Interlinear glossed text

PKZ_196X_FingerBoy_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobiʔi
v
amno-bi-ʔiamno-bi-ʔi
live-PST-3PL 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
büzʼezʼiʔ
n
büzʼe-zʼiʔbüzʼe-zʼiʔ
husband-INS 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
davaj
Pred
davajdavaj
start.to 
dʼagarzittə
v
dʼagar-zittədʼagar-zittə
cut-INF.LAT 
kapustam
n
kăpusta-mkăpusta-m
cabbage-ACC 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
müjət
n
müjə-tmüjə-t
finger-NOM/GEN.3SG 
sajjaʔpi
v
sajjaʔ-pisaj-jaʔ-pi
offcut-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
sarobi
v
saro-bisaro-bi
tie-PST.[3SG] 
,
 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
embi
v
em-biem-bi
put-PST.[3SG] 
stoldə
n
stol-dəstol-də
table-NOM/GEN/ACC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kuliat
v
ku-lia-tku-lia-t
see-PRS-3SG.O 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
,
 
tʼorlaʔbə
v
tʼor-laʔbətʼor-laʔbə
cry-DUR.[3SG] 
müjət
n
müjə-tmüjə-t
finger-NOM/GEN.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
kubi
v
ku-biku-bi
see-PST.[3SG] 
:
 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
ešši
n
eššiešši
child.[NOM.SG] 
,
 
(
 
nerer-
****
********
**** 
)
 
nereʔluʔpi
v
nereʔ-luʔ-pinereʔ-luʔ-pi
frighten-MOM-PST.[3SG] 
,
 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
ešši
n
eššiešši
child.[NOM.SG] 
iʔbəlaʔbə
v
iʔbə-laʔbəiʔbə-laʔbə
lie-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tăn
pers
tăntăn
you.GEN 
nʼil
n
nʼi-lnʼi-l
son-2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tăn
pers
tăntăn
you.GEN 
müjəzeŋdə
n
müjə-zeŋ-dəmüjə-zeŋ-də
finger-PL-LAT 
supsobiam
v
supso-bia-msupso-bia-m
depart-PST-1SG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
(
 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
kallam
v
kal-la-mkal-la-m
go-FUT-1SG 
abandə
n
aba-ndəaba-ndə
father-LAT/LOC.3SG 
(
 
talə-
****
********
**** 
)
 
tarirzittə
v
tarir-zittətarir-zittə
plough-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Ga-
****
********
**** 
šu-
****
****
****
)
 
Šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
,
 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
abat
n
aba-taba-t
father-NOM/GEN.3SG 
tarirlaʔbə
v
tarir-laʔbətarir-laʔbə
plough-DUR.[3SG] 
inetsiʔ
****
ine-t-siʔine-t-siʔ
horse-3SG-INS 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Abam
n
aba-maba-m
father-NOM/GEN/ACC.1SG 
,
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
šobiam
v
šo-bia-mšo-bia-m
come-PST-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
mămbi
v
măm-bimăm-bi
say-PST.[3SG] 
:
 
"
 
Gijen
que
gijengijen
where 
šində
que
šindəšində
who 
dʼăbaktərlaʔbə
v
dʼăbaktər-laʔbədʼăbaktər-laʔbə
speak-DUR.[3SG] 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kuluʔpi
v
ku-luʔ-piku-luʔ-pi
see-MOM-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
eššim
n
ešši-mešši-m
child-ACC 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tăn
pers
tăntăn
you.GEN 
nʼil
n
nʼi-lnʼi-l
son-2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnaʔ
v
amnaamna-ʔ
sit-IMP.2SG 
,
 
amoraʔ
v
amor-aʔamor-aʔ
eat-IMP.2SG 
,
 
a
conj
aa
but 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tarirlam
v
tarir-la-mtarir-la-m
plough-FUT-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
i-
****
********
**** 
)
 
inən
n
inə-ninə-n
bow-GEN 
kunə
n
ku-nəku-nə
ear-LAT 
păʔlaːmbi
v
păʔ-laːm-bipăʔ-laːm-bi
creep.into-RES-PST.[3SG] 
i
conj
ii
and 
tarirlaʔbə
v
tarir-laʔbətarir-laʔbə
plough-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
amorlaʔbə
v
amor-laʔbəamor-laʔbə
eat-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
koŋ
n
koŋkoŋ
chief.[NOM.SG] 
kuza
n
kuzakuza
man.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuliat
v
ku-lia-tku-lia-t
see-PRS-3SG.O 
:
 
ineʔi
n
ine-ʔiine-ʔi
horse-PL 
mĭlleʔbəʔjə
v
mĭl-leʔbə-ʔjəmĭl-leʔbə-ʔjə
go-DUR-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
kuza
n
kuzakuza
human.[NOM.SG] 
naga
v
naganaga
NEG.EX.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
ineʔi
n
ine-ʔiine-ʔi
horse-PL 
mĭlleʔbə
v
mĭl-leʔbəmĭl-leʔbə
go-DUR.[3SG] 
,
 
a
conj
aa
but 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
ej
ptcl
ejej
NEG 
(
 
kullial
v
ku-l-lia-lku-l-lia-l
see-FRQ-PRS-2SG 
)
 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 

dempro
this 
man
pers
manman
I.GEN 
nʼim
n
nʼi-mnʼi-m
boy-NOM/GEN/ACC.1SG 
tarirlaʔbə
v
tarir-laʔbətarir-laʔbə
plough-DUR.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
:
 
"
 
Sadardə
v
sadar-dəsadar-də
sell-IMP.2SG.O 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
sadarbi
v
sadar-bisadar-bi
sell-PST.[3SG] 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
aktʼa
n
aktʼaaktʼa
money.[NOM.SG] 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
embi
v
em-biem-bi
put-PST.[3SG] 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
kărmandə
n
kărman-dəkărman-də
pocket-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kărmandə
n
kărman-dəkărman-də
pocket-NOM/GEN/ACC.3SG 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
sajnʼeʔluʔpi
v
sajnʼeʔ-luʔ-pisaj-nʼeʔ-luʔ-pi
offpull-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kalla
v
kal-lakal-la
go-CVB 
dʼürbi
v
dʼür-bidʼür-bi
disappear-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Aktʼigən
n
aktʼi-gənaktʼi-gən
road-LOC 
kunolluʔpi
v
kunol-luʔ-pikunol-luʔ-pi
sleep-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
volk
n
volkvolk
wolf.[NOM.SG] 
(
 
tüj
adv
tüjtüj
now 
)
 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
amnuʔpi
v
am-nuʔ-piam-nuʔ-pi
eat-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
ularəʔi
n
ular-əʔiular-əʔi
sheep-PL 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
pastux
n
pastuxpastux
herdsman.[NOM.SG] 
măndəlia
v
măndə-liamăndə-lia
look-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
volk
n
volkvolk
wolf.[NOM.SG] 
ularə
n
ularəularə
sheep.[NOM.SG] 
tolʼko
adv
tolʼkotolʼko
only 
năčʼnʼot
****
********
**** 
izittə
v
i-zittəi-zittə
take-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
nʼi
n
nʼinʼi
boy.[NOM.SG] 
kirgarlaʔbə
v
kirgar-laʔbəkirgar-laʔbə
shout-DUR.[3SG] 
:
 
"
 
Uʔbdaʔ
v
uʔbdauʔbda-ʔ
get.up-IMP.2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ular
n
ularular
sheep.[NOM.SG] 
amnaʔbə
v
am-naʔbəam-naʔbə
eat-DUR.[3SG] 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kondʼo
adv
kondʼokondʼo
long(time) 
amnobi
v
amno-biamno-bi
sit-PST.[3SG] 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
ugaːndə
adv
ugaːndəugaːndə
very 
pujolia
v
pujo-liapujo-lia
be.hungry-PRS.[3SG] 
volk
n
volkvolk
wolf.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
,
 
supsoʔ
v
supsosupso-ʔ
depart-IMP.2SG 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Kunaʔ
v
kun-aʔkun-aʔ
lead-CNG 
abanə
n
aba-nəaba-nə
father-LAT 
da
conj
dada
and 
ijanə
n
ija-nəija-nə
mother-LAT 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
deʔpi
v
deʔ-pideʔ-pi
bring-PST.[3SG] 
abanə
n
aba-nəaba-nə
father-LAT 
da
conj
dada
and 
ijanə
n
ija-nəija-nə
mother-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Turandə
n
tura-ndətura-ndə
house-LAT/LOC.3SG 

dempro
this.[NOM.SG] 
barəʔluʔpi
v
barəʔ-luʔ-pibarəʔ-luʔ-pi
throw.away-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view