Interlinear glossed text

PKZ_196X_FireBird_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
koŋ
n
koŋkoŋ
chief.[NOM.SG] 
amnolaʔpi
v
amno-laʔ-piamno-laʔ-pi
live-DUR-PST 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
-ndĭ-n
s/he-GEN 
ibiʔi
v
i-bi-ʔii-bi-ʔi
be-PST-3PL 
nagurgoʔ
num
nagur-goʔnagur-goʔ
three-COLL 
(
 
(
 
NOISE
n
nʼi-zeŋ-dənʼi-zeŋ-də
boy-PL-NOM/GEN/ACC.3SG 
)
 
)
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
-ndĭ-n
s/he-GEN 
sad
n
sadsad
garder.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
,
 
jabloki
****
********
**** 
amnolaʔpiʔi
v
amno-laʔpi-ʔiamno-laʔpi-ʔi
live-DUR.PST-3PL 
,
 
kuvazəʔi
adj
kuvazə-ʔikuvazə-ʔi
beautiful-PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šindidə
que
šindi-dəšindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
tojirlaʔbə
v
tojir-laʔbətojir-laʔbə
steal-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
kuliot
v
ku-lio-tku-lio-t
see-PRS-3SG.O 
šindidə
que
šindi-dəšindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF 
(
 
tojirlaʔbə
v
tojir-laʔbətojir-laʔbə
steal-DUR.[3SG] 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nuldəbi
n
nuldə-binuldə-bi
place-PST.[3SG] 
iləm
n
il-mil-ə-m
people-EP-ACC 
măndərzittə
v
măndə-r-zittəmăndə-r-zittə
look-FRQ-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
măndliaʔi
v
mănd-lia-ʔimănd-lia-ʔi
look-PRS-3PL 
,
 
naga
v
naganaga
NEG.EX.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
(
 
nʼi
n
nʼinʼi
boy.[NOM.SG] 
)
 
(
 
mən-
****
********
**** 
)
 
mănlia
v
măn-liamăn-lia
say-PRS.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
kallam
v
kal-la-mkal-la-m
go-FUT-1SG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kunolluʔpi
v
kunol-luʔ-pikunol-luʔ-pi
sleep-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
kubi
v
ku-biku-bi
see-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
baška
indfpro
baškabaška
another.[NOM.SG] 
nʼi
n
nʼinʼi
boy.[NOM.SG] 
(
 
ka-
****
********
**** 
)
 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tože
ptcl
tožetože
also 
kunolluʔpi
v
kunol-luʔ-pikunol-luʔ-pi
sleep-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
kubi
v
ku-biku-bi
see-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
Ivanuška
propr
IvanuškaIvanuška
Ivanushka.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ej
ptcl
ejej
NEG 
kunolia
v
kunol-iakunol-ia
sleep-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
axota
Pred
axotaaxota
I.want 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
büziʔ
n
-ziʔbü-ziʔ
water-INS 
sʼimabə
n
sʼima-bəsʼima-bə
eye-ACC.3SG 
băzəlia
v
băzə-liabăzə-lia
wash-PRS.[3SG] 
da
conj
dada
and 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
mĭlleʔbə
v
mĭl-leʔbəmĭl-leʔbə
go-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kuliot
v
ku-lio-tku-lio-t
see-PRS-3SG.O 
,
 
kulaːmbi
v
ku-laːm-biku-laːm-bi
see-RES-PST.[3SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
:
 
nendluʔpi
v
nend-luʔ-pinend-luʔ-pi
burn-MOM-PST.[3SG] 
šü
n
šüšü
fire.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
ku-
****
********
**** 
)
 
kulaːmbi
v
ku-laːm-biku-laːm-bi
see-RES-PST.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Süj-
****
********
**** 
)
 
Süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
sit-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šü
n
šüšü
fire.[NOM.SG] 
dĭrgit
pro.adj
dĭrgitdĭrgit
such.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
-ndĭ-n
s/he-GEN 
(
 
müʔluʔpi
v
müʔ-luʔ-pimüʔ-luʔ-pi
punch-MOM-PST.[3SG] 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dʼabəluʔpi
v
dʼabə-luʔ-pidʼabə-luʔ-pi
capture-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
pʼero
n
pʼeropʼero
feather.[NOM.SG] 
(
 
de-
****
********
**** 
)
 
deʔpi
v
deʔ-pideʔ-pi
bring-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
abanə
n
aba-nəaba-nə
father-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
nʼim
n
nʼi-mnʼi-m
boy-NOM/GEN/ACC.1SG 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
(
 
D-
****
********
**** 
)
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
kubiom
v
ku-bio-mku-bio-m
see-PST-1SG 
,
 
šində
que
šindəšində
who 
tojirlaʔbə
v
tojir-laʔbətojir-laʔbə
steal-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
that.[NOM.SG] 
,
 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
deʔpiem
v
deʔ-pie-mdeʔ-pie-m
bring-PST-1SG 
pʼero
n
pʼeropʼero
feather.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
Žar-Ptitsa
****
********
**** 
mĭlleʔbə
v
mĭl-leʔbəmĭl-leʔbə
go-DUR.[3SG] 
i
conj
ii
and 
tojirlaʔbə
v
tojir-laʔbətojir-laʔbə
steal-DUR.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
abat
n
aba-taba-t
father-NOM/GEN.3SG 
stal
****
********
**** 
amzittə
v
am-zittəam-zittə
eat-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
tenöbi
v
tenö-bitenö-bi
think-PST.[3SG] 
,
 
tenöbi
v
tenö-bitenö-bi
think-PST.[3SG] 
:
 
"
 
Kangaʔ
v
kan-gaʔkan-gaʔ
go-IMP.2PL 
,
 
nʼizeŋ
n
nʼi-zeŋnʼi-zeŋ
boy-PL 
gibər-nʼibudʼ
indfpro
gibər-nʼibudʼgibər-nʼibudʼ
where.to-INDEF 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
quant
barbar
all 
dʼü
n
dʼüdʼü
earth.[NOM.SG] 
mĭngeʔ
v
mĭn-geʔmĭn-geʔ
go-IMP.2PL 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Il
n
ilil
people.[NOM.SG] 
mə-
****
********
**** 
mə-
****
****
****
mə-
****
****
****
)
 
Možet
ptcl
možetmožet
maybe 
(
 
gijən=
que
gijəngijən
where 
paim-
****
********
**** 
ku-
****
****
****
)
 
gijən-nʼibudʼ
indfpro
gijən-nʼibudʼgijən-nʼibudʼ
where-INDEF 

dempro
this.[NOM.SG] 
süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
(
 
dʼapia
****
********
**** 
-
****
****
****
dʼabiluj-
****
****
****
)
 
dʼapləlaʔ
v
dʼap-lə-laʔdʼap-lə-laʔ
capture-FUT-2PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Girgit
que
girgitgirgit
what.kind 
šü
n
šüšü
fire.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
(
 
ka-
****
********
**** 
)
 
kambiʔi
v
kam-bi-ʔikam-bi-ʔi
go-PST-3PL 
onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
dibər
adv
dibərdibər
there 
,
 
baška
indfpro
baškabaška
another.[NOM.SG] 
döbər
pro.adv
döbərdöbər
here 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Vanʼuška
propr
VanʼuškaVanʼuška
Vanyushka.[NOM.SG] 
tože
ptcl
tožetože
also 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
Ivan
propr
Ivan TsarevičIvan Tsarevič
Ivan_Tsarevich.[NOM.SG] 
Tsarevič
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Inebə
n
ine-bəine-bə
horse-ACC.3SG 
körerluʔpi
v
körer-luʔ-pikörer-luʔ-pi
harness-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ambi
v
am-biam-bi
eat-PST.[3SG] 
,
 
(
 
amnoʔ-
****
********
**** 
)
 
iʔbəbi
v
iʔbə-biiʔbə-bi
lie-PST.[3SG] 
kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Inet
n
ine-tine-t
horse-NOM/GEN.3SG 
mĭlleʔbə
v
mĭl-leʔbəmĭl-leʔbə
go-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ujubə
n
uju-bəuju-bə
foot-ACC.3SG 
sarbi
v
sar-bisar-bi
bind-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kundʼo
adv
kundʼokundʼo
long(time) 
kunolbi
v
kunol-bikunol-bi
sleep-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
uʔbdəbi
v
uʔbdə-biuʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuliot
v
ku-lio-tku-lio-t
see-PRS-3SG.O 
:
 
inet
n
ine-tine-t
horse-NOM/GEN.3SG 
naga
v
naganaga
NEG.EX.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndərbi
v
măndə-r-bimăndə-r-bi
look-FRQ-PST.[3SG] 
,
 
măndərbi
v
măndə-r-bimăndə-r-bi
look-FRQ-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tolʼko
adv
tolʼkotolʼko
only 
leʔi
n
le-ʔile-ʔi
bone-3PL 
iʔbolaʔbəʔjə
v
iʔbo-laʔbə-ʔjəiʔbo-laʔbə-ʔjə
lie-DUR-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
sit-DUR.[3SG] 
da
conj
dada
and 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
nada
ptcl
nadanada
should 
kanzittə
v
kan-zittəkan-zittə
go-INF.LAT 
üdʼi
adv
üdʼiüdʼi
on.foot 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kandəga
v
kandə-gakandə-ga
walk-PRS.[3SG] 
,
 
kandəga
v
kandə-gakandə-ga
walk-PRS.[3SG] 
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
tararluʔpi
v
tarar-luʔ-pitarar-luʔ-pi
get.tired-MOM-PST.[3SG] 
da
conj
dada
and 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
amnəluʔpi
v
amnə-luʔ-piamnə-luʔ-pi
sit.down-MOM-PST.[3SG] 
,
 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
sit-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
volk
n
volkvolk
wolf.[NOM.SG] 
nuʔməleʔbə
v
nuʔmə-leʔbənuʔmə-leʔbə
run-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
amnolaʔbəl
v
amno-laʔbə-lamno-laʔbə-l
sit-DUR-2SG 
,
 
ulul
n
ulu-lulu-l
head-NOM/GEN/ACC.2SG 
edəbiom
v
edə-bio-medə-bio-m
hang.up-PST-1SG 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
dada
PTCL 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
inem
n
ine-mine-m
horse-ACC 
amnuʔpi
v
am-nuʔ-piam-nuʔ-pi
eat-MOM-PST.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
ambiam
v
am-bia-mam-bia-m
eat-PST-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dak
ptcl
dakdak
so 
(
 
măʔ-
****
********
**** 
)
 
a
conj
aa
but 
gibər
que
gibərgibər
where.to 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
kandəgal
v
kandə-ga-lkandə-ga-l
walk-PRS-2SG 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
dada
PTCL 
kandəgam
v
kandə-ga-mkandə-ga-m
walk-PRS-1SG 
(
 
süjö=
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
)
 
süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
(
 
măndəzi-
****
********
**** 
)
 
măndərzittə
v
măndə-r-zittəmăndə-r-zittə
look-FRQ-INF.LAT 
,
 
abam
n
aba-maba-m
father-NOM/GEN/ACC.1SG 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
măndəraʔ
v
măndə-r-aʔmăndə-r-aʔ
look-FRQ-IMP.2SG 
süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šü
n
šüšü
fire.[NOM.SG] 
dĭrgit
pro.adj
dĭrgitdĭrgit
such.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
:
 
"
 
No
ptcl
nono
well 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
inelziʔ
n
ine-l-ziʔine-l-ziʔ
horse-2SG-INS 
dăk
ptcl
dăkdăk
so 
,
 
nagur
num
nagurnagur
three.[NOM.SG] 

n
winter.[NOM.SG] 
dĭbər
adv
dĭbərdĭbər
there 
ej
ptcl
ejej
NEG 
kallal
v
kal-la-lkal-la-l
go-FUT-2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnaʔ
v
amnaamna-ʔ
sit.down-IMP.2SG 
(
 
mănnə-
****
********
**** 
)
 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
kunnaːllim
v
kun-naːl-li-mkun-naːl-li-m
lead-RES-FUT-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnəbi
v
amnə-biamnə-bi
sit.down-PST.[3SG] 
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
deʔpi
v
deʔ-pideʔ-pi
bring-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tuj
adv
tujtuj
now 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
il
n
ilil
people.[NOM.SG] 
kunollaʔbəʔjə
v
kunol-laʔbə-ʔjəkunol-laʔbə-ʔjə
sleep-DUR-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

v
ii-ʔ
take-IMP.2SG 

dempro
this.[NOM.SG] 
süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
klʼetkabə
n
klʼetka-bəklʼetka-bə
coop-ACC.3SG 

aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 
it
v
i-ti-t
take-IMP.2SG.O 
,
 
a
ptcl
a toa to
otherwise 
to
****
********
**** 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndərlia
v
măndə-r-liamăndə-r-lia
look-FRQ-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Klʼetka
n
klʼetkaklʼetka
coop.[NOM.SG] 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
,
 
nada
ptcl
nadanada
should 
izittə
v
i-zittəi-zittə
take-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kak
ptcl
kakkak
like 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
mĭngəluʔpi
v
mĭngə-luʔ-pimĭngə-luʔ-pi
lift-MOM-PST.[3SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
kuzurluʔpi
v
kuzur-luʔ-pikuzur-luʔ-pi
rumble-MOM-PST.[3SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
dʼabəluʔpi
v
dʼabə-luʔ-pidʼabə-luʔ-pi
capture-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
(
 
kundlaʔ-
****
********
**** 
kun-
****
****
****
)
 
kumbiʔi
v
kum-bi-ʔikum-bi-ʔi
lead-PST-3PL 
koŋdə
n
koŋ-dəkoŋ-də
chief-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
koŋdə
n
koŋ-dəkoŋ-də
chief-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
(
 
ĭmbi=
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
)
 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
döbər
pro.adv
döbərdöbər
here 
šobiam
v
šo-bia-mšo-bia-m
come-PST-1SG 
,
 
tojirzittə
v
tojir-zittətojir-zittə
steal-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šindin
que
šindi-nšindi-n
who-GEN 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
nʼi
n
nʼinʼi
boy.[NOM.SG] 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
Ivan
propr
Ivan TsarevičIvan Tsarevič
Ivan_Tsarevich.[NOM.SG] 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dăk
ptcl
dăkdăk
so 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
tojirzittə
v
tojir-zittətojir-zittə
steal-INF.LAT 
zăxatel
****
********
**** 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
miʔnʼibeʔ
pers
miʔnʼibeʔmiʔnʼibeʔ
we.LAT 
mĭmbi
v
mĭm-bimĭm-bi
go-PST.[3SG] 
da
conj
dada
and 
jabloki
****
********
**** 
ambiʔi
v
am-bi-ʔiam-bi-ʔi
eat-PST-3PL 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
šobial
v
šo-bia-lšo-bia-l
come-PST-2SG 
bi̮
ptcl
bi̮bi̮
IRREAL 
,
 
a
conj
aa
but 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
dăre
ptcl
dăredăre
so 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
mĭbiem
v
-bie-mmĭ-bie-m
give-PST-1SG 
bi̮
ptcl
bi̮bi̮
IRREAL 
,
 
a
ptcl
a toa to
otherwise 
to
v
tojir-zittətojir-zittə
steal-INF.LAT 
tojirzittə
v
šo-bia-lšo-bia-l
come-PST-2SG 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
No
ptcl
nono
well 
,
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
alam
v
a-la-ma-la-m
make-FUT-1SG 
,
 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
,
 
ine
n
ineine
horse.[NOM.SG] 
deʔ
v
dede-ʔ
bring-IMP.2SG 
zălatoj
****
********
**** 
grivazʼiʔ
n
griva-zʼiʔgriva-zʼiʔ
mane-INS 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
volktə
n
volk-təvolk-tə
wolf-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Volk
n
volkvolk
wolf.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
mămbiam
v
măm-bia-mmăm-bia-m
say-PST-1SG 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
,
 

aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 
üžəmeʔ
Rus
üžəm-eʔüžəm-eʔ
touch-IMP.2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
(üžəmbiel),
v
üžəm-bie-lüžəm-bie-l
touch-PST-2SG 
a
conj
aa
but 
tüj
adv
tüjtüj
now 

****
********
**** 
amnaʔ
v
amnaamna-ʔ
sit-IMP.2SG 
măna,
pers
mănamăna
I.LAT 
kanžəbəj".
v
kan-žə-bəjkan-žə-bəj
go-OPT.DU/PL-1DU 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambiʔi
v
kam-bi-ʔikam-bi-ʔi
go-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
No
ptcl
nono
well 
,
 
šobiʔi
v
šo-bi-ʔišo-bi-ʔi
come-PST-3PL 
dibər
adv
dibərdibər
there 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
:
 
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Da
conj
dada
and 
dʼabit
v
dʼabi-tdʼabi-t
capture-IMP.2SG.O 
inem
n
ine-mine-m
horse-ACC 
,
 
a
conj
aa
but 
uzdam
n
uzda-muzda-m
halter-1SG 
(
 
ej=
ptcl
ejej
NEG 
uzu-
****
********
**** 
iʔ=
aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 
užum-
****
********
**** 

aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 
u-
****
********
**** 
)
 

aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 

v
ii-ʔ
take-IMP.2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
ptcl
a toa to
otherwise 
to
adv
bazoʔbazoʔ
again 
bazoʔ
ptcl
dăredăre
so 
dăre
v
mo-laːl-lə-jmo-laːl-lə-j
can-RES-FUT-3SG 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Inem
n
ine-mine-m
horse-ACC 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
uzdat
n
uzda-tuzda-t
halter-NOM/GEN.3SG 
ugaːndə
adv
ugaːndəugaːndə
very 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
inegən
n
ine-gənine-gən
horse-LOC 
,
 
nada
ptcl
nadanada
should 
šerzittə
v
šer-zittəšer-zittə
dress-INF.LAT 
tolʼko
adv
tolʼkotolʼko
only 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
kirgarluʔpi
v
kirgar-luʔ-pikirgar-luʔ-pi
shout-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Il
n
ilil
people.[NOM.SG] 
suʔmiluʔpi
v
suʔmi-luʔ-pisuʔmi-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG] 
,
 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
ibiʔi
v
i-bi-ʔii-bi-ʔi
take-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Kam-
****
********
**** 
)
 
Kunnaːmbiʔi
v
kun-naːm-bi-ʔikun-naːm-bi-ʔi
lead-RES-PST-3PL 
koŋdə
n
koŋ-dəkoŋ-də
chief-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
šobial
v
šo-bia-lšo-bia-l
come-PST-2SG 
ine
n
ineine
horse.[NOM.SG] 
tojirzittə
v
tojir-zittətojir-zittə
steal-INF.LAT 
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šindin
que
šindi-nšindi-n
who-GEN 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
(
 
Măn=
pers
mănmăn
I.NOM 
)
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
Ivan
propr
Ivan TsarevičIvan Tsarevič
Ivan_Tsarevich.[NOM.SG] 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dăk
ptcl
dăkdăk
so 
,
 
tojirzittə
v
tojir-zittətojir-zittə
steal-INF.LAT 
(
 
s-
****
********
**** 
)
 
šobial
v
šo-bia-lšo-bia-l
come-PST-2SG 
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
No
ptcl
nono
well 
,
 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
,
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
alam
v
a-la-ma-la-m
make-FUT-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭndĭn
there 
ige
v
i-gei-ge
be-PRS.[3SG] 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
Ilena
****
********
**** 
Prĭkrasnaja
****
****
****
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dettə
v
det-tədet-tə
bring-IMP.2SG.O 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
šo-
****
********
**** 
)
 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
volktə
n
volk-təvolk-tə
wolf-NOM/GEN/ACC.3SG 
:
 
"
 
Mămbiam
v
măm-bia-mmăm-bia-m
say-PST-1SG 
:
 

aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 
üžəmeʔ
Rus
üžəm-eʔüžəm-eʔ
touch-IMP.2SG 
,
 
a
conj
aa
but 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
üge
adv
ügeüge
always 
üžəmneʔpiem
v
üžəm-neʔ-pie-müžəm-neʔ-pie-m
touch-MOM-PST-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
No
ptcl
nono
well 
,
 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
(
 
emnajaʔa
****
emnajaʔaemnajaʔa
**** 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
amnaʔ
v
amnaamna-ʔ
sit-IMP.2SG 
,
 
kanžəbəj
v
kan-žə-bəjkan-žə-bəj
go-OPT.DU/PL-1DU 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šobiʔi
v
šo-bi-ʔišo-bi-ʔi
come-PST-3PL 
dibər
adv
dibərdibər
there 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
volk
n
volkvolk
wolf.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
(
 
am-
****
********
**** 
)
 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
,
 
paraʔ
v
par-aʔpar-aʔ
return-IMP.2SG 
,
 
paraʔ
v
par-aʔpar-aʔ
return-IMP.2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
kallam
v
kal-la-mkal-la-m
go-FUT-1SG 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
suʔməluʔpi
v
suʔmə-luʔ-pisuʔmə-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG] 
sattə
n
sat-təsat-tə
garden-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭndĭn
there 
šaʔlaːmbi
v
šaʔ-laːm-bišaʔ-laːm-bi
hide-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
mĭnzəleʔbəʔjə
v
mĭn-zə-leʔbə-ʔjəmĭn-zə-leʔbə-ʔjə
go-DES-DUR-3PL 
,
 
ijat
n
ija-tija-t
mother-NOM/GEN.3SG 
,
 
nʼanʼkaʔi
n
nʼanʼka-ʔinʼanʼka-ʔi
nanny-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
Elenat
propr
Elena-tElena-t
Elena-NOM/GEN.3SG 
maluʔpi
v
ma-luʔ-pima-luʔ-pi
remain-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
kabarluʔpi
v
kabar-luʔ-pikabar-luʔ-pi
grab-MOM-PST.[3SG] 
i
conj
ii
and 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
,
 
vot
ptcl
votvot
look 
nuʔməlaʔbə
v
nuʔmə-laʔbənuʔmə-laʔbə
run-DUR.[3SG] 
i
conj
ii
and 
bĭdəbi
v
bĭdə-bibĭdə-bi
catch.up-PST.[3SG] 
Ivanəm
propr
Ivan-əmIvan-əm
Ivan-ACC 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Amnaʔ
v
amnaamna-ʔ
sit-IMP.2SG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnolbiʔi
v
amnol-bi-ʔiamnol-bi-ʔi
seat-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šobiʔi
v
šo-bi-ʔišo-bi-ʔi
come-PST-3PL 
dibər
adv
dibərdibər
there 
,
 
gijen
que
gijengijen
where 
(
 
in-
****
********
**** 
)
 
ine
n
ineine
horse.[NOM.SG] 
pʼebiʔi
v
pʼe-bi-ʔipʼe-bi-ʔi
look.for-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
šobiʔi
v
šo-bi-ʔišo-bi-ʔi
come-PST-3PL 
,
 
a
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
,
 
tenöleʔbə
v
tenö-leʔbətenö-leʔbə
think-DUR.[3SG] 
üge
adv
ügeüge
always 
,
 
Ivan
propr
Ivan TsarevičIvan Tsarevič
Ivan_Tsarevich.[NOM.SG] 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ajiria
v
ajir-iaajir-ia
pity-PRS.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
koʔbdom
n
koʔbdo-mkoʔbdo-m
daughter-NOM/GEN/ACC.1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
volktə
n
volk-təvolk-tə
wolf-NOM/GEN/ACC.3SG 
surarlaʔbə
v
surar-laʔbəsurar-laʔbə
ask-DUR.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
nulaʔbəl
v
nu-laʔbə-lnu-laʔbə-l
stand-DUR-2SG 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 

pers
s/he 
dĭrgit
pro.adj
dĭrgitdĭrgit
such.[NOM.SG] 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
ajirbiom
v
ajir-bio-majir-bio-m
pity-PST-1SG 
,
 
(
 
mĭzen-
****
********
**** 
)
 
mĭzittə
v
-zittəmĭ-zittə
give-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
šaʔbdəlbəj
v
šaʔbdəl-bəjšaʔbdəl-bəj
hide-1DU 
,
 
a
conj
aa
but 
(
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
alaʔ-
****
********
**** 
)
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
alaʔbəm
v
a-laʔbə-ma-laʔbə-m
make-DUR-1SG 
(
 
dĭ-
****
********
**** 
)
 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
bögəldə
n
bögəl-dəbögəl-də
back-LAT 
suʔməluʔpi
v
suʔmə-luʔ-pisuʔmə-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
,
 
kunnaːmbi
v
kun-naːm-bikun-naːm-bi
lead-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
koʔbdom
n
koʔbdo-mkoʔbdo-m
daughter-NOM/GEN/ACC.1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dʼansaʔməj
****
dʼansaʔməjdʼansaʔməj
**** 
)
 
ara
n
araara
vodka.[3SG] 
bĭʔpiʔi
v
bĭʔ-pi-ʔibĭʔ-pi-ʔi
drink-PST-3PL 
,
 
suʔmileʔbəʔi
v
suʔmi-leʔbə-ʔisuʔmi-leʔbə-ʔi
jump-DUR-3PL 
,
 
inebə
n
ine-bəine-bə
horse-ACC.3SG 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
inebə
n
ine-bəine-bə
horse-ACC.3SG 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Elenabə
propr
Elena-bəElena-bə
Elena-ACC.3SG 
amnolbəbi
v
amno-l-biamno-l-bə-bi
live-TR****-PST.[3SG] 
,
 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
amnolbi
v
amnol-biamnol-bi
seat-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambiʔi
v
kam-bi-ʔikam-bi-ʔi
go-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
nüdʼin
n
nüdʼi-nnüdʼi-n
evening-LOCADV 
(
 
iʔbibi-
****
********
**** 
)
 
iʔbəʔi
v
iʔbə-ʔiiʔbə-ʔi
lie.[PRS]-3PL 
kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭ=
dempro
this 
uʔ-
****
********
**** 
)
 

dempro
this 
Elenat
propr
Elena-tElena-t
Elena-NOM/GEN.3SG 
(
 
mo-
****
********
**** 
)
 
molaːmbi
v
mo-laːm-bimo-laːm-bi
become-RES-PST.[3SG] 
volkziʔ
****
volk-ziʔvolk-ziʔ
wolf-INS 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 

dempro
this.[NOM.SG] 
nerölüʔpi
v
nerö-lüʔ-pinerö-lüʔ-pi
get.frightened-MOM-PST.[3SG] 
i
conj
ii
and 
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pisaʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
bĭdəliet
v
bĭdə-lie-tbĭdə-lie-t
catch.up-PRS-3SG.O 
Ivanuška
propr
IvanuškaIvanuška
Ivanushka.[NOM.SG] 
(
 
Elenuškaʔiziʔ
propr
Elenuška-ʔi-ziʔElenuška-ʔi-ziʔ
Elenushka-3PL-INS 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
tĭn
pro.adv
tĭntĭn
there 
nulaʔliel
v
nu-laʔ-lie-lnu-laʔ-lie-l
stand-DUR-PRS-2SG 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
dada
PTCL 
nʼe
ptcl
nʼenʼe
not 
axota
Pred
axotaaxota
I.want 
mĭzittə
v
-zittəmĭ-zittə
give-INF.LAT 
ine
n
ineine
horse.[NOM.SG] 
,
 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Šaʔlaːndə
v
šaʔ-laːn-dəšaʔ-laːn-də
hide-RES-IMP.2SG.O 
inem
n
ine-mine-m
horse-ACC 
i
conj
ii
and 
koʔbdom
n
koʔbdo-mkoʔbdo-m
girl-NOM/GEN/ACC.1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
aluʔpi
v
a-luʔ-pia-luʔ-pi
make-MOM-PST.[3SG] 
ineziʔ
n
ine-ziʔine-ziʔ
horse-INS 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
kumbi
v
kum-bikum-bi
lead-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
(
 
nenʼinuʔ
****
nenʼinuʔnenʼinuʔ
**** 
)
 
,
 
(
 
kak
ptcl
kakkak
like 
)
 
šü
n
šüšü
fire.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
parluʔpi
v
par-luʔ-pipar-luʔ-pi
return-MOM-PST.[3SG] 
,
 
amnolbi
v
amnol-biamnol-bi
seat-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
koʔbdobə
n
koʔbdo-bəkoʔbdo-bə
daughter-ACC.3SG 
amnolbi
v
amnol-biamnol-bi
seat-PST.[3SG] 
inenə
n
ine-nəine-nə
horse-LAT 
,
 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
amnolbi
v
amnol-biamnol-bi
seat-PST.[3SG] 
,
 
kambiʔi
v
kam-bi-ʔikam-bi-ʔi
go-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
koŋ
n
koŋkoŋ
chief.[NOM.SG] 
:
 
"
 
Da
conj
dada
PTCL 
deʔkeʔ
v
deʔ-keʔdeʔ-keʔ
bring-IMP.2PL 

dempro
this.[NOM.SG] 
ine
n
ineine
horse.[NOM.SG] 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
ine
n
ineine
horse.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
volkziʔ
n
volk-ziʔvolk-ziʔ
wolf-INS 
aluʔpi
v
a-luʔ-pia-luʔ-pi
make-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
neröluʔpi
v
nerö-luʔ-pinerö-luʔ-pi
get.frightened-MOM-PST.[3SG] 
i
conj
ii
and 
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pisaʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG] 
,
 
a
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bĭdəleʔbə
v
bĭdə-leʔbəbĭdə-leʔbə
catch.up-DUR.[3SG] 
,
 
Vanʼuškanə
propr
Vanʼuška-nəVanʼuška-nə
Vanyushka-LAT 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
tüj
adv
tüjtüj
now 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
kanzittə
v
kan-zittəkan-zittə
go-INF.LAT 
tănziʔ
pers
tăn-ziʔtăn-ziʔ
you.NOM-INS 
nekuda
****
********
**** 
,
 
maləm
v
ma-lə-mma-lə-m
remain-FUT-1SG 
dön
adv
döndön
here 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
suʔmiluʔpi
v
suʔmi-luʔ-pisuʔmi-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG] 
,
 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
nagurgoʔ
num
nagur-goʔnagur-goʔ
three-COLL 
dʼünə
n
dʼü-nədʼü-nə
place-LAT 
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pisaʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
dĭ-
****
********
**** 
)
 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
šobiʔi
v
šo-bi-ʔišo-bi-ʔi
come-PST-3PL 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
(
 
dʼü-
****
********
**** 
)
 
dʼünə
n
dʼü-nədʼü-nə
place-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Davaj
Pred
davajdavaj
let's 
amorləbəj
v
amor-lə-bəjamor-lə-bəj
eat-FUT-1DU 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobəlbiʔi
v
amnobəl-bi-ʔiamno-bəl-bi-ʔi
live****-PST-3PL 
,
 
amorbiʔi
v
amor-bi-ʔiamor-bi-ʔi
eat-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
(
 
iʔbəʔi-
****
********
**** 
)
 
iʔpiʔi
v
-pi-ʔiiʔ-pi-ʔi
lie-PST-3PL 
kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kagazaŋdə
n
kaga-zaŋ-dəkaga-zaŋ-də
brother-PL-NOM/GEN/ACC.3SG 
šobiʔi
v
šo-bi-ʔišo-bi-ʔi
come-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
kutlaːmbiʔi
v
kut-laːm-bi-ʔikut-laːm-bi-ʔi
kill-RES-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
ibiʔi
v
i-bi-ʔii-bi-ʔi
take-PST-3PL 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
,
 
i
conj
ii
and 
ine
n
ineine
horse.[NOM.SG] 
,
 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kandəlaʔbəʔjə
v
kandə-laʔbə-ʔjəkandə-laʔbə-ʔjə
walk-DUR-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
volk
n
volkvolk
wolf.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
(
 
kul-
****
********
**** 
)
 
kuliot
v
ku-lio-tku-lio-t
see-PRS-3SG.O 
:
 

dempro
this.[NOM.SG] 
iʔbolaʔbə
v
iʔbo-laʔbəiʔbo-laʔbə
lie-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dʼaʔpi
v
dʼaʔ-pidʼaʔ-pi
capture-PST.[3SG] 
süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
,
 
vărona
****
********
**** 
,
 
üdʼüge
adj
üdʼügeüdʼüge
small.[NOM.SG] 
süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
dada
PTCL 
deʔ
v
dede-ʔ
bring-IMP.2SG 
,
 
kubi
v
ku-biku-bi
die-PST.[3SG] 

n
water.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
tʼili
adj
tʼilitʼili
alive.[NOM.SG] 

n
water.[NOM.SG] 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
süjö
n
süjösüjö
bird.[NOM.SG] 
nʼergölüʔpi
v
nʼergö-lüʔ-pinʼergö-lüʔ-pi
fly-MOM-PST.[3SG] 
,
 
deʔpi
v
deʔ-pideʔ-pi
bring-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
bazəbi
v
bazə-bibazə-bi
wash-PST.[3SG] 
(
 
ku-
****
********
**** 
)
 
kule
adj
kulekule
dead 
büzʼiʔ
n
-zʼiʔbü-zʼiʔ
water-INS 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
dʼilʼuj
adj
dʼilʼujdʼilʼuj
alive 
)
 
büziʔ
n
-ziʔbü-ziʔ
water-INS 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
suʔmileʔbə
v
suʔmi-leʔbəsuʔmi-leʔbə
jump-DUR.[3SG] 
:
 
"
 
Kondʼo
adv
kondʼokondʼo
long(time) 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
kunolbiam
v
kunol-bia-mkunol-bia-m
sleep-PST-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kondʼo
adv
kondʼokondʼo
long(time) 
kunolbial
v
kunol-bia-lkunol-bia-l
sleep-PST-2SG 
,
 
(
 
kak-
****
********
**** 
)
 
kabi̮
conj
kabi̮kabi̮
if 
ej
ptcl
ejej
NEG 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
dak
ptcl
dakdak
so 
,
 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
uge
adv
ugeuge
always 
bi̮
ptcl
bi̮bi̮
IRREAL 
kunolbial
v
kunol-bia-lkunol-bia-l
sleep-PST-2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tănan
pers
tănantănan
you.ACC 
(
 
kutluʔpiʔi
v
kut-luʔ-pi-ʔikut-luʔ-pi-ʔi
kill-MOM-PST-3PL 
)
 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
(
 
kagazaŋ-
****
********
**** 
)
 
kagazaŋdə
n
kaga-zaŋ-dəkaga-zaŋ-də
brother-PL-NOM/GEN/ACC.2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
bar
quant
barbar
all 
iluʔpiʔi
v
i-luʔ-pi-ʔii-luʔ-pi-ʔi
take-MOM-PST-3PL 
,
 
koʔbdom
n
koʔbdo-mkoʔbdo-m
daughter-NOM/GEN/ACC.1SG 
,
 
i
conj
ii
and 
süjöm
n
süjö-msüjö-m
bird-ACC 
i
conj
ii
and 
inem
n
ine-mine-m
horse-ACC 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
:
 
"
 
Amnaʔ
v
amnaamna-ʔ
sit-IMP.2SG 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnolbi
v
amnol-biamnol-bi
seat-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
bĭdəbiʔi
v
bĭdə-bi-ʔibĭdə-bi-ʔi
catch.up-PST-3PL 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
volk
n
volkvolk
wolf.[NOM.SG] 
kagazaŋdə
n
kaga-zaŋ-dəkaga-zaŋ-də
brother-PL-NOM/GEN/ACC.3SG 
(
 
sajnožuʔpi
v
sajnožuʔ-pisaj-nožuʔ-pi
offtear-PST 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
bar
quant
barbar
all 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
Ivanuška
propr
IvanuškaIvanuška
Ivanushka.[NOM.SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pisaʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG] 
üjündə
n
üjü-ndəüjü-ndə
foot-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
parluʔpi
v
par-luʔ-pipar-luʔ-pi
return-MOM-PST.[3SG] 
maːndə
n
ma-ndəma-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
abandə
n
aba-ndəaba-ndə
father-LAT/LOC.3SG 
,
 
bar
quant
barbar
all 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
nörbəbi
v
nörbə-binörbə-bi
tell-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
abat
n
aba-taba-t
father-NOM/GEN.3SG 
dʼorbi
v
dʼor-bidʼor-bi
cry-PST.[3SG] 
,
 
ajirbi
v
ajir-biajir-bi
pity-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
koʔbdom
n
koʔbdo-mkoʔbdo-m
daughter-NOM/GEN/ACC.1SG 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Monoʔkobiʔi
v
monoʔko-bi-ʔimonoʔko-bi-ʔi
marry-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ara
n
araara
vodka.[3SG] 
bĭʔpiʔi
v
bĭʔ-pi-ʔibĭʔ-pi-ʔi
drink-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
tüjö
adv
tüjötüjö
soon 
uge
adv
ugeuge
always 
amnolaʔbəʔjə
v
amno-laʔbə-ʔjəamno-laʔbə-ʔjə
live-DUR-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view