Interlinear glossed text

PKZ_196X_FoxAndGrouse_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šidegöʔ
num
šide-göʔšide-göʔ
two-COLL 
(
 
i
conj
ii
and 
)
 
lisitsa
n
lisitsalisitsa
fox.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
tʼetʼerʼev
n
tʼetʼerʼevtʼetʼerʼev
grouse.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Lisitsa
n
lisitsalisitsa
fox.[NOM.SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Šoʔ
v
šošo-ʔ
come-IMP.2SG 
(
 
dunə-
****
********
**** 
)
 
dʼünə
n
dʼü-nədʼü-nə
place-LAT 
,
 
nʼergöʔ
v
nʼergönʼergö-ʔ
fly-IMP.2SG 
döbər
pro.adv
döbərdöbər
here 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tănziʔ
pers
tăn-ziʔtăn-ziʔ
you.NOM-INS 
dʼăbaktərlubaʔ
v
dʼăbaktər-lu-baʔdʼăbaktər-lu-baʔ
speak-FUT-1PL 
,
 
(
 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
)
 
tüj
adv
tüjtüj
now 
ej
ptcl
ejej
NEG 
nünniem
v
nün-nie-mnün-nie-m
hear-PRS-1SG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dʼok
ptcl
dʼokdʼok
no 
,
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
pimniem
v
pim-nie-mpim-nie-m
fear-PRS-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dʼügən
n
dʼü-gəndʼü-gən
earth-LOC 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
mĭngeʔi
v
mĭn-ge-ʔimĭn-ge-ʔi
go-PRS-3PL 
menʔi
n
men-ʔimen-ʔi
dog-PL 
da
conj
dada
and 
vsʼaki̮j
****
********
**** 
zveriʔi
n
zveri-ʔizveri-ʔi
beast-PL 
măna
pers
mănamăna
I.ACC 
amnuʔbələʔjə
v
am-nuʔbə-lə-ʔjəam-nuʔbə-lə-ʔjə
eat-MOM-FUT-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
ptcl
a toa to
otherwise 
to
pers
tăntăn
you.NOM 
tăn
adv
iššoiššo
more 
iššo
pers
mănamăna
I.ACC 
măna
v
am-na-lam-na-l
eat-FUT-2SG 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dʼok
ptcl
dʼokdʼok
no 
,
 
tüj
adv
tüjtüj
now 
ej
ptcl
ejej
NEG 
dʼabərolaʔbəʔjə
v
dʼabəro-laʔbə-ʔjədʼabəro-laʔbə-ʔjə
fight-DUR-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Jakšə
adj
jakšəjakšə
good 
amnolaʔbəʔjə
v
amno-laʔbə-ʔjəamno-laʔbə-ʔjə
live-DUR-3PL 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Von
adv
vonvon
there 
menzeŋ
n
men-zeŋmen-zeŋ
dog-PL 
nuʔməlaʔbəʔjə
v
nuʔmə-laʔbə-ʔjənuʔmə-laʔbə-ʔjə
run-DUR-3PL 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
nuʔməsʼtə
v
nuʔmə-sʼtənuʔmə-sʼtə
run-INF.LAT 
xatʼel
v
xatʼelxatʼel
wanted 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
nuʔməlaʔbəl
v
nuʔmə-laʔbə-lnuʔmə-laʔbə-l
run-DUR-2SG 
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tüj
adv
tüjtüj
now 
jakšə
adj
jakšəjakšə
good 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
amnolaʔbəʔjə
v
amno-laʔbə-ʔjəamno-laʔbə-ʔjə
live-DUR-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Šindidə
que
šindi-dəšindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF 
)
 
šindim
que
šindi-mšindi-m
who-ACC 
ej
ptcl
ejej
NEG 
amnia
v
am-niaam-nia
eat-PRS.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
šindi
que
šindišindi
who.[NOM.SG] 
tĭmniet
v
tĭm-nie-ttĭm-nie-t
learn-PRS-3SG.O 
,
 
možet
ptcl
možetmožet
maybe 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
ej
ptcl
ejej
NEG 
tĭmneʔi
v
tĭmne-ʔitĭmne-ʔi
know-3PL 
što
conj
štošto
that 
jakšə
adj
jakšəjakšə
good 
amnosʼtə
v
amno-sʼtəamno-sʼtə
live-INF.LAT 
da
conj
dada
and 
kabarluʔjəʔ
v
kabar-luʔ-jəʔkabar-luʔ-jəʔ
grab-MOM-3PL 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 

dempro
this.[NOM.SG] 
maːluʔpi
v
ma-luʔ-pima-luʔ-pi
leave-MOM-PST.[3SG] 
unnʼa
adv
unnʼaunnʼa
alone 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view