Interlinear glossed textPKZ_196X_Finist_continuation_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| kluboktən
|
|
| klubok | -tə | klubok-tə | | clew | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
baruʔpiv
|
|
| baruʔ | -pi | baruʔ-pi | | throw.away | -PST.[3SG] | |
|
| kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
|
| Kluboktən
|
|
| klubok | -tə | klubok-tə | | clew | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
nuʔməbiv
|
|
| nuʔmə | -bi | nuʔmə-bi | | run | -PST.[3SG] | |
nuʔməbiv
|
|
| nuʔmə | -bi | nuʔmə-bi | | run | -PST.[3SG] | |
deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
|
| Pimniev
|
|
| pim | -nie | pim-nie | | fear | -PRS.[3SG] | |
kanzittəv
|
|
| kan | -zittə | kan-zittə | | go | -INF.LAT | |
amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit | -PST.[3SG] | |
|
| takšebən
|
|
| takše | -bə | takše-bə | | cup | -ACC.3SG | |
nuldəbin
|
|
| nuldə | -bi | nuldə-bi | | place | -PST.[3SG] | |
munəjʔtən
|
|
| munəj | -ʔ | -tə | munəj-ʔ-tə | | egg | -PL | -LAT | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
|
| netn
|
|
| ne | -t | ne-t | | woman | -NOM/GEN.3SG | |
Sadardəv
|
|
| sadar | -də | sadar-də | | sell | -IMP.2SG.O | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| Mĭləlv
|
|
| mĭ | -lə | -l | mĭ-lə-l | | give | -FUT | -2SG | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| Kunolaʔv
|
|
| kunol | -aʔ | kunol-aʔ | | sleep | -IMP.2SG | |
ajiriamv
|
|
| ajir | -ia | -m | ajir-ia-m | | pity | -PRS | -1SG | |
|
| maːʔndən
|
|
| maːʔ | -ndə | maːʔ-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| Amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit.down | -PST.[3SG] | |
amorzittəv
|
|
| amor | -zittə | amor-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| kaplʼaʔin
|
|
| kaplʼa | -ʔi | kaplʼa-ʔi | | drop | -PL | |
|
| kunolluʔpiv
|
|
| kunol | -luʔ | -pi | kunol-luʔ-pi | | sleep | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kumbiv
|
|
| kum | -bi | kum-bi | | lead | -PST.[3SG] | |
kunolliav
|
|
| kunol | -lia | kunol-lia | | sleep | -PRS.[3SG] | |
|
| öʔlubiv
|
|
| öʔlu | -bi | öʔlu-bi | | send | -PST.[3SG] | |
|
| amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit | -PST.[3SG] | |
amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit | -PST.[3SG] | |
kürümbiv
|
|
| kürüm | -bi | kürüm-bi | | shout | -PST.[3SG] | |
kürümbiv
|
|
| kürüm | -bi | kürüm-bi | | shout | -PST.[3SG] | |
dʼăbaktərbiv
|
|
| dʼăbaktər | -bi | dʼăbaktər-bi | | speak | -PST.[3SG] | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
Uʔbdaʔv
|
|
| uʔbda | -ʔ | uʔbda-ʔ | | get.up | -IMP.2SG | |
|
| uʔbliav
|
|
| uʔb | -lia | uʔb-lia | | get.up | -PRS.[3SG] | |
kunollaʔbəv
|
|
| kunol | -laʔbə | kunol-laʔbə | | sleep | -DUR.[3SG] | |
|
| molambiv
|
|
| mo | -lam | -bi | mo-lam-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | kalladʼür-bi | | leave | -PST.[3SG] | |
|
| uʔbdəbiv
|
|
| uʔbdə | -bi | uʔbdə-bi | | get.up | -PST.[3SG] | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
sʼarlaʔbəv
|
|
| sʼar | -laʔbə | sʼar-laʔbə | | play | -DUR.[3SG] | |
|
| Amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit | -PST.[3SG] | |
tondən
|
|
| to | -ndə | to-ndə | | edge | -LAT/LOC.3SG | |
|
| ererzittəv
|
|
| erer | -zittə | erer-zittə | | spin | -INF.LAT | |
kugʼelʼamn
|
|
| kudʼelʼa | -m | kudʼelʼa-m | | tow | -ACC | |
|
| Ererleʔbəv
|
|
| erer | -leʔbə | erer-leʔbə | | spin | -DUR.[3SG] | |
ererleʔbəv
|
|
| erer | -leʔbə | erer-leʔbə | | spin | -DUR.[3SG] | |
|
| Sadardəv
|
|
| sadar | -də | sadar-də | | sell | -IMP.2SG.O | |
|
| sadarlamv
|
|
| sadar | -la | -m | sadar-la-m | | sell | -FUT | -1SG | |
|
| Tibimn
|
|
| tibi | -m | tibi-m | | man | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
mĭləlv
|
|
| mĭ | -lə | -l | mĭ-lə-l | | give | -FUT | -2SG | |
nüdʼin
|
|
| nüdʼi | nüdʼi | | evening.[NOM.SG] | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| mĭlimv
|
|
| mĭ | -li | -m | mĭ-li-m | | give | -FUT | -1SG | |
|
| mĭləmv
|
|
| mĭ | -lə | -m | mĭ-lə-m | | give | -FUT | -1SG | |
|
| amorzittəv
|
|
| amor | -zittə | amor-zittə | | eat | -INF.LAT | |
amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit.down | -PST.[3SG] | |
|
| kaplʼaʔin
|
|
| kaplʼa | -ʔi | kaplʼa-ʔi | | drop | -PL | |
|
| kunolluʔpiv
|
|
| kunol | -luʔ | -pi | kunol-luʔ-pi | | sleep | -MOM | -PST.[3SG] | |
kunollaʔbəv
|
|
| kunol | -laʔbə | kunol-laʔbə | | sleep | -DUR.[3SG] | |
|
| kunollaʔadv
|
|
| kunol | -laʔ | kunol-laʔ | | sleep | -CVB | |
|
| Uʔbdaʔv
|
|
| uʔbda | -ʔ | uʔbda-ʔ | | get.up | -IMP.2SG | |
uʔbdaʔv
|
|
| uʔbda | -ʔ | uʔbda-ʔ | | get.up | -IMP.2SG | |
|
| moliav
|
|
| mo | -lia | mo-lia | | can | -PRS.[3SG] | |
uʔbsittəv
|
|
| uʔb | -sittə | uʔb-sittə | | get.up | -INF.LAT | |
|
| molambiv
|
|
| mo | -lam | -bi | mo-lam-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| amnozittəv
|
|
| amno | -zittə | amno-zittə | | sit | -INF.LAT | |
|
| uʔbdəbiv
|
|
| uʔbdə | -bi | uʔbdə-bi | | get.up | -PST.[3SG] | |
|
| sezeŋgənn
|
|
| sezeŋ | -gən | sezeŋ-gən | | corral | -LOC | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
|
| Korni̮šn
|
|
| korni̮š | korni̮š | | spindle.[NOM.SG] | |
nuldəbin
|
|
| nuldə | -bi | nuldə-bi | | place | -PST.[3SG] | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
|
| uda-n
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
udandə=n
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
udandəv
|
|
| šer | -ie | šer-ie | | dress | -PRS.[3SG] | |
dön
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
dön
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
|
| kulaʔpiv
|
|
| ku | -laʔpi | ku-laʔpi | | see | -DUR.PST.[3SG] | |
|
| Sadardəv
|
|
| sadar | -də | sadar-də | | sell | -IMP.2SG.O | |
|
| sadariamv
|
|
| sadar | -ia | -m | sadar-ia-m | | sell | -PRS | -1SG | |
|
| šazittəv
|
|
| ša | -zittə | ša-zittə | | hide | -INF.LAT | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| kalečkan
|
|
| kalečka | kalečka | | ring.[NOM.SG] | |
korni̮sn
|
|
| korni̮s | korni̮s | | spindle.[NOM.SG] | |
|
| amorzittəv
|
|
| amor | -zittə | amor-zittə | | eat | -INF.LAT | |
amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | live | -PST.[3SG] | |
|
| kaplʼaʔin
|
|
| kaplʼa | -ʔi | kaplʼa-ʔi | | drop | -PL | |
kunolluʔpiv
|
|
| kunol | -luʔ | -pi | kunol-luʔ-pi | | sleep | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| oʔlubiv
|
|
| oʔlu | -bi | oʔlu-bi | | send | -PST.[3SG] | |
|
| dʼorbiv
|
|
| dʼor | -bi | dʼor-bi | | cry | -PST.[3SG] | |
|
| uʔbdliav
|
|
| uʔbd | -lia | uʔbd-lia | | get.up | -PRS.[3SG] | |
dʼildliev
|
|
| dʼild | -lie | dʼild-lie | | lift | -PRS.[3SG] | |
|
| Dʼorbiv
|
|
| dʼor | -bi | dʼor-bi | | cry | -PST.[3SG] | |
dʼorbiv
|
|
| dʼor | -bi | dʼor-bi | | cry | -PST.[3SG] | |
saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
kadəlgəndən
|
|
| kadəl | -gəndə | kadəl-gəndə | | face | -LAT/LOC.3SG | |
|
| šüʔdürluʔpi****
|
|
| šüʔdürluʔpi | šüʔdürluʔpi | | **** | |
|
| kamroluʔpiʔiv
|
|
| kamro | -luʔ | -pi | -ʔi | kamro-luʔ-pi-ʔi | | hug | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| molambiv
|
|
| mo | -lam | -bi | mo-lam-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| sadarbialv
|
|
| sadar | -bia | -l | sadar-bia-l | | sell | -PST | -2SG | |
|
| poldən
|
|
| pol | -də | pol-də | | floor | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
saʔməluʔpibeʔ=v
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | -beʔ | saʔmə-luʔ-pi-beʔ | | fall | -MOM | -PST | -1PL | |
saməluʔpiʔi****
|
|
| saməluʔpiʔi | saməluʔpiʔi | | **** | |
molaʔpiʔiv
|
|
| mo | -laʔ | -pi | -ʔi | mo-laʔ-pi-ʔi | | can | -DUR | -PST | -3PL | |
nʼergöluʔpiʔiv
|
|
| nʼergö | -luʔ | -pi | -ʔi | nʼergö-luʔ-pi-ʔi | | fly | -MOM | -PST | -3PL | |
|
Text view • Utterance view
|