Interlinear glossed textPKZ_196X_GoatSheepCat_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
nagurgoʔnum
|
|
| nagur | -goʔ | nagur-goʔ | | three | -COLL | |
|
| tojirbiv
|
|
| tojir | -bi | tojir-bi | | steal | -PST.[3SG] | |
|
| amnaʔbəv
|
|
| am | -naʔbə | am-naʔbə | | eat | -DUR.[3SG] | |
|
| amnaʔbəv
|
|
| am | -naʔbə | am-naʔbə | | eat | -DUR.[3SG] | |
|
| netn
|
|
| ne | -t | ne-t | | woman | -NOM/GEN.3SG | |
münörlaʔbəv
|
|
| münör | -laʔbə | münör-laʔbə | | beat | -DUR.[3SG] | |
münörbiv
|
|
| münör | -bi | münör-bi | | beat | -PST.[3SG] | |
ujutn
|
|
| uju | -t | uju-t | | foot | -NOM/GEN.3SG | |
ĭzembiv
|
|
| ĭzem | -bi | ĭzem-bi | | hurt | -PST.[3SG] | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
dʼorlaʔbəv
|
|
| dʼor | -laʔbə | dʼor-laʔbə | | cry | -DUR.[3SG] | |
|
| iʔbəlaʔbəv
|
|
| iʔbə | -laʔbə | iʔbə-laʔbə | | lie.down | -DUR.[3SG] | |
|
| dʼorlaʔbəlv
|
|
| dʼor | -laʔbə | -l | dʼor-laʔbə-l | | cry | -DUR | -2SG | |
|
| münörbiv
|
|
| münör | -bi | münör-bi | | beat | -PST.[3SG] | |
|
| abialv
|
|
| a | -bia | -l | a-bia-l | | make | -PST | -2SG | |
|
| ambiamv
|
|
| am | -bia | -m | am-bia-m | | eat | -PST | -1SG | |
|
| mănliav
|
|
| măn | -lia | măn-lia | | say | -PRS.[3SG] | |
|
| ambialv
|
|
| am | -bia | -l | am-bia-l | | eat | -PST | -2SG | |
|
| băʔsittəv
|
|
| băʔ | -sittə | băʔ-sittə | | cut | -INF.LAT | |
|
| tuganbən
|
|
| tugan | -bə | tugan-bə | | relative | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
šoluʔjəʔv
|
|
| šo | -luʔ | -jəʔ | šo-luʔ-jəʔ | | come | -MOM | -3PL | |
|
| amorzittəv
|
|
| amor | -zittə | amor-zittə | | eat | -INF.LAT | |
mĭzittəv
|
|
| mĭ | -zittə | mĭ-zittə | | give | -INF.LAT | |
|
| măliaʔiv
|
|
| mă | -lia | -ʔi | mă-lia-ʔi | | say | -PRS | -3PL | |
|
| Kanžəbaʔv
|
|
| kan | -žə | -baʔ | kan-žə-baʔ | | go | -OPT.DU/PL | -1PL | |
nagurgoʔnum
|
|
| nagur | -goʔ | nagur-goʔ | | three | -COLL | |
|
| Šaʔlaːmbaʔv
|
|
| šaʔ | -laːm | -baʔ | šaʔ-laːm-baʔ | | hide | -RES | -1PL | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
ulardən
|
|
| ular | -də | ular-də | | sheep | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| Toʔnardəv
|
|
| toʔ | -nar | -də | toʔ-nar-də | | hit | -MULT | -IMP.2SG.O | |
varotaʔin
|
|
| varota | -ʔi | varota-ʔi | | gate | -3PL | |
|
| toʔnarluʔpiv
|
|
| toʔ | -nar | -luʔ | -pi | toʔ-nar-luʔ-pi | | hit | -MULT | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| karluʔpiʔiv
|
|
| kar | -luʔ | -pi | -ʔi | kar-luʔ-pi-ʔi | | open | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| toʔnarluʔpiv
|
|
| toʔ | -nar | -luʔ | -pi | toʔ-nar-luʔ-pi | | hit | -MULT | -MOM | -PST.[3SG] | |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| Varotaʔin
|
|
| varota | -ʔi | varota-ʔi | | gate | -3PL | |
karluʔpiʔiv
|
|
| kar | -luʔ | -pi | -ʔi | kar-luʔ-pi-ʔi | | open | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| nuʔməluʔpiʔiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | -ʔi | nuʔmə-luʔ-pi-ʔi | | run | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| Nuʔməluʔpiʔiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | -ʔi | nuʔmə-luʔ-pi-ʔi | | run | -MOM | -PST | -3PL | |
nuʔməluʔpiʔiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | -ʔi | nuʔmə-luʔ-pi-ʔi | | run | -MOM | -PST | -3PL | |
šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
nugaʔiv
|
|
| nu | -ga | -ʔi | nu-ga-ʔi | | stand | -PRS | -3PL | |
|
| Nudʼin
|
|
| nudʼi | nudʼi | | evening.[NOM.SG] | |
molaːmbiv
|
|
| mo | -laːm | -bi | mo-laːm-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| šaːsʼtəv
|
|
| šaː | -sʼtə | šaː-sʼtə | | spend.the.night | -INF.LAT | |
|
| kĭrbiv
|
|
| kĭr | -bi | kĭr-bi | | skin | -PST.[3SG] | |
|
| amnuʔtən
|
|
| amnu | -ʔ | -tə | amnu-ʔ-tə | | horn | -PL | -LAT | |
šerbiv
|
|
| šer | -bi | šer-bi | | dress | -PST.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
toʔnarlaʔv
|
|
| toʔ | -nar | -laʔ | toʔ-nar-laʔ | | hit | -MULT | -NOM/GEN/ACC.2PL | |
|
| toʔnarluʔpiʔiv
|
|
| toʔ | -nar | -luʔ | -pi | -ʔi | toʔ-nar-luʔ-pi-ʔi | | hit | -MULT | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| nanʼiluʔpiv
|
|
| nanʼi | -luʔ | -pi | nanʼi-luʔ-pi | | burn | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| amnolbiʔiv
|
|
| amnol | -bi | -ʔi | amnol-bi-ʔi | | seat | -PST | -3PL | |
ejümneʔpiʔiv
|
|
| ejüm | -neʔ | -pi | -ʔi | ejüm-neʔ-pi-ʔi | | become.warm | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| ejümnubiʔiv
|
|
| ejüm | -nu | -bi | -ʔi | ejüm-nu-bi-ʔi | | become.warm | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
|
| Amnolbiv
|
|
| amnol | -bi | amnol-bi | | seat | -PST.[3SG] | |
ejümnubiv
|
|
| ejüm | -nu | -bi | ejüm-nu-bi | | become.warm | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| iʔbəbiv
|
|
| iʔbə | -bi | iʔbə-bi | | lie.down | -PST.[3SG] | |
|
| amnəbiv
|
|
| amnə | -bi | amnə-bi | | sit.down | -PST.[3SG] | |
|
| iʔbəlaʔbiv
|
|
| iʔbə | -laʔ | -bi | iʔbə-laʔ-bi | | lie.down | -DUR | -PST.[3SG] | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| Onʼiʔadj
|
|
| onʼiʔ | onʼiʔ | | single.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| kagamn
|
|
| kaga | -m | kaga-m | | brother | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
iʔbəlaʔbəv
|
|
| iʔbə | -laʔbə | iʔbə-laʔbə | | lie.down | -DUR.[3SG] | |
stogugənn
|
|
| stogu | -gən | stogu-gən | | haystack | -LOC | |
|
| ejümneʔbəʔv
|
|
| ejüm | -neʔbə | -ʔ | ejüm-neʔbə-ʔ | | become.warm | -DUR | -IMP.2SG | |
|
| urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
onʼiʔadj
|
|
| onʼiʔ | onʼiʔ | | single.[NOM.SG] | |
volkdən
|
|
| volk | -də | volk-də | | wolf | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| Onʼiʔadj
|
|
| onʼiʔ | onʼiʔ | | single.[NOM.SG] | |
udandən
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
|
| onʼiʔadj
|
|
| onʼiʔ | onʼiʔ | | single.[NOM.SG] | |
baškaindfpro
|
|
| baška | baška | | another.[NOM.SG] | |
udandən
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
|
| neröjluʔpiʔiv
|
|
| neröj | -luʔ | -pi | -ʔi | neröj-luʔ-pi-ʔi | | get.frightened | -MOM | -PST | -3PL | |
üʔməluʔpiʔiv
|
|
| üʔmə | -luʔ | -pi | -ʔi | üʔmə-luʔ-pi-ʔi | | run | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| nuʔməluʔpiʔiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | -ʔi | nuʔmə-luʔ-pi-ʔi | | run | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| volkəʔjən
|
|
| volkə | -ʔjə | volkə-ʔjə | | wolf | -PL | |
|
| sʼabiv
|
|
| sʼa | -bi | sʼa-bi | | climb | -PST.[3SG] | |
|
| edöbiʔiv
|
|
| edö | -bi | -ʔi | edö-bi-ʔi | | hang | -PST | -3PL | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| kagamn
|
|
| kaga | -m | kaga-m | | brother | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| šidemnum
|
|
| šide | -m | šide-m | | two | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
volkəndən
|
|
| volkə | -ndə | volkə-ndə | | wolf | -LAT/LOC.3SG | |
amnosʼtəv
|
|
| amno | -sʼtə | amno-sʼtə | | sit.down | -INF.LAT | |
|
| nereʔluʔpiv
|
|
| nereʔ | -luʔ | -pi | nereʔ-luʔ-pi | | frighten | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| nereʔluʔpiʔiv
|
|
| nereʔ | -luʔ | -pi | -ʔi | nereʔ-luʔ-pi-ʔi | | frighten | -MOM | -PST | -3PL | |
nuʔməluʔpiʔiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | -ʔi | nuʔmə-luʔ-pi-ʔi | | run | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
aktʼizaŋdən
|
|
| aktʼi | -zaŋ | -də | aktʼi-zaŋ-də | | road | -PL | -LAT | |
nagurgoʔnum
|
|
| nagur | -goʔ | nagur-goʔ | | three | -COLL | |
|
Text view • Utterance view
|