Interlinear glossed textPKZ_196X_QuarrelWithDevil_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| eneidəneziʔn
|
|
| eneidəne | -ziʔ | eneidəne-ziʔ | | devil | -INS | |
kudonzəbiv
|
|
| kudo | -nzə | -bi | kudo-nzə-bi | | scold | -DES | -PST.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| Šobiamv
|
|
| šo | -bia | -m | šo-bia-m | | come | -PST | -1SG | |
mʼegəsʼtəv
|
|
| mʼegə | -sʼtə | mʼegə-sʼtə | | try | -INF.LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| moliamv
|
|
| mo | -lia | -m | mo-lia-m | | can | -PRS | -1SG | |
|
| Kallamv
|
|
| kal | -la | -m | kal-la-m | | go | -FUT | -1SG | |
detləmv
|
|
| det | -lə | -m | det-lə-m | | bring | -FUT | -1SG | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
măjan
|
|
| măja | măja | | mountain.[NOM.SG] | |
dʼabolaʔbəv
|
|
| dʼabo | -laʔbə | dʼabo-laʔbə | | capture | -DUR.[3SG] | |
|
| Dʼabotv
|
|
| dʼabo | -t | dʼabo-t | | capture | -IMP.2SG.O | |
|
| dĭv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -lə | -j | saʔmə-luʔ-lə-j | | fall | -MOM | -FUT | -3SG | |
saʔməluʔləjn
|
|
| tura | -m | tura-m | | house | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
turamv
|
|
| pʼaŋ | -luʔ | -lə | -j | pʼaŋ-luʔ-lə-j | | press | -MOM | -FUT | -3SG | |
|
| Bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
turandən
|
|
| tura | -ndə | tura-ndə | | settlement | -LAT/LOC.3SG | |
|
| eneidənen
|
|
| eneidəne | eneidəne | | devil.[NOM.SG] | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
dʼabosʼtəv
|
|
| dʼabo | -sʼtə | dʼabo-sʼtə | | capture | -INF.LAT | |
|
| dʼürbiv
|
|
| dʼür | -bi | dʼür-bi | | disappear | -PST.[3SG] | |
|
| mʼegəsiʔlujtstəv
|
|
| mʼegə | siʔlujtstə | mʼegə-siʔlujtstə | | try | **** | |
mʼegəluʔpimv
|
|
| mʼegə | -luʔ | -pi | -m | mʼegə-luʔ-pi-m | | try | -MOM | -PST | -1SG | |
|
| dʼürbiv
|
|
| dʼür | -bi | dʼür-bi | | disappear | -PST.[3SG] | |
|
| šonəgaʔiv
|
|
| šonə | -ga | -ʔi | šonə-ga-ʔi | | come | -PRS | -3PL | |
turazaŋdən
|
|
| tura | -zaŋ | -də | tura-zaŋ-də | | settlement | -PL | -LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
|
| šobibaʔv
|
|
| šo | -bi | -baʔ | šo-bi-baʔ | | come | -PST | -1PL | |
bĭtlielv
|
|
| bĭt | -lie | -l | bĭt-lie-l | | drink | -PRS | -2SG | |
|
| Parlalv
|
|
| par | -la | -l | par-la-l | | return | -FUT | -2SG | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| Măllaʔbəjəʔv
|
|
| măl | -laʔbə | -jəʔ | măl-laʔbə-jəʔ | | look | -DUR | -3PL | |
|
| mămbiv
|
|
| măm | -bi | măm-bi | | say | -PST.[3SG] | |
|
| bĭtləlv
|
|
| bĭt | -lə | -l | bĭt-lə-l | | drink | -FUT | -2SG | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| bĭʔpielv
|
|
| bĭʔ | -pie | -l | bĭʔ-pie-l | | drink | -PST | -2SG | |
|
| bĭʔpiemv
|
|
| bĭʔ | -pie | -m | bĭʔ-pie-m | | drink | -PST | -1SG | |
|
Text view • Utterance view
|