Interlinear glossed textPKZ_196X_NikitaKozhemyaka_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | live | -PST.[3SG] | |
pĭnzən
|
|
| pĭnzə | pĭnzə | | serpent.[NOM.SG] | |
|
| koʔbdotn
|
|
| koʔbdo | -t | koʔbdo-t | | daughter | -NOM/GEN.3SG | |
kunnaːmbiv
|
|
| kun | -naːm | -bi | kun-naːm-bi | | lead | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| pʼaŋdələjv
|
|
| pʼaŋdə | -lə | -j | pʼaŋdə-lə-j | | write | -FUT | -3SG | |
sazəndən
|
|
| sazən | -də | sazən-də | | paper | -LAT | |
abandən
|
|
| aba | -ndə | aba-ndə | | father | -LAT/LOC.3SG | |
öʔləjv
|
|
| öʔ | -lə | -j | öʔ-lə-j | | let | -FUT | -3SG | |
|
| dĭzeŋgəʔpers
|
|
| dĭ | -zeŋ | -gəʔ | dĭ-zeŋ-gəʔ | | s/he | -PL | -ABL | |
detləjv
|
|
| det | -lə | -j | det-lə-j | | bring | -FUT | -3SG | |
|
| ijatn
|
|
| ija | -t | ija-t | | mother | -NOM/GEN.3SG | |
abatn
|
|
| aba | -t | aba-t | | father | -NOM/GEN.3SG | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
Suraraʔv
|
|
| surar | -ʔ | surar-ʔ | | ask | -IMP.2SG | |
kuštüadj
|
|
| kuštü | kuštü | | powerful.[NOM.SG] | |
|
| surarzittəv
|
|
| surar | -zittə | surar-zittə | | ask | -INF.LAT | |
nörbəbiv
|
|
| nörbə | -bi | nörbə-bi | | tell | -PST.[3SG] | |
|
| Nikitapropr
|
|
| Nikita | Nikita | | Nikita.[NOM.SG] | |
Kožemʼakapropr
|
|
| Kožemʼaka | Kožemʼaka | | Kozhemyaka.[NOM.SG] | |
kuštüadj
|
|
| kuštü | kuštü | | powerful.[NOM.SG] | |
|
| öʔlüʔbiv
|
|
| öʔ | -lüʔ | -bi | öʔ-lüʔ-bi | | send | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| abiʔiv
|
|
| a | -bi | -ʔi | a-bi-ʔi | | make | -PST | -3PL | |
|
| Alaʔbiv
|
|
| a | -laʔ | -bi | a-laʔ-bi | | make | -DUR | -PST.[3SG] | |
|
| Neröluʔpiv
|
|
| nerö | -luʔ | -pi | nerö-luʔ-pi | | get.frightened | -MOM | -PST.[3SG] | |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
netsiʔn
|
|
| ne | -t | -siʔ | ne-t-siʔ | | woman | -3SG | -INS | |
šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| sajnʼeʔluʔpiv
|
|
| saj | nʼeʔ | -luʔ | -pi | saj-nʼeʔ-luʔ-pi | | off | pull | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| oʔbdobiv
|
|
| oʔbdo | -bi | oʔbdo-bi | | gather | -PST.[3SG] | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
dʼorbiʔiv
|
|
| dʼor | -bi | -ʔi | dʼor-bi-ʔi | | cry | -PST | -3PL | |
|
| kudʼelʼən
|
|
| kudʼelʼə | kudʼelʼə | | tow.[NOM.SG] | |
|
| Dʼögatʼsiʔn
|
|
| dʼögatʼ | -siʔ | dʼögatʼ-siʔ | | tar | -INS | |
tʼuʔpiv
|
|
| tʼuʔ | -pi | tʼuʔ-pi | | smear | -PST.[3SG] | |
|
| Kürleʔpiv
|
|
| kür | -leʔ | -pi | kür-leʔ-pi | | plait | -DUR | -PST.[3SG] | |
|
| Pĭnzətn
|
|
| pĭnzə | -t | pĭnzə-t | | serpent | -NOM/GEN.3SG | |
berlogəttən
|
|
| berlogə | -ttə | berlogə-ttə | | lair | -ABL.3SG | |
|
| Supsoʔv
|
|
| supso | -ʔ | supso-ʔ | | depart | -IMP.2SG | |
toadv
|
|
| vsʼo ravno | vsʼo ravno | | anyway | |
ravnov
|
|
| kut | -la | -m | kut-la-m | | kill | -FUT | -1SG | |
|
| ileʔbəv
|
|
| i | -leʔbə | i-leʔbə | | take | -DUR.[3SG] | |
|
| supsobiv
|
|
| supso | -bi | supso-bi | | depart | -PST.[3SG] | |
|
| dʼabərolbiv
|
|
| dʼabəro | -l | -bi | dʼabəro-l-bi | | fight | -FRQ | -PST.[3SG] | |
|
| Dʼabərobiʔiv
|
|
| dʼabəro | -bi | -ʔi | dʼabəro-bi-ʔi | | fight | -PST | -3PL | |
dʼabərobiʔiv
|
|
| dʼabəro | -bi | -ʔi | dʼabəro-bi-ʔi | | fight | -PST | -3PL | |
|
| pĭnzən
|
|
| pĭnzə | pĭnzə | | serpent.[NOM.SG] | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| dʼabərozittəv
|
|
| dʼabəro | -zittə | dʼabəro-zittə | | fight | -INF.LAT | |
|
| pʼeldən
|
|
| pʼel | -də | pʼel-də | | half | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
pʼeldən
|
|
| pʼel | -də | pʼel-də | | half | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| granʼn
|
|
| granʼ | granʼ | | border.[NOM.SG] | |
enzittəv
|
|
| en | -zittə | en-zittə | | put | -INF.LAT | |
|
| körerbiv
|
|
| körer | -bi | körer-bi | | harness | -PST.[3SG] | |
|
| dʼübən
|
|
| dʼü | -bə | dʼü-bə | | earth | -ACC.3SG | |
tĭlbiv
|
|
| tĭl | -bi | tĭl-bi | | dig | -PST.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
pʼeldən
|
|
| pʼel | -də | pʼel-də | | half | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
azittəv
|
|
| a | -zittə | a-zittə | | make | -INF.LAT | |
|
| kulaːmbiv
|
|
| ku | -laːm | -bi | ku-laːm-bi | | see | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| tajirluʔpiv
|
|
| tajir | -luʔ | -pi | tajir-luʔ-pi | | plough | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|