Interlinear glossed text

PKZ_196X_SunMoonAndRaven_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnolaʔpi
v
amno-laʔ-piamno-laʔ-pi
live-DUR-PST 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
,
 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
pers
-ndĭ-n
s/he-GEN 
nagur
num
nagurnagur
three.[NOM.SG] 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
(
 
a-
****
********
**** 
)
 
anbardə
n
anbar-dəanbar-də
barn-LAT 
,
 
krupa
n
krupakrupa
groats.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
băranə
n
băra-nəbăra-nə
sack-LAT 
,
 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
băragən
n
băra-gənbăra-gən
sack-LOC 
ši
n
šiši
hole.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šonəbi
v
šonə-bišonə-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
šonəbi
v
šonə-bišonə-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
a
conj
aa
but 
krupat
n
krupa-tkrupa-t
groats-NOM/GEN.3SG 
bar
quant
barbar
all 
kamluʔpi
v
kam-luʔ-pikam-luʔ-pi
pour-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüket
n
nüke-tnüke-t
woman-NOM/GEN.3SG 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Gijen
que
gijengijen
where 
tăn
pers
tăntăn
you.GEN 
krupa
n
krupakrupa
groats.[NOM.SG] 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
ptcl
dada
well 
kamluʔpiam
v
kam-luʔ-pia-mkam-luʔ-pia-m
go-MOM-PST-1SG 
"
 
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Kuja
n
kujakuja
sun.[NOM.SG] 
kabažəraʔ
v
kabažər-aʔkabažər-aʔ
help-IMP.2SG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Mesʼatsdə
n
mesʼats-dəmesʼats-də
month-LAT 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Kabažəraʔ
v
kabažər-aʔkabažər-aʔ
help-IMP.2SG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
(
 
voron=
n
voronvoron
raven.[NOM.SG] 
)
 
vorondə
n
voron-dəvoron-də
raven-LAT 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Kabažəraʔ
v
kabažər-aʔkabažər-aʔ
help-IMP.2SG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
šobiʔi
v
šo-bi-ʔišo-bi-ʔi
come-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
(
 
ka-
****
********
**** 
)
 
kabažərbiʔi
v
kabažər-bi-ʔikabažər-bi-ʔi
help-PST-3PL 

dempro
this.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
koʔbsaŋdə
n
koʔb-saŋ-dəkoʔb-saŋ-də
daughter-PL-NOM/GEN/ACC.3SG 
šiʔnʼileʔ
pers
šiʔnʼileʔšiʔnʼileʔ
you.ACC.PL 
mĭlem
v
-le-mmĭ-le-m
give-FUT-1SG 
tibinə
n
tibi-nətibi-nə
man-LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Deppi
v
dep-pidep-pi
bring-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
krupam
n
krupa-mkrupa-m
groats-ACC 
nükendə
n
nüke-ndənüke-ndə
woman-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
urgo
adj
urgourgo
big.[NOM.SG] 
koʔbdonə
n
koʔbdo-nəkoʔbdo-nə
daughter-GEN.1SG 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Šereʔ
v
šer-eʔšer-eʔ
dress-IMP.2SG 
oldʼa
n
oldʼaoldʼa
clothing.[NOM.SG] 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
šerbi
v
šer-bišer-bi
dress-PST.[3SG] 
da
conj
dada
and 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
nʼiʔdə
adv
nʼiʔdənʼiʔdə
(to)outside 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
iluʔpi
v
i-luʔ-pii-luʔ-pi
take-MOM-PST.[3SG] 
kuja
n
kujakuja
sun.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
baška
indfpro
baškabaška
another.[NOM.SG] 
(
 
koʔbdotsiʔ
n
koʔbdo-t-siʔkoʔbdo-t-siʔ
daughter-3SG-INS 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Šereʔ
v
šer-eʔšer-eʔ
dress-IMP.2SG 
oldʼa
n
oldʼaoldʼa
clothing.[NOM.SG] 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
nʼiʔdə
adv
nʼiʔdənʼiʔdə
(to)outside 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
mesʼats
n
mesʼatsmesʼats
month.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
nagurgo
num
nagur-gonagur-go
three-ORD 
koʔbdonə
n
koʔbdo-nəkoʔbdo-nə
daughter-GEN.1SG 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Šereʔ
v
šer-eʔšer-eʔ
dress-IMP.2SG 
oldʼa
n
oldʼaoldʼa
clothing.[NOM.SG] 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
nʼiʔdə
adv
nʼiʔdənʼiʔdə
(to)outside 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
tože
ptcl
tožetože
also 
iluʔpi
v
i-luʔ-pii-luʔ-pi
take-MOM-PST.[3SG] 
voron
n
voronvoron
raven.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
bü-
****
********
**** 

dempro
this.[NOM.SG] 
kuʔ-
****
********
**** 
)
 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Kallam
v
kal-la-mkal-la-m
go-FUT-1SG 
koʔbdonə
n
koʔbdo-nəkoʔbdo-nə
daughter-GEN.1SG 
jadajlaʔ
v
jada-j-laʔjada-j-laʔ
village-VBLZ-CVB 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbiziʔ
que
ĭmbi-ziʔĭmbi-ziʔ
what-INS 
tănan
pers
tănantănan
you.ACC 
bădəsʼtə
v
bădə-sʼtəbădə-sʼtə
feed-INF.LAT 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
ptcl
dada
well 
(
 
măn=
pers
mănmăn
I.NOM 
)
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
nʼe
ptcl
nʼenʼe
not 
axota
Pred
axotaaxota
I.want 
amzittə
v
am-zittəam-zittə
eat-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
aladʼaʔi
n
aladʼa-ʔialadʼa-ʔi
pancake-3PL 
(
 
da
conj
dada
and 
bə-
****
********
**** 
)
 
,
 
koʔbdot
n
koʔbdo-tkoʔbdo-t
daughter-NOM/GEN.3SG 
aladʼaʔi
n
aladʼa-ʔialadʼa-ʔi
pancake-3PL 
embi
v
em-biem-bi
put-PST.[3SG] 
,
 
skavaradandə
n
skavarada-ndəskavarada-ndə
pan-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nuldəbi
n
nuldə-binuldə-bi
place-PST.[3SG] 
sontsənə
n
sontsə-nəsontsə-nə
sun-LAT 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
pürluʔpiʔi
v
pür-luʔ-pi-ʔipür-luʔ-pi-ʔi
bake-MOM-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
ambi
v
am-biam-bi
eat-PST.[3SG] 
i
conj
ii
and 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
maːʔndə
n
maːʔ-ndəmaːʔ-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nükendə
n
nüke-ndənüke-ndə
woman-LAT/LOC.3SG 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Pürəʔ
v
pür-əʔpür-əʔ
bake-IMP.2SG 
aladʼaʔi
n
aladʼa-ʔialadʼa-ʔi
pancake-3PL 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
davaj
Pred
davajdavaj
start.to 
pürzittə
v
pür-zittəpür-zittə
bake-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
(
 
aŋdə
n
-dəaŋ-də
mouth-LAT 
)
 
nuldəbi
n
nuldə-binuldə-bi
place-PST.[3SG] 
,
 
nulaʔbiʔi
v
nulaʔ-bi-ʔinulaʔ-bi-ʔi
stand-PST-3PL 
,
 
nulaʔbiʔi
v
nulaʔ-bi-ʔinulaʔ-bi-ʔi
stand-PST-3PL 
,
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
pürbiʔi
v
pür-bi-ʔipür-bi-ʔi
bake-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
pʼešdə
n
pʼeš-dəpʼeš-də
stove-LAT 
embi
v
em-biem-bi
put-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭndĭn
there 
pürbi
v
pür-bipür-bi
bake-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
ambi
v
am-biam-bi
eat-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kandəga
v
kandə-gakandə-ga
walk-PRS.[3SG] 
mesʼatsdə
n
mesʼats-dəmesʼats-də
month-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
moltʼa
n
moltʼamoltʼa
sauna.[NOM.SG] 
nendəbi
v
nendə-binendə-bi
light-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
moltʼanə
n
moltʼa-nəmoltʼa-nə
sauna-LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
edlia
v
ed-liaed-lia
be.visible-PRS.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
müjəbə
n
müjə-bəmüjə-bə
finger-ACC.3SG 
dibər
adv
dibərdibər
there 
paʔluʔpi
v
paʔ-luʔ-pipaʔ-luʔ-pi
climb-MOM-PST.[3SG] 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
băzajdəbi
v
băzaj-də-bibăzaj-də-bi
wash.oneself-IPFVZ-PST.[3SG] 
)
 
,
 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
bar
quant
barbar
all 
edlaʔbə
v
ed-laʔbəed-laʔbə
be.visible-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
maːndə
n
ma-ndəma-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nendəʔ
v
nendənendə-ʔ
light-IMP.2SG 
moltʼa
n
moltʼamoltʼa
sauna.[NOM.SG] 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüket
n
nüke-tnüke-t
woman-NOM/GEN.3SG 
nendəbi
v
nendə-binendə-bi
light-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
(
 
m-
****
********
**** 
)
 
băzaʔ
v
băzabăza-ʔ
wash-IMP.2SG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
dada
and 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
šü
n
šüšü
fire.[NOM.SG] 
naga
v
naganaga
NEG.EX 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
ši
n
šiši
hole.[NOM.SG] 
abi
v
a-bia-bi
make-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dibər
adv
dibərdibər
there 
müjət
n
müjə-tmüjə-t
finger-NOM/GEN.3SG 
paʔdəbi
v
paʔ-də-bipaʔ-də-bi
climb-TR-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüket
n
nüke-tnüke-t
woman-NOM/GEN.3SG 
uge
adv
ugeuge
always 
kirgarlaʔbə
v
kirgar-laʔbəkirgar-laʔbə
shout-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Naga
v
naganaga
NEG.EX 
šü
n
šüšü
fire.[NOM.SG] 
,
 
naga
v
naganaga
NEG.EX 
šü
n
šüšü
fire.[NOM.SG] 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
băzajdəbiʔi
v
băzaj-də-bi-ʔibăzaj-də-bi-ʔi
wash.oneself-IPFVZ-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šü
n
šüšü
fire.[NOM.SG] 
nendəbiʔi
v
nendə-bi-ʔinendə-bi-ʔi
light-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
erten
n
erte-nerte-n
morning-GEN 
uʔlaʔbə
v
-laʔbəuʔ-laʔbə
get.up-DUR.[3SG] 
,
 
(
 
ka-
****
********
**** 
,
 
ka-
****
****
****
)
 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Baška
indfpro
baškabaška
another.[NOM.SG] 
koʔbdonə
n
koʔbdo-nəkoʔbdo-nə
daughter-GEN.1SG 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
vorondə
n
voron-dəvoron-də
raven-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭndĭn
there 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
mĭzittə
v
-zittəmĭ-zittə
give-INF.LAT 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nu
ptcl
nunu
well 
davaj
Pred
davajdavaj
start.to 
kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭ=
dempro
this 
)
 

dempro
this 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
(
 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
)
 
(
 
kri̮londə
n
kri̮lo-ndəkri̮lo-ndə
wing-LAT/LOC.3SG 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šidegöʔ
num
šide-göʔšide-göʔ
two-COLL 
kunolluʔpiʔi
v
kunol-luʔ-pi-ʔikunol-luʔ-pi-ʔi
sleep-MOM-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
uzleʔpiʔi
v
uz-leʔ-pi-ʔiuz-leʔ-pi-ʔi
fall-DUR-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
kulaːmbiʔi
v
ku-laːm-bi-ʔiku-laːm-bi-ʔi
die-RES-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view