Interlinear glossed text

PKZ_196X_Alenushka_continuation_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
Ivanuška
propr
IvanuškaIvanuška
Ivanushka.[NOM.SG] 
bünə
n
-nəbü-nə
water-LAT 
,
 
döbər
pro.adv
döbərdöbər
here 
dʼorbi
v
dʼor-bidʼor-bi
cry-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măna
pers
mănamăna
I.ACC 
băʔsittə
v
băʔ-sittəbăʔ-sittə
cut-INF.LAT 
moləʔjə
v
mo-lə-ʔjəmo-lə-ʔjə
become-FUT-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

n
water.[NOM.SG] 
mĭnzəlleʔbə
v
mĭnzəl-leʔbəmĭnzəl-leʔbə
boil-DUR.[3SG] 
,
 
măna
pers
mănamăna
I.ACC 
mĭnzərzittə
v
mĭnzər-zittəmĭnzər-zittə
make.boil-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
(
 
Măna=
pers
mănamăna
I.LAT 
)
 
Măna
pers
mănamăna
I.LAT 
pi
n
pipi
stone.[NOM.SG] 
ulundə
n
ulu-ndəulu-ndə
head-LAT/LOC.3SG 
iʔbölaʔbə
v
iʔbö-laʔbəiʔbö-laʔbə
lie-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ej
ptcl
ejej
NEG 
moliam
v
mo-lia-mmo-lia-m
can-PRS-1SG 
uʔbsittə
v
uʔb-sittəuʔb-sittə
get.up-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
,
 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kallam
v
kal-la-mkal-la-m
go-FUT-1SG 
dʼăganə
n
dʼăga-nədʼăga-nə
river-LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
dʼorlaʔbə
v
dʼor-laʔbədʼor-laʔbə
cry-DUR.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Supsaʔ
v
sups-aʔsups-aʔ
depart-IMP.2SG 
,
 
(
 
mă-
****
********
**** 
)
 
măna
pers
mănamăna
I.ACC 
(
 
băts-
****
********
**** 
)
 
bătləʔjə
v
băt-lə-ʔjəbăt-lə-ʔjə
cut-FUT-3PL 
,
 
mĭnzərleʔbəʔjə
v
mĭnzər-leʔbə-ʔjəmĭnzər-leʔbə-ʔjə
make.boil-DUR-3PL 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭg-
****
********
**** 
)
 

dempro
this 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Măna
pers
mănamăna
I.ACC 
pi
n
pipi
stone.[NOM.SG] 
dʼabolaʔbə
v
dʼabo-laʔbədʼabo-laʔbə
capture-DUR.[3SG] 
,
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
moliam
v
mo-lia-mmo-lia-m
can-PRS-1SG 
uʔbsittə
v
uʔb-sittəuʔb-sittə
get.up-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
nagurgoʔ
num
nagur-goʔnagur-goʔ
three-COLL 
kalla
v
kal-lakal-la
go-CVB 
dʼürbi
v
dʼür-bidʼür-bi
disappear-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭn
pro.adv
dĭndĭn
there 
tibi
n
tibitibi
man.[NOM.SG] 
(
 
kam-
****
********
**** 
)
 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüniet
v
nün-ie-tnün-ie-t
hear-PRS-3SG.O 
(
 
tin-
****
********
**** 
)
 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
.
 
Dʼăbaktərlaʔbə
v
dʼăbaktər-laʔbədʼăbaktər-laʔbə
speak-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
supsolaʔ
v
supso-laʔsupso-laʔ
depart-CVB 
deʔpiʔi
v
deʔ-pi-ʔideʔ-pi-ʔi
bring-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
baška
indfpro
baškabaška
another.[NOM.SG] 
nem
n
ne-mne-m
woman-ACC 
kutlaːmbiʔi
v
kut-laːm-bi-ʔikut-laːm-bi-ʔi
kill-RES-PST-3PL 
,
 
ineʔinə
n
ine-ʔi-nəine-ʔi-nə
horse-3PL-LAT 
sarbi
v
sar-bisar-bi
bind-PST.[3SG] 
,
 
ineʔi
n
ine-ʔiine-ʔi
horse-PL 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
sajnʼeʔluʔpiʔi
v
sajnʼeʔ-luʔ-pi-ʔisaj-nʼeʔ-luʔ-pi-ʔi
offpull-MOM-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
ptcl
barbar
PTCL 
.
 


Text viewUtterance view