Interlinear glossed textPKZ_196X_FoxAndCrane_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| žuravlʼn
|
|
| žuravlʼ | žuravlʼ | | crane.[NOM.SG] | |
amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
|
| žuravlʼənən
|
|
| žuravlʼə | -nə | žuravlʼə-nə | | crane | -LAT | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
jadajlaʔv
|
|
| jada | -j | -laʔ | jada-j-laʔ | | village | -VBLZ | -CVB | |
mĭnzərləmv
|
|
| mĭnzər | -lə | -m | mĭnzər-lə-m | | make.boil | -FUT | -1SG | |
|
| Kašan
|
|
| kaša | kaša | | porridge.[NOM.SG] | |
amnalv
|
|
| am | -na | -l | am-na-l | | eat | -FUT | -2SG | |
|
| kămnəbiv
|
|
| kămnə | -bi | kămnə-bi | | pour | -PST.[3SG] | |
tarʼelkanən
|
|
| tarʼelka | -nə | tarʼelka-nə | | plate | -LAT | |
|
| Bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
amnaʔbəv
|
|
| am | -naʔbə | am-naʔbə | | eat | -DUR.[3SG] | |
amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| püjetn
|
|
| püje | -t | püje-t | | nose | -NOM/GEN.3SG | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| kallamv
|
|
| kal | -la | -m | kal-la-m | | go | -FUT | -1SG | |
maʔnənn
|
|
| maʔ | -nə | -n | maʔ-nə-n | | tent | -LAT | -1SG | |
|
| jadajlaʔv
|
|
| jada | -j | -laʔ | jada-j-laʔ | | village | -VBLZ | -CVB | |
|
| karəldʼanadv
|
|
| karəldʼan | karəldʼan | | tomorrow | |
lisitsan
|
|
| lisitsa | lisitsa | | fox.[NOM.SG] | |
|
| mĭnzərbiv
|
|
| mĭnzər | -bi | mĭnzər-bi | | make.boil | -PST.[3SG] | |
|
| kukšindən
|
|
| kukšin | -də | kukšin-də | | jug | -LAT | |
kămnəbiv
|
|
| kămnə | -bi | kămnə-bi | | pour | -PST.[3SG] | |
|
| Bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
amnaʔbəv
|
|
| am | -naʔbə | am-naʔbə | | eat | -DUR.[3SG] | |
|
| püjetsiʔn
|
|
| püje | -t | -siʔ | püje-t-siʔ | | nose | -3SG | -INS | |
|
| vʼezʼdʼepro.adv
|
|
| vʼezʼdʼe | vʼezʼdʼe | | everywhere | |
moliav
|
|
| mo | -lia | mo-lia | | can | -PRS.[3SG] | |
amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| dʼürbiv
|
|
| dʼür | -bi | dʼür-bi | | disappear | -PST.[3SG] | |
maːndən
|
|
| ma | -ndə | ma-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| mĭnliev
|
|
| mĭn | -lie | mĭn-lie | | go | -PRS.[3SG] | |
mĭnliev
|
|
| mĭn | -lie | mĭn-lie | | go | -PRS.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|