Interlinear glossed textPKZ_196X_SysojKosoj_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | live | -PST.[3SG] | |
|
| izittəv
|
|
| i | -zittə | i-zittə | | take | -INF.LAT | |
|
| kăštəliaʔiv
|
|
| kăštə | -lia | -ʔi | kăštə-lia-ʔi | | call | -PRS | -3PL | |
|
| Si̮sojpropr
|
|
| Si̮soj Kasoj | Si̮soj Kasoj | | Sysoy_Kosoy.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| Mĭnzəreʔv
|
|
| mĭnzər | -eʔ | mĭnzər-eʔ | | make.boil | -IMP.2SG | |
|
| mĭnzərbiv
|
|
| mĭnzər | -bi | mĭnzər-bi | | make.boil | -PST.[3SG] | |
|
| Mĭnzərbiv
|
|
| mĭnzər | -bi | mĭnzər-bi | | make.boil | -PST.[3SG] | |
mĭnzərbiv
|
|
| mĭnzər | -bi | mĭnzər-bi | | make.boil | -PST.[3SG] | |
|
| amnuʔpiv
|
|
| am | -nuʔ | -pi | am-nuʔ-pi | | eat | -MOM | -PST.[3SG] | |
detleʔbəv
|
|
| det | -leʔbə | det-leʔbə | | bring | -DUR.[3SG] | |
|
| deʔpielv
|
|
| deʔ | -pie | -l | deʔ-pie-l | | bring | -PST | -2SG | |
mămbiamv
|
|
| măm | -bia | -m | măm-bia-m | | say | -PST | -1SG | |
mĭnzereʔv
|
|
| mĭnzer | -eʔ | mĭnzer-eʔ | | make.boil | -IMP.2SG | |
|
| ambiamv
|
|
| am | -bia | -m | am-bia-m | | eat | -PST | -1SG | |
|
| kudonzlubiv
|
|
| kudo | -nzlu | -bi | kudo-nzlu-bi | | scold | -DES | -PST.[3SG] | |
|
| kanzittəv
|
|
| kan | -zittə | kan-zittə | | go | -INF.LAT | |
|
| kirgarlaʔbəv
|
|
| kirgar | -laʔbə | kirgar-laʔbə | | shout | -DUR.[3SG] | |
|
| Šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
sădărlaʔbəv
|
|
| sădăr | -laʔbə | sădăr-laʔbə | | shake | -DUR.[3SG] | |
|
| Ton
|
|
| bögəl | -gəndə | bögəl-gəndə | | back | -LAT/LOC.3SG | |
ton
|
|
| kadəl | -gəndə | kadəl-gəndə | | face | -LAT/LOC.3SG | |
|
| kulaʔbəv
|
|
| ku | -laʔbə | ku-laʔbə | | see | -DUR.[3SG] | |
kudonzlaʔbəv
|
|
| kudo | -nz | -laʔbə | kudo-nz-laʔbə | | scold | -DES | -DUR.[3SG] | |
|
| mămbiamv
|
|
| măm | -bia | -m | măm-bia-m | | say | -PST | -1SG | |
kadəlgəndən
|
|
| kadəl | -gəndə | kadəl-gəndə | | face | -LAT/LOC.3SG | |
bögəlgəndən
|
|
| bögəl | -gəndə | bögəl-gəndə | | back | -LAT/LOC.3SG | |
ibielv
|
|
| i | -bie | -l | i-bie-l | | take | -PST | -2SG | |
|
| deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
|
| barəʔlaʔbəv
|
|
| barəʔ | -laʔbə | barəʔ-laʔbə | | throw.away | -DUR.[3SG] | |
|
| šerbiv
|
|
| šer | -bi | šer-bi | | dress | -PST.[3SG] | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
Mĭnzəreʔv
|
|
| mĭnzər | -eʔ | mĭnzər-eʔ | | make.boil | -IMP.2SG | |
kaməndəpro.form
|
|
| kamən | -də | kamən-də | | when | -INDEF | |
ambiamv
|
|
| am | -bia | -m | am-bia-m | | eat | -PST | -1SG | |
|
| mĭnzəreʔv
|
|
| mĭnzər | -eʔ | mĭnzər-eʔ | | make.boil | -IMP.2SG | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
mĭnzərzittəv
|
|
| mĭnzər | -zittə | mĭnzər-zittə | | make.boil | -INF.LAT | |
|
| jamatn
|
|
| jama | -t | jama-t | | boot | -NOM/GEN.3SG | |
|
| Băʔpiv
|
|
| băʔ | pi- | băʔ-pi | | **** | PST.[3SG]- | |
|
| mĭnzerbiv
|
|
| mĭnzer | -bi | mĭnzer-bi | | make.boil | -PST.[3SG] | |
|
| Kajaʔn
|
|
| kajaʔ | kajaʔ | | butter.[NOM.SG] | |
|
| Lavrovi̮jn
|
|
| lavrovi̮j lis | lavrovi̮j lis | | bay.leaf.[NOM.SG] | |
|
| mĭnzərbiv
|
|
| mĭnzər | -bi | mĭnzər-bi | | make.boil | -PST.[3SG] | |
amnaʔbəv
|
|
| am | -naʔbə | am-naʔbə | | eat | -DUR.[3SG] | |
Kaməndəpro.form
|
|
| kamən | -də | kamən-də | | when | -INDEF | |
dĭrgitpro.adj
|
|
| dĭrgit | dĭrgit | | such.[NOM.SG] | |
ambiamv
|
|
| am | -bia | -m | am-bia-m | | eat | -PST | -1SG | |
|
| šerzittəv
|
|
| šer | -zittə | šer-zittə | | dress | -INF.LAT | |
jamaʔtən
|
|
| jama | -ʔ | -tə | jama-ʔ-tə | | boot | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
molaːmbiʔiv
|
|
| mo | -laːm | -bi | -ʔi | mo-laːm-bi-ʔi | | become | -RES | -PST | -3PL | |
|
| Ujutn
|
|
| uju | -t | uju-t | | foot | -NOM/GEN.3SG | |
|
| măndoʔv
|
|
| măndo | -ʔ | măndo-ʔ | | look | -IMP.2SG | |
|
| ambialv
|
|
| am | -bia | -l | am-bia-l | | eat | -PST | -2SG | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
jadajlaʔv
|
|
| jada | -j | -laʔ | jada-j-laʔ | | village | -VBLZ | -CVB | |
|
| kandəgaʔi,v
|
|
| kan | -də | -ga | -ʔi | kan-də-ga-ʔi | | go | -IPFVZ | -PRS | -3PL | |
|
| iluʔpiv
|
|
| i | -luʔ | -pi | i-luʔ-pi | | take | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| maːluʔpiv
|
|
| ma | -luʔ | -pi | ma-luʔ-pi | | leave | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kirgarlaʔbəv
|
|
| kirgar | -laʔbə | kirgar-laʔbə | | shout | -DUR.[3SG] | |
maluʔpiamv
|
|
| ma | -luʔ | -pia | -m | ma-luʔ-pia-m | | remain | -MOM | -PST | -1SG | |
|
| măndərzittəv
|
|
| măndə | -r | -zittə | măndə-r-zittə | | look | -FRQ | -INF.LAT | |
amnolaʔbəʔv
|
|
| amno | -laʔbə | -ʔ | amno-laʔbə-ʔ | | live | -DUR | -IMP.2SG | |
|
| Bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
dʼürbiv
|
|
| dʼür | -bi | dʼür-bi | | disappear | -PST.[3SG] | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|