Interlinear glossed textPKZ_196X_StupidWolf_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| ularazaŋdən
|
|
| ulara | -zaŋ | -də | ulara-zaŋ-də | | sheep | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| kabažərbiv
|
|
| kabažər | -bi | kabažər-bi | | help | -PST.[3SG] | |
|
| molaːmbiv
|
|
| mo | -laːm | -bi | mo-laːm-bi | | become | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| kumbiv
|
|
| kum | -bi | kum-bi | | lead | -PST.[3SG] | |
dʼijenən
|
|
| dʼije | -nə | dʼije-nə | | taiga | -LAT | |
|
| pʼaŋdəsʼtəv
|
|
| pʼaŋdə | -sʼtə | pʼaŋdə-sʼtə | | press | -INF.LAT | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
|
| sarbiv
|
|
| sar | -bi | sar-bi | | bind | -PST.[3SG] | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
dʼürbiv
|
|
| dʼür | -bi | dʼür-bi | | disappear | -PST.[3SG] | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| amnolaʔbəlv
|
|
| amno | -laʔbə | -l | amno-laʔbə-l | | sit | -DUR | -2SG | |
|
| öʔlubielv
|
|
| öʔlu | -bie | -l | öʔlu-bie-l | | send | -PST | -2SG | |
šobiamv
|
|
| šo | -bia | -m | šo-bia-m | | come | -PST | -1SG | |
|
| amluʔlamv
|
|
| am | -luʔ | -la | -m | am-luʔ-la-m | | eat | -MOM | -FUT | -1SG | |
|
| amnalv
|
|
| am | -na | -l | am-na-l | | eat | -FUT | -2SG | |
|
| molaːmbiamv
|
|
| mo | -laːm | -bia | -m | mo-laːm-bia-m | | become | -RES | -PST | -1SG | |
|
| dettəv
|
|
| det | -tə | det-tə | | bring | -IMP.2SG.O | |
|
| deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
kalladʼürbiʔi,v
|
|
| kalladʼür | -bi | -ʔi | kalladʼür-bi-ʔi | | leave | -PST | -3PL | |
|
| deʔtəv
|
|
| deʔ | -tə | deʔ-tə | | bring | -IMP.2SG.O | |
|
| deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
|
| amnuʔpiv
|
|
| am | -nuʔ | -pi | am-nuʔ-pi | | eat | -MOM | -PST.[3SG] | |
ulardən
|
|
| ular | -də | ular-də | | sheep | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| molaːmbiamv
|
|
| mo | -laːm | -bia | -m | mo-laːm-bia-m | | become | -RES | -PST | -1SG | |
|
| detləlv
|
|
| det | -lə | -l | det-lə-l | | bring | -FUT | -2SG | |
|
| molamv
|
|
| mo | -la | -m | mo-la-m | | can | -FUT | -1SG | |
|
| šoškabən
|
|
| šoška | -bə | šoška-bə | | pig | -ACC.3SG | |
deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
|
| amluʔpiv
|
|
| am | -luʔ | -pi | am-luʔ-pi | | eat | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| amnosʼtəv
|
|
| amno | -sʼtə | amno-sʼtə | | live | -INF.LAT | |
|
| Dʼabərobiʔiv
|
|
| dʼabəro | -bi | -ʔi | dʼabəro-bi-ʔi | | fight | -PST | -3PL | |
dʼabərobiʔiv
|
|
| dʼabəro | -bi | -ʔi | dʼabəro-bi-ʔi | | fight | -PST | -3PL | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
toːndən
|
|
| toː | -ndə | toː-ndə | | edge | -LAT/LOC.3SG | |
|
| Bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
šĭketsiʔn
|
|
| šĭke | -t | -siʔ | šĭke-t-siʔ | | language | -3SG | -INS | |
amnaʔbəv
|
|
| am | -naʔbə | am-naʔbə | | eat | -DUR.[3SG] | |
|
| kudonzlaʔbəv
|
|
| kudo | -nz | -laʔbə | kudo-nz-laʔbə | | scold | -DES | -DUR.[3SG] | |
|
| šindənədə=pro.form
|
|
| šində | -nə | -də | šində-nə-də | | who | -LAT | -INDEF | |
šindəmdəpro.form
|
|
| šində | -m | -də | šində-m-də | | who | -1SG | -INDEF | |
ajirlamv
|
|
| ajir | -la | -m | ajir-la-m | | pity | -FUT | -1SG | |
|
| amnuʔlamv
|
|
| am | -nuʔ | -la | -m | am-nuʔ-la-m | | eat | -MOM | -FUT | -1SG | |
|
| kandəlaʔbəv
|
|
| kan | -də | -laʔbə | kan-də-laʔbə | | go | -IPFVZ | -DUR.[3SG] | |
|
| nulaʔbəv
|
|
| nu | -laʔbə | nu-laʔbə | | stand | -DUR.[3SG] | |
|
| amnamv
|
|
| am | -na | -m | am-na-m | | eat | -FUT | -1SG | |
|
| nʼuʔdənadv
|
|
| nʼuʔdə | -n | nʼuʔdə-n | | up | -LOCADV | |
aŋdən
|
|
| aŋ | -də | aŋ-də | | mouth | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
kajdə=v
|
|
| kaj | -də | kaj-də | | close | -IMP.2SG.O | |
kardəv
|
|
| kar | -də | kar-də | | open | -IMP.2SG.O | |
aŋdən
|
|
| aŋ | -də | aŋ-də | | mouth | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| nuʔməluʔpimv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | -m | nuʔmə-luʔ-pi-m | | run | -MOM | -PST | -1SG | |
|
| aŋgəndən
|
|
| aŋ | -gəndə | aŋ-gəndə | | mouth | -LAT/LOC.3SG | |
suʔmiluʔləmv
|
|
| suʔmi | -luʔ | -lə | -m | suʔmi-luʔ-lə-m | | jump | -MOM | -FUT | -1SG | |
|
| nuʔmiluʔpiv
|
|
| nuʔmi | -luʔ | -pi | nuʔmi-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
ulundən
|
|
| ulu | -ndə | ulu-ndə | | head | -LAT/LOC.3SG | |
toʔnarluʔpiv
|
|
| toʔ | -nar | -luʔ | -pi | toʔ-nar-luʔ-pi | | hit | -MULT | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| uʔbdəbiv
|
|
| uʔbdə | -bi | uʔbdə-bi | | get.up | -PST.[3SG] | |
|
| Ambiamv
|
|
| am | -bia | -m | am-bia-m | | eat | -PST | -1SG | |
ambiamv
|
|
| am | -bia | -m | am-bia-m | | eat | -PST | -1SG | |
|
| Ambiamv
|
|
| am | -bia | -m | am-bia-m | | eat | -PST | -1SG | |
nanəmn
|
|
| nanə | -m | nanə-m | | belly | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| ambiamv
|
|
| am | -bia | -m | am-bia-m | | eat | -PST | -1SG | |
|
| turazaŋdən
|
|
| tura | -zaŋ | -də | tura-zaŋ-də | | house | -PL | -LAT | |
kuliotv
|
|
| ku | -lio | -t | ku-lio-t | | see | -PRS | -3SG.O | |
|
| Üdʼügeʔiadj
|
|
| üdʼüge | -ʔi | üdʼüge-ʔi | | small | -PL | |
|
| kabarzittəv
|
|
| kabar | -zittə | kabar-zittə | | grab | -INF.LAT | |
üdʼügeadj
|
|
| üdʼüge | üdʼüge | | small.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
kabarəʔv
|
|
| kabar | -əʔ | kabar-əʔ | | grab | -IMP.2SG | |
üdʼügeʔiadj
|
|
| üdʼüge | -ʔi | üdʼüge-ʔi | | small | -PL | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
krossʼtəv
|
|
| kros | -sʼtə | kros-sʼtə | | baptize | -INF.LAT | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
Text view • Utterance view
|