Interlinear glossed textPKZ_196X_ManAndBear_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| maktanarzittəv
|
|
| makta | -nar | -zittə | makta-nar-zittə | | boast | -MULT | -INF.LAT | |
|
| kudonzəbiv
|
|
| kudo | -nzə | -bi | kudo-nzə-bi | | scold | -DES | -PST.[3SG] | |
|
| dʼijenən
|
|
| dʼije | -nə | dʼije-nə | | taiga | -LAT | |
|
| Măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
urgaːbann
|
|
| urgaːba | -n | urgaːba-n | | bear | -GEN | |
ujutn
|
|
| uju | -t | uju-t | | foot | -NOM/GEN.3SG | |
kubiomv
|
|
| ku | -bio | -m | ku-bio-m | | see | -PST | -1SG | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| slʼedəʔin
|
|
| slʼedə | -ʔi | slʼedə-ʔi | | trace | -PL | |
măndərbiʔiv
|
|
| măndə | -r | -bi | -ʔi | măndə-r-bi-ʔi | | look | -FRQ | -PST | -3PL | |
|
| Šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
măjanən
|
|
| măja | -nə | măja-nə | | mountain | -LAT | |
|
| Berlogtən
|
|
| berlog | -tə | berlog-tə | | lair | -LAT | |
urgaːbanən
|
|
| urgaːba | -nə | urgaːba-nə | | bear | -LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| Sargaʔv
|
|
| sar | -gaʔ | sar-gaʔ | | bind | -IMP.2PL | |
öʔlüʔgeʔv
|
|
| öʔ | -lüʔ | -geʔ | öʔ-lüʔ-geʔ | | send | -MOM | -IMP.2PL | |
|
| öʔlüʔbiʔiv
|
|
| öʔ | -lüʔ | -bi | -ʔi | öʔ-lüʔ-bi-ʔi | | send | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| baruʔluʔpiv
|
|
| baruʔ | -luʔ | -pi | baruʔ-luʔ-pi | | throw.away | -MOM | -PST.[3SG] | |
rʼemnʼiʔin
|
|
| rʼemnʼi | -ʔi | rʼemnʼi-ʔi | | belt | -PL | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
|
| amnoluʔpiv
|
|
| amno | -luʔ | -pi | amno-luʔ-pi | | sit | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| remnʼiʔin
|
|
| remnʼi | -ʔi | remnʼi-ʔi | | belt | -PL | |
|
| Kunoluʔbdəv
|
|
| kuno | -luʔbdə | kuno-luʔbdə | | sleep | -MOM.[3SG] | |
|
| Păʔpiv
|
|
| păʔ | -pi | păʔ-pi | | creep.into | -PST.[3SG] | |
urgaːbanən
|
|
| urgaːba | -nə | urgaːba-nə | | bear | -LAT | |
berloktən
|
|
| berlok | -tə | berlok-tə | | lair | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| kunolluʔpiv
|
|
| kunol | -luʔ | -pi | kunol-luʔ-pi | | sleep | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
ujutn
|
|
| uju | -t | uju-t | | foot | -NOM/GEN.3SG | |
|
| amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| mobiv
|
|
| mo | -bi | mo-bi | | become | -PST.[3SG] | |
|
| Urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
kunnallamv
|
|
| kun | -nal | -la | -m | kun-nal-la-m | | lead | -RES | -FUT | -1SG | |
maːndən
|
|
| ma | -ndə | ma-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| maːndən
|
|
| ma | -ndə | ma-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| Amnəbiv
|
|
| amnə | -bi | amnə-bi | | sit.down | -PST.[3SG] | |
urgaːbanən
|
|
| urgaːba | -nə | urgaːba-nə | | bear | -LAT | |
|
| Urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
kumbiv
|
|
| kum | -bi | kum-bi | | lead | -PST.[3SG] | |
maːʔndən
|
|
| maːʔ | -ndə | maːʔ-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| dettəv
|
|
| det | -tə | det-tə | | bring | -IMP.2SG.O | |
saraʔdəv
|
|
| saraʔ | -də | saraʔ-də | | bind | -IMP.2SG.O | |
nʼitn
|
|
| nʼi | -t | nʼi-t | | son | -NOM/GEN.3SG | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
surarlaʔbəʔjəv
|
|
| surar | -laʔbə | -ʔjə | surar-laʔbə-ʔjə | | ask | -DUR | -3PL | |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
dʼăbaktərbiv
|
|
| dʼăbaktər | -bi | dʼăbaktər-bi | | speak | -PST.[3SG] | |
|
| Urgaːbanən
|
|
| urgaːba | -nə | urgaːba-nə | | bear | -LAT | |
kumbiv
|
|
| kum | -bi | kum-bi | | lead | -PST.[3SG] | |
|
| öʔlubiv
|
|
| öʔlu | -bi | öʔlu-bi | | send | -PST.[3SG] | |
|
| parbiv
|
|
| par | -bi | par-bi | | return | -PST.[3SG] | |
maːʔndən
|
|
| maːʔ | -ndə | maːʔ-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| kaməndəpro.form
|
|
| kamən | -də | kamən-də | | when | -INDEF | |
kudonzəbiv
|
|
| kudo | -nzə | -bi | kudo-nzə-bi | | scold | -DES | -PST.[3SG] | |
|
| amnosʼtəv
|
|
| amno | -sʼtə | amno-sʼtə | | live | -INF.LAT | |
|
Text view • Utterance view
|