Interlinear glossed textPKZ_196X_FoxAndSparrow_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| varabejn
|
|
| varabej | varabej | | sparrow.[NOM.SG] | |
amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
|
| mĭnləjv
|
|
| mĭn | -lə | -j | mĭn-lə-j | | go | -FUT | -3SG | |
varabejn
|
|
| varabej | varabej | | sparrow.[NOM.SG] | |
|
| kuʔsittəv
|
|
| kuʔ | -sittə | kuʔ-sittə | | sow | -INF.LAT | |
|
| Kuʔpiʔiv
|
|
| kuʔ | -pi | -ʔi | kuʔ-pi-ʔi | | sow | -PST | -3PL | |
özerbiv
|
|
| özer | -bi | özer-bi | | grow | -PST.[3SG] | |
|
| Măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
kallamv
|
|
| kal | -la | -m | kal-la-m | | go | -FUT | -1SG | |
öʔlimv
|
|
| öʔ | -li | -m | öʔ-li-m | | let | -FUT | -1SG | |
|
| varabejn
|
|
| varabej | varabej | | sparrow.[NOM.SG] | |
pĭdleʔbəv
|
|
| pĭd | -leʔbə | pĭd-leʔbə | | cut | -DUR.[3SG] | |
pĭdleʔbəv
|
|
| pĭd | -leʔbə | pĭd-leʔbə | | cut | -DUR.[3SG] | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
|
| Toʔnarzittəv
|
|
| toʔ | -nar | -zittə | toʔ-nar-zittə | | jolt | -MULT | -INF.LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
amnolamv
|
|
| amno | -la | -m | amno-la-m | | sit | -FUT | -1SG | |
kanzittəv
|
|
| kan | -zittə | kan-zittə | | go | -INF.LAT | |
|
| pĭdəbiv
|
|
| pĭdə | -bi | pĭdə-bi | | cut | -PST.[3SG] | |
|
| Arəmbiv
|
|
| arəm | -bi | arəm-bi | | clean | -PST.[3SG] | |
|
| toʔnaːrbiv
|
|
| toʔ | -nar | -bi | toʔ-nar-bi | | hit | -MULT | -PST.[3SG] | |
|
| Măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| mʼeran
|
|
| mʼera | mʼera | | measure.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| dĭrgit=pro.adj
|
|
| dĭrgit | dĭrgit | | such.[NOM.SG] | |
dĭrgitpro.adj
|
|
| dĭrgit | dĭrgit | | such.[NOM.SG] | |
|
| lʼisʼitsan
|
|
| lʼisʼitsa | lʼisʼitsa | | fox.[NOM.SG] | |
mʼegluʔpiv
|
|
| mʼeg | -luʔ | -pi | mʼeg-luʔ-pi | | lure | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
kabarlimv
|
|
| kabar | -li | -m | kabar-li-m | | grab | -FUT | -1SG | |
šaʔlaːmbiv
|
|
| šaʔ | -laːm | -bi | šaʔ-laːm-bi | | hide | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| Lʼisʼitsan
|
|
| lʼisʼitsa | lʼisʼitsa | | fox.[NOM.SG] | |
tʼerməndən
|
|
| tʼermən | -də | tʼermən-də | | mill | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
kunzittəv
|
|
| kun | -zittə | kun-zittə | | lead | -INF.LAT | |
|
| kuliotv
|
|
| ku | -lio | -t | ku-lio-t | | see | -PRS | -3SG.O | |
mendən
|
|
| men | -də | men-də | | dog | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
iʔbəlaʔbəv
|
|
| iʔbə | -laʔbə | iʔbə-laʔbə | | lie | -DUR.[3SG] | |
|
| kabarbiv
|
|
| kabar | -bi | kabar-bi | | grab | -PST.[3SG] | |
talbəluʔpiv
|
|
| talbə | -luʔ | -pi | talbə-luʔ-pi | | bite | -MOM | -PST.[3SG] | |
kulaːmbiv
|
|
| ku | -laːm | -bi | ku-laːm-bi | | die | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| ašdən
|
|
| aš | -də | aš-də | | rye | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
maːluʔpiv
|
|
| ma | -luʔ | -pi | ma-luʔ-pi | | leave | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|