Interlinear glossed textPKZ_196X_SU0220_rest1_misc| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| kalladʼürbileʔv
|
|
| kalladʼür | -bi | -leʔ | kalladʼür-bi-leʔ | | leave | -PST | -2PL | |
oʔbdəbiamv
|
|
| oʔbdə | -bia | -m | oʔbdə-bia-m | | collect | -PST | -1SG | |
|
| Kambiamv
|
|
| kam | -bia | -m | kam-bia-m | | go | -PST | -1SG | |
|
| perluʔpiv
|
|
| per | -luʔpi | per-luʔpi | | show | -MOM.[3SG] | |
|
| ădʼejalăn
|
|
| ădʼejală | ădʼejală | | blanket.[NOM.SG] | |
ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
|
| Oldʼan
|
|
| oldʼa | oldʼa | | clothing.[NOM.SG] | |
ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
|
| Mašinan
|
|
| mašina | mašina | | machine.[NOM.SG] | |
ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
šödörizittəv
|
|
| šödör | -i | -zittə | šödör-i-zittə | | sew | -EP | -INF.LAT | |
|
| ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
esseŋgəndən
|
|
| es | -seŋ | -gəndə | es-seŋ-gəndə | | child | -PL | -LAT/LOC.3SG | |
ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
|
| ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
kilon
|
|
| kilo | kilo | | kilogramm.[NOM.SG] | |
|
| šalkovejn
|
|
| šalkovej | šalkovej | | rouble.[NOM.SG] | |
kilon
|
|
| kilo | kilo | | kilogramm.[NOM.SG] | |
|
| mĭbiʔiv
|
|
| mĭ | -bi | -ʔi | mĭ-bi-ʔi | | give | -PST | -3PL | |
dĭzeŋdəpers
|
|
| dĭ | -zeŋ | -də | dĭ-zeŋ-də | | this | -PL | -LAT | |
predsedatelʼn
|
|
| predsedatelʼ | predsedatelʼ | | chairman.[NOM.SG] | |
ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
|
| amnobiamv
|
|
| amno | -bia | -m | amno-bia-m | | sit | -PST | -1SG | |
|
| unučkatn
|
|
| unučka | -t | unučka-t | | granddaughter | -NOM/GEN.3SG | |
södörbiv
|
|
| södör | -bi | södör-bi | | sew | -PST.[3SG] | |
|
| amnobiamv
|
|
| amno | -bia | -m | amno-bia-m | | sit | -PST | -1SG | |
amnobiamv
|
|
| amno | -bia | -m | amno-bia-m | | sit | -PST | -1SG | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| Măndəmv
|
|
| măn | -də | -m | măn-də-m | | say | -IPFVZ | -1SG | |
maʔnʼin
|
|
| maʔ | -nʼi | maʔ-nʼi | | house | -LAT/LOC.1SG | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| šobiamv
|
|
| šo | -bia | -m | šo-bia-m | | come | -PST | -1SG | |
iʔbəbiemv
|
|
| iʔbə | -bie | -m | iʔbə-bie-m | | lie.down | -PST | -1SG | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| uʔbdəbiamv
|
|
| uʔbdə | -bia | -m | uʔbdə-bia-m | | get.up | -PST | -1SG | |
monoʔkosʼtəv
|
|
| monoʔko | -sʼtə | monoʔko-sʼtə | | marry | -INF.LAT | |
|
| măndəmv
|
|
| măn | -də | -m | măn-də-m | | say | -IPFVZ | -1SG | |
kanaʔv
|
|
| kan | -a | -ʔ | kan-a-ʔ | | go | -EP | -IMP.2SG | |
|
| mĭŋgeʔiv
|
|
| mĭŋ | -ge | -ʔi | mĭŋ-ge-ʔi | | go | -PRS | -3PL | |
dʼăbaktərzittəv
|
|
| dʼăbaktər | -zittə | dʼăbaktər-zittə | | speak | -INF.LAT | |
|
| kalladʼürləʔjəv
|
|
| kalladʼür | -lə | -ʔjə | kalladʼür-lə-ʔjə | | leave | -FUT | -3PL | |
|
| kalladʼürləʔjəv
|
|
| kalladʼür | -lə | -ʔjə | kalladʼür-lə-ʔjə | | leave | -FUT | -3PL | |
|
| kalladʼürləʔiv
|
|
| kalladʼür | -lə | -ʔi | kalladʼür-lə-ʔi | | leave | -FUT | -3PL | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
Šüdördəv
|
|
| šüdör | -də | šüdör-də | | sew | -IMP.2SG.O | |
părgan
|
|
| părga | părga | | fur.coat.[NOM.SG] | |
|
| Šüdörzittəv
|
|
| šüdör | -zittə | šüdör-zittə | | sew | -INF.LAT | |
molambiamv
|
|
| mo | -lam | -bia | -m | mo-lam-bia-m | | become | -RES | -PST | -1SG | |
|
| I̮ri̮mniemv
|
|
| i̮ri̮ | -m | -nie | -m | i̮ri̮-m-nie-m | | lazy | -FACT | -PRS | -1SG | |
|
| kalladʼürləʔiv
|
|
| kalladʼür | -lə | -ʔi | kalladʼür-lə-ʔi | | leave | -FUT | -3PL | |
|
| kalladʼürləʔjəv
|
|
| kalladʼür | -lə | -ʔjə | kalladʼür-lə-ʔjə | | leave | -FUT | -3PL | |
|
| Kanaʔv
|
|
| kan | -a | -ʔ | kan-a-ʔ | | go | -EP | -IMP.2SG | |
suraraʔv
|
|
| surar | -ʔ | surar-ʔ | | ask | -IMP.2SG | |
kalladʼürləʔjəv
|
|
| kalladʼür | -lə | -ʔjə | kalladʼür-lə-ʔjə | | leave | -FUT | -3PL | |
|
| Mănavʼitʼuʔšiʔv
|
|
| măn | avʼitʼuʔši | -ʔ | măn-avʼitʼuʔši-ʔ | | say | **** | -IMP.2SG | |
ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
nörbəliaʔiv
|
|
| nörbə | -lia | -ʔi | nörbə-lia-ʔi | | tell | -PRS | -3PL | |
ulumn
|
|
| ulu | -m | ulu-m | | head | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| öʔlüʔpiel=v
|
|
| öʔlüʔ | pie- | l- | öʔlüʔ-pie-l | | **** | PST- | 2SG- | |
öʔlüʔpiemv
|
|
| öʔlüʔ | pie- | m- | öʔlüʔ-pie-m | | **** | PST- | 1SG- | |
dʼăbaktərzittəv
|
|
| dʼăbaktər | -zittə | dʼăbaktər-zittə | | speak | -INF.LAT | |
|
| kələʔsəbiadj
|
|
| kələʔ | -səbi | kələʔ-səbi | | slyness | -ADJZ | |
|
| šiʔnʼileʔpers
|
|
| šiʔnʼileʔ | šiʔnʼileʔ | | you.ACC.PL | |
surarlamv
|
|
| surar | -la | -m | surar-la-m | | ask | -FUT | -1SG | |
maʔnʼin
|
|
| maʔ | -nʼi | maʔ-nʼi | | tent | -LAT/LOC.1SG | |
kaləlaʔv
|
|
| ka | -lə | -laʔ | ka-lə-laʔ | | go | -FUT | -2PL | |
|
| üdʼügeadj
|
|
| üdʼüge | üdʼüge | | small.[NOM.SG] | |
özerbiv
|
|
| özer | -bi | özer-bi | | grow | -PST.[3SG] | |
özerbiv
|
|
| özer | -bi | özer-bi | | grow | -PST.[3SG] | |
|
| molambiv
|
|
| mo | -lam | -bi | mo-lam-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| tondən
|
|
| to | -ndə | to-ndə | | edge | -LAT/LOC.3SG | |
šaʔsʼittəv
|
|
| šaʔ | -sʼittə | šaʔ-sʼittə | | hide | -INF.LAT | |
|
| bĭzəjdləlv
|
|
| bĭzəj | -d | -lə | -l | bĭzəj-d-lə-l | | wash.oneself | -TR | -FUT | -2SG | |
|
Text view • Utterance view
|