Interlinear glossed textPKZ_196X_SU0210| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| nʼezittəv
|
|
| nʼe | -zittə | | give.birth | -INF.LAT |
|
| suʔmiluʔpiv
|
|
| suʔmi | -luʔ | -pi | | jump | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| bĭdəbiv
|
|
| bĭdə | -bi | | catch.up | -PST.[3SG] |
bĭdəbiv
|
|
| bĭdə | -bi | | catch.up | -PST.[3SG] |
saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| tăŋv
|
|
| măndə | -r | -lia | -m | | look | -FRQ | -PRS | -1SG |
|
| Jakšəv
|
|
| măndə | -r | -də | | look | -FRQ | -IMP.2SG.O |
|
| măndəraʔv
|
|
| măndə | -r | -aʔ | | look | -FRQ | -IMP.2SG |
|
| Nʼuʔdəv
|
|
| măndə | -r | -aʔ | | look | -FRQ | -IMP.2SG |
|
| kalladʼürbiemv
|
|
| kalladʼür | -bie | -m | | leave | -PST | -1SG |
čumgəndən
|
|
| čum | -gəndə | | tent | -LAT/LOC.3SG |
|
| köreleʔpibeʔv
|
|
| köre | -leʔpi | -beʔ | | harness | -DUR.PST | -1PL |
|
| čumdənn
|
|
| čum | -dən | | tent | -NOM/GEN/ACC.3PL |
|
| neniluʔpiv
|
|
| neni | -luʔ | -pi | | burn | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| nuʔməleʔbəʔjəv
|
|
| nuʔmə | -leʔbə | -ʔjə | | run | -DUR | -3PL |
detleʔbəʔjəv
|
|
| det | -leʔbə | -ʔjə | | bring | -DUR | -3PL |
|
| kămlaʔbəʔjəv
|
|
| kăm | -laʔbə | -ʔjə | | freeze | -DUR | -3PL |
|
| nendəbiv
|
|
| nen | -də | -bi | | burn | -TR | -PST.[3SG] |
|
| nendəluʔpiv
|
|
| nen | -də | -luʔ | -pi | | burn | -TR | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| nendəluʔpiv
|
|
| nen | -də | -luʔ | -pi | | burn | -TR | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| Kudonzəbiv
|
|
| kudo | -nzə | -bi | | scold | -DES | -PST.[3SG] |
kuroluʔpiv
|
|
| kuro | -luʔ | -pi | | be.angry | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| neniluʔpiv
|
|
| neni | -luʔ | -pi | | burn | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| kalladʼürbiemv
|
|
| kalladʼür | -bie | -m | | leave | -PST | -1SG |
|
| dʼăbaktəriamv
|
|
| dʼăbaktər | -ia | -m | | speak | -PRS | -1SG |
|
| tararluʔpiemv
|
|
| tarar | -luʔ | -pie | -m | | get.tired | -MOM | -PST | -1SG |
|
| kulaːmbiv
|
|
| ku | -laːm | -bi | | see | -RES | -PST.[3SG] |
|
| amnolaʔbəʔjəv
|
|
| amno | -laʔbə | -ʔjə | | live | -DUR | -3PL |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | | what.[NOM.SG] | -INDEF |
|
| dʼabəsʼtəv
|
|
| dʼabə | -sʼtə | | capture | -INF.LAT |
|
| dʼaʔpialv
|
|
| dʼaʔ | -pia | -l | | capture | -PST | -2SG |
maʔnəln
|
|
| maʔ | -nə | -l | | tent | -LAT | -NOM/GEN/ACC.2SG |
|
| tuganbən
|
|
| tugan | -bə | | relative | -NOM/GEN/ACC.1SG |
|
| boštən
|
|
| boš | -tə | | body | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| sʼimamzʼən
|
|
| sʼima | -m | -zʼə | | eye | -NOM/GEN/ACC.1SG | -INS |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| manʼiʔleʔbəv
|
|
| manʼiʔ | -leʔbə | | call | -DUR.[3SG] |
|
| özerleʔbəʔjəv
|
|
| özer | -leʔbə | -ʔjə | | grow | -DUR | -3PL |
|
| putʼəmniaʔiv
|
|
| putʼəm | -nia | -ʔi | | smell | -PRS | -3PL |
|
| putʼəmniav
|
|
| putʼəm | -nia | | smell | -PRS.[3SG] |
ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | | what.[NOM.SG] | -INDEF |
mĭnzerleʔbəv
|
|
| mĭnzer | -leʔbə | | make.boil | -DUR.[3SG] |
|
| kădaʔlaʔbəʔjəv
|
|
| kădaʔ | -laʔbə | -ʔjə | | brush | -DUR | -3PL |
ujuzaŋdən
|
|
| uju | -zaŋ | -də | | foot | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| dĭmv
|
|
| edəʔ | -leʔbə | -ʔjə | | wait | -DUR | -3PL |
|
| edəʔleʔbəʔjəv
|
|
| edəʔ | -leʔbə | -ʔjə | | wait | -DUR | -3PL |
|
| dʼăbaktərləbiaʔ****
|
|
| dʼăbaktər | -ləbiaʔ | | speak | -FUT |
|
| dʼăbaktərlaʔpileʔv
|
|
| dʼăbaktər | -laʔpi | -leʔ | | speak | -DUR.PST | -2PL |
|
| kudolbibaʔv
|
|
| kudol | -bi | -baʔ | | scold | -PST | -1PL |
kudolbibaʔv
|
|
| kudol | -bi | -baʔ | | scold | -PST | -1PL |
|
| kandəgaʔiv
|
|
| kan | -də | -ga | -ʔi | | go | -IPFVZ | -PRS | -3PL |
|
| nanəʔzəbiadj
|
|
| nanəʔzəbi | | pregnant.[NOM.SG] |
|
| nereluʔsittəv
|
|
| nere | -luʔ | -sittə | | frighten | -MOM | -INF.LAT |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| abamn
|
|
| aba | -m | | father | -NOM/GEN/ACC.1SG |
|
| abamn
|
|
| aba | -m | | father | -NOM/GEN/ACC.1SG |
|
| dʼăbaktərluʔpiʔiv
|
|
| dʼăbaktər | -luʔ | -pi | -ʔi | | speak | -MOM | -PST | -3PL |
|
| Koʔbdoln
|
|
| koʔbdo | -l | | daughter | -NOM/GEN/ACC.2SG |
|
| monoʔkobiʔiv
|
|
| monoʔko | -bi | -ʔi | | marry | -PST | -3PL |
|
| tʼegermaʔnən
|
|
| tʼegermaʔ | -nə | | bell.tower | -LAT |
|
| numanv
|
|
| numan üzə | -bi | | bow | -PST.[3SG] |
|
| monoʔkobiʔiv
|
|
| monoʔko | -bi | -ʔi | | marry | -PST | -3PL |
|
| oldʼatn
|
|
| oldʼa | -t | | clothing | -NOM/GEN.3SG |
|
| NOISEn
|
|
| oldʼa | -t | | clothing | -NOM/GEN.3SG |
amgan
|
|
| kujnek | -tə | | shirt | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| Tugazaŋdənn
|
|
| tuga | -zaŋ | -dən | | relative | -PL | -NOM/GEN/ACC.3PL |
|
| Kagatn
|
|
| kaga | -t | | brother | -NOM/GEN.3SG |
|
| monoʔkobiv
|
|
| monoʔko | -bi | | marry | -PST.[3SG] |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | | leave | -PST.[3SG] |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| Pʼerinăn
|
|
| pʼerină | | feather.bed.[NOM.SG] |
|
| tʼegermaʔtən
|
|
| tʼegermaʔ | -tə | | bell.tower | -LAT |
|
| amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | | sit.down | -PST | -3PL |
stoldən
|
|
| stol | -də | | table | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| kujnektən
|
|
| kujnek | -tə | | shirt | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| oldʼatn
|
|
| oldʼa | -t | | clothing | -NOM/GEN.3SG |
|
| Dĭzeŋdədempro
|
|
| dĭ | -zeŋ | -də | | this | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG |
koʔbdomn
|
|
| koʔbdo | -m | | daughter | -NOM/GEN/ACC.1SG |
|
| šindidəque
|
|
| šindi | -də | | who.[NOM.SG] | -INDEF |
|
| kamroluʔpiʔiv
|
|
| kamro | luʔ- | pi- | ʔi- | | **** | MOM- | PST- | 3PL- |
|
| Tuganzaŋdən
|
|
| tugan | -zaŋ | -də | | relative | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| amnolaʔ=v
|
|
| amno | -laʔ | | live | -NOM/GEN/ACC.2PL |
|
| saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| kunnaːlbiʔiv
|
|
| kun | -naːl | -bi | -ʔi | | lead | -RES | -PST | -3PL |
|
| kunolluʔpiv
|
|
| kunol | -luʔ | -pi | | sleep | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| moluʔpiv
|
|
| mo | -luʔ | -pi | | become | -MOM | -PST.[3SG] |
togonorzittəv
|
|
| togonor | -zittə | | work | -INF.LAT |
|
| tüžöjdən
|
|
| tüžöj | -də | | cow | -NOM/GEN/ACC.3SG |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG |
tüžöjdən
|
|
| tüžöj | -də | | cow | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| nanəʔzəbiadj
|
|
| nanəʔzəbi | | pregnant.[NOM.SG] |
|
| šidəʔpiv
|
|
| šidəʔ | -pi | | gave.birth | -PST.[3SG] |
|
| kubiamindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | | what.[NOM.SG] | -INDEF |
mănv
|
|
| kurol | -laʔ | -pia | -m | | get.angry | -CVB | -PST | -1SG |
|
| nüdʼindən
|
|
| nüdʼi | -ndə | | evening | -LAT/LOC.3SG |
|
| püjöliaʔiv
|
|
| püjö | -lia | -ʔi | | be.hungry | -PRS | -3PL |
|
| mĭnzərbiemv
|
|
| mĭnzər | -bie | -m | | make.boil | -PST | -1SG |
|
Text view • Utterance view
|