Interlinear glossed text

PKZ_196X_SU0191

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ты
****
****
****

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
уж
****
****
****
отпустил?
****
****
****

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Mhmh
interj
mhmh 
 INTJ
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobi
v
amno-bi
live-PST.[3SG]

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
büzʼe,
n
büzʼe
husband.[NOM.SG]
dĭn
pers
-n
s/he-GEN
nagur
num
nagur
three.[NOM.SG]
nʼi
n
nʼi
boy.[NOM.SG]
ibi.
v
i-bi
be-PST.[3SG]

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
Gavrila
propr
Gavrila
Gavrila.[NOM.SG]
,
 
onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
Danʼila
propr
Danʼila
Danila.[NOM.SG]
,
 
onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
Vanʼuška
propr
Vanʼuška
Vanyushka.[NOM.SG]
duračok
n
duračok
fool.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
dĭz-
****
****
****
)
 

dempro
this.[NOM.SG]
büzʼe
n
büzʼe
husband.[NOM.SG]
kuʔlaʔpi
v
kuʔ-laʔpi
sow-DUR.PST.[3SG]
budəj
n
budəj
wheat.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and

dempro
this.[NOM.SG]
šindidə
que
šindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF
(
 
ka-
****
****
****
n-
****
****
****
)
 
nüdʼin
n
nüdʼi-n
evening-LOCADV
šoluʔjəʔ
v
šo-luʔ-jəʔ
come-MOM-3PL
da
conj
da
and
,
 
amnaʔbə
v
am-naʔbə
eat-DUR.[3SG]
budəj
n
budəj
wheat
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nada
ptcl
nada
should
,
 
măndə
v
măn-də
say-IPFVZ.[3SG]
,
 
kanzittə
v
kan-zittə
go-INF.LAT
(
 
mandər-
****
****
****
)
 
mandəsʼtə
v
mandə-sʼtə
look-INF.LAT
,
 
šində
que
šində
who.[NOM.SG]
amnʼiat
v
am-nʼia-t
eat-PRS-3SG.O
budəj
n
budəj
wheat.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nada
ptcl
nada
should
dʼabəsʼtə
v
dʼabə-sʼtə
capture-INF.LAT
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
staršij
adj
staršij
elder.[NOM.SG]
nʼit
n
nʼi-t
son-NOM/GEN.3SG
,
 
Gavrila
propr
Gavrila
Gavrila.[NOM.SG]
,
 
dibər
adv
dibər
there
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
,
 
kunolbi
v
kunol-bi
sleep-PST.[3SG]
noʔgən
n
noʔ-gən
grass-LOC
,
 
i
conj
i
and
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
maʔnə
n
maʔ-nə
house-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Amnobiam
v
amno-bia-m
sit-PST-1SG
,
 
ej
ptcl
ej
NEG
kunolbiam
v
kunol-bia-m
sleep-PST-1SG
,
 
a
conj
a
but
šindidə
que
šindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF
ej
ptcl
ej
NEG
kubiam
v
ku-bia-m
see-PST-1SG
.
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
baška
indfpro
baška
another.[NOM.SG]
nʼit
n
nʼi-t
son-NOM/GEN.3SG
kandəga
v
kandə-ga
walk-PRS.[3SG]
,
 
Danʼilat
propr
Danʼila-t
Danila-NOM/GEN.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
,
 
kunolbi
v
kunol-bi
sleep-PST.[3SG]
noʔgən
n
noʔ-gən
grass-LOC
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
ertən
n
ertə-n
morning-LOCADV
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Bar
quant
bar
all
nudʼi
n
nudʼi
evening.[NOM.SG]
ej
ptcl
ej
NEG
kunolbiam
v
kunol-bia-m
sleep-PST-1SG
,
 
a
conj
a
but
šinimdə
que
šini-m-də
who-1SG-INDEF
ej
ptcl
ej
NEG
kubiom
v
ku-bio-m
see-PST-1SG
.
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
Vanʼuška
propr
Vanʼuška
Vanyushka.[NOM.SG]
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ibi
v
i-bi
take-PST.[3SG]
arkandə
n
arkan-də
lasso-NOM/GEN/ACC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
amnobi
v
amno-bi
live-PST.[3SG]
pinə
n
pi-nə
stone-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ej
ptcl
ej
NEG
kunolia
v
kunol-ia
sleep-PRS.[3SG]
,
 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbə
sit-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuliat
v
ku-lia-t
see-PRS-3SG.O
:
 
ine
n
ine
horse.[NOM.SG]
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Vsʼaka
adj
vsʼaka
every
i
conj
i
and
bar
ptcl
bar
PTCL
dĭn
adv
dĭn
there
kubangən
n
kuban-gən
skin-LOC
tordə
n
tor-də
hair-NOM/GEN/ACC.3SG
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
baʔluʔpi
v
baʔ-luʔ-pi
throw-MOM-PST.[3SG]
arkandə
n
arkan-də
lasso-NOM/GEN/ACC.3SG
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nə
s/he-LAT
i
conj
i
and
dʼabəluʔpi
v
dʼabə-luʔ-pi
capture-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
suʔmiluʔpi
v
suʔmi-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG]
,
 
ej
ptcl
ej
NEG
molia
v
mo-lia
can-PRS.[3SG]
suʔmisʼtə
v
suʔmi-sʼtə
jump-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
:
 
"
 
Öʔləʔ
v
öʔlə
let-IMP.2SG
măna
pers
măna
I.ACC
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
tănan
pers
tănan
you.DAT
bar
ptcl
bar
PTCL
ĭmbi
que
ĭmbi
what.[NOM.SG]
mĭləm
v
-lə-m
give-FUT-1SG
.
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
no
well
,
 
kădə
que
kădə
how
,
 
nörbəʔ
v
nörbə
tell-IMP.2SG
,
 
daška
adv
daška
else
ej
ptcl
ej
NEG
amnial
v
am-nia-l
eat-PRS-2SG
budəj
n
budəj
wheat.[NOM.SG]
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ej
ptcl
ej
NEG
amnam
v
am-na-m
eat-FUT-1SG
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
a
but
kădə
que
kădə
how
šoləl
v
šo-lə-l
come-FUT-2SG
dărə
ptcl
dărə
so
măna
pers
măna
I.LAT
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šoʔ
v
šo
come-IMP.2SG
döbər
pro.adv
döbər
here
,
 
(
 
ənuʔ
v
ənuʔ-
****IMP.2SG-
)
 
(
 
măn-
****
****
****
)
 
măna
pers
măna
I.ACC
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
No
ptcl
no
well
,
 
dĭrgit
pro.adj
dĭrgit
such.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
kalla
v
kal-la
go-CVB
dʼürbi
v
dʼür-bi
disappear-PST.[3SG]
inet
n
ine-t
horse-NOM/GEN.3SG
,
 
a
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
maːndə
n
maː-ndə
house-LAT/LOC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Pʼešdə
n
pʼeš-də
stove-LAT
(
 
šerluʔpi
v
šer-luʔ-pi
dress-MOM-PST.[3SG]
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măn
pers
măn
I.NOM
dʼabəbiam
v
dʼabə-bia-m
capture-PST-1SG
ine
n
ine
horse.[NOM.SG]
dĭn
adv
dĭn
there
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tuj
adv
tuj
now
kaməndə
pro.form
kamən-də
when-INDEF
ej
ptcl
ej
NEG
šoləj
v
šo-lə-j
come-FUT-3SG
amzittə
v
am-zittə
eat-INF.LAT
budəj
n
budəj
wheat.[NOM.SG]
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
koŋ
n
koŋ
chief.[NOM.SG]
abi
v
a-bi
make-PST.[3SG]
štobi̮
conj
štobi̮
so.that
il
n
il
people.[NOM.SG]
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭ-
****
****
****
)
 
Dĭn
pro.adv
-n
s/he-GEN
koʔbdo
n
koʔbdo
girl.[NOM.SG]
amnolaʔbə
v
amno-laʔbə
live-DUR.[3SG]
tʼerebgən
n
tʼereb-gən
tower-LOC
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
quant
bar
all
il
n
il
people.[NOM.SG]
kallaʔbəʔjə
v
kal-laʔbə-ʔjə
go-DUR-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
I=
conj
i
and
)
 
I
conj
i
and
dĭn
poss
-n
s/he-GEN
kagaʔi
n
kaga-ʔi
brother-PL
kandəgaʔi
v
kan-də-ga-ʔi
go-IPFVZ-PRS-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
măndə
v
măn-də
say-IPFVZ.[3SG]
:
 
igəʔ
v
i-gəʔ
take-IMP.2PL
măna
pers
măna
I.ACC
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Gibər
que
gibər
where.to
tăn
pers
tăn
you.GEN
kallal
v
kal-la-l
go-FUT-2SG
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF
dĭn
adv
dĭn
there
ej
ptcl
ej
NEG
kubial
v
ku-bia-l
see-PST-2SG
,
 
štobi̮
conj
štobi̮
so.that
il
n
il
people.[NOM.SG]
püšterbiʔi
v
püšte-r-bi-ʔi
laugh-FRQ-PST-3PL
(
 
tăn-
****
****
****
)
 
tănan
pers
tănan
you.ACC
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
kalla
v
kal-la
go-CVB
dʼürbiʔi
v
dʼür-bi-ʔi
disappear-PST-3PL
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
uʔbdəbi
v
uʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Karzʼina
n
karzʼina
basket.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
take-PST.[3SG]
,
 
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
davaj
ptcl
davaj
start.to
kirgarzittə
v
kirgar-zittə
shout-INF.LAT
,
 
inet
n
ine-t
horse-NOM/GEN.3SG
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
ptcl
bar
PTCL
döbər
pro.adv
döbər
here
(
 
modriagən
n
modriagən-
****LOC-
)
 
šonugaʔi
v
šonu-ga-ʔi
come-PRS-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šö
dempro
šö
that.[NOM.SG]
kuzandə
n
kuza-ndə
man-LAT/LOC.3SG
šonuga
v
šonu-ga
come-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then

dempro
this.[NOM.SG]
ine
n
ine
horse.[NOM.SG]
măndə
v
măn-də
say-IPFVZ.[3SG]

****
****
****

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nubi
v
nu-bi
stand-PST.[3SG]
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nə
s/he-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-də
say-IPFVZ.[3SG]
:
 
onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
kunə
n
ku-nə
ear-LAT
paʔkaʔ
v
paʔ-kaʔ
climb-IMP.2PL
,
 
onʼiʔgəʔ
num
onʼiʔ-gəʔ
one-ABL
supsoʔ
v
supso
depart-IMP.2SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
paʔpi
v
paʔ-pi
climb-PST.[3SG]
,
 
supsobi
v
supso-bi
depart-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
molaːmbi
v
mo-laːm-bi
become-RES-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nə
s/he-LAT
amnobi
v
amno-bi
live-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
(
 
nuʔmə=
v
nuʔmə
run
)
 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dibər
adv
dibər
there
il
n
il
people.[NOM.SG]
iʔgö
quant
iʔgö
many
nugaʔi
v
nu-ga-ʔi
stand-PRS-3PL
,
 
a
conj
a
but
šindidə
que
šindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF
ej
ptcl
ej
NEG
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
koʔbdonə
n
koʔbdo-nə
daughter-GEN.1SG
ej
ptcl
ej
NEG
sʼaliaʔi
v
sʼa-lia-ʔi
climb-PRS-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
suʔmiluʔpi
v
suʔmi-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šalaʔjə
v
ša-la-ʔjə
hide-FUT-3PL
,
 
ej
ptcl
ej
NEG
,
 
ej
ptcl
ej
NEG
dʼapi
v
dʼa-pi
capture-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
il
n
il
people.[NOM.SG]
bar
quant
bar
all
kirgarlaʔbəʔjə
v
kirgar-laʔbə-ʔjə
shout-DUR-3PL
:
 
"
 
Dʼabəʔ
v
dʼabə
capture-IMP.2SG
,
 
dʼabəʔ
v
dʼabə
capture-IMP.2SG
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Inem
n
ine-m
horse-ACC
öʔlubi
v
öʔlu-bi
send-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
beškeʔi
n
beške-ʔi
mushroom-3PL
oʔbdəbi
v
oʔbdə-bi
collect-PST.[3SG]
i
conj
i
and
vsʼaka
adj
vsʼaka
every
(
 
iʔgö
quant
iʔgö
many
)
 
beške
n
beške
mushroom.[NOM.SG]
deppi
v
dep-pi
bring-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
nezeŋ
n
ne-zeŋ
woman-PL
kudolaʔbəʔjə
v
kudo-laʔbə-ʔjə
scold-DUR-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbi
what.[NOM.SG]
dĭrgit
pro.adj
dĭrgit
such.[NOM.SG]
(
 
deʔ-
****
****
****
)
 
deʔpiel
v
deʔ-pie-l
bring-PST-2SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tolʼko
ptcl
tolʼko
only
tănan
pers
tănan
you.DAT
amzittə
v
am-zittə
eat-INF.LAT
.
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
pʼešdə
n
pʼeš-də
stove-LAT
(
 
š-
****
****
****
)
 
sʼabi
v
sʼa-bi
climb-PST.[3SG]
,
 
iʔbölaʔbə
v
iʔbö-laʔbə
lie-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
(
 
kazak-
****
****
****
)
 
kagazaŋdə
n
kaga-zaŋ-də
brother-PL-NOM/GEN/ACC.3SG
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
bar
ptcl
bar
PTCL
,
 
nörbəleʔbəʔjə
v
nörbə-leʔbə-ʔjə
tell-DUR-3PL
(
 
dĭrgi-
****
****
****
)
 
kăda
que
kăda
how
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
iʔbölaʔbə
v
iʔbö-laʔbə
lie-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 

dempro
this.[NOM.SG]
măn
pers
măn
I.GEN
ulum
n
ulu-m
head-NOM/GEN/ACC.1SG
dĭn
adv
dĭn
there
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
šamaʔ
v
šama
lie-CNG
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tăn
pers
tăn
you.GEN
ulum
n
ulu-m
head-NOM/GEN/ACC.1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnoʔ
v
amno
live-IMP.2SG

ptcl
PTCL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF
ej
ptcl
ej
NEG
dʼăbaktəraʔ
v
dʼăbaktər-aʔ
speak-CNG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭrgit
pro.adj
dĭrgit
such.[NOM.SG]
kuza
n
kuza
man.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
,
 
inet
n
ine-t
horse-NOM/GEN.3SG
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
karəldʼan
adv
karəldʼan
tomorrow
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
kandəgaʔi
v
kan-də-ga-ʔi
go-IPFVZ-PRS-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kalla
v
kal-la
go-CVB
dʼürbiʔi
v
dʼür-bi-ʔi
disappear-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
pʼešgəʔ
n
pʼeš-gəʔ
stove-ABL
(
 
š-
****
****
****
)
 
suʔmiluʔpi
v
suʔmi-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Karzʼina
n
karzʼina
basket.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
take-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
,
 
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
,
 
baruʔpi
v
baruʔ-pi
throw.away-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Davaj
v
davaj
start.to
inem
n
ine-m
horse-ACC
kirgarzittə
v
kirgar-zittə
shout-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Inet
n
ine-t
horse-NOM/GEN.3SG
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bazoʔ
adv
bazoʔ
again
onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
kuʔtə
n
kuʔ-tə
snot-NOM/GEN/ACC.3SG
(
 
paʔlaːmbi
v
paʔ-laːm-bi
cook-RES-PST.[3SG]
)
 
,
 
onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
supsolaːmbi
v
supso-laːm-bi
depart-RES-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
amnəbi
v
amnə-bi
sit.down-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Nuʔm-
****
****
****
)
 
Šonuga
v
šonu-ga
come-PRS.[3SG]
il
n
il
people.[NOM.SG]
,
 
iʔgö
quant
iʔgö
many
nugaʔi
v
nu-ga-ʔi
stand-PRS-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šindidə
que
šindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF
ej
ptcl
ej
NEG
nuʔməlie
v
nuʔmə-lie
run-PRS.[3SG]
dibər
adv
dibər
there
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dibər
adv
dibər
there
(
 
š-
****
****
****
)
 
suʔmiluʔpi
v
suʔmi-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ibi
v
i-bi
take-PST.[3SG]
(
 
e-
****
****
****
i
****
****
****
ej
****
****
****
nʼi-
****
****
****
)
 
ej
ptcl
ej
NEG
mobi
v
mo-bi
can-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
parluʔpi
v
par-luʔ-pi
return-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kagazaŋdə
n
kaga-zaŋ-də
brother-PL-NOM/GEN/ACC.3SG
bar
quant
bar
all
münörbi
v
münör-bi
beat-PST.[3SG]
i
conj
i
and
kalla
v
kal-la
go-CVB
dʼürbi
v
dʼür-bi
disappear-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
il
n
il
people.[NOM.SG]
kirgarlaʔbəʔjə
v
kirgar-laʔbə-ʔjə
shout-DUR-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dʼabəʔ
v
dʼabə
capture-IMP.2SG
)
 
,
 
(
 
dʼabəʔ
v
dʼabə
capture-IMP.2SG
)
 
,
 
da
conj
da
and

dempro
this.[NOM.SG]

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
məluʔpi
v
məluʔ-pi
give.away-PST
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Inebə
n
ine-bə
horse-ACC.3SG
öʔluʔpi
v
öʔluʔ-pi
send-PST.[3SG]
,
 
a
conj
a
but
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nezeŋdə
n
ne-zeŋ-də
woman-PL-NOM/GEN/ACC.3SG
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
kudolaʔbəʔjə
v
kudo-laʔbə-ʔjə
scold-DUR-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
pʼešdə
n
pʼeš-də
stove-LAT
sʼabi
v
sʼa-bi
climb-PST.[3SG]
da
conj
da
and
iʔbölaʔbə
v
iʔbö-laʔbə
lie-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Kaz-
****
****
****
)
 
Kazaŋdə
****
kazaŋ-də
brother.PL-NOM/GEN/ACC.3SG
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Abandə
n
aba-ndə
father-LAT/LOC.3SG
nörbəlieʔi
v
nörbə-lie-ʔi
tell-PRS-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Girgit
que
girgit
what.kind
kuza
n
kuza
man.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
,
 
inet
n
ine-t
horse-NOM/GEN.3SG
ugaːndə
adv
ugaːndə
very
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
i
conj
i
and
(
 
bolʼš-
****
****
****
)
 
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
"
 
,
 
a
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
iʔbölaʔbə
v
iʔbö-laʔbə
lie-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ej
ptcl
ej
NEG
măn
pers
măn
I.NOM
li
ptcl
li
PTCL
ulum
n
ulu-m
head-NOM/GEN/ACC.1SG
dĭn
adv
dĭn
there
ibi
v
i-bi
be-PST.[3SG]
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
šamaʔ
v
šama
lie-CNG
,
 
iʔbəʔ
v
iʔbə
lie-IMP.2SG

ptcl
PTCL
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Sagəššət
n
sagəš-šət
mind-CAR.ADJ
nʼi
n
nʼi
boy.[NOM.SG]
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tăn
pers
tăn
you.GEN
dĭn
adv
dĭn
there
ibiel
v
i-bie-l
be-PST-2SG
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
,
 
nagur
num
nagur
three.[NOM.SG]
dʼala
n
dʼala
day.[NOM.SG]
,
 
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
kandəgaʔi
v
kan-də-ga-ʔi
go-IPFVZ-PRS-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kalla
v
kal-la
go-CVB
dʼürbiʔi
v
dʼür-bi-ʔi
disappear-PST-3PL
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
(
 
s-
****
****
****
)
 
uʔbdəbi
v
uʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Karzʼinabə
n
karzʼina-bə
basket-ACC.3SG
ibi
v
i-bi
take-PST.[3SG]
,
 
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Beškeʔi
n
beške-ʔi
mushroom-3PL
oʔbšizittə
v
oʔbši-zittə
collect-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
,
 
davaj
ptcl
davaj
start.to
ine
n
ine
horse.[NOM.SG]
kirgarzittə
v
kirgar-zittə
shout-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ine
n
ine
horse.[NOM.SG]
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
dăra
post
dăra
along
(
 
on-
****
****
****
)
 
onʼiʔ
adj
onʼiʔ
single.[NOM.SG]
kugəndə
n
ku-gəndə
ear-LAT/LOC.3SG
paʔlaːmbi
v
paʔ-laːm-bi
cook-RES-PST.[3SG]
,
 
onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
supsolaːmbi
v
supso-laːm-bi
depart-RES-PST.[3SG]
,
 
amnobi
v
amno-bi
live-PST.[3SG]
,
 
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
kak
ptcl
kak
like
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-m
this-ACC
panarbi
v
panar-bi
kiss-PST.[3SG]
i
conj
i
and
kalʼečkabə
n
kalʼečka-bə
ring-ACC.3SG
iluʔpi
v
i-luʔ-pi
take-MOM-PST.[3SG]
,
 
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
udandə
n
uda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG
(
 
se-
****
****
****
)
 
šerbi
v
šer-bi
dress-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kalla
v
kal-la
go-CVB
dʼürbi
v
dʼür-bi
disappear-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Inebə
n
ine-bə
horse-ACC.3SG
öʔlubi
v
öʔlu-bi
send-PST.[3SG]
,
 
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
maːndə
n
maː-ndə
house-LAT/LOC.3SG
i
conj
i
and
pʼešdə
n
pʼeš-də
stove-LAT
sʼabi
v
sʼa-bi
climb-PST.[3SG]
,
 
iʔbölaʔbə
v
iʔbö-laʔbə
lie-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
kagazaŋdə
n
kaga-zaŋ-də
brother-PL-NOM/GEN/ACC.3SG
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nu
ptcl
nu
well
,
 
girgitdə
pro.form
girgit-də
what.kind-INDEF
(
 
nʼi
n
nʼi
boy.[NOM.SG]
)
 
nʼi
n
nʼi
boy.[NOM.SG]
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
,
 
inet
n
ine-t
horse-NOM/GEN.3SG
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Panarbi
v
panar-bi
kiss-PST.[3SG]
tsarski̮j
adj
tsarski̮j
tsar.ADJ
koʔbdo
n
koʔbdo
girl.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Koŋ
n
koŋ
chief.[NOM.SG]
)
 
Koŋ
n
koŋ
chief.[NOM.SG]
koʔbdo
n
koʔbdo
girl.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
kalʼečkabə
n
kalʼečka-bə
ring-ACC.3SG
ibi
v
i-bi
take-PST.[3SG]
,
 
kalla
v
kal-la
go-CVB
dʼürbi
v
dʼür-bi
disappear-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
bazoʔ
adv
bazoʔ
again

dempro
this.[NOM.SG]
koŋ
n
koŋ
chief.[NOM.SG]
abi
v
a-bi
make-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Iʔgö
quant
iʔgö
many
uja
n
uja
meat.[NOM.SG]
munujʔ
n
munuj
egg-PL
embi
v
em-bi
put-PST.[3SG]
,
 
bar
quant
bar
all
ĭmbi
que
ĭmbi
what.[NOM.SG]
dĭn
adv
dĭn
there
ige
v
i-ge
be-PRS.[3SG]
embi
v
em-bi
put-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
"
 
Šogaʔ
v
šo-gaʔ
come-IMP.2PL
bargəʔ
quant
bar-gəʔ
all-ABL
,
 
šində
que
šində
who
ej
ptcl
ej
NEG
šoləj
v
šo-lə-j
come-FUT-3SG
,
 
ulubə
n
ulu-bə
head-ACC.3SG
(
 
š-
****
****
****
)
 
sajjaʔlim
v
sajjaʔ-li-m
offcut-FUT-1SG
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
(
 
a-
****
****
****
)
 
,
 
dĭn
adv
dĭn
there
abat
n
aba-t
father-NOM/GEN.3SG
,
 
bargəʔ
quant
bar-gəʔ
all-ABL
kalla
v
kal-la
go-CVB
dʼürbiʔi
v
dʼür-bi-ʔi
disappear-PST-3PL
,
 
šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnolbiʔi
v
amnol-bi-ʔi
seat-PST-3PL
,
 
(
 
ba-
****
****
****
)
 
bar
ptcl
bar
PTCL
bĭdlaʔbəʔjə
v
bĭd-laʔbə-ʔjə
drink-DUR-3PL
,
 
(
 
aja-
****
****
****
)
 
ara
n
ara
vodka.[3SG]
mĭleʔbəʔjə
v
-leʔbə-ʔjə
give-DUR-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]

dempro
this.[NOM.SG]
poslʼednij
adj
poslʼednij
last
nʼit
n
nʼi-t
son-NOM/GEN.3SG
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
sagər
adj
sagər
black.[NOM.SG]
amnolaʔbə
v
amno-laʔbə
live-DUR.[3SG]
,
 
i
conj
i
and
udat
n
uda-t
hand-NOM/GEN.3SG
sagər
adj
sagər
black.[NOM.SG]
,
 
trʼapkazʼiʔ
n
trʼapka-zʼiʔ
rag-INS
sarona
v
sar-o-na
bind-DETR-PTCP.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-də
say-IPFVZ.[3SG]
:
 
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbi
what.[NOM.SG]
tăn
pers
tăn
you.GEN
udandə
n
uda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Kulʼ-
****
****
****
)
 
(
 
Kuliat
v
ku-lia-t
see-PRS-3SG.O
bar
ptcl
bar
PTCL
)
 
,
 
bar
ptcl
bar
PTCL
dĭn
adv
dĭn
there
kalʼečka
n
kalʼečka
ring.[NOM.SG]
amnolaʔbə
v
amno-laʔbə
sit-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
ilet
v
i-le-t
take-FUT-3SG.O
,
 
abandə
n
aba-ndə
father-LAT/LOC.3SG
šoliat
v
šo-lia-t
come-PRS-3SG.O
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 

dempro
that.[NOM.SG]
m-
****
****
****
)
 

dempro
that.[NOM.SG]
măn
pers
măn
I.GEN
ženʼixbə
n
ženʼix-bə
groom-NOM/GEN/ACC.1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-m
this-ACC
(
 

dempro
this.[NOM.SG]
dĭ-
****
****
****
)
 
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
dĭn
adv
dĭn
there
bəzəbiʔi
Rus
bəzə-bi-ʔi
wash-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
oldʼa
n
oldʼa
clothing.[NOM.SG]
(
 
s-
****
****
****
)
 
šerbiʔi
v
šer-bi-ʔi
dress-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ugaːndə
adv
ugaːndə
very
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
molaːmbi
v
mo-laːm-bi
become-RES-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
davaj
ptcl
davaj
start.to
ara
n
ara
vodka.[3SG]
bĭssittə
v
bĭs-sittə
drink-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Sʼarzittə
v
sʼar-zittə
play-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kagazaŋdə
n
kaga-zaŋ-də
brother-PL-NOM/GEN/ACC.3SG
bar
ptcl
bar
PTCL
măndlaʔbəʔjə
v
mănd-laʔbə-ʔjə
look-DUR-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Girgit
que
girgit
what.kind
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
molaːmbi
v
mo-laːm-bi
become-RES-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
dĭn
adv
dĭn
there
măn
pers
măn
I.NOM
ibiem
v
i-bie-m
be-PST-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ara
n
ara
vodka.[3SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
mʼaŋŋaʔbə
v
mʼaŋ-ŋaʔbə
flow-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Mĭbiʔi
v
-bi-ʔi
give-PST-3PL
măna
pers
măna
I.LAT
blin
n
blin
pancake.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Три
****
****
****
года
****
****
****

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobiʔi
v
amno-bi-ʔi
sit-PST-3PL
šidegöʔ
num
šide-göʔ
two-COLL
kum
n
kum
godfather.[NOM.SG]
da
conj
da
and
kuma
n
kuma
godmother.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Volk
n
volk
wolf.[NOM.SG]
da
conj
da
and
lʼisa
n
lʼisa
fox.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
kunolzittə
v
kunol-zittə
sleep-INF.LAT
iʔbəʔi
v
iʔbə-ʔi
lie.[PRS]-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
lʼisa
n
lʼisa
fox.[NOM.SG]
uge
adv
uge
always
kuzurleʔbə
v
kuzur-leʔbə
rumble-DUR.[3SG]
,
 
kuzurleʔbə
v
kuzur-leʔbə
rumble-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
volk
n
volk
wolf.[NOM.SG]
măndə
v
măn-də
say-IPFVZ.[3SG]
:
 
"
 
Šindidə
que
šindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF
kuzurleʔbə
v
kuzur-leʔbə
rumble-DUR.[3SG]
,
 
măna
pers
măna
I.ACC
kăštəliaʔi
v
kăštə-lia-ʔi
call-PRS-3PL
,
 
(
 
ešši
n
ešši
child.[NOM.SG]
)
 
ešši
n
ešši
child.[NOM.SG]
pădəsʼtə
v
pădə-sʼtə
feed-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
:
 

 
No
ptcl
no
well
,
 
kanaʔ
v
kan-aʔ
go-IMP.2SG
!
 

 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
nulaʔbi
v
nulaʔ-bi
stand-PST.[3SG]
,
 
mʼod
n
mʼod
honey.[NOM.SG]
ambi
v
am-bi
eat-PST.[3SG]
,
 
ambi
v
am-bi
eat-PST.[3SG]
mʼod
n
mʼod
honey.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šindi
que
šindi
who.[NOM.SG]
dĭn
adv
dĭn
there
ige
v
i-ge
be-PRS.[3SG]
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Veršok
n
veršok
upper.part.[NOM.SG]
ige
v
i-ge
be-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
nüdʼin
n
nüdʼi-n
evening-LOCADV
,
 
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
kuzurleʔbə
v
kuzur-leʔbə
rumble-DUR.[3SG]
lʼisʼitsa
n
lʼisʼitsa
fox.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Šindi
que
šindi
who.[NOM.SG]
kuzurleʔbə
v
kuzur-leʔbə
rumble-DUR.[3SG]
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
da
and
măna
pers
măna
I.ACC
kăštəlaʔbəʔjə
v
kăštə-laʔbə-ʔjə
call-DUR-3PL
ešši
n
ešši
child.[NOM.SG]
(
 
ködərzittə
v
ködər-zittə
untie-INF.LAT
)
 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
no
well
,
 
kanaʔ
v
kan-aʔ
go-IMP.2SG
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ambi
v
am-bi
eat-PST.[3SG]
,
 
ambi
v
am-bi
eat-PST.[3SG]
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
:
 
"
 
Šindi
que
šindi
who.[NOM.SG]
dĭn
adv
dĭn
there
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Sʼerʼodušok
n
sʼerʼodušok
middle.part.[NOM.SG]
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
nagurgit
num
nagur-git
three-ORD.[NOM.SG]
nüdʼin
n
nüdʼi-n
evening-LOCADV
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
kuzurleʔbə
v
kuzur-leʔbə
rumble-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
:
 
"
 
Šindidə
que
šindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF
kuzurleʔbə
v
kuzur-leʔbə
rumble-DUR.[3SG]
,
 
da
conj
da
and
măna
pers
măna
I.ACC
kăštəlaʔbəʔjə
v
kăštə-laʔbə-ʔjə
call-DUR-3PL
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
no
well
,
 
kanaʔ
v
kan-aʔ
go-IMP.2SG
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
)
 

dempro
this.[NOM.SG]
ambi
v
am-bi
eat-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
ptcl
bar
PTCL
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šindi
que
šindi
who.[NOM.SG]
dĭn
adv
dĭn
there
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
,
 
skrʼobušok
n
skrʼobušok
last.part.[NOM.SG]
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
ertən
adv
ertə-n
morning-LOC.ADV
uʔbdəbiʔi
v
uʔbdə-bi-ʔi
get.up-PST-3PL
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
ĭzemnuʔbi
v
ĭzem-nuʔ-bi
hurt-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-də
say-IPFVZ.[3SG]
:
 
"
 
Deʔ
v
de
bring-IMP.2SG
măna
pers
măna
I.LAT
nʼamgaʔi
adj
nʼamga-ʔi
sweet-3PL
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Da
conj
da
and
naga
v
naga
NEG.EX.[3SG]
,
 
šindidə
que
šindi-də
who.[NOM.SG]-INDEF
amnuʔpi
v
am-nuʔ-pi
eat-MOM-PST.[3SG]
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
da
and
tăn
pers
tăn
you.NOM
ambial
v
am-bia-l
eat-PST-2SG
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
:
 

 
Ej
ptcl
ej
NEG
,
 
măn
pers
măn
I.NOM
ej
ptcl
ej
NEG
ambiam
v
am-bia-m
eat-PST-1SG
!
 

 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
davaj
ptcl
davaj
start.to
kujanə
n
kuja-nə
sun-LAT
iʔbəbeʔ
v
iʔbə-beʔ
lie-1PL
,
 
šində
que
šində
who
ambi
v
am-bi
eat-PST.[3SG]
,
 
dĭn
adv
dĭn
there
nʼamga
adj
nʼamga
sweet.[NOM.SG]
nanat
n
nana-t
belly-NOM/GEN.3SG
moləj
v
mo-lə-j
become-FUT-3SG
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
kuliat
v
ku-lia-t
see-PRS-3SG.O
bostə
refl
bos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG
nanəndə
n
nanə-ndə
belly-LAT/LOC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nʼamga
adj
nʼamga
sweet.[NOM.SG]
ige
v
i-ge
be-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
davaj
ptcl
davaj
start.to

dempro
this.[NOM.SG]
volktə
n
volk-tə
wolf-NOM/GEN/ACC.3SG
tʼuʔsittə
v
tʼuʔ-sittə
smear-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Uʔbdəʔ
v
uʔbdə
get.up-IMP.2SG
,
 
tăn
pers
tăn
you.NOM
(
 
š-
****
****
****
)
 
ambial
v
am-bia-l
eat-PST-2SG
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then

dempro
this.[NOM.SG]
uʔbdəbi
v
uʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG]
:
 
"
 
No
ptcl
no
well
,
 
măn
pers
măn
I.NOM
ambiam
v
am-bia-m
eat-PST-1SG
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
bar
quant
bar
all
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Süjö
n
süjö
bird.[NOM.SG]
i
conj
i
and
tʼetʼer
n
tʼetʼer
grouse.[NOM.SG]
(
 
amnoʔjə
v
amno-ʔjə
live-3PL
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kăda
que
kăda
how
tura
n
tura
house.[3SG]
jaʔsittə
v
jaʔ-sittə
chop-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Baltu
n
baltu
axe.[NOM.SG]
naga
v
naga
NEG.EX.[3SG]
,
 
šindi
que
šindi
who.[NOM.SG]
baltu
n
baltu
axe.[NOM.SG]
(
 
aləj
v
a-lə-j
make-FUT-3SG
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Da
conj
da
and
,
 
na
adv
na što
what.for
što
pers
măna
I.LAT
măna
****
****
****
(
 
tăra-
n
tura
house.[3SG]
)
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
sĭregən
n
sĭre-gən
snow-LOC
šalam
v
ša-la-m
spend.night-FUT-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG]
(
 
šĭr-
****
****
****
)
 
sĭrenə
n
sĭre-nə
snow-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭn
there
šabi
v
ša-bi
spend.night-PST.[3SG]
,
 
ertən
adv
ertə-n
morning-LOC.ADV
uʔbdəbi
v
uʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
kuzittə
v
ku-zittə
see-INF.LAT
,
 
elezeŋdə
n
ele-zeŋ-də
companion-PL-NOM/GEN/ACC.3SG
kubi
v
ku-bi
see-PST.[3SG]
,
 
dĭn
adv
dĭn
there
sʼarbiʔi
v
sʼar-bi-ʔi
play-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Suʔmiluʔpiʔi
v
suʔmi-luʔ-pi-ʔi
jump-MOM-PST-3PL
(
 
paʔn-
****
****
****
)
 
paʔinə
n
pa-ʔi-nə
wood-3PL-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
boskəndə
pers
bos-kəndə
own-LAT/LOC.3SG
gnʼozdaʔi
n
gnʼozda-ʔi
nest-3PL
abiʔi
v
a-bi-ʔi
make-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Munuʔi
n
munu-ʔi
egg-PL
deʔpiʔi
v
deʔ-pi-ʔi
bring-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Esseŋdə
n
es-seŋ-də
child-PL-LAT
,
 
mobiʔi
v
mo-bi-ʔi
become-PST-3PL
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
esseŋdə
n
es-seŋ-də
child-PL-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bădəbiʔi
v
bădə-bi-ʔi
feed-PST-3PL
maškaziʔ
n
maška-ziʔ
gnat-INS
,
 
červəʔiziʔ
n
červə-ʔi-ziʔ
worm-3PL-INS
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
,
 
na
adv
na što
what.for
što
pers
miʔnʼibeʔ
we.LAT
miʔnʼibeʔ
n
maʔ
house.[NOM.SG]

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Sĭregən
n
sĭre-gən
snow-LOC
kunolbibaʔ
v
kunol-bi-baʔ
sleep-PST-1PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
nüdʼi
n
nüdʼi
evening
makən
n
ma-kən
house-LOC
amnolbaʔ
v
amnol-baʔ
seat-1PL
(
 

dempro
this.[NOM.SG]
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
quant
bar
all
vʼezʼdʼe
pro.adv
vʼezʼdʼe
everywhere
măndərlaʔbəbaʔ
v
măndə-r-laʔbə-baʔ
look-FRQ-DUR-1PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləj
enough
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobiʔi
v
amno-bi-ʔi
live-PST-3PL
nükke
n
nüke
woman
da
conj
da
and
büzʼe
n
büzʼe
husband.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭ-
****
****
****
)
 
Dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF
nagobi
v
nago-bi
NEG.EX-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambiʔi
v
kam-bi-ʔi
go-PST-3PL
dʼijenə
n
dʼije-nə
taiga-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šiškaʔi
n
šiška-ʔi
cone-PL
žoludʼi
n
žoludʼi
acorns.[NOM.SG]
oʔbdobiʔi
v
oʔbdo-bi-ʔi
gather-PST-3PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šobiʔi
v
šo-bi-ʔi
come-PST-3PL
,
 
amnaʔbə
v
am-naʔbə
eat-DUR.[3SG]
bar
ptcl
bar
PTCL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔ
one.[NOM.SG]
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG]
patpolʼlʼagən
n
patpolʼlʼa-gən
cellar-LOC
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
davaj
ptcl
davaj
start.to
özerzittə
v
özer-zittə
grow-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Nuge
****
****
****
)
 
Nükke
n
nüke
woman.[NOM.SG]
măndə
v
măn-də
say-IPFVZ.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Baltuzʼiʔ
n
baltu-zʼiʔ
axe-INS
jaʔdə
v
jaʔ-də
cut-IMP.2SG.O
poldə
n
pol-də
floor-NOM/GEN/ACC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
jaʔpi
v
jaʔ-pi
cut-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
döbər
pro.adv
döbər
here
özerbi
v
özer-bi
grow-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tuj
adv
tuj
now
dĭn
adv
dĭn
there
nʼuʔdə
adv
nʼuʔdə
up
bar
ptcl
bar
PTCL
(
 
oʔbdo=
v
oʔbdo
gather
)
 
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
dibər
adv
dibər
there
kri̮šabə
n
kri̮ša-bə
roof-ACC.3SG
snʼal
****
****
****
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dibər
adv
dibər
there
kuŋgeŋ
adv
kuŋge
far-DAT.ADV
özerbi
v
özer-bi
grow-PST.[3SG]
daže
ptcl
daže
even
nʼuʔdə
adv
nʼuʔdə
up
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
büzʼe
n
büzʼe
husband.[NOM.SG]
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nada
ptcl
nada
should
kanzittə
v
kan-zittə
go-INF.LAT
oʔbdəsʼtə
v
oʔbdə-sʼtə
collect-INF.LAT
žoludʼi
n
žoludʼi
acorns.[NOM.SG]
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Sʼabi
v
sʼa-bi
climb-PST.[3SG]
,
 
sʼabi
v
sʼa-bi
climb-PST.[3SG]
(
 
uj-
****
****
****
)
 
,
 
dibər
adv
dibər
there
nʼuʔdə
adv
nʼuʔdə
up
dĭn
adv
dĭn
there
kulaʔbə
v
ku-laʔbə
see-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tura
n
tura
house.[NOM.SG]
(
 
i-
****
****
****
)
 
nuga
v
nu-ga
stand-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dibər
adv
dibər
there
turanə
n
tura-nə
house-LAT
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭn
there
kurizən
n
kurizə-n
hen-GEN
tibi
n
tibi
male.[NOM.SG]
amnolaʔbə
v
amno-laʔbə
live-DUR.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ulut
n
ulu-t
head-NOM/GEN.3SG
kuvas
adj
kuvas
beautiful.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Komu
adj
komu
red.[NOM.SG]
bar
quant
bar
all
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
dĭn
adv
dĭn
there
(
 
žernovkazaŋdə
n
žernovka-zaŋ-də
millstone-PL-NOM/GEN/ACC.3SG
)
 
ige
v
i-ge
be-PRS.[3SG]
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
take-PST.[3SG]
dĭm
dempro
-m
this-ACC
i
conj
i
and
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
:
 
"
 
Na
ptcl
na
take.it
,
 
tănan
pers
tănan
you.DAT
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kurizən
n
kurizə-n
hen-GEN
tibi
n
tibi
male.[NOM.SG]
,
 
komu
adj
komu
red.[NOM.SG]
ulut
n
ulu-t
head-NOM/GEN.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
ibi
v
i-bi
take-PST.[3SG]
da
conj
da
and
davaj
ptcl
davaj
start.to
(
 
žernovka=
n
žernovka
millstone
)
 

dempro
this.[NOM.SG]
tʼerməndə
n
tʼermən-də
mill-NOM/GEN/ACC.3SG
kurzittə
v
kur-zittə
knit-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭn
there
blinʔi
n
blin-ʔi
pancake-PL
,
 
pirogəʔi
n
pirog-əʔi
pie-PL
,
 
blinʔi
n
blin-ʔi
pancake-PL
,
 
pirogəʔi
n
pirog-əʔi
pie-PL
,
 
büzʼe
n
büzʼe
husband.[NOM.SG]
ambi
v
am-bi
eat-PST.[3SG]
i
conj
i
and
nükke
n
nüke
woman.[NOM.SG]
ambi
v
am-bi
eat-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Uge
adv
uge
always
dăra
post
dăra
along
amnolaʔ
v
amno-laʔ
live-CVB
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
dĭzeŋdə
pers
-zeŋ-də
this-PL-LAT
barin
n
barin
nobleman.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Deʔkeʔ
v
deʔ-keʔ
bring-IMP.2PL
măna
pers
măna
I.LAT
amzittə
v
am-zittə
eat-INF.LAT
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
nünəbi
v
nünə-bi
hear-PST.[3SG]
pravda
adv
pravda
really

dempro
this.[NOM.SG]
(
 
di-
****
****
****

dempro
this.[NOM.SG]
zər-
****
****
****
)
 
tʼermən
n
tʼermən
mill.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
nüket
n
nüke-t
woman-NOM/GEN.3SG
bar
ptcl
bar
PTCL
davaj
ptcl
davaj
start.to
tʼerməndə
n
tʼermən-də
mill-NOM/GEN/ACC.3SG
kurzittə
v
kur-zittə
knit-INF.LAT
,
 
blinʔi
n
blin-ʔi
pancake-PL
,
 
pirogəʔi
n
pirog-əʔi
pie-PL
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
ambi
v
am-bi
eat-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Sadargaʔ
v
sadar-gaʔ
sell-IMP.2PL
măna
pers
măna
I.LAT
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dʼok
ptcl
dʼok
no
,
 
miʔ
pers
miʔ
we.NOM
ej
ptcl
ej
NEG
sadarlam
v
sadar-la-m
sell-FUT-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
ptcl
a to
otherwise
to
****
****
****
(
 
n-
pers
miʔnʼibeʔ
we.LAT
)
 
miʔnʼibeʔ
v
am-zittə
eat-INF.LAT
amzittə
que
ĭmbi
what.[NOM.SG]

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then

dempro
this.[NOM.SG]
nüdʼin
n
nüdʼi-n
evening-LOCADV
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
tojirlaʔ
v
tojir-laʔ
steal-CVB
iluʔpi
v
i-luʔ-pi
take-MOM-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
i
and
konnaːmbi
v
kon-naːm-bi
take.away-RES-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ertən
n
ertə-n
morning-GEN
dĭzeŋ
pers
-zeŋ
s/he-PL
uʔbdəbiʔi
v
uʔbdə-bi-ʔi
get.up-PST-3PL
:
 
naga
v
naga
NEG.EX.[3SG]
tʼerməndə
n
tʼermən-də
mill-NOM/GEN/ACC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
tibi
n
tibi
male.[NOM.SG]
kuriz
n
kuriz
hen.[NOM.SG]
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 

aux
i
NEG.AUX-IMP.2SG
dʼorgaʔ
v
dʼor-gaʔ
cry-IMP.2PL
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
măn
I.NOM
kallam
v
kal-la-m
go-FUT-1SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Di-
****
****
****
)
 
Detlim
v
det-li-m
bring-FUT-1SG
bazoʔ
adv
bazoʔ
again
šiʔnʼileʔ
pers
šiʔnʼileʔ
you.LAT.PL
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambi
v
kam-bi
go-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kandəga
v
kandə-ga
walk-PRS.[3SG]
,
 
kandəga
v
kandə-ga
walk-PRS.[3SG]
,
 
šonəga
v
šonə-ga
come-PRS.[3SG]
diʔnə
pers
diʔ-nə
s/he-LAT
lʼisʼitsa
n
lʼisʼitsa
fox.[NOM.SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Gibər
que
gibər
where.to
kandəgal
v
kandə-ga-l
walk-PRS-2SG
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

v
i
take-IMP.2SG
măna
pers
măna
I.ACC
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bădaʔ
v
bădaʔ-
****CNG-
măna
pers
măna
I.LAT
šüjöndə
adv
šüjö-ndə
inside-LAT/LOC.3SG
"
 
,
 

dempro
this.[NOM.SG]
băʔpi
v
băʔpi-
****PST.[3SG]-
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šonəga
v
šonə-ga
come-PRS.[3SG]
,
 
šonəga
v
šonə-ga
come-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Volkdə
n
volk-də
wolf-LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Gibər
que
gibər
where.to
kandəgal
v
kandə-ga-l
walk-PRS-2SG
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
NOISE
n
tʼermən-də
mill-NOM/GEN/ACC.3SG
)
 
)
 
Tʼerməndə
v
i-zittə
take-INF.LAT

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Mă-
****
****
****
)
 

aux
i
take-IMP.2SG
măna
pers
măna
I.ACC
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bădaʔ
v
bădaʔ-
****IMP.2SG-
măna
pers
măna
I.LAT
šüjöndə
adv
šüjö-ndə
inside-LAT/LOC.3SG
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
băʔpi
v
băʔpi-
****PST.[3SG]-
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šonəga
v
šonə-ga
come-PRS.[3SG]
,
 
urgaːba
n
urgaːba
bear.[NOM.SG]
šonəga
v
šonə-ga
come-PRS.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Bădaʔ
v
bădaʔ-
****IMP.2SG-
măna
pers
măna
I.LAT
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttə
then
šobi
v
šo-bi
come-PST.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Davaj
v
davaj
start.to
kirgarzittə
v
kirgar-zittə
shout-INF.LAT
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Atdaj
****
****
****
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dettə
v
det-tə
bring-IMP.2SG.O
măn
pers
măn
I.GEN
tʼerməndə
n
tʼermən-də
mill-NOM/GEN/ACC.3SG
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dettə
v
det-tə
bring-IMP.2SG.O
măn
pers
măn
I.GEN
tʼerməndə
n
tʼermən-də
mill-NOM/GEN/ACC.3SG
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG]
măndə
v
măn-də
say-IPFVZ.[3SG]
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Baʔluʔ-
****
****
****
)
 
Baʔgaʔ
v
baʔ-gaʔ
throw-IMP.2PL
dĭm
dempro
-m
this-ACC
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
a
but
nabəʔinə
n
nabə-ʔi-nə
duck-3PL-LAT
pušaj
ptcl
pušaj
let
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nabəʔi
n
nabə-ʔi
duck-PL
amnuʔbə
v
am-nuʔ-bə
eat-MOM-IMP.3SG.O
(
 
ləʔi
n
-ʔi
bone-3PL
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-m
this-ACC
baʔluʔpi
v
baʔ-luʔ-pi
throw-MOM-PST.[3SG]
,
 
a
conj
a
but

dempro
this.[NOM.SG]
(
 
măndə
v
măn-də
say-IPFVZ.[3SG]
)
 
.
 


Text viewUtterance view