Interlinear glossed text

PKZ_196X_FrogPrincess_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
koŋ
n
koŋkoŋ
chief.[NOM.SG] 
amnobi
v
amno-biamno-bi
live-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
-ndĭ-n
s/he-GEN 
nagur
num
nagurnagur
three.[NOM.SG] 
nʼizeŋdə
n
nʼi-zeŋ-dənʼi-zeŋ-də
boy-PL-NOM/GEN/ACC.3SG 
ibiʔi
v
i-bi-ʔii-bi-ʔi
be-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
nʼizeŋdə
n
nʼi-zeŋ-dənʼi-zeŋ-də
boy-PL-LAT 
:
 
§
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nada
ptcl
nadanada
should 
šiʔnʼileʔ
pers
šiʔnʼileʔšiʔnʼileʔ
you.LAT.PL 
monoʔkosʼtə
v
monoʔko-sʼtəmonoʔko-sʼtə
marry-INF.LAT 
nezeŋ
n
ne-zeŋne-zeŋ
woman-PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Štobi̮
conj
štobi̮štobi̮
so.that 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
kuzittə
v
ku-zittəku-zittə
see-INF.LAT 
(
 
š-
****
********
**** 
)
 
šiʔnʼileʔ
pers
šiʔnʼileʔšiʔnʼileʔ
you.LAT.PL 
esseŋ
n
es-seŋes-seŋ
child-PL 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
No
ptcl
nono
well 
,
 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
măndəʔi
v
măn-də-ʔimăn-də-ʔi
say-IPFVZ-3PL 
:
 
§
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nu
ptcl
nunu
well 
monoʔkoʔ
v
monoʔkomonoʔko-ʔ
marry-IMP.2SG 
,
 
šindi
que
šindišindi
who.[NOM.SG] 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
kereʔ
adv
kereʔkereʔ
be.necessary 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Igeʔ
v
i-geʔi-geʔ
take-IMP.2PL 
multukʔi
n
multuk-ʔimultuk-ʔi
gun-PL 
i
conj
ii
and 
kangaʔ
v
kan-gaʔkan-gaʔ
go-IMP.2PL 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dʼiʔtəgeʔ
v
dʼiʔtə-geʔdʼiʔtə-geʔ
shoot-IMP.2PL 
)
 
strʼelaʔi
n
strʼela-ʔistrʼela-ʔi
arrow-PL 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
diʔnə=
pers
diʔ-nədiʔ-nə
s/he-LAT 
)
 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
kambiʔi
v
kam-bi-ʔikam-bi-ʔi
go-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
dʼiʔtəbi
v
dʼiʔtə-bidʼiʔtə-bi
shoot-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pisaʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG] 
(
 
kup-
****
********
**** 
)
 
kupʼestə
n
kupʼes-təkupʼes-tə
merchant-LAT 
,
 
turanə
n
tura-nətura-nə
house-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
dʼiʔtəbi
v
dʼiʔtə-bidʼiʔtə-bi
shoot-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pisaʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG] 

****
********
**** 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
[
 
KA
****
********
**** 
:
 
]
 
Боярский
****
********
**** 
.
 
[
 
PKZ
n
dvăres-tədvăres-tə
palace-LAT 
:
 
]
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
dʼiʔpi
v
dʼiʔ-pidʼiʔ-pi
shoot-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuŋgeŋ
adv
kuŋgekuŋge-ŋ
far-LAT.ADV 
kalladʼürbi
v
kalladʼür-bikalladʼür-bi
leave-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bălotăgən
n
bălotă-gənbălotă-gən
swamp-LOC 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
sit-DUR.[3SG] 
lʼaguškadə
n
lʼaguška-dəlʼaguška-də
frog-NOM/GEN/ACC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
strʼela
n
strʼelastrʼela
arrow.[NOM.SG] 
(
 
dĭʔnə=
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
u-
****
********
**** 
)
 
dĭʔən
dempro
dĭʔəndĭʔən
this.ABL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Deʔ
v
dede-ʔ
bring-IMP.2SG 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
strʼela
n
strʼelastrʼela
arrow.[NOM.SG] 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
,
 

 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

v
ii-ʔ
take-IMP.2SG 
măna
pers
mănamăna
I.ACC 
tibinə
n
tibi-nətibi-nə
man-LAT 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
dada
PTCL 
kăde
que
kădekăde
how 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tănan
pers
tănantănan
you.ACC 
ilem
v
i-le-mi-le-m
take-FUT-1SG 
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
vedʼ
ptcl
vedʼvedʼ
you.know 
lʼaguška
n
lʼaguškalʼaguška
frog.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nu
ptcl
nunu
well 
dăk
ptcl
dăkdăk
so 
,
 
(
 
tăn=
pers
tăntăn
you.NOM 
)
 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
sudʼbal
n
sudʼba-lsudʼba-l
fate-NOM/GEN/ACC.2SG 
,
 
it
v
i-ti-t
take-IMP.2SG.O 
măna
pers
mănamăna
I.ACC 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Maːndə
n
ma-ndəma-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
deʔpi
v
deʔ-pideʔ-pi
bring-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
abat-
****
********
**** 
al-
****
********
**** 
)
 
abi
v
a-bia-bi
make-PST.[3SG] 
svadʼbaʔi
****
svadʼbaʔisvadʼba-ʔi
****PL- 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
mămbi
v
măm-bimăm-bi
say-PST.[3SG] 
:
 
šödörjoʔ
v
šödör-joʔšödör-joʔ
sew-IMP.2SG.O 
kujnegəʔi
n
kujneg-əʔikujneg-əʔi
shirt-PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
šonə-
****
********
**** 
)
 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
Vanʼuška
propr
VanʼuškaVanʼuška
Vanyushka.[NOM.SG] 
maːndə
n
ma-ndəma-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
dʼăbaktəriam
v
dʼăbaktər-ia-mdʼăbaktər-ia-m
speak-PRS-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
dʼăbaktəria
v
dʼăbaktər-iadʼăbaktər-ia
speak-PRS.[3SG] 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
dada
and 
abam
n
aba-maba-m
father-NOM/GEN/ACC.1SG 
mămbi
v
măm-bimăm-bi
say-PST.[3SG] 
kujnek
n
kujnekkujnek
shirt.[NOM.SG] 
šöʔsittə
v
šöʔ-sittəšöʔ-sittə
sew-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Iʔbeʔ
v
iʔb-eʔiʔb-eʔ
lie.down-IMP.2SG 
,
 
(
 
kunoluʔ-
****
********
**** 
)
 
kunolaʔ
v
kunol-aʔkunol-aʔ
sleep-IMP.2SG 
,
 
a
conj
aa
but 
(
 
e-
****
********
**** 
)
 
kujnek
n
kujnekkujnek
shirt.[NOM.SG] 
moləj
v
mo-lə-jmo-lə-j
become-FUT-3SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
kunolluʔpi
v
kunol-luʔ-pikunol-luʔ-pi
sleep-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
nʼiʔdə
adv
nʼiʔdənʼiʔdə
outwards 
kalladʼürbi
v
kalladʼür-bikalladʼür-bi
leave-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kubat
n
kuba-tkuba-t
skin-NOM/GEN.3SG 
kürbi
v
kür-bikür-bi
peel.bark-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Davaj
pred
davajdavaj
start.to 
kirgarzittə
v
kirgar-zittəkirgar-zittə
shout-INF.LAT 
:
 
"
 
Šöʔkeʔ
Rus
šöʔ-keʔšöʔ-keʔ
sew-IMP.2PL 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kujnek
n
kujnekkujnek
shirt.[NOM.SG] 
abanə
n
aba-nəaba-nə
father-LAT 
,
 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
,
 
jakšə
adj
jakšəjakšə
good.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
kubabə
n
kuba-bəkuba-bə
skin-ACC.3SG 
šerbi
v
šer-bišer-bi
dress-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Tʼuna-
****
********
**** 
)
 
Turanə
n
tura-nətura-nə
house-LAT 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kujnektə
n
kujnek-təkujnek-tə
shirt-NOM/GEN/ACC.3SG 
embi
v
em-biem-bi
put-PST.[3SG] 
stolbə
n
stol-bəstol-bə
table-ACC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Stolbə
n
stol-bəstol-bə
table-ACC.3SG 
,
 
dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
uʔbdəbi
v
uʔbdə-biuʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG] 
tibit
n
tibi-ttibi-t
man-NOM/GEN.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
it
v
i-ti-t
take-IMP.2SG.O 
kujnek
n
kujnekkujnek
shirt.[NOM.SG] 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kundə
v
kun-dəkun-də
lead-IMP.2SG.O 
abandə
n
aba-ndəaba-ndə
father-LAT/LOC.3SG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
kun-
****
********
**** 
)
 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
abat
n
aba-taba-t
father-NOM/GEN.3SG 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Staršij
adj
staršijstaršij
elder.[NOM.SG] 
nʼində
n
nʼi-ndənʼi-ndə
son-LAT/LOC.3SG 
kujnek
n
kujnekkujnek
shirt.[NOM.SG] 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
tolʼkă
adv
tolʼkătolʼkă
only 
togonorzittə
v
togonor-zittətogonor-zittə
work-INF.LAT 

dempro
this.[NOM.SG] 
kujnektən
n
kujnek-tənkujnek-tən
shirt-NOM/GEN/ACC.3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
baška
indfpro
baškabaška
another.[NOM.SG] 
nʼin
n
nʼi-nnʼi-n
boy-GEN 
,
 
a
conj
aa
but 

dempro
that.[NOM.SG] 
kujnek
n
kujnekkujnek
shirt.[NOM.SG] 
tolʼkă
adv
tolʼkătolʼkă
only 
multʼanə
n
multʼa-nəmultʼa-nə
sauna-LAT 
mĭzittə
v
-zittəmĭ-zittə
give-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
nʼi
n
nʼinʼi
boy.[NOM.SG] 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
(
 
dö=
dempro
that.[NOM.SG] 
dö=
dempro
that.[NOM.SG] 
)
 

dempro
this.[NOM.SG] 
kujnek
n
kujnekkujnek
shirt.[NOM.SG] 
tolʼkă
adv
tolʼkătolʼkă
only 
(
 
sarskən
****
sarskənsarskən
**** 
)
 
amnozittə
v
amno-zittəamno-zittə
sit-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
DMG
****
********
**** 
)
 
)
 
Dĭn
pro-adv
-ndĭ-n
s/he-GEN 
abat
n
aba-taba-t
father-NOM/GEN.3SG 
ildə
n
il-dəil-də
people-NOM/GEN/ACC.3SG 
iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
oʔbdəbi
v
oʔbdə-bioʔbdə-bi
collect-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Stoldə
n
stol-dəstol-də
table-NOM/GEN/ACC.3SG 
uʔbdəbi
v
uʔbdə-biuʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kăštəbi
v
kăštə-bikăštə-bi
call-PST.[3SG] 
nʼizeŋ
n
nʼi-zeŋnʼi-zeŋ
boy-PL 
,
 
i
conj
ii
and 
nezeŋ
n
ne-zeŋne-zeŋ
woman-PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šobiʔi
v
šo-bi-ʔišo-bi-ʔi
come-PST-3PL 
,
 
amnobiʔi
v
amno-bi-ʔiamno-bi-ʔi
sit.down-PST-3PL 
stoldə
n
stol-dəstol-də
table-NOM/GEN/ACC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Uja
n
ujauja
meat.[NOM.SG] 
ambiʔi
v
am-bi-ʔiam-bi-ʔi
eat-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
leʔi
n
le-ʔile-ʔi
bone-3PL 
(
 
nda
****
ndanda
**** 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šobiʔi
v
šo-bi-ʔišo-bi-ʔi
come-PST-3PL 
dĭn
adv
-ndĭ-n
s/he-GEN 
kagazaŋdə
n
kaga-zaŋ-dəkaga-zaŋ-də
brother-PL-NOM/GEN/ACC.3SG 
,
 
mălliaʔi
v
măl-lia-ʔimăl-lia-ʔi
say-PRS-3PL 
:
 
"
 
Šindidə
que
šindi-dəšindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
(
 
dĭ=
dempro
this.[NOM.SG] 
m-
****
********
**** 
dĭm=
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
)
 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
lʼaguškam
n
lʼaguška-mlʼaguška-m
frog-NOM/GEN/ACC.1SG 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
amnolbiʔi
v
amnol-bi-ʔiamnol-bi-ʔi
seat-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
amnaʔbə
v
am-naʔbəam-naʔbə
eat-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
leʔi
n
le-ʔile-ʔi
bone-3PL 
rukaftə
n
rukaf-tərukaf-tə
sleeve-LAT 
elleʔbə
v
el-leʔbəel-leʔbə
put-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ara
n
araara
vodka.[NOM.SG] 
rukaftə
n
rukaf-tərukaf-tə
sleeve-LAT 
kămlia
v
kăm-liakăm-lia
pour-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Čaj
n
čajčaj
tea.[NOM.SG] 
dĭbər
adv
dĭbərdĭbər
there 
kămlia
v
kăm-liakăm-lia
pour-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
ambiʔi
v
am-bi-ʔiam-bi-ʔi
eat-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambiʔi
v
kam-bi-ʔikam-bi-ʔi
go-PST-3PL 
suʔmisʼtə
v
suʔmi-sʼtəsuʔmi-sʼtə
jump-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Sʼarzittə
v
sʼar-zittəsʼar-zittə
play-INF.LAT 
garmonnʼaziʔ
n
garmonnʼa-ziʔgarmonnʼa-ziʔ
accordion-INS 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
suʔmiluʔpi
v
suʔmi-luʔ-pisuʔmi-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

n
water.[NOM.SG] 
molaːmbi
v
mo-laːm-bimo-laːm-bi
become-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭgət-
****
********
**** 
)
 
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
udandə
n
uda-ndəuda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG 
(
 
(
 
NOISE
****
********
**** 
)
 
)
 
(
 
măxnula
****
********
**** 
)
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

n
water.[NOM.SG] 
molaːmbi
v
mo-laːm-bimo-laːm-bi
become-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tsar
n
tsartsar
tsar.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
nereʔluʔpi
v
nereʔ-luʔ-pinereʔ-luʔ-pi
frighten-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Baška
indfpro
baškabaška
another.[NOM.SG] 
udandə
n
uda-ndəuda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG 
măxnula
****
********
**** 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
nabəʔi
n
nabə-ʔinabə-ʔi
duck-PL 
šoluʔpiʔi
v
šo-luʔ-pi-ʔišo-luʔ-pi-ʔi
come-MOM-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
dʼürleʔpi
v
dʼür-leʔ-pidʼür-leʔ-pi
disappear-DUR-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
(
 
bareʔ
****
bareʔbareʔ
**** 
)
 
nezeŋ
n
ne-zeŋne-zeŋ
woman-PL 
udatsiʔ
****
uda-t-siʔuda-t-siʔ
hand-3SG-INS 
barəʔluʔpi
v
barəʔ-luʔ-pibarəʔ-luʔ-pi
throw.away-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
ptcl
barbar
PTCL 
ildə
n
il-dəil-də
people-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
i
conj
ii
and 
leziʔ
n
le-ziʔle-ziʔ
bone-INS 
)
 
kadəldə
n
kadəl-dəkadəl-də
face-LAT 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
toʔnarbi
v
toʔ-nar-bitoʔ-nar-bi
hit-MULT-PST.[3SG] 
(
 
bil-
****
********
**** 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Büziʔ
n
-ziʔbü-ziʔ
water-INS 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
sʼimattə
n
sʼima-t-təsʼima-t-tə
eye-3SG-LAT 
bar
ptcl
barbar
PTCL 

n
water.[NOM.SG] 
(
 
kăn-
****
********
**** 
)
 
kămnabiʔi
v
kămna-bi-ʔikămna-bi-ʔi
pour-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
maːʔndə
n
maːʔ-ndəmaːʔ-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kubabə
n
kuba-bəkuba-bə
skin-ACC.3SG 
kubi
v
ku-biku-bi
find-PST.[3SG] 
da
conj
dada
and 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
,
 
šünə
n
šü-nəšü-nə
fire-LAT 
(
 
emn-
****
********
**** 
)
 
embi
v
em-biem-bi
put-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
neniluʔpi
v
neni-luʔ-pineni-luʔ-pi
burn-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
maːndə
n
ma-ndəma-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ugaːndə
adv
ugaːndəugaːndə
very 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
ej
ptcl
ejej
NEG 
jakšə
adj
jakšəjakšə
good.[NOM.SG] 
abial
v
a-bia-la-bia-l
make-PST-2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tüj
adv
tüjtüj
now 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
kalladʼürləm
v
kalladʼür-lə-mkalladʼür-lə-m
leave-FUT-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
măna
pers
mănamăna
I.ACC 
măndərlal
v
măndə-r-la-lmăndə-r-la-l
look-FRQ-FUT-2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kalladʼürbi
v
kalladʼür-bikalladʼür-bi
leave-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
dʼorbi
v
dʼor-bidʼor-bi
cry-PST.[3SG] 
,
 
dʼorbi
v
dʼor-bidʼor-bi
cry-PST.[3SG] 
,
 
dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
)
 
.
 


Text viewUtterance view