Interlinear glossed text

PKZ_196X_Finist_continuation_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
kluboktə
n
klubok-təklubok-tə
clew-NOM/GEN/ACC.3SG 
baruʔpi
v
baruʔ-pibaruʔ-pi
throw.away-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Gibər
que
gibərgibər
where.to 

dempro
this.[NOM.SG] 
kaləj
v
ka-lə-jka-lə-j
go-FUT-3SG 
,
 
i
conj
ii
and 

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
(
 
ka-
****
********
**** 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
kalə-
****
********
**** 
kan-
v
kankan-
go 
)
 
kandəga
v
kandə-gakandə-ga
walk-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kluboktə
n
klubok-təklubok-tə
clew-NOM/GEN/ACC.3SG 
nuʔməbi
v
nuʔmə-binuʔmə-bi
run-PST.[3SG] 
,
 
nuʔməbi
v
nuʔmə-binuʔmə-bi
run-PST.[3SG] 
,
 
i
conj
ii
and 
deʔpi
v
deʔ-pideʔ-pi
bring-PST.[3SG] 
dĭbər
adv
dĭbərdĭbər
there 
gijen
que
gijengijen
where 
tĭn
pro-adv
tĭntĭn
there 
tibi
n
tibitibi
man.[NOM.SG] 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
live-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭ=
dempro
this 
)
 
Dĭn
pro-adv
dĭndĭn
there 

ptcl
PTCL 
ne
n
nene
woman.[NOM.SG] 
ige
v
i-gei-ge
be-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Pimnie
v
pim-niepim-nie
fear-PRS.[3SG] 
kanzittə
v
kan-zittəkan-zittə
go-INF.LAT 
,
 
dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
miʔnen
****
miʔnenmiʔnen
**** 
(
 
am-
v
amam-
sit 
)
 
amnobi
v
amno-biamno-bi
sit-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
takšebə
n
takše-bətakše-bə
cup-ACC.3SG 
nuldəbi
n
nuldə-binuldə-bi
place-PST.[3SG] 
i
conj
ii
and 
munəjʔtə
n
munəj-təmunəj-ʔ-tə
egg-PL-LAT 
(
 
emdəbi
****
********
**** 
)
 
i
conj
ii
and 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
sʼarla
v
sʼar-lasʼar-la
play-CVB 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
sit-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
,
 
tibin
n
tibi-ntibi-n
man-GEN 
net
n
ne-tne-t
woman-NOM/GEN.3SG 
:
 
"
 
Sadardə
v
sadar-dəsadar-də
sell-IMP.2SG.O 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
măna=
pers
mănamăna
I.LAT 
)
 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Mĭləl
v
-lə-lmĭ-lə-l
give-FUT-2SG 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
tibi
n
tibitibi
man.[NOM.SG] 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
BRK
DMG
BRKBRK
**** 
)
 
)
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kunolaʔ
v
kunol-aʔkunol-aʔ
sleep-IMP.2SG 
,
 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
,
 
ajiriam
v
ajir-ia-majir-ia-m
pity-PRS-1SG 
što
****
što lišto li
isn't.it 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

pers
s/he.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
maːʔndə
n
maːʔ-ndəmaːʔ-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobi
v
amno-biamno-bi
sit.down-PST.[3SG] 
amorzittə
v
amor-zittəamor-zittə
eat-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

pers
s/he.[NOM.SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
(
 
mĭ-
****
********
**** 
)
 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
kaplʼaʔi
n
kaplʼa-ʔikaplʼa-ʔi
drop-PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

pers
s/he.[NOM.SG] 
kunolluʔpi
v
kunol-luʔ-pikunol-luʔ-pi
sleep-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

pers
s/he.[NOM.SG] 
dĭm
pers
-mdĭ-m
s/he-ACC 
kumbi
v
kum-bikum-bi
lead-PST.[3SG] 
dĭbər
adv
dĭbərdĭbər
there 
gijen
que
gijengijen
where 
kunollia
v
kunol-liakunol-lia
sleep-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭm
pers
-mdĭ-m
s/he-ACC 
dĭbər
adv
dĭbərdĭbər
there 
öʔlubi
v
öʔlu-biöʔlu-bi
send-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

pers
s/he.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
amnobi
v
amno-biamno-bi
sit-PST.[3SG] 
,
 
amnobi
v
amno-biamno-bi
sit-PST.[3SG] 
,
 
kürümbi
v
kürüm-bikürüm-bi
shout-PST.[3SG] 
,
 
kürümbi
v
kürüm-bikürüm-bi
shout-PST.[3SG] 
,
 
dʼăbaktərbi
v
dʼăbaktər-bidʼăbaktər-bi
speak-PST.[3SG] 
,
 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Uʔbdaʔ
v
uʔbdauʔbda-ʔ
get.up-IMP.2SG 
!
 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

pers
s/he.[NOM.SG] 
uge
adv
ugeuge
always 
ej
ptcl
ejej
NEG 
uʔblia
v
uʔb-liauʔb-lia
get.up-PRS.[3SG] 
,
 
kunollaʔbə
v
kunol-laʔbəkunol-laʔbə
sleep-DUR.[3SG] 
tăŋ
adv
tăŋtăŋ
strongly 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
ertə
n
ertəertə
morning.[NOM.SG] 
molambi
v
mo-lam-bimo-lam-bi
become-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

pers
s/he.[NOM.SG] 
(
 
kajbear
****
********
**** 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Soʔ
v
soso-ʔ
come-IMP.2SG 
döbər
pro-adv
döbərdöbər
here 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

pers
s/he.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
kalladʼürbi
v
kalladʼür-bikalladʼür-bi
leave-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
uʔbdəbi
v
uʔbdə-biuʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
live-DUR.[3SG] 
i
conj
ii
and 
sʼarlaʔbə
v
sʼar-laʔbəsʼar-laʔbə
play-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Am-
v
amam-
sit 
)
 
Amnobi
v
amno-biamno-bi
sit-PST.[3SG] 
,
 
(
 
sedendən
****
sedendənsedendən
**** 
)
 
tondə
n
to-ndəto-ndə
edge-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
davaj
pred
davajdavaj
start.to 
ererzittə
v
erer-zittəerer-zittə
spin-INF.LAT 

pers
s/he.[NOM.SG] 
kugʼelʼam
n
kudʼelʼa-mkudʼelʼa-m
tow-ACC 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ererleʔbə
v
erer-leʔbəerer-leʔbə
spin-DUR.[3SG] 
,
 
ererleʔbə
v
erer-leʔbəerer-leʔbə
spin-DUR.[3SG] 
,
 
(
 
dĭn=
adv
dĭndĭn
there 
)
 

dempro
this.[NOM.SG] 
ne
n
nene
woman.[NOM.SG] 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
,
 
tibin
n
tibi-ntibi-n
man-GEN 
ne
n
nene
woman.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Sadardə
v
sadar-dəsadar-də
sell-IMP.2SG.O 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 

dempro
this.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dʼok
ptcl
dʼokdʼok
no 
,
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
ej
ptcl
ejej
NEG 
sadarlam
v
sadar-la-msadar-la-m
sell-FUT-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tibim
n
tibi-mtibi-m
man-NOM/GEN/ACC.1SG 
(
 
mĭne-
****
********
**** 
)
 
mĭləl
v
-lə-lmĭ-lə-l
give-FUT-2SG 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
nüdʼi
n
nüdʼinüdʼi
evening.[NOM.SG] 
kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
mĭlim
v
-li-mmĭ-li-m
give-FUT-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nu
ptcl
nunu
well 
it
v
i-ti-t
take-IMP.2SG.O 
,
 
mĭləm
v
-lə-mmĭ-lə-m
give-FUT-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
BRK
DMG
BRKBRK
**** 
)
 
)
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

pers
s/he.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
amorzittə
v
amor-zittəamor-zittə
eat-INF.LAT 
amnobi
v
amno-biamno-bi
sit.down-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

pers
s/he.[NOM.SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
kaplʼaʔi
n
kaplʼa-ʔikaplʼa-ʔi
drop-PL 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

pers
s/he.[NOM.SG] 
kunolluʔpi
v
kunol-luʔ-pikunol-luʔ-pi
sleep-MOM-PST.[3SG] 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭm
pers
-mdĭ-m
s/he-ACC 
turanə
n
tura-nətura-nə
house-LAT 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
gijen
que
gijengijen
where 
kunollaʔbə
v
kunol-laʔbəkunol-laʔbə
sleep-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
,
 
kunollaʔ
adv
kunol-laʔkunol-laʔ
sleep-CVB 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

pers
s/he.[NOM.SG] 
dĭbər
adv
dĭbərdĭbər
there 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭm=
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
)
 
Kürimbi
****
********
**** 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
:
 
"
 
Uʔbdaʔ
v
uʔbdauʔbda-ʔ
get.up-IMP.2SG 
,
 
uʔbdaʔ
v
uʔbdauʔbda-ʔ
get.up-IMP.2SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kădedə
pro-form
kăde-dəkăde-də
how-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
molia
v
mo-liamo-lia
can-PRS.[3SG] 
uʔbsittə
v
uʔb-sittəuʔb-sittə
get.up-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
ertə
n
ertəertə
morning 
molambi
v
mo-lam-bimo-lam-bi
become-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
dön
adv
döndön
here 
amnozittə
v
amno-zittəamno-zittə
sit-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

pers
s/he.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
uʔbdəbi
v
uʔbdə-biuʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
(
 
šeže-
****
********
**** 
)
 
(
 
sezeŋgən
n
sezeŋ-gənsezeŋ-gən
corral-LOC 
)
 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
sit-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Korni̮š
n
korni̮škorni̮š
spindle.[NOM.SG] 
nuldəbi
n
nuldə-binuldə-bi
place-PST.[3SG] 
,
 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kolʼečkə
****
********
**** 
zălatoj
****
********
**** 
(
 
uda-
n
uda-ndəuda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG 
udandə=
n
uda-ndəuda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG 
)
 
udandə
v
šer-iešer-ie
dress-PRS.[3SG] 
šerie
conj
toto
then 
,
 
to
dempro
that.[NOM.SG] 

n
uda-ndəuda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG 
udandə
conj
toto
then 
,
 
to
dempro
that.[NOM.SG] 

n
uda-ndəuda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kulaʔpi
v
ku-laʔpiku-laʔpi
see-DUR.PST.[3SG] 
da
conj
dada
and 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Sadardə
v
sadar-dəsadar-də
sell-IMP.2SG.O 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dʼok
ptcl
dʼokdʼok
no 
,
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
ej
ptcl
ejej
NEG 
sadariam
v
sadar-ia-msadar-ia-m
sell-PRS-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tibi
n
tibitibi
man.[NOM.SG] 
mĭʔ
pers
mĭ-ʔ
give-IMP.2SG 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
teinem
adv
teinemteinem
today 
šazittə
v
ša-zittəša-zittə
hide-INF.LAT 
,
 
kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
.
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 

aux
ii-ʔ
take-IMP.2SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
kalečka
n
kalečkakalečka
ring.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
korni̮s
n
korni̮skorni̮s
spindle.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
tibi
n
tibitibi
man.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
amorzittə
v
amor-zittəamor-zittə
eat-INF.LAT 
amnobi
v
amno-biamno-bi
live-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
kaplʼaʔi
n
kaplʼa-ʔikaplʼa-ʔi
drop-PL 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
kunolluʔpi
v
kunol-luʔ-pikunol-luʔ-pi
sleep-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
turanə
n
tura-nətura-nə
house-LAT 
embi
v
em-biem-bi
put-PST.[3SG] 
dĭm
pers
-mdĭ-m
s/he-ACC 
i
conj
ii
and 
dĭm
pers
-mdĭ-m
s/he-ACC 
oʔlubi
v
oʔlu-bioʔlu-bi
send-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
dʼorbi
v
dʼor-bidʼor-bi
cry-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
uʔbdlia
v
uʔbd-liauʔbd-lia
get.up-PRS.[3SG] 
,
 
dʼildlie
v
dʼild-liedʼild-lie
lift-PRS.[3SG] 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dʼorbi
v
dʼor-bidʼor-bi
cry-PST.[3SG] 
,
 
dʼorbi
v
dʼor-bidʼor-bi
cry-PST.[3SG] 
,
 
kajeldə
****
kajeldəkajeldə
PTCL 
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pisaʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG] 
kadəlgəndə
n
kadəl-gəndəkadəl-gəndə
face-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
šüʔdürluʔpi
****
šüʔdürluʔpišüʔdürluʔpi
**** 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
kamno-
****
********
**** 
)
 
kamroluʔpiʔi
v
kamro-luʔ-pi-ʔikamro-luʔ-pi-ʔi
hug-MOM-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
ertə
n
ertəertə
morning 
molambi
v
mo-lam-bimo-lam-bi
become-RES-PST.[3SG] 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
,
 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
sadarbial
v
sadar-bia-lsadar-bia-l
sell-PST-2SG 
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dak
ptcl
dakdak
so 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
(
 
măn=
pers
mănmăn
I.NOM 
)
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
nem
n
ne-mne-m
woman-ACC 
,
 
a
conj
aa
but 

dempro
that.[NOM.SG] 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
nem
n
ne-mne-m
woman-ACC 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro-adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
poldə
n
pol-dəpol-də
floor-NOM/GEN/ACC.3SG 
(
 
saʔməluʔpibeʔ=
v
saʔmə-luʔ-pi-beʔsaʔmə-luʔ-pi-beʔ
fall-MOM-PST-1PL 
)
 
saməluʔpiʔi
****
saməluʔpiʔisaməluʔpiʔi
**** 
,
 
süjozi
****
süjozisüjozi
**** 
molaʔpiʔi
v
mo-laʔ-pi-ʔimo-laʔ-pi-ʔi
can-DUR-PST-3PL 
i
conj
ii
and 
nʼergöluʔpiʔi
v
nʼergö-luʔ-pi-ʔinʼergö-luʔ-pi-ʔi
fly-MOM-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Bart
****
********
**** 
)
 
.
 


Text viewUtterance view