
i
conj
i
and
bar
ptcl
bar
PTCL
šiʔ
pers
šiʔ
you.PL
kudolbibaʔ
v
kudol-bi-baʔ
scold-PST-1PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ineʔi
n
ine-ʔi
horse-PL
bar
ptcl
bar
PTCL
kandəgaʔi
v
kan-də-ga-ʔi
go-IPFVZ-PRS-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šide
num
šide
two.[NOM.SG]
ine
n
ine
horse.[NOM.SG]
kandəga
v
kandə-ga
walk-PRS.[3SG]
,
 
onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
ine
n
ine
horse.[NOM.SG]
kandəga
v
kandə-ga
walk-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
nʼim
n
nʼi-m
boy-NOM/GEN/ACC.1SG
šonəga
v
šonə-ga
come-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
gijen
que
gijen
where
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]

 
kola
n
kola
fish.[NOM.SG]
ile
v
i-le
take-CVB
mĭmbi
v
mĭm-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
ptcl
ej
NEG
)
 
)
 
Ej
v
tĭm-nie-m
learn-PRS-1SG
tĭmniem
v
deʔ-pi
bring-PST.[3SG]
,
 
deʔpi
ptcl
li
PTCL
li
ptcl
ej
NEG
,
 
ej
v
deʔ-pi
bring-PST.[3SG]

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Deʔpi
v
deʔ-pi
bring-PST.[3SG]
(
 
dak
ptcl
dak
so
)
 
,
 
pürzittə
v
pür-zittə
bake-INF.LAT
nada
ptcl
nada
should
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 

dempro
this
)
 
ne
n
ne
woman.[NOM.SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
nanəʔzəbi
adj
nanəʔzəbi
pregnant.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Büžü
adv
büžü
soon
(
 
büre
****
büre
****
)
 
ešši
n
ešši
child.[NOM.SG]
detləj
v
det-lə-j
bring-FUT-3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nada
ptcl
nada
should
dĭm
dempro
-m
this-ACC
(
 
nereluʔsittə
v
nere-luʔ-sittə
frighten-MOM-INF.LAT
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kanzittə
v
kan-zittə
go-INF.LAT
nada
ptcl
nada
should
,
 
ĭmbi-nʼibudʼ
pro.form
ĭmbi-nʼibudʼ
what-INDEF
sadarla
v
sadar-la
sell-CVB
izittə
v
i-zittə
take-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kamən
conj
kamən
when
dʼala
n
dʼala
day.[NOM.SG]

****
****
****

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
((…)).
****
****
****

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kamən
conj
kamən
when
dʼala
n
dʼala
day.[NOM.SG]
šolaʔbə
v
šo-laʔbə
come-DUR.[3SG]
(
 
i
conj
i
and
)
 
măn
pers
măn
I.NOM
uʔlaʔbəm
v
-laʔbə-m
get.up-DUR-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kamən
conj
kamən
when
dʼala
n
dʼala
day.[NOM.SG]
kandəga
v
kandə-ga
walk-PRS.[3SG]
măn
pers
măn
I.NOM
iʔbələm
v
iʔbə-lə-m
lie-FUT-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
dempro
this
)
 
)
 

n
winter.[NOM.SG]

adv
ugandə
very
ugandə
adj
šišəge
cold.[NOM.SG]
šišəge
v
i-bi
be-PST.[3SG]
ibi
adv
ugandə
very
,
 
ugandə
adj
numo
long.[NOM.SG]
numo
v
i-bi
be-PST.[3SG]

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüdʼəʔi
n
nüdʼə-ʔi
evening-PL
bar
ptcl
bar
PTCL
ugandə
adv
ugandə
very
(
 
no-
****
****
****
no-
****
****
****
nugo-
****
****
****
)
 
nugoʔi
n
nugo-ʔi
sweat-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
(
 
pʼe
n
pʼe
year.[NOM.SG]
)
 
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
dak
ptcl
dak
so
,
 
ugandə
adv
ugandə
very
ejü
adj
ejü
warm.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dʼalaʔi
n
dʼala-ʔi
day-PL
bar
ptcl
bar
PTCL
numoʔi
adj
numo-ʔi
long-PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nada
ptcl
nada
should
măna
pers
măna
I.LAT

n
water.[NOM.SG]
pʼeštə
n
pʼeš-tə
stove-LAT
nuldəsʼtə
v
nuldə-sʼtə
place-INF.LAT
,
 
a
ptcl
a to
otherwise
to
n
büzo
calf(babycow)
büzo
v
šo-lə-j
come-FUT-3SG

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

n
water.[NOM.SG]
naga
v
naga
NEG.EX.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
šišəge
adj
šišəge
cold.[NOM.SG]

n
water.[NOM.SG]
ej
ptcl
ej
NEG
bĭtlie
v
bĭt-lie
drink-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Nu-
****
****
****
nuldʼ-
****
****
****
)
 
Nuldeʔ
v
nuld-eʔ
place-IMP.2SG
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
ine
n
ine
horse.[NOM.SG]
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
padʼi
ptcl
padʼi
maybe
ej
ptcl
ej
NEG
nulia
v
nu-lia
stand-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nada
ptcl
nada
should
dĭm
dempro
-m
this-ACC
nuldəsʼtə
v
nuldə-sʼtə
place-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nʼi
n
nʼi
boy.[NOM.SG]
koʔbdozi
n
koʔbdo-zi
daughter-INS
bar
ptcl
bar
PTCL
özerbiʔi
v
özer-bi-ʔi
grow-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
nʼi
n
nʼi
boy.[NOM.SG]
(
 
mămbi
v
măm-bi
say-PST.[3SG]
)
 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
(
 
M-
****
****
****
)
 
Măna
pers
măna
I.LAT
kalal
v
ka-la-l
go-FUT-2SG
tibinə
n
tibi-nə
man-LAT
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kalam
v
ka-la-m
go-FUT-1SG
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nu
ptcl
nu
well
,
 
măn
pers
măn
I.NOM
iam
n
ia-m
mother-1SG
abam
n
aba-m
father-NOM/GEN/ACC.1SG
öʔlim
v
öʔ-li-m
send-FUT-1SG
,
 
tănan
pers
tănan
you.DAT
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
iat
n
ia-t
mother-NOM/GEN.3SG
)
 
iam
n
ia-m
mother-1SG
abam
n
aba-m
father-NOM/GEN/ACC.1SG
öʔlubi
v
öʔlu-bi
send-PST.[3SG]
,
 
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Koʔbdon
n
koʔbdo-n
daughter-GEN
iazi
n
ia-zi
mother-INS
abazi
n
aba-zi
father-INS
dʼăbaktərluʔpiʔi
v
dʼăbaktər-luʔ-pi-ʔi
speak-MOM-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Koʔbdol
n
koʔbdo-l
daughter-NOM/GEN/ACC.2SG
(
 
mĭbiʔ-
****
****
****
)
 
mĭbileʔ
v
-bi-leʔ
give-PST-2PL
(
 
măn=
pers
măn
I.NOM
nʼi-
****
****
****
)
 
măn
pers
măn
I.NOM
nʼinə
n
nʼi-nə
boy-LAT
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
(
 
Nu-
****
****
****
)
 
Mĭbibeʔ
v
-bi-beʔ
give-PST-1PL
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭb-
****
****
****
)
 
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
koʔbdom
n
koʔbdo-m
daughter-ACC
surarbiʔi
v
surar-bi-ʔi
ask-PST-3PL
:
 
"
 
Tăn
pers
tăn
you.NOM
kalal
v
ka-la-l
go-FUT-2SG
miʔ
pers
miʔ
we.NOM
nʼinə
n
nʼi-nə
boy-LAT
tibinə
n
tibi-nə
man-LAT
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kalam
v
ka-la-m
go-FUT-1SG
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
monoʔkobiʔi
v
monoʔko-bi-ʔi
marry-PST-3PL
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ara
n
ara
vodka.[NOM.SG]
deʔpiʔi
v
deʔ-pi-ʔi
bring-PST-3PL
,
 
ipek
n
ipek
bread.[NOM.SG]
deʔpiʔi
v
deʔ-pi-ʔi
bring-PST-3PL
,
 
uja
n
uja
meat.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Iʔgö
quant
iʔgö
many
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
il
n
il
people.[NOM.SG]
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ara
n
ara
vodka.[NOM.SG]
bĭʔpiʔi
v
bĭʔ-pi-ʔi
drink-PST-3PL
bar
ptcl
bar
PTCL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
nʼe-
****
****
****
)
 
несколько
****
****
****
dʼala
n
dʼala
day.[NOM.SG]
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
svʼetogəʔjə
n
svʼetog-əʔjə
flower-PL
šerbiʔi
v
šer-bi-ʔi
wear-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
tʼegermaʔnə
n
tʼegermaʔ-nə
bell.tower-LAT
kambiʔi
v
kam-bi-ʔi
go-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭn
there
abəs
n
abəs
priest.[NOM.SG]
(
 
dĭzem
pers
-zem
s/he-ACC.PL
)
 
kudaj
n
kudaj
God.[NOM.SG]
numan
v
numan üzə-bi
bow-PST.[3SG]

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
vʼe-
****
****
****
vʼenogə-
****
****
****
)
 
vʼenogəʔi
n
vʼenog-əʔi
wreath-PL
šerbiʔi
v
šer-bi-ʔi
dress-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
NOISE
pro.adv
dĭgəttə
then
)
 
)
 
Dĭgəttə
n
ma-ndə
tent-LAT/LOC.3SG
maːndə
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tože
ptcl
tože
also
bar
ptcl
bar
PTCL
ara
n
ara
vodka.[NOM.SG]
bĭʔpiʔi
v
bĭʔ-pi-ʔi
drink-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Koʔbdon
n
koʔbdo-n
daughter-GEN
tugandə
n
tugan-də
relative-LAT
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
nʼin
n
nʼi-n
boy-GEN
koʔbdo
n
koʔbdo
girl.[NOM.SG]
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Iʔgö
quant
iʔgö
many
il
n
il
people.[NOM.SG]
ibiʔi
v
i-bi-ʔi
be-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ara
n
ara
vodka.[NOM.SG]
iʔgö
quant
iʔgö
many
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Stolgən
n
stol-gən
table-LOC
)
 
ugandə
adv
ugandə
very
iʔgö
quant
iʔgö
many
ĭmbi
que
ĭmbi
what.[NOM.SG]
(
 
iʔb-
****
****
****
)
 
iʔbolaʔbə
v
iʔbo-laʔbə
lie-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kamən
conj
kamən
when
koʔbdo
n
koʔbdo
girl.[NOM.SG]
monoʔkobiʔi
v
monoʔko-bi-ʔi
marry-PST-3PL
,
 
iat
n
ia-t
mother-NOM/GEN.3SG
abat
n
aba-t
father-NOM/GEN.3SG
mămbiʔi
v
măm-bi-ʔi
say-PST-3PL
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dĭn
pro.adv
-n
s/he-GEN
oldʼat
n
oldʼa-t
clothing-NOM/GEN.3SG
naga
v
naga
NEG.EX.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nada
ptcl
nada
should
bătʼinkăʔi
n
bătʼinkă-ʔi
shoe-3PL
izittə
v
i-zittə
take-INF.LAT
,
 
nada
ptcl
nada
should
palʼto
n
palʼto
coat.[NOM.SG]
izittə
v
i-zittə
take-INF.LAT
,
 
plat
n
plat
scarf.[NOM.SG]
izittə
v
i-zittə
take-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
NOISE
n
oldʼa-t
clothing-NOM/GEN.3SG
)
 
)
 
Oldʼat
adv
amga
few
amga
n
kujnek-tə
shirt-NOM/GEN/ACC.3SG
,
 
kujnektə
v
naga
NEG.EX.[3SG]

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
dĭʔ-
****
****
****
)
 
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
aktʼam
n
aktʼa-m
money-ACC
ibiʔi
v
i-bi-ʔi
take-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šide
num
šide
two.[NOM.SG]
bʼeʔ
num
bʼeʔ
ten.[NOM.SG]
sumna
num
sumna
five.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
iat
n
ia-t
mother-NOM/GEN.3SG
aban
n
aba-n
father-GEN
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nə
s/he-LAT
mĭbiʔi
v
-bi-ʔi
give-PST-3PL
tüžöj
n
tüžöj
cow.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tugazaŋdən
n
tuga-zaŋ-dən
relative-PL-NOM/GEN/ACC.3PL
mĭbiʔi
v
-bi-ʔi
give-PST-3PL
ular
n
ular
sheep.[NOM.SG]
,
 
mĭbiʔi
v
-bi-ʔi
give-PST-3PL
ineʔi
n
ine-ʔi
horse-PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Aktʼa
n
aktʼa
money.[NOM.SG]
mĭbiʔi
v
-bi-ʔi
give-PST-3PL
ugandə
adv
ugandə
very
,
 
iʔgö
quant
iʔgö
many
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
[
 
I-
****
****
****
]
 
Il
n
il
people.[NOM.SG]
iʔgö
quant
iʔgö
many
ibiʔi
v
i-bi-ʔi
be-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
kondʼo
adv
kondʼo
long(time)
amnobiʔi
v
amno-bi-ʔi
live-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kagat
n
kaga-t
brother-NOM/GEN.3SG
(
 
išo
****
****
****
serbi
****
****
****
da
conj
da
and
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bazoʔ
adv
bazoʔ
again
(
 
dăre
ptcl
dăre
so
)
 
monoʔkobi
v
monoʔko-bi
marry-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then

dempro
this.[NOM.SG]
kalladʼürbi
v
kalladʼür-bi
leave-PST.[3SG]
,
 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nə
s/he-LAT
abat
n
aba-t
father-NOM/GEN.3SG
mĭbi
v
-bi
give-PST.[3SG]
bar
quant
bar
all
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
quant
bar
all
ĭmbi
que
ĭmbi
what.[NOM.SG]
mĭbi
v
-bi
give-PST.[3SG]
,
 
ine
n
ine
horse.[NOM.SG]
mĭbi
v
-bi
give-PST.[3SG]
,
 
ular
n
ular
sheep.[NOM.SG]
mĭbi
v
-bi
give-PST.[3SG]
,
 
tüžöjʔi
n
tüžöj-ʔi
cow-PL
mĭbi
v
-bi
give-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ipek
n
ipek
bread.[NOM.SG]
mĭbi
v
-bi
give-PST.[3SG]
,
 
(
 
tu-
****
****
****
)
 
tura
n
tura
house.[NOM.SG]
nuldəbi
n
nuldə-bi
place-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
(
 
kan-
****
****
****
kanzə-
****
****
****
)
 
kambiʔi
v
kam-bi-ʔi
go-PST-3PL
венчаться
****
****
****
ineʔizi
n
ine-ʔi-zi
horse-3PL-INS
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Koʔbdo
n
koʔbdo
girl.[NOM.SG]
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
kazak
n
kazak
Russian
iat
n
ia-t
mother-NOM/GEN.3SG
,
 
a
conj
a
but
nʼi
n
nʼi
boy.[NOM.SG]
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
kazak
n
kazak
Russian
iat
n
ia-t
mother-NOM/GEN.3SG
,
 
kazak
n
kazak
Russian
abat
n
aba-t
father-NOM/GEN.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dibər
adv
dibər
there
kambiʔi
v
kam-bi-ʔi
go-PST-3PL
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
maːʔndə
n
maːʔ-ndə
tent-LAT/LOC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
koʔbdon
n
koʔbdo-n
daughter-GEN
kazak
n
kazak
Russian
abat
n
aba-t
father-NOM/GEN.3SG
(
 
odʼa-
****
****
****
)
 
oldʼa
n
oldʼa
clothing.[NOM.SG]
deʔpi
v
deʔ-pi
bring-PST.[3SG]
ящик
****
****
****
bar
ptcl
bar
PTCL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Păduškăʔi
n
păduškă-ʔi
pillow-3PL
deʔpi
v
deʔ-pi
bring-PST.[3SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Pʼerină
n
pʼerină
feather.bed.[NOM.SG]
deʔpi
v
deʔ-pi
bring-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
tʼegermaʔtə
n
tʼegermaʔ-tə
bell.tower-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
amnobiʔi
v
amno-bi-ʔi
sit.down-PST-3PL
(
 
stozə-
****
****
****
)
 
stoldə
n
stol-də
table-NOM/GEN/ACC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then

****
****
****
nʼin
n
nʼi-n
boy-GEN
kujnektə
n
kujnek-tə
shirt-NOM/GEN/ACC.3SG
kuvas,
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
toʔbdə.
adj
toʔbdə
new.[NOM.SG]

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Koʔbdon
n
koʔbdo-n
daughter-GEN
oldʼat
n
oldʼa-t
clothing-NOM/GEN.3SG
tože
ptcl
tože
also
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Toʔbdə
adj
toʔbdə
new.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ulut
n
ulu-t
head-NOM/GEN.3SG
bar
ptcl
bar
PTCL
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
,
 
vʼenok
n
vʼenok
wreath.[NOM.SG]
šerbiʔi
v
šer-bi-ʔi
dress-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nə
s/he-LAT
(o-
****
****
****
o-
****
****
****
)…
****
****
****

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nə
s/he-LAT
šide
num
šide
two.[NOM.SG]
kosa
n
kosa
braid.[NOM.SG]
kürbiʔi
v
kür-bi-ʔi
plait-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
sarbiʔi
v
sar-bi-ʔi
bind-PST-3PL
ulut
n
ulu-t
head-NOM/GEN.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kamən
conj
kamən
when

dempro
this.[NOM.SG]
koʔbdo
n
koʔbdo
girl.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
,
 
onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
(
 
koza-
****
****
****
)
 
kosa
n
kosa
braid.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
s-
****
****
****
kazak
n
kazak
Russian
iat=
n
ia-t
mother-NOM/GEN.3SG
)
 

dempro
this.[NOM.SG]
koʔbdon
n
koʔbdo-n
daughter-GEN
kazak
n
kazak
Russian
iat
n
ia-t
mother-NOM/GEN.3SG
i
conj
i
and
nʼin
n
nʼi-n
boy-GEN
kazak
n
kazak
Russian
iat
n
ia-t
mother-NOM/GEN.3SG
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nə
s/he-LAT
šide
num
šide
two.[NOM.SG]
kürbiʔi
v
kür-bi-ʔi
plait-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
sarbiʔi
v
sar-bi-ʔi
bind-PST-3PL
ulut
n
ulu-t
head-NOM/GEN.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋdə
dempro
-zeŋ-də
this-PL-NOM/GEN/ACC.3SG
nʼi
n
nʼi
boy.[NOM.SG]
koʔbdom
n
koʔbdo-m
daughter-NOM/GEN/ACC.1SG
kazak
n
kazak
Russian
abat
n
aba-t
father-NOM/GEN.3SG
(
 
ku-
****
****
****
)
 
kumbi
v
kum-bi
lead-PST.[3SG]
turanə
n
tura-nə
settlement-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭn
there
šindidə
que
šindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF
ej
ptcl
ej
NEG
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Iʔbəbi
v
iʔbə-bi
lie-PST.[3SG]
(
 
ʔi
****
****
****
)
 
kunolzittə
v
kunol-zittə
sleep-INF.LAT
i
conj
i
and
kamroluʔpiʔi
v
kamroluʔ-pi-ʔi-
****MOM-PST-3PL-
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Tugazaŋ-
****
****
****
)
 
Tuganzaŋdə
n
tugan-zaŋ-də
relative-PL-NOM/GEN/ACC.3SG
dĭzeŋdə
pers
-zeŋ-də
this-PL-LAT
mămbiʔi
v
măm-bi-ʔi
say-PST-3PL
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Jakšə
adj
jakšə
good.[NOM.SG]
(
 
amnolaʔ=
v
amno-laʔ
live-NOM/GEN/ACC.2PL
)
 
amnogaʔ
v
amno-gaʔ
live-IMP.2PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
dʼabərogaʔ
v
dʼabəro-gaʔ
fight-CNG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
kundonz-
****
****
****

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
kudonzlaʔ-
****
****
****
)
 

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
kudonzaʔ
v
kudo-nza
scold-DES-CNG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Puskaj
ptcl
puskaj
let.it
(
 
esseŋgə-
****
****
****
)
 
esseŋdə
n
es-seŋ-də
child-PL-LAT
iʔgö
quant
iʔgö
many
molaj
v
mo-la-j
can-FUT-3SG
,
 
nʼizeŋ
n
nʼi-zeŋ
boy-PL
,
 
koʔbsaŋ
n
koʔb-saŋ
daughter-PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
abəs
n
abəs
priest.[NOM.SG]
kăštəbiʔi
v
kăštə-bi-ʔi
call-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
ugandə
adv
ugandə
very
iʔgö
quant
iʔgö
many
ara
n
ara
vodka.[NOM.SG]
bĭʔpi
v
bĭʔ-pi
drink-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-m
this-ACC
kunnaːlbiʔi
v
kun-naːl-bi-ʔi
lead-RES-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
ugandə
adv
ugandə
very
ara
n
ara
vodka.[NOM.SG]
bĭʔpiʔi
v
bĭʔ-pi-ʔi
drink-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kondʼo
adv
kondʼo
long(time)
,
 
muktuʔ
num
muktuʔ
six.[NOM.SG]
dʼala
n
dʼala
day.[NOM.SG]
bĭʔpiʔi
v
bĭʔ-pi-ʔi
drink-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
bar
ptcl
bar
PTCL
amnobiʔi
v
amno-bi-ʔi
live-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
bar
ptcl
bar
PTCL
esseŋdə
n
es-seŋ-də
child-PL-LAT
ibiʔi
v
i-bi-ʔi
be-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nʼizeŋ
n
nʼi-zeŋ
boy-PL
ibiʔi
v
i-bi-ʔi
be-PST-3PL
,
 
koʔbtaŋ
****
****
****
ibiʔi
v
i-bi-ʔi
be-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Koʔpsaŋ
n
koʔp-saŋ
daughter-PL
(
 
(
 
DMG
****
****
****
)
 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
((…))
****
****
****

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
****
****
****
)
 
)
 
(
 
Măn
pers
măn
I.NOM
nʼim
n
nʼi-m
son-NOM/GEN/ACC.1SG
)
 
taldʼen
adv
taldʼen
yesterday
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
,
 
ara
n
ara
vodka.[NOM.SG]
bĭʔpi
v
bĭʔ-pi
drink-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ugandə
adv
ugandə
very
kondʼo
adv
kondʼo
long(time)
ej
ptcl
ej
NEG
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
maʔnə
n
maʔ-nə
tent-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
,
 
kunolluʔpi
v
kunol-luʔ-pi
sleep-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
ertən
n
ertə-n
morning-GEN
uʔbdəbi
v
uʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG]
i
conj
i
and
moluʔpi
v
mo-luʔ-pi
become-MOM-PST.[3SG]
togonorzittə
v
togonor-zittə
work-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
A
conj
a
but
măna
pers
măna
I.LAT
prišl-
****
****
****
)
 
Măn
pers
măn
I.NOM
šide
num
šide
two.[NOM.SG]
tüžöj
n
tüžöj
cow.[NOM.SG]
surdəbiam
v
surdə-bia-m
milk-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
-n
s/he-GEN
tüžöjdə
n
tüžöj-də
cow-NOM/GEN/ACC.3SG
i
conj
i
and
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
tüžöjdə
n
tüžöj-də
cow-NOM/GEN/ACC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
ne
n
ne
woman.[NOM.SG]
nanəʔzəbi
adj
nanəʔzəbi
pregnant.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šidəʔpi
v
šidəʔ-pi
gave.birth-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
dibər
adv
dibər
there
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
da
conj
da
and
bĭʔpi
v
bĭʔ-pi
drink-PST.[3SG]
ara
n
ara
vodka.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
taldʼen
adv
taldʼen
yesterday
(
 
ambam
****
ambam
****
)
 
(
 
măndər-
****
măndə-r
look-FRQ
)
 
măndobiam
v
măndo-bia-m
look-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
teinen
adv
teinen
today
nüdʼin
n
nüdʼi-n
evening-LOCADV

****
****
****
teinen
adv
teinen
today
nüdʼin
n
nüdʼi-n
evening-LOCADV

****
****
****

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
pro.adv
dĭgəttə
then
)
 
)
 
Dĭgəttə
dempro
-m
this-ACC
dĭm
****
dʼoduni
****
dʼoduni
v
ku-bia-m
see-PST-1SG
kubiam
indfpro
ĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF
,
 
ĭmbidə
v
deʔ-pi
bring-PST.[3SG]
deʔpi
conj
a
but
,
 
a
pers
măn
I.NOM
măn
v
kurol-laʔ-pia-m
get.angry-CVB-PST-1SG
kurollaʔpiam
ptcl
bar
PTCL

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Tăneldə
****
tăneldə
****
)
 
ej
ptcl
ej
NEG
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
dʼijegə
n
dʼije-gə
taiga-ABL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kamən
conj
kamən
when
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
šoləʔjə
v
šo-lə-ʔjə
come-FUT-3PL
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Teinen
adv
teinen
today
šoləʔjə
v
šo-lə-ʔjə
come-FUT-3PL
nüdʼində
n
nüdʼi-ndə
evening-LAT/LOC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amorzittə
v
amor-zittə
eat-INF.LAT
nada
ptcl
nada
should
dĭzeŋdə
pers
-zeŋ-də
this-PL-LAT
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
mĭzittə
v
-zittə
give-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
bar
ptcl
bar
PTCL
püjöliaʔi
v
püjö-lia-ʔi
be.hungry-PRS-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
pers
măn
I.NOM
)
 
)
 
(
 
Măn
adv
teinen
today
)
 
teinen
v
tenö-bia-m
think-PST-1SG
tenöbiam
pers
šiʔ
you.PL
šiʔ
ptcl
bar
PTCL
bar
v
šo-bi-laʔ
come-PST-2PL

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
šiʔ
pers
šiʔ
you.PL
ej
ptcl
ej
NEG
šobilaʔ
v
šo-bi-laʔ
come-PST-2PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
teinen
adv
teinen
today
(
 
kə-
****
****
****
)
 
teinen
adv
teinen
today
(
 
munəjʔjə
n
munəj-ʔjə
egg-PL
)
 
mĭnzərbiem
v
mĭnzər-bie-m
make.boil-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kălba
n
kălba
bear.leek.[NOM.SG]
(
 
dʼagarbiam
v
dʼagar-bia-m
cut-PST-1SG
)
 
,
 
munujʔ
n
munuj
egg-PL
embiem
v
em-bie-m
put-PST-1SG
,
 
(
 
gorom
****
gorom
****
)
 
embiem
v
em-bie-m
put-PST-1SG
,
 
šiʔnʼileʔ
pers
šiʔnʼileʔ
you.ACC.PL
bădəsʼtə
v
bădə-sʼtə
feed-INF.LAT
.
 


Text viewUtterance view