Interlinear glossed textPKZ_196X_Horse_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Aktʼatn
|
|
| aktʼa | -t | aktʼa-t | | money | -NOM/GEN.3SG | |
sadarzittəv
|
|
| sadar | -zittə | sadar-zittə | | sell | -INF.LAT | |
|
| băzəbiv
|
|
| băzə | -bi | băzə-bi | | wash | -PST.[3SG] | |
sabənziʔn
|
|
| sabən | -ziʔ | sabən-ziʔ | | soap | -INS | |
|
| Ertənadv
|
|
| ertə | -n | ertə-n | | morning | -ADV.LOC | |
uʔbdəbiv
|
|
| uʔbdə | -bi | uʔbdə-bi | | get.up | -PST.[3SG] | |
balgašadj
|
|
| balgaš | balgaš | | dirty.[NOM.SG] | |
šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| kunzittəv
|
|
| kun | -zittə | kun-zittə | | lead | -INF.LAT | |
bazardən
|
|
| bazar | -də | bazar-də | | market | -LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| Inemn
|
|
| ine | -m | ine-m | | horse | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
balgašadj
|
|
| balgaš | balgaš | | dirty.[NOM.SG] | |
|
| balgaštəadj
|
|
| balgaš | -tə | balgaš-tə | | dirty | -LAT | |
moləjv
|
|
| mo | -lə | -j | mo-lə-j | | become | -FUT | -3SG | |
|
| tĭmnielv
|
|
| tĭm | -nie | -l | tĭm-nie-l | | learn | -PRS | -2SG | |
azittəv
|
|
| a | -zittə | a-zittə | | make | -INF.LAT | |
|
| Sajjaʔtəv
|
|
| saj | jaʔ | -tə | saj-jaʔ-tə | | off | cut | -IMP.2SG.O | |
|
| kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
maːndən
|
|
| ma | -ndə | ma-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
kudonzlaʔbəv
|
|
| kudo | -nz | -laʔbə | kudo-nz-laʔbə | | scold | -DES | -DUR.[3SG] | |
|
| xvostən
|
|
| xvostə | xvostə | | tail.[NOM.SG] | |
sajjaʔpiv
|
|
| saj | jaʔ | -pi | saj-jaʔ-pi | | off | cut | -PST.[3SG] | |
|
| bazardən
|
|
| bazar | -də | bazar-də | | market | -LAT | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| măndərbiʔiv
|
|
| măndə | -r | -bi | -ʔi | măndə-r-bi-ʔi | | look | -FRQ | -PST | -3PL | |
|
| Amnəbiʔiv
|
|
| amnə | -bi | -ʔi | amnə-bi-ʔi | | sit | -PST | -3PL | |
|
| Ujutn
|
|
| uju | -t | uju-t | | foot | -NOM/GEN.3SG | |
kubiʔiv
|
|
| ku | -bi | -ʔi | ku-bi-ʔi | | see | -PST | -3PL | |
|
| xvostən
|
|
| xvostə | xvostə | | tail.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| iʔbəlaʔbəv
|
|
| iʔbə | -laʔbə | iʔbə-laʔbə | | lie | -DUR.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|