Interlinear glossed textPKZ_196X_FrogPrincess_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | live | -PST.[3SG] | |
|
| nʼizeŋdən
|
|
| nʼi | -zeŋ | -də | nʼi-zeŋ-də | | boy | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
nʼizeŋdən
|
|
| nʼi | -zeŋ | -də | nʼi-zeŋ-də | | boy | -PL | -LAT | |
|
| šiʔnʼileʔpers
|
|
| šiʔnʼileʔ | šiʔnʼileʔ | | you.LAT.PL | |
monoʔkosʼtəv
|
|
| monoʔko | -sʼtə | monoʔko-sʼtə | | marry | -INF.LAT | |
|
| kuzittəv
|
|
| ku | -zittə | ku-zittə | | see | -INF.LAT | |
šiʔnʼileʔpers
|
|
| šiʔnʼileʔ | šiʔnʼileʔ | | you.LAT.PL | |
|
| măndəʔiv
|
|
| măn | -də | -ʔi | măn-də-ʔi | | say | -IPFVZ | -3PL | |
|
| monoʔkoʔv
|
|
| monoʔko | -ʔ | monoʔko-ʔ | | marry | -IMP.2SG | |
|
| Dʼiʔtəgeʔv
|
|
| dʼiʔtə | -geʔ | dʼiʔtə-geʔ | | shoot | -IMP.2PL | |
strʼelaʔin
|
|
| strʼela | -ʔi | strʼela-ʔi | | arrow | -PL | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| dʼiʔtəbiv
|
|
| dʼiʔtə | -bi | dʼiʔtə-bi | | shoot | -PST.[3SG] | |
|
| Saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
kupʼestən
|
|
| kupʼes | -tə | kupʼes-tə | | merchant | -LAT | |
|
| dʼiʔtəbiv
|
|
| dʼiʔtə | -bi | dʼiʔtə-bi | | shoot | -PST.[3SG] | |
|
| Saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| PKZn
|
|
| dvăres | -tə | dvăres-tə | | palace | -LAT | |
|
| dʼiʔpiv
|
|
| dʼiʔ | -pi | dʼiʔ-pi | | shoot | -PST.[3SG] | |
|
| Kuŋgeŋadv
|
|
| kuŋge | -ŋ | kuŋge-ŋ | | far | -LAT.ADV | |
kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | kalladʼür-bi | | leave | -PST.[3SG] | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| Bălotăgənn
|
|
| bălotă | -gən | bălotă-gən | | swamp | -LOC | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
lʼaguškadən
|
|
| lʼaguška | -də | lʼaguška-də | | frog | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| strʼelan
|
|
| strʼela | strʼela | | arrow.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
strʼelan
|
|
| strʼela | strʼela | | arrow.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| lʼaguškan
|
|
| lʼaguška | lʼaguška | | frog.[NOM.SG] | |
|
| sudʼbaln
|
|
| sudʼba | -l | sudʼba-l | | fate | -NOM/GEN/ACC.2SG | |
|
| Maːndən
|
|
| ma | -ndə | ma-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
|
| svadʼbaʔi****
|
|
| svadʼba | ʔi | svadʼba-ʔi | | **** | PL- | |
|
| mămbiv
|
|
| măm | -bi | măm-bi | | say | -PST.[3SG] | |
šödörjoʔv
|
|
| šödör | -joʔ | šödör-joʔ | | sew | -IMP.2SG.O | |
kujnegəʔin
|
|
| kujneg | -əʔi | kujneg-əʔi | | shirt | -PL | |
|
| Vanʼuškapropr
|
|
| Vanʼuška | Vanʼuška | | Vanyushka.[NOM.SG] | |
maːndən
|
|
| ma | -ndə | ma-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
dʼăbaktəriamv
|
|
| dʼăbaktər | -ia | -m | dʼăbaktər-ia-m | | speak | -PRS | -1SG | |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
dʼăbaktəriav
|
|
| dʼăbaktər | -ia | dʼăbaktər-ia | | speak | -PRS.[3SG] | |
|
| abamn
|
|
| aba | -m | aba-m | | father | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
mămbiv
|
|
| măm | -bi | măm-bi | | say | -PST.[3SG] | |
kujnekn
|
|
| kujnek | kujnek | | shirt.[NOM.SG] | |
šöʔsittəv
|
|
| šöʔ | -sittə | šöʔ-sittə | | sew | -INF.LAT | |
|
| Iʔbeʔv
|
|
| iʔb | -eʔ | iʔb-eʔ | | lie.down | -IMP.2SG | |
kunolaʔv
|
|
| kunol | -aʔ | kunol-aʔ | | sleep | -IMP.2SG | |
kujnekn
|
|
| kujnek | kujnek | | shirt.[NOM.SG] | |
moləjv
|
|
| mo | -lə | -j | mo-lə-j | | become | -FUT | -3SG | |
|
| kunolluʔpiv
|
|
| kunol | -luʔ | -pi | kunol-luʔ-pi | | sleep | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | kalladʼür-bi | | leave | -PST.[3SG] | |
|
| Kubatn
|
|
| kuba | -t | kuba-t | | skin | -NOM/GEN.3SG | |
kürbiv
|
|
| kür | -bi | kür-bi | | peel.bark | -PST.[3SG] | |
|
| kirgarzittəv
|
|
| kirgar | -zittə | kirgar-zittə | | shout | -INF.LAT | |
ŠöʔkeʔRus
|
|
| šöʔ | -keʔ | šöʔ-keʔ | | sew | -IMP.2PL | |
|
| Kujnekn
|
|
| kujnek | kujnek | | shirt.[NOM.SG] | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
|
| kubabən
|
|
| kuba | -bə | kuba-bə | | skin | -ACC.3SG | |
šerbiv
|
|
| šer | -bi | šer-bi | | dress | -PST.[3SG] | |
|
| Kujnektən
|
|
| kujnek | -tə | kujnek-tə | | shirt | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
stolbən
|
|
| stol | -bə | stol-bə | | table | -ACC.3SG | |
|
| Stolbən
|
|
| stol | -bə | stol-bə | | table | -ACC.3SG | |
uʔbdəbiv
|
|
| uʔbdə | -bi | uʔbdə-bi | | get.up | -PST.[3SG] | |
tibitn
|
|
| tibi | -t | tibi-t | | man | -NOM/GEN.3SG | |
|
| kujnekn
|
|
| kujnek | kujnek | | shirt.[NOM.SG] | |
|
| Kundəv
|
|
| kun | -də | kun-də | | lead | -IMP.2SG.O | |
abandən
|
|
| aba | -ndə | aba-ndə | | father | -LAT/LOC.3SG | |
|
| abatn
|
|
| aba | -t | aba-t | | father | -NOM/GEN.3SG | |
|
| Staršijadj
|
|
| staršij | staršij | | elder.[NOM.SG] | |
nʼindən
|
|
| nʼi | -ndə | nʼi-ndə | | son | -LAT/LOC.3SG | |
kujnekn
|
|
| kujnek | kujnek | | shirt.[NOM.SG] | |
togonorzittəv
|
|
| togonor | -zittə | togonor-zittə | | work | -INF.LAT | |
kujnektənn
|
|
| kujnek | -tən | kujnek-tən | | shirt | -NOM/GEN/ACC.3PL | |
|
| baškaindfpro
|
|
| baška | baška | | another.[NOM.SG] | |
kujnekn
|
|
| kujnek | kujnek | | shirt.[NOM.SG] | |
multʼanən
|
|
| multʼa | -nə | multʼa-nə | | sauna | -LAT | |
mĭzittəv
|
|
| mĭ | -zittə | mĭ-zittə | | give | -INF.LAT | |
|
| kujnekn
|
|
| kujnek | kujnek | | shirt.[NOM.SG] | |
amnozittəv
|
|
| amno | -zittə | amno-zittə | | sit | -INF.LAT | |
|
| abatn
|
|
| aba | -t | aba-t | | father | -NOM/GEN.3SG | |
ildən
|
|
| il | -də | il-də | | people | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
oʔbdəbiv
|
|
| oʔbdə | -bi | oʔbdə-bi | | collect | -PST.[3SG] | |
|
| Stoldən
|
|
| stol | -də | stol-də | | table | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
uʔbdəbiv
|
|
| uʔbdə | -bi | uʔbdə-bi | | get.up | -PST.[3SG] | |
|
| Kăštəbiv
|
|
| kăštə | -bi | kăštə-bi | | call | -PST.[3SG] | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | sit.down | -PST | -3PL | |
stoldən
|
|
| stol | -də | stol-də | | table | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| ambiʔiv
|
|
| am | -bi | -ʔi | am-bi-ʔi | | eat | -PST | -3PL | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
kagazaŋdən
|
|
| kaga | -zaŋ | -də | kaga-zaŋ-də | | brother | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
mălliaʔiv
|
|
| măl | -lia | -ʔi | măl-lia-ʔi | | say | -PRS | -3PL | |
Šindidəque
|
|
| šindi | -də | šindi-də | | who.[NOM.SG] | -INDEF | |
šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
lʼaguškamn
|
|
| lʼaguška | -m | lʼaguška-m | | frog | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
|
| amnolbiʔiv
|
|
| amnol | -bi | -ʔi | amnol-bi-ʔi | | seat | -PST | -3PL | |
|
| amnaʔbəv
|
|
| am | -naʔbə | am-naʔbə | | eat | -DUR.[3SG] | |
|
| rukaftən
|
|
| rukaf | -tə | rukaf-tə | | sleeve | -LAT | |
elleʔbəv
|
|
| el | -leʔbə | el-leʔbə | | put | -DUR.[3SG] | |
|
| rukaftən
|
|
| rukaf | -tə | rukaf-tə | | sleeve | -LAT | |
kămliav
|
|
| kăm | -lia | kăm-lia | | pour | -PRS.[3SG] | |
|
| kămliav
|
|
| kăm | -lia | kăm-lia | | pour | -PRS.[3SG] | |
|
| ambiʔiv
|
|
| am | -bi | -ʔi | am-bi-ʔi | | eat | -PST | -3PL | |
|
| Kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
suʔmisʼtəv
|
|
| suʔmi | -sʼtə | suʔmi-sʼtə | | jump | -INF.LAT | |
|
| Sʼarzittəv
|
|
| sʼar | -zittə | sʼar-zittə | | play | -INF.LAT | |
garmonnʼaziʔn
|
|
| garmonnʼa | -ziʔ | garmonnʼa-ziʔ | | accordion | -INS | |
|
| suʔmiluʔpiv
|
|
| suʔmi | -luʔ | -pi | suʔmi-luʔ-pi | | jump | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| molaːmbiv
|
|
| mo | -laːm | -bi | mo-laːm-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| udandən
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
|
| molaːmbiv
|
|
| mo | -laːm | -bi | mo-laːm-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| nereʔluʔpiv
|
|
| nereʔ | -luʔ | -pi | nereʔ-luʔ-pi | | frighten | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Baškaindfpro
|
|
| baška | baška | | another.[NOM.SG] | |
udandən
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
|
| šoluʔpiʔiv
|
|
| šo | -luʔ | -pi | -ʔi | šo-luʔ-pi-ʔi | | come | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| dʼürleʔpiv
|
|
| dʼür | -leʔ | -pi | dʼür-leʔ-pi | | disappear | -DUR | -PST.[3SG] | |
|
| udatsiʔ****
|
|
| uda | -t | -siʔ | uda-t-siʔ | | hand | -3SG | -INS | |
barəʔluʔpiv
|
|
| barəʔ | -luʔ | -pi | barəʔ-luʔ-pi | | throw.away | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| toʔnarbiv
|
|
| toʔ | -nar | -bi | toʔ-nar-bi | | hit | -MULT | -PST.[3SG] | |
|
| sʼimattən
|
|
| sʼima | -t | -tə | sʼima-t-tə | | eye | -3SG | -LAT | |
kămnabiʔiv
|
|
| kămna | -bi | -ʔi | kămna-bi-ʔi | | pour | -PST | -3PL | |
|
| nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
maːʔndən
|
|
| maːʔ | -ndə | maːʔ-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| Kubabən
|
|
| kuba | -bə | kuba-bə | | skin | -ACC.3SG | |
|
| neniluʔpiv
|
|
| neni | -luʔ | -pi | neni-luʔ-pi | | burn | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| maːndən
|
|
| ma | -ndə | ma-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| abialv
|
|
| a | -bia | -l | a-bia-l | | make | -PST | -2SG | |
|
| kalladʼürləmv
|
|
| kalladʼür | -lə | -m | kalladʼür-lə-m | | leave | -FUT | -1SG | |
|
| măndərlalv
|
|
| măndə | -r | -la | -l | măndə-r-la-l | | look | -FRQ | -FUT | -2SG | |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | kalladʼür-bi | | leave | -PST.[3SG] | |
|
| dʼorbiv
|
|
| dʼor | -bi | dʼor-bi | | cry | -PST.[3SG] | |
dʼorbiv
|
|
| dʼor | -bi | dʼor-bi | | cry | -PST.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|