Interlinear glossed textPKZ_196X_HareAndRooster_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
pʼetuxn
|
|
| pʼetux | pʼetux | | rooster.[NOM.SG] | |
|
| Pʼetugənn
|
|
| pʼetug | -ə | -n | pʼetug-ə-n | | rooster | -EP | -GEN | |
pʼetuxn
|
|
| pʼetux | pʼetux | | rooster.[NOM.SG] | |
|
| molambiv
|
|
| mo | -lam | -bi | mo-lam-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
mĭndlaʔbəv
|
|
| mĭnd | -laʔbə | mĭnd-laʔbə | | go | -DUR.[3SG] | |
|
| zajasənn
|
|
| zajas | -ə | -n | zajas-ə-n | | hare | -EP | -GEN | |
turatn
|
|
| tura | -t | tura-t | | house | -NOM/GEN.3SG | |
kulambiv
|
|
| ku | -lam | -bi | ku-lam-bi | | die | -RES | -PST.[3SG] | |
molambiv
|
|
| mo | -lam | -bi | mo-lam-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| molambiv
|
|
| mo | -lam | -bi | mo-lam-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
pʼetuxtən
|
|
| pʼetux | -tə | pʼetux-tə | | rooster | -LAT | |
măndev
|
|
| măn | -de | măn-de | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| umlemv
|
|
| um | -le | -m | um-le-m | | run | -FUT | -1SG | |
kolamn
|
|
| ko | -la | -m | ko-la-m | | become.dry | -FUT | -1SG | |
|
| öʔlubiv
|
|
| öʔlu | -bi | öʔlu-bi | | send | -PST.[3SG] | |
sürerluʔpiv
|
|
| sürer | -luʔ | -pi | sürer-luʔ-pi | | drive | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
dʼorlaʔbəv
|
|
| dʼor | -laʔbə | dʼor-laʔbə | | cry | -DUR.[3SG] | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
lisitsan
|
|
| lisitsa | lisitsa | | fox.[NOM.SG] | |
|
| dʼorlaʔbəlv
|
|
| dʼor | -laʔbə | -l | dʼor-laʔbə-l | | cry | -DUR | -2SG | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
sürerluʔbiv
|
|
| sürer | -luʔ | -bi | sürer-luʔ-bi | | drive | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| măndev
|
|
| măn | -de | măn-de | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
sürerlʼimv
|
|
| sürer | -lʼi | -m | sürer-lʼi-m | | drive | -FUT | -1SG | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
sürerbiv
|
|
| sürer | -bi | sürer-bi | | drive | -PST.[3SG] | |
zajasəmn
|
|
| zajas | -ə | -m | zajas-ə-m | | hare | -EP | -ACC | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
pʼetugəmn
|
|
| pʼetug | -ə | -m | pʼetug-ə-m | | rooster | -EP | -1SG | |
|
| kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
dʼorlaʔbəv
|
|
| dʼor | -laʔbə | dʼor-laʔbə | | cry | -DUR.[3SG] | |
dʼorlaʔbəv
|
|
| dʼor | -laʔbə | dʼor-laʔbə | | cry | -DUR.[3SG] | |
|
| jaʔpiʔiv
|
|
| jaʔ | -pi | -ʔi | jaʔ-pi-ʔi | | cut | -PST | -3PL | |
|
| dʼorlaʔbəlv
|
|
| dʼor | -laʔbə | -l | dʼor-laʔbə-l | | cry | -DUR | -2SG | |
|
| lisitsan
|
|
| lisitsa | lisitsa | | fox.[NOM.SG] | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
sürerluʔpiv
|
|
| sürer | -luʔ | -pi | sürer-luʔ-pi | | drive | -MOM | -PST.[3SG] | |
sapkuzin
|
|
| sapku | -zi | sapku-zi | | scythe | -INS | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| Kanaʔv
|
|
| kan | -a | -ʔ | kan-a-ʔ | | go | -EP | -IMP.2SG | |
šapkuzin
|
|
| šapku | -zi | šapku-zi | | scythe | -INS | |
uləln
|
|
| ulə | -l | ulə-l | | head | -NOM/GEN/ACC.2SG | |
jaʔləbaʔv
|
|
| jaʔ | -lə | -baʔ | jaʔ-lə-baʔ | | cut | -FUT | -1PL | |
|
| uʔməlaʔpiv
|
|
| uʔmə | -laʔpi | uʔmə-laʔpi | | run | -DUR.PST.[3SG] | |
|
| puʔlaʔpiv
|
|
| puʔ | -laʔpi | puʔ-laʔpi | | hinder | -DUR.PST.[3SG] | |
|
| Pʼetuxn
|
|
| pʼetux | pʼetux | | rooster.[NOM.SG] | |
amolaʔpiv
|
|
| amo | -laʔpi | amo-laʔpi | | burn | -DUR.PST.[3SG] | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|