Interlinear glossed textPKZ_196X_FireBird_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| amnolaʔpiv
|
|
| amno | -laʔ | -pi | amno-laʔ-pi | | live | -DUR | -PST | |
|
| nagurgoʔnum
|
|
| nagur | -goʔ | nagur-goʔ | | three | -COLL | |
NOISEn
|
|
| nʼi | -zeŋ | -də | nʼi-zeŋ-də | | boy | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| amnolaʔpiʔiv
|
|
| amno | -laʔpi | -ʔi | amno-laʔpi-ʔi | | live | -DUR.PST | -3PL | |
kuvazəʔiadj
|
|
| kuvazə | -ʔi | kuvazə-ʔi | | beautiful | -PL | |
|
| Šindidəque
|
|
| šindi | -də | šindi-də | | who.[NOM.SG] | -INDEF | |
tojirlaʔbəv
|
|
| tojir | -laʔbə | tojir-laʔbə | | steal | -DUR.[3SG] | |
|
| kuliotv
|
|
| ku | -lio | -t | ku-lio-t | | see | -PRS | -3SG.O | |
šindidəque
|
|
| šindi | -də | šindi-də | | who.[NOM.SG] | -INDEF | |
tojirlaʔbəv
|
|
| tojir | -laʔbə | tojir-laʔbə | | steal | -DUR.[3SG] | |
|
| Nuldəbin
|
|
| nuldə | -bi | nuldə-bi | | place | -PST.[3SG] | |
iləmn
|
|
| il | -ə | -m | il-ə-m | | people | -EP | -ACC | |
măndərzittəv
|
|
| măndə | -r | -zittə | măndə-r-zittə | | look | -FRQ | -INF.LAT | |
|
| măndliaʔiv
|
|
| mănd | -lia | -ʔi | mănd-lia-ʔi | | look | -PRS | -3PL | |
|
| mănliav
|
|
| măn | -lia | măn-lia | | say | -PRS.[3SG] | |
|
| kallamv
|
|
| kal | -la | -m | kal-la-m | | go | -FUT | -1SG | |
|
| Kunolluʔpiv
|
|
| kunol | -luʔ | -pi | kunol-luʔ-pi | | sleep | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
|
| baškaindfpro
|
|
| baška | baška | | another.[NOM.SG] | |
|
| kunolluʔpiv
|
|
| kunol | -luʔ | -pi | kunol-luʔ-pi | | sleep | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
|
| Ivanuškapropr
|
|
| Ivanuška | Ivanuška | | Ivanushka.[NOM.SG] | |
|
| kunoliav
|
|
| kunol | -ia | kunol-ia | | sleep | -PRS.[3SG] | |
|
| Kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
sʼimabən
|
|
| sʼima | -bə | sʼima-bə | | eye | -ACC.3SG | |
băzəliav
|
|
| băzə | -lia | băzə-lia | | wash | -PRS.[3SG] | |
mĭlleʔbəv
|
|
| mĭl | -leʔbə | mĭl-leʔbə | | go | -DUR.[3SG] | |
|
| kuliotv
|
|
| ku | -lio | -t | ku-lio-t | | see | -PRS | -3SG.O | |
kulaːmbiv
|
|
| ku | -laːm | -bi | ku-laːm-bi | | see | -RES | -PST.[3SG] | |
nendluʔpiv
|
|
| nend | -luʔ | -pi | nend-luʔ-pi | | burn | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kulaːmbiv
|
|
| ku | -laːm | -bi | ku-laːm-bi | | see | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
|
| dĭrgitpro.adj
|
|
| dĭrgit | dĭrgit | | such.[NOM.SG] | |
|
| müʔluʔpiv
|
|
| müʔ | -luʔ | -pi | müʔ-luʔ-pi | | punch | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Dʼabəluʔpiv
|
|
| dʼabə | -luʔ | -pi | dʼabə-luʔ-pi | | capture | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| pʼeron
|
|
| pʼero | pʼero | | feather.[NOM.SG] | |
deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
|
| nʼimn
|
|
| nʼi | -m | nʼi-m | | boy | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| kubiomv
|
|
| ku | -bio | -m | ku-bio-m | | see | -PST | -1SG | |
tojirlaʔbəv
|
|
| tojir | -laʔbə | tojir-laʔbə | | steal | -DUR.[3SG] | |
|
| deʔpiemv
|
|
| deʔ | -pie | -m | deʔ-pie-m | | bring | -PST | -1SG | |
pʼeron
|
|
| pʼero | pʼero | | feather.[NOM.SG] | |
|
| mĭlleʔbəv
|
|
| mĭl | -leʔbə | mĭl-leʔbə | | go | -DUR.[3SG] | |
tojirlaʔbəv
|
|
| tojir | -laʔbə | tojir-laʔbə | | steal | -DUR.[3SG] | |
|
| abatn
|
|
| aba | -t | aba-t | | father | -NOM/GEN.3SG | |
amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| tenöbiv
|
|
| tenö | -bi | tenö-bi | | think | -PST.[3SG] | |
tenöbiv
|
|
| tenö | -bi | tenö-bi | | think | -PST.[3SG] | |
gibər-nʼibudʼindfpro
|
|
| gibər | -nʼibudʼ | gibər-nʼibudʼ | | where.to | -INDEF | |
|
| gijən-nʼibudʼindfpro
|
|
| gijən | -nʼibudʼ | gijən-nʼibudʼ | | where | -INDEF | |
dʼapləlaʔv
|
|
| dʼap | -lə | -laʔ | dʼap-lə-laʔ | | capture | -FUT | -2PL | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
baškaindfpro
|
|
| baška | baška | | another.[NOM.SG] | |
|
| Vanʼuškapropr
|
|
| Vanʼuška | Vanʼuška | | Vanyushka.[NOM.SG] | |
|
| Ivanpropr
|
|
| Ivan Tsarevič | Ivan Tsarevič | | Ivan_Tsarevich.[NOM.SG] | |
|
| Inebən
|
|
| ine | -bə | ine-bə | | horse | -ACC.3SG | |
körerluʔpiv
|
|
| körer | -luʔ | -pi | körer-luʔ-pi | | harness | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| iʔbəbiv
|
|
| iʔbə | -bi | iʔbə-bi | | lie | -PST.[3SG] | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| Inetn
|
|
| ine | -t | ine-t | | horse | -NOM/GEN.3SG | |
mĭlleʔbəv
|
|
| mĭl | -leʔbə | mĭl-leʔbə | | go | -DUR.[3SG] | |
|
| sarbiv
|
|
| sar | -bi | sar-bi | | bind | -PST.[3SG] | |
|
| kunolbiv
|
|
| kunol | -bi | kunol-bi | | sleep | -PST.[3SG] | |
|
| uʔbdəbiv
|
|
| uʔbdə | -bi | uʔbdə-bi | | get.up | -PST.[3SG] | |
|
| Kuliotv
|
|
| ku | -lio | -t | ku-lio-t | | see | -PRS | -3SG.O | |
inetn
|
|
| ine | -t | ine-t | | horse | -NOM/GEN.3SG | |
|
| Măndərbiv
|
|
| măndə | -r | -bi | măndə-r-bi | | look | -FRQ | -PST.[3SG] | |
măndərbiv
|
|
| măndə | -r | -bi | măndə-r-bi | | look | -FRQ | -PST.[3SG] | |
|
| iʔbolaʔbəʔjəv
|
|
| iʔbo | -laʔbə | -ʔjə | iʔbo-laʔbə-ʔjə | | lie | -DUR | -3PL | |
|
| Amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
kanzittəv
|
|
| kan | -zittə | kan-zittə | | go | -INF.LAT | |
|
| Kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
tararluʔpiv
|
|
| tarar | -luʔ | -pi | tarar-luʔ-pi | | get.tired | -MOM | -PST.[3SG] | |
amnəluʔpiv
|
|
| amnə | -luʔ | -pi | amnə-luʔ-pi | | sit.down | -MOM | -PST.[3SG] | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
|
| nuʔməleʔbəv
|
|
| nuʔmə | -leʔbə | nuʔmə-leʔbə | | run | -DUR.[3SG] | |
|
| amnolaʔbəlv
|
|
| amno | -laʔbə | -l | amno-laʔbə-l | | sit | -DUR | -2SG | |
ululn
|
|
| ulu | -l | ulu-l | | head | -NOM/GEN/ACC.2SG | |
edəbiomv
|
|
| edə | -bio | -m | edə-bio-m | | hang.up | -PST | -1SG | |
|
| amnuʔpiv
|
|
| am | -nuʔ | -pi | am-nuʔ-pi | | eat | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| ambiamv
|
|
| am | -bia | -m | am-bia-m | | eat | -PST | -1SG | |
|
| kandəgalv
|
|
| kandə | -ga | -l | kandə-ga-l | | walk | -PRS | -2SG | |
|
| kandəgamv
|
|
| kandə | -ga | -m | kandə-ga-m | | walk | -PRS | -1SG | |
măndərzittəv
|
|
| măndə | -r | -zittə | măndə-r-zittə | | look | -FRQ | -INF.LAT | |
abamn
|
|
| aba | -m | aba-m | | father | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
măndəraʔv
|
|
| măndə | -r | -aʔ | măndə-r-aʔ | | look | -FRQ | -IMP.2SG | |
|
| dĭrgitpro.adj
|
|
| dĭrgit | dĭrgit | | such.[NOM.SG] | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
inelziʔn
|
|
| ine | -l | -ziʔ | ine-l-ziʔ | | horse | -2SG | -INS | |
kallalv
|
|
| kal | -la | -l | kal-la-l | | go | -FUT | -2SG | |
|
| Amnaʔv
|
|
| amna | -ʔ | amna-ʔ | | sit.down | -IMP.2SG | |
|
| kunnaːllimv
|
|
| kun | -naːl | -li | -m | kun-naːl-li-m | | lead | -RES | -FUT | -1SG | |
|
| Amnəbiv
|
|
| amnə | -bi | amnə-bi | | sit.down | -PST.[3SG] | |
deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
|
| kunollaʔbəʔjəv
|
|
| kunol | -laʔbə | -ʔjə | kunol-laʔbə-ʔjə | | sleep | -DUR | -3PL | |
|
| klʼetkabən
|
|
| klʼetka | -bə | klʼetka-bə | | coop | -ACC.3SG | |
|
| Măndərliav
|
|
| măndə | -r | -lia | măndə-r-lia | | look | -FRQ | -PRS.[3SG] | |
|
| Klʼetkan
|
|
| klʼetka | klʼetka | | coop.[NOM.SG] | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
izittəv
|
|
| i | -zittə | i-zittə | | take | -INF.LAT | |
|
| mĭngəluʔpiv
|
|
| mĭngə | -luʔ | -pi | mĭngə-luʔ-pi | | lift | -MOM | -PST.[3SG] | |
kuzurluʔpiv
|
|
| kuzur | -luʔ | -pi | kuzur-luʔ-pi | | rumble | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| dʼabəluʔpiv
|
|
| dʼabə | -luʔ | -pi | dʼabə-luʔ-pi | | capture | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kumbiʔiv
|
|
| kum | -bi | -ʔi | kum-bi-ʔi | | lead | -PST | -3PL | |
|
| šobiamv
|
|
| šo | -bia | -m | šo-bia-m | | come | -PST | -1SG | |
tojirzittəv
|
|
| tojir | -zittə | tojir-zittə | | steal | -INF.LAT | |
|
| Ivanpropr
|
|
| Ivan Tsarevič | Ivan Tsarevič | | Ivan_Tsarevich.[NOM.SG] | |
|
| tojirzittəv
|
|
| tojir | -zittə | tojir-zittə | | steal | -INF.LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| ambiʔiv
|
|
| am | -bi | -ʔi | am-bi-ʔi | | eat | -PST | -3PL | |
|
| šobialv
|
|
| šo | -bia | -l | šo-bia-l | | come | -PST | -2SG | |
mĭbiemv
|
|
| mĭ | -bie | -m | mĭ-bie-m | | give | -PST | -1SG | |
tov
|
|
| tojir | -zittə | tojir-zittə | | steal | -INF.LAT | |
tojirzittəv
|
|
| šo | -bia | -l | šo-bia-l | | come | -PST | -2SG | |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
grivazʼiʔn
|
|
| griva | -zʼiʔ | griva-zʼiʔ | | mane | -INS | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
mămbiamv
|
|
| măm | -bia | -m | măm-bia-m | | say | -PST | -1SG | |
üžəmeʔRus
|
|
| üžəm | -eʔ | üžəm-eʔ | | touch | -IMP.2SG | |
|
| (üžəmbiel),v
|
|
| üžəm | -bie | -l | üžəm-bie-l | | touch | -PST | -2SG | |
kanžəbəj".v
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
|
| Kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| dʼabitv
|
|
| dʼabi | -t | dʼabi-t | | capture | -IMP.2SG.O | |
|
| dărev
|
|
| mo | -laːl | -lə | -j | mo-laːl-lə-j | | can | -RES | -FUT | -3SG | |
|
| uzdatn
|
|
| uzda | -t | uzda-t | | halter | -NOM/GEN.3SG | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
|
| šerzittəv
|
|
| šer | -zittə | šer-zittə | | dress | -INF.LAT | |
|
| kirgarluʔpiv
|
|
| kirgar | -luʔ | -pi | kirgar-luʔ-pi | | shout | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| suʔmiluʔpiv
|
|
| suʔmi | -luʔ | -pi | suʔmi-luʔ-pi | | jump | -MOM | -PST.[3SG] | |
ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
|
| Kunnaːmbiʔiv
|
|
| kun | -naːm | -bi | -ʔi | kun-naːm-bi-ʔi | | lead | -RES | -PST | -3PL | |
|
| šobialv
|
|
| šo | -bia | -l | šo-bia-l | | come | -PST | -2SG | |
tojirzittəv
|
|
| tojir | -zittə | tojir-zittə | | steal | -INF.LAT | |
|
| Ivanpropr
|
|
| Ivan Tsarevič | Ivan Tsarevič | | Ivan_Tsarevich.[NOM.SG] | |
|
| tojirzittəv
|
|
| tojir | -zittə | tojir-zittə | | steal | -INF.LAT | |
šobialv
|
|
| šo | -bia | -l | šo-bia-l | | come | -PST | -2SG | |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
|
| koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| Dettəv
|
|
| det | -tə | det-tə | | bring | -IMP.2SG.O | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| volktən
|
|
| volk | -tə | volk-tə | | wolf | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
Mămbiamv
|
|
| măm | -bia | -m | măm-bia-m | | say | -PST | -1SG | |
üžəmeʔRus
|
|
| üžəm | -eʔ | üžəm-eʔ | | touch | -IMP.2SG | |
üžəmneʔpiemv
|
|
| üžəm | -neʔ | -pie | -m | üžəm-neʔ-pie-m | | touch | -MOM | -PST | -1SG | |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
|
| Šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| paraʔv
|
|
| par | -aʔ | par-aʔ | | return | -IMP.2SG | |
paraʔv
|
|
| par | -aʔ | par-aʔ | | return | -IMP.2SG | |
|
| kallamv
|
|
| kal | -la | -m | kal-la-m | | go | -FUT | -1SG | |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| suʔməluʔpiv
|
|
| suʔmə | -luʔ | -pi | suʔmə-luʔ-pi | | jump | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| šaʔlaːmbiv
|
|
| šaʔ | -laːm | -bi | šaʔ-laːm-bi | | hide | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| mĭnzəleʔbəʔjəv
|
|
| mĭn | -zə | -leʔbə | -ʔjə | mĭn-zə-leʔbə-ʔjə | | go | -DES | -DUR | -3PL | |
ijatn
|
|
| ija | -t | ija-t | | mother | -NOM/GEN.3SG | |
nʼanʼkaʔin
|
|
| nʼanʼka | -ʔi | nʼanʼka-ʔi | | nanny | -3PL | |
|
| Elenatpropr
|
|
| Elena | -t | Elena-t | | Elena | -NOM/GEN.3SG | |
maluʔpiv
|
|
| ma | -luʔ | -pi | ma-luʔ-pi | | remain | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kabarluʔpiv
|
|
| kabar | -luʔ | -pi | kabar-luʔ-pi | | grab | -MOM | -PST.[3SG] | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
nuʔməlaʔbəv
|
|
| nuʔmə | -laʔbə | nuʔmə-laʔbə | | run | -DUR.[3SG] | |
bĭdəbiv
|
|
| bĭdə | -bi | bĭdə-bi | | catch.up | -PST.[3SG] | |
|
| Amnolbiʔiv
|
|
| amnol | -bi | -ʔi | amnol-bi-ʔi | | seat | -PST | -3PL | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
pʼebiʔiv
|
|
| pʼe | -bi | -ʔi | pʼe-bi-ʔi | | look.for | -PST | -3PL | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
tenöleʔbəv
|
|
| tenö | -leʔbə | tenö-leʔbə | | think | -DUR.[3SG] | |
Ivanpropr
|
|
| Ivan Tsarevič | Ivan Tsarevič | | Ivan_Tsarevich.[NOM.SG] | |
|
| Ajiriav
|
|
| ajir | -ia | ajir-ia | | pity | -PRS.[3SG] | |
koʔbdomn
|
|
| koʔbdo | -m | koʔbdo-m | | daughter | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| volktən
|
|
| volk | -tə | volk-tə | | wolf | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
surarlaʔbəv
|
|
| surar | -laʔbə | surar-laʔbə | | ask | -DUR.[3SG] | |
|
| nulaʔbəlv
|
|
| nu | -laʔbə | -l | nu-laʔbə-l | | stand | -DUR | -2SG | |
|
| dĭrgitpro.adj
|
|
| dĭrgit | dĭrgit | | such.[NOM.SG] | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| ajirbiomv
|
|
| ajir | -bio | -m | ajir-bio-m | | pity | -PST | -1SG | |
mĭzittəv
|
|
| mĭ | -zittə | mĭ-zittə | | give | -INF.LAT | |
|
| šaʔbdəlbəjv
|
|
| šaʔbdəl | -bəj | šaʔbdəl-bəj | | hide | -1DU | |
alaʔbəmv
|
|
| a | -laʔbə | -m | a-laʔbə-m | | make | -DUR | -1SG | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
suʔməluʔpiv
|
|
| suʔmə | -luʔ | -pi | suʔmə-luʔ-pi | | jump | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kunnaːmbiv
|
|
| kun | -naːm | -bi | kun-naːm-bi | | lead | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| koʔbdomn
|
|
| koʔbdo | -m | koʔbdo-m | | daughter | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| bĭʔpiʔiv
|
|
| bĭʔ | -pi | -ʔi | bĭʔ-pi-ʔi | | drink | -PST | -3PL | |
suʔmileʔbəʔiv
|
|
| suʔmi | -leʔbə | -ʔi | suʔmi-leʔbə-ʔi | | jump | -DUR | -3PL | |
inebən
|
|
| ine | -bə | ine-bə | | horse | -ACC.3SG | |
|
| inebən
|
|
| ine | -bə | ine-bə | | horse | -ACC.3SG | |
|
| Elenabəpropr
|
|
| Elena | -bə | Elena-bə | | Elena | -ACC.3SG | |
amnolbəbiv
|
|
| amno | -l | bə | -bi | amno-l-bə-bi | | live | -TR | **** | -PST.[3SG] | |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
amnolbiv
|
|
| amnol | -bi | amnol-bi | | seat | -PST.[3SG] | |
|
| Kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| nüdʼinn
|
|
| nüdʼi | -n | nüdʼi-n | | evening | -LOCADV | |
iʔbəʔiv
|
|
| iʔbə | -ʔi | iʔbə-ʔi | | lie.[PRS] | -3PL | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| Elenatpropr
|
|
| Elena | -t | Elena-t | | Elena | -NOM/GEN.3SG | |
molaːmbiv
|
|
| mo | -laːm | -bi | mo-laːm-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| nerölüʔpiv
|
|
| nerö | -lüʔ | -pi | nerö-lüʔ-pi | | get.frightened | -MOM | -PST.[3SG] | |
saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| bĭdəlietv
|
|
| bĭdə | -lie | -t | bĭdə-lie-t | | catch.up | -PRS | -3SG.O | |
Ivanuškapropr
|
|
| Ivanuška | Ivanuška | | Ivanushka.[NOM.SG] | |
Elenuškaʔiziʔpropr
|
|
| Elenuška | -ʔi | -ziʔ | Elenuška-ʔi-ziʔ | | Elenushka | -3PL | -INS | |
|
| nulaʔlielv
|
|
| nu | -laʔ | -lie | -l | nu-laʔ-lie-l | | stand | -DUR | -PRS | -2SG | |
|
| mĭzittəv
|
|
| mĭ | -zittə | mĭ-zittə | | give | -INF.LAT | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
Šaʔlaːndəv
|
|
| šaʔ | -laːn | -də | šaʔ-laːn-də | | hide | -RES | -IMP.2SG.O | |
koʔbdomn
|
|
| koʔbdo | -m | koʔbdo-m | | girl | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| aluʔpiv
|
|
| a | -luʔ | -pi | a-luʔ-pi | | make | -MOM | -PST.[3SG] | |
kumbiv
|
|
| kum | -bi | kum-bi | | lead | -PST.[3SG] | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
parluʔpiv
|
|
| par | -luʔ | -pi | par-luʔ-pi | | return | -MOM | -PST.[3SG] | |
amnolbiv
|
|
| amnol | -bi | amnol-bi | | seat | -PST.[3SG] | |
|
| koʔbdobən
|
|
| koʔbdo | -bə | koʔbdo-bə | | daughter | -ACC.3SG | |
amnolbiv
|
|
| amnol | -bi | amnol-bi | | seat | -PST.[3SG] | |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
amnolbiv
|
|
| amnol | -bi | amnol-bi | | seat | -PST.[3SG] | |
kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| deʔkeʔv
|
|
| deʔ | -keʔ | deʔ-keʔ | | bring | -IMP.2PL | |
|
| aluʔpiv
|
|
| a | -luʔ | -pi | a-luʔ-pi | | make | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| neröluʔpiv
|
|
| nerö | -luʔ | -pi | nerö-luʔ-pi | | get.frightened | -MOM | -PST.[3SG] | |
saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Bĭdəleʔbəv
|
|
| bĭdə | -leʔbə | bĭdə-leʔbə | | catch.up | -DUR.[3SG] | |
Vanʼuškanəpropr
|
|
| Vanʼuška | -nə | Vanʼuška-nə | | Vanyushka | -LAT | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| kanzittəv
|
|
| kan | -zittə | kan-zittə | | go | -INF.LAT | |
tănziʔpers
|
|
| tăn | -ziʔ | tăn-ziʔ | | you.NOM | -INS | |
maləmv
|
|
| ma | -lə | -m | ma-lə-m | | remain | -FUT | -1SG | |
|
| suʔmiluʔpiv
|
|
| suʔmi | -luʔ | -pi | suʔmi-luʔ-pi | | jump | -MOM | -PST.[3SG] | |
nagurgoʔnum
|
|
| nagur | -goʔ | nagur-goʔ | | three | -COLL | |
saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| Măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
amorləbəjv
|
|
| amor | -lə | -bəj | amor-lə-bəj | | eat | -FUT | -1DU | |
|
| Amnobəlbiʔiv
|
|
| amno | bəl | -bi | -ʔi | amno-bəl-bi-ʔi | | live | **** | -PST | -3PL | |
amorbiʔiv
|
|
| amor | -bi | -ʔi | amor-bi-ʔi | | eat | -PST | -3PL | |
|
| iʔpiʔiv
|
|
| iʔ | -pi | -ʔi | iʔ-pi-ʔi | | lie | -PST | -3PL | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| kagazaŋdən
|
|
| kaga | -zaŋ | -də | kaga-zaŋ-də | | brother | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| kutlaːmbiʔiv
|
|
| kut | -laːm | -bi | -ʔi | kut-laːm-bi-ʔi | | kill | -RES | -PST | -3PL | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| Kandəlaʔbəʔjəv
|
|
| kandə | -laʔbə | -ʔjə | kandə-laʔbə-ʔjə | | walk | -DUR | -3PL | |
|
| kuliotv
|
|
| ku | -lio | -t | ku-lio-t | | see | -PRS | -3SG.O | |
iʔbolaʔbəv
|
|
| iʔbo | -laʔbə | iʔbo-laʔbə | | lie | -DUR.[3SG] | |
|
| Dʼaʔpiv
|
|
| dʼaʔ | -pi | dʼaʔ-pi | | capture | -PST.[3SG] | |
üdʼügeadj
|
|
| üdʼüge | üdʼüge | | small.[NOM.SG] | |
|
| nʼergölüʔpiv
|
|
| nʼergö | -lüʔ | -pi | nʼergö-lüʔ-pi | | fly | -MOM | -PST.[3SG] | |
deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
|
| bazəbiv
|
|
| bazə | -bi | bazə-bi | | wash | -PST.[3SG] | |
|
| suʔmileʔbəv
|
|
| suʔmi | -leʔbə | suʔmi-leʔbə | | jump | -DUR.[3SG] | |
kunolbiamv
|
|
| kunol | -bia | -m | kunol-bia-m | | sleep | -PST | -1SG | |
|
| kunolbialv
|
|
| kunol | -bia | -l | kunol-bia-l | | sleep | -PST | -2SG | |
kunolbialv
|
|
| kunol | -bia | -l | kunol-bia-l | | sleep | -PST | -2SG | |
|
| kutluʔpiʔiv
|
|
| kut | -luʔ | -pi | -ʔi | kut-luʔ-pi-ʔi | | kill | -MOM | -PST | -3PL | |
kagazaŋdən
|
|
| kaga | -zaŋ | -də | kaga-zaŋ-də | | brother | -PL | -NOM/GEN/ACC.2SG | |
|
| iluʔpiʔiv
|
|
| i | -luʔ | -pi | -ʔi | i-luʔ-pi-ʔi | | take | -MOM | -PST | -3PL | |
koʔbdomn
|
|
| koʔbdo | -m | koʔbdo-m | | daughter | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| Amnolbiv
|
|
| amnol | -bi | amnol-bi | | seat | -PST.[3SG] | |
|
| bĭdəbiʔiv
|
|
| bĭdə | -bi | -ʔi | bĭdə-bi-ʔi | | catch.up | -PST | -3PL | |
|
| kagazaŋdən
|
|
| kaga | -zaŋ | -də | kaga-zaŋ-də | | brother | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
sajnožuʔpiv
|
|
| saj | nožuʔ | -pi | saj-nožuʔ-pi | | off | tear | -PST | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| Ivanuškapropr
|
|
| Ivanuška | Ivanuška | | Ivanushka.[NOM.SG] | |
saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
üjündən
|
|
| üjü | -ndə | üjü-ndə | | foot | -LAT/LOC.3SG | |
|
| parluʔpiv
|
|
| par | -luʔ | -pi | par-luʔ-pi | | return | -MOM | -PST.[3SG] | |
maːndən
|
|
| ma | -ndə | ma-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| abandən
|
|
| aba | -ndə | aba-ndə | | father | -LAT/LOC.3SG | |
nörbəbiv
|
|
| nörbə | -bi | nörbə-bi | | tell | -PST.[3SG] | |
|
| abatn
|
|
| aba | -t | aba-t | | father | -NOM/GEN.3SG | |
dʼorbiv
|
|
| dʼor | -bi | dʼor-bi | | cry | -PST.[3SG] | |
ajirbiv
|
|
| ajir | -bi | ajir-bi | | pity | -PST.[3SG] | |
|
| koʔbdomn
|
|
| koʔbdo | -m | koʔbdo-m | | daughter | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| Monoʔkobiʔiv
|
|
| monoʔko | -bi | -ʔi | monoʔko-bi-ʔi | | marry | -PST | -3PL | |
|
| bĭʔpiʔiv
|
|
| bĭʔ | -pi | -ʔi | bĭʔ-pi-ʔi | | drink | -PST | -3PL | |
|
| amnolaʔbəʔjəv
|
|
| amno | -laʔbə | -ʔjə | amno-laʔbə-ʔjə | | live | -DUR | -3PL | |
|
Text view • Utterance view
|