Interlinear glossed textPKZ_196X_FoxAndBear_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
lʼisʼitsan
|
|
| lʼisʼitsa | lʼisʼitsa | | fox.[NOM.SG] | |
urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
|
| lʼisʼitsan
|
|
| lʼisʼitsa | lʼisʼitsa | | fox.[NOM.SG] | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| kallamv
|
|
| kal | -la | -m | kal-la-m | | go | -FUT | -1SG | |
dʼabəsʼtəv
|
|
| dʼabə | -sʼtə | dʼabə-sʼtə | | capture | -INF.LAT | |
|
| xvosgəndən
|
|
| xvos | -gəndə | xvos-gəndə | | tail | -LAT/LOC.3SG | |
dʼabəlamv
|
|
| dʼabə | -la | -m | dʼabə-la-m | | capture | -FUT | -1SG | |
|
| nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| dʼaʔpiʔiv
|
|
| dʼaʔ | -pi | -ʔi | dʼaʔ-pi-ʔi | | capture | -PST | -3PL | |
|
| iʔbəbiv
|
|
| iʔbə | -bi | iʔbə-bi | | lie | -PST.[3SG] | |
kulaːmbiv
|
|
| ku | -laːm | -bi | ku-laːm-bi | | die | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| Iʔbəlaʔbəv
|
|
| iʔbə | -laʔbə | iʔbə-laʔbə | | lie | -DUR.[3SG] | |
šonəgaʔiv
|
|
| šonə | -ga | -ʔi | šonə-ga-ʔi | | come | -PRS | -3PL | |
|
| Ibiʔiv
|
|
| i | -bi | -ʔi | i-bi-ʔi | | take | -PST | -3PL | |
|
| Embiʔiv
|
|
| em | -bi | -ʔi | em-bi-ʔi | | put | -PST | -3PL | |
|
| Bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
kallaʔbəʔjəv
|
|
| kal | -laʔbə | -ʔjə | kal-laʔbə-ʔjə | | go | -DUR | -3PL | |
|
| kolabən
|
|
| kola | -bə | kola-bə | | fish | -ACC.3SG | |
baruʔpiv
|
|
| baruʔ | -pi | baruʔ-pi | | throw.away | -PST.[3SG] | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| maːndən
|
|
| ma | -ndə | ma-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| amniav
|
|
| am | -nia | am-nia | | eat | -PRS.[3SG] | |
|
| urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
kuliotv
|
|
| ku | -lio | -t | ku-lio-t | | see | -PRS | -3SG.O | |
|
| amniav
|
|
| am | -nia | am-nia | | eat | -PRS.[3SG] | |
|
| Kallamv
|
|
| kal | -la | -m | kal-la-m | | go | -FUT | -1SG | |
|
| Xvostən
|
|
| xvostə | xvostə | | tail.[NOM.SG] | |
saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit | -PST.[3SG] | |
amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit | -PST.[3SG] | |
|
| šĭšəgeadj
|
|
| šĭšəge | šĭšəge | | cold.[NOM.SG] | |
|
| Xvostən
|
|
| xvostə | xvostə | | tail.[NOM.SG] | |
kănnaːmbiv
|
|
| kăn | -naːm | -bi | kăn-naːm-bi | | freeze | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| nʼiʔtəsʼtəadv
|
|
| nʼiʔtə | -sʼtə | nʼiʔtə-sʼtə | | pull | -INF.LAT | |
xvostən
|
|
| xvostə | xvostə | | tail.[NOM.SG] | |
nožuʔpiv
|
|
| no | -žuʔ | -pi | no-žuʔ-pi | | tear.off | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| xvostən
|
|
| xvostə | xvostə | | tail.[NOM.SG] | |
|
| sajnʼeʔpiv
|
|
| saj | nʼeʔ | -pi | saj-nʼeʔ-pi | | off | pull | -PST.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|