Interlinear glossed textPKZ_196X_Gold_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| tĭlbiv
|
|
| tĭl | -bi | tĭl-bi | | dig | -PST.[3SG] | |
|
| zolotan
|
|
| zolota | zolota | | gold.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
azittəv
|
|
| a | -zittə | a-zittə | | make | -INF.LAT | |
|
| kabarlaʔv
|
|
| kabar | -laʔ | kabar-laʔ | | grab | -CVB | |
iləʔiv
|
|
| i | -lə | -ʔi | i-lə-ʔi | | take | -FUT | -3PL | |
|
| mĭluʔləmv
|
|
| mĭ | -luʔ | -lə | -m | mĭ-luʔ-lə-m | | give | -MOM | -FUT | -1SG | |
|
| kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
|
| öʔlieʔiv
|
|
| öʔ | -lie | -ʔi | öʔ-lie-ʔi | | let | -PRS | -3PL | |
|
| öʔlüʔbiv
|
|
| öʔlüʔ | bi- | öʔlüʔ-bi | | **** | PST.[3SG]- | |
|
| nugav
|
|
| nu | -ga | nu-ga | | stand | -PRS.[3SG] | |
ajindən
|
|
| aji | -ndə | aji-ndə | | door | -LAT/LOC.3SG | |
|
| šonəgalv
|
|
| šonə | -ga | -l | šonə-ga-l | | come | -PRS | -2SG | |
|
| kundlaʔbəmv
|
|
| kun | -d | -laʔbə | -m | kun-d-laʔbə-m | | lead | -IPFVZ | -DUR | -1SG | |
zolotan
|
|
| zolota | zolota | | gold.[NOM.SG] | |
|
| Pʼerdəv
|
|
| pʼer | -də | pʼer-də | | show | -IMP.2SG.O | |
|
| pʼerbiv
|
|
| pʼer | -bi | pʼer-bi | | show | -PST.[3SG] | |
|
| mĭləjv
|
|
| mĭ | -lə | -j | mĭ-lə-j | | give | -FUT | -3SG | |
|
| Pʼeldən
|
|
| pʼel | -də | pʼel-də | | half | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| Mĭlemv
|
|
| mĭ | -le | -m | mĭ-le-m | | give | -FUT | -1SG | |
|
| Măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
ĭmbileʔque
|
|
| ĭmbi | -leʔ | ĭmbi-leʔ | | what | -NOM/GEN/ACC.2PL | |
šobialv
|
|
| šo | -bia | -l | šo-bia-l | | come | -PST | -2SG | |
|
| deʔpiemv
|
|
| deʔ | -pie | -m | deʔ-pie-m | | bring | -PST | -1SG | |
zolotan
|
|
| zolota | zolota | | gold.[NOM.SG] | |
|
| mĭzittəv
|
|
| mĭ | -zittə | mĭ-zittə | | give | -INF.LAT | |
|
| deʔpiʔiv
|
|
| deʔ | -pi | -ʔi | deʔ-pi-ʔi | | bring | -PST | -3PL | |
|
| dĭrgitpro.adj
|
|
| dĭrgit | dĭrgit | | such.[NOM.SG] | |
amniamv
|
|
| am | -nia | -m | am-nia-m | | eat | -PRS | -1SG | |
|
| Kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| Ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
|
| kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| deʔpiʔiv
|
|
| deʔ | -pi | -ʔi | deʔ-pi-ʔi | | bring | -PST | -3PL | |
pʼerinăʔin
|
|
| pʼerină | -ʔi | pʼerină-ʔi | | feather.bed | -PL | |
|
| Măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
moliamv
|
|
| mo | -lia | -m | mo-lia-m | | can | -PRS | -1SG | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| săloman
|
|
| săloma | săloma | | straw.[NOM.SG] | |
|
| deʔpiʔiv
|
|
| deʔ | -pi | -ʔi | deʔ-pi-ʔi | | bring | -PST | -3PL | |
|
| iʔbolaʔpiv
|
|
| iʔbo | -laʔ | -pi | iʔbo-laʔ-pi | | lie | -DUR | -PST.[3SG] | |
kunollaʔpiv
|
|
| kunol | -laʔ | -pi | kunol-laʔ-pi | | sleep | -DUR | -PST.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
abiamv
|
|
| a | -bia | -m | a-bia-m | | make | -PST | -1SG | |
|
| Deʔkeʔv
|
|
| deʔ | -keʔ | deʔ-keʔ | | bring | -IMP.2PL | |
rozgaʔin
|
|
| rozga | -ʔi | rozga-ʔi | | scourge | -3PL | |
|
| deʔpiʔiv
|
|
| deʔ | -pi | -ʔi | deʔ-pi-ʔi | | bring | -PST | -3PL | |
rozgaʔin
|
|
| rozga | -ʔi | rozga-ʔi | | scourge | -3PL | |
münörzittəv
|
|
| münör | -zittə | münör-zittə | | beat | -INF.LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| ajindən
|
|
| aji | -ndə | aji-ndə | | door | -LAT/LOC.3SG | |
nulaʔpiRus
|
|
| nu | -laʔ | -pi | nu-laʔ-pi | | stand | -CVB | -PST.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
pʼeldən
|
|
| pʼel | -də | pʼel-də | | half | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
dettəv
|
|
| det | -tə | det-tə | | bring | -IMP.2SG.O | |
|
| münörbiʔiv
|
|
| münör | -bi | -ʔi | münör-bi-ʔi | | beat | -PST | -3PL | |
pʼeldən
|
|
| pʼel | -də | pʼel-də | | half | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
mĭbiʔiv
|
|
| mĭ | -bi | -ʔi | mĭ-bi-ʔi | | give | -PST | -3PL | |
|
| mĭgeʔiv
|
|
| mĭ | -ge | -ʔi | mĭ-ge-ʔi | | give | -PRS | -3PL | |
|
| münörluʔpiv
|
|
| münör | -luʔ | -pi | münör-luʔ-pi | | beat | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | kalladʼür-bi | | leave | -PST.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|