Interlinear glossed textPKZ_196X_StupidWolf_continuation_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
tʼerməndən
|
|
| tʼermən | -də | tʼermən-də | | mill | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit.down | -PST.[3SG] | |
|
| öʔlubiv
|
|
| öʔlu | -bi | öʔlu-bi | | send | -PST.[3SG] | |
|
| saʔməluʔbiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -bi | saʔmə-luʔ-bi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| dʼürbiv
|
|
| dʼür | -bi | dʼür-bi | | disappear | -PST.[3SG] | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
üdʼügeadj
|
|
| üdʼüge | üdʼüge | | small.[NOM.SG] | |
iluʔpiv
|
|
| i | -luʔ | -pi | i-luʔ-pi | | take | -MOM | -PST.[3SG] | |
maːndən
|
|
| ma | -ndə | ma-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
dʼürbiv
|
|
| dʼür | -bi | dʼür-bi | | disappear | -PST.[3SG] | |
|
| iʔbəbiv
|
|
| iʔbə | -bi | iʔbə-bi | | lie | -PST.[3SG] | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| supsobiv
|
|
| supso | -bi | supso-bi | | depart | -PST.[3SG] | |
|
| igəluʔpiv
|
|
| igə | luʔ- | pi- | igə-luʔ-pi | | **** | MOM- | PST.[3SG]- | |
|
| turazaŋgən
|
|
| tura | -zaŋ | -gə | tura-zaŋ-gə | | settlement | -PL | -ABL | |
|
| Kulaʔbəv
|
|
| ku | -laʔbə | ku-laʔbə | | see | -DUR.[3SG] | |
|
| nüdʼinn
|
|
| nüdʼi | -n | nüdʼi-n | | evening | -LOCADV | |
šolamv
|
|
| šo | -la | -m | šo-la-m | | come | -FUT | -1SG | |
amnamv
|
|
| am | -na | -m | am-na-m | | eat | -FUT | -1SG | |
|
| nüdʼinn
|
|
| nüdʼi | -n | nüdʼi-n | | evening | -LOCADV | |
|
| amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| dʼitluʔpiv
|
|
| dʼit | -luʔ | -pi | dʼit-luʔ-pi | | shoot | -MOM | -PST.[3SG] | |
multukziʔn
|
|
| multuk | -ziʔ | multuk-ziʔ | | gun | -INS | |
kutlaːmbiv
|
|
| kut | -laːm | -bi | kut-laːm-bi | | kill | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| kulaːmbiv
|
|
| ku | -laːm | -bi | ku-laːm-bi | | see | -RES | -PST.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|