Interlinear glossed text

PKZ_196X_Finist_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
amnobi
v
amno-biamno-bi
live-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
-ndĭ-n
s/he-GEN 
nagur
num
nagurnagur
three.[NOM.SG] 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
ka-
****
********
**** 
)
 
kandəga
v
kandə-gakandə-ga
walk-PRS.[3SG] 
ipek
n
ipekipek
bread.[NOM.SG] 
sadarzittə
v
sadar-zittəsadar-zittə
sell-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
šiʔnʼileʔ
pers
šiʔnʼileʔšiʔnʼileʔ
you.LAT.PL 
izittə
v
i-zittəi-zittə
take-INF.LAT 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Măna
pers
mănamăna
I.LAT 

v
ii-ʔ
take-IMP.2SG 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
palʼto
n
palʼtopalʼto
coat.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Măna
pers
mănamăna
I.LAT 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
šalʼ
n
šalʼšalʼ
scarp.[NOM.SG] 
(
 
ib-
****
********
**** 
)
 

v
ii-ʔ
take-IMP.2SG 
,
 
i
conj
ii
and 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
platʼtʼa
n
platʼtʼaplatʼtʼa
dress.[NOM.SG] 

v
ii-ʔ
take-IMP.2SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
üdʼüge
adj
üdʼügeüdʼüge
small.[NOM.SG] 
samăjə
****
********
**** 
:
 
"
 
A
conj
aa
but 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
izittə
v
i-zittəi-zittə
take-INF.LAT 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măna
pers
mănamăna
I.LAT 

v
ii-ʔ
take-IMP.2SG 
Filisnəj
propr
Filisnəj jasnəj săkolikaFilisnəj jasnəj săkolika
Filist.the.Falcon.[NOM.SG] 
jasnəj
n
pʼorušpʼoruš
feather.[NOM.SG] 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
BRK
****
********
**** 
)
 
)
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 

v
ii-ʔ
take-IMP.2SG 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
Filišnəj
propr
Filišnəj jasnəjFilišnəj jasnəj
Filist.the.Falcon.[NOM.SG] 
jasnəj
n
pʼoruškăpʼoruškă
feather.[NOM.SG] 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
palʼto
n
palʼtopalʼto
coat.[NOM.SG] 
,
 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
šalʼ
n
šalʼšalʼ
scarp.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
(
 
i
conj
ii
and 
ku-
****
********
**** 
)
 
i
conj
ii
and 
platʼtʼa
n
platʼtʼaplatʼtʼa
dress.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndərbi
v
măndə-r-bimăndə-r-bi
look-FRQ-PST.[3SG] 
,
 
măndərbi
v
măndə-r-bimăndə-r-bi
look-FRQ-PST.[3SG] 
,
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
kubi
v
ku-biku-bi
see-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
maːʔndə
n
maːʔ-ndəmaːʔ-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 

dempro
this 
)
 

dempro
this 
šidö
num
šidöšidö
two.[NOM.SG] 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
daughter.[NOM.SG] 
(
 
kaknarlaʔbəʔjə
v
kaknar-laʔbə-ʔjəkaknar-laʔbə-ʔjə
laugh-DUR-3PL 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
,
 
a
conj
aa
but 
miʔnʼibeʔ
pers
miʔnʼibeʔmiʔnʼibeʔ
we.LAT 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nu
ptcl
nunu
well 
i
conj
ii
and 
što
conj
štošto
that 
,
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
dak
ptcl
dakdak
so 
puskaj
ptcl
puskajpuskaj
let.it 
ej
ptcl
ejej
NEG 
iləj
v
i-lə-ji-lə-j
take-FUT-3SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
ipeksi
n
ipek-siipek-si
bread-INS 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
izittə
v
i-zittəi-zittə
take-INF.LAT 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
măndəʔi
v
măn-də-ʔimăn-də-ʔi
say-IPFVZ-3PL 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Bătinkaʔi
n
bătinka-ʔibătinka-ʔi
shoe-PL 

v
ii-ʔ
take-IMP.2SG 
,
 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
dĭzeŋdə
pers
-zeŋ-dədĭ-zeŋ-də
this-PL-LAT 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
A=
conj
aa
but 
)
 
A
conj
aa
but 
üdʼüge
adj
üdʼügeüdʼüge
small.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Măna
pers
mănamăna
I.LAT 

v
ii-ʔ
take-IMP.2SG 
Filisnəj
propr
Filisnəj jasnəj săkolikaFilisnəj jasnəj săkolika
Filist.the.Falcon.[NOM.SG] 
jasnəj
n
pʼoruškăpʼoruškă
feather.[NOM.SG] 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
(
 
dĭzeŋdə
pers
-zeŋ-dədĭ-zeŋ-də
this-PL-LAT 
)
 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
ej
ptcl
ejej
NEG 
kubi
v
ku-biku-bi
see-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
nagurəŋ
num
nagur-əŋnagur-əŋ
three-DAT.ADV 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭzeŋdə
pers
-zeŋ-dədĭ-zeŋ-də
this-PL-LAT 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
bar
quant
barbar
all 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
kubi
v
ku-biku-bi
find-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
pʼoruškă
n
pʼoruškăpʼoruškă
feather.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
deʔpi
v
deʔ-pideʔ-pi
bring-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
(
 
kien
****
kienkien
**** 
)
 
kunolbi
v
kunol-bikunol-bi
sleep-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
pʼoruškă
n
pʼoruškăpʼoruškă
feather.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Bambi
v
bambi-bam-bi
****PST.[3SG]- 
)
 
udandə
n
uda-ndəuda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Udandə
n
uda-ndəuda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG 
(
 
baʔluʔpi
v
baʔ-luʔ-pibaʔ-luʔ-pi
throw-MOM-PST.[3SG] 
)
 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
nʼi
n
nʼinʼi
boy.[NOM.SG] 
moluʔpi
v
mo-luʔ-pimo-luʔ-pi
become-MOM-PST.[3SG] 
,
 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
dʼăbaktərlaʔbəʔjə
v
dʼăbaktər-laʔbə-ʔjədʼăbaktər-laʔbə-ʔjə
speak-DUR-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
dĭn
adv
-ndĭ-n
s/he-GEN 
sʼestrazaŋdə
n
sʼestra-zaŋ-dəsʼestra-zaŋ-də
sister-PL-NOM/GEN/ACC.3SG 
măndobiʔi
v
măndo-bi-ʔimăndo-bi-ʔi
look-PST-3PL 
,
 
što
conj
štošto
that 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
nʼi
n
nʼinʼi
boy.[NOM.SG] 
ige
v
i-gei-ge
be-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
dĭ-
****
********
**** 
)
 
dĭn
pro.adv
dĭndĭn
there 
kuznektə
n
kuznek-təkuznek-tə
window-NOM/GEN/ACC.3SG 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
üdʼüge
adj
üdʼügeüdʼüge
small.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭndĭn
there 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
dĭbər
adv
dĭbərdĭbər
there 
tagajʔi
n
tagaj-ʔitagaj-ʔi
knife-PL 
(
 
n-
****
********
**** 
)
 
müʔtəbiʔi
v
müʔ-tə-bi-ʔimüʔ-tə-bi-ʔi
push-TR-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
(
 
bĭ-
****
********
**** 
)
 
bĭtəlbiʔi
v
bĭt-əl-bi-ʔibĭt-əl-bi-ʔi
drink-TR-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭrgit
pro.adj
dĭrgitdĭrgit
such.[NOM.SG] 

n
water.[NOM.SG] 
što
conj
štošto
that 
kunolbi
v
kunol-bikunol-bi
sleep-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kirgarbi
v
kirgar-bikirgar-bi
shout-PST.[3SG] 
,
 
kirgarbi
v
kirgar-bikirgar-bi
shout-PST.[3SG] 
,
 
üjüttə
n
üjü-ttəüjü-ttə
foot-ABL.3SG 
băʔpi
v
băʔ-pibăʔ-pi
cut-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
kalladʼürbi
v
kalladʼür-bikalladʼür-bi
leave-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
BRK
****
********
**** 
)
 
)
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
-ndĭ-n
s/he-GEN 
sʼestrazaŋdə
n
sʼestra-zaŋ-dəsʼestra-zaŋ-də
sister-PL-NOM/GEN/ACC.3SG 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
mĭbiʔi
v
-bi-ʔimĭ-bi-ʔi
give-PST-3PL 
kaplʼaʔi
n
kaplʼa-ʔikaplʼa-ʔi
drop-PL 
,
 
štobi̮
conj
štobi̮štobi̮
so.that 

dempro
this.[NOM.SG] 
kunolluʔpi
v
kunol-luʔ-pikunol-luʔ-pi
sleep-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
kunolluʔpi
v
kunol-luʔ-pikunol-luʔ-pi
sleep-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuznektə
n
kuznek-təkuznek-tə
window-NOM/GEN/ACC.3SG 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
müʔpiʔi
v
müʔ-pi-ʔimüʔ-pi-ʔi
push-PST-3PL 
tagajʔi
n
tagaj-ʔitagaj-ʔi
knife-PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
šüzittə
v
šü-zittəšü-zittə
enter-INF.LAT 
xatʼel
v
xatʼelxatʼel
wanted 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Üjübə
n
üjü-bəüjü-bə
foot-ACC.3SG 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
bătluʔpi
v
băt-luʔ-pibăt-luʔ-pi
cut-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kem
n
kemkem
blood.[NOM.SG] 
mʼaŋnuʔpi
v
mʼaŋ-nuʔ-pimʼaŋ-nuʔ-pi
flow-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
sazən
n
sazənsazən
paper.[NOM.SG] 
pʼaŋdəbi
v
pʼaŋdə-bipʼaŋdə-bi
write-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
(
 
baʔ-
****
********
**** 
)
 
embi
v
em-biem-bi
put-PST.[3SG] 
:
 
"
 
Kamen
que
kamenkamen
when 
bazaj
n
baza-jbaza-j
iron-ADJZ.[NOM.SG] 
jamaʔi
n
jama-ʔijama-ʔi
boot-PL 
aləl
v
a-lə-la-lə-l
make-FUT-2SG 
,
 
iʔtləl
v
iʔt-lə-liʔt-lə-l
wear.out-FUT-2SG 
,
 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
măna
pers
mănamăna
I.ACC 
kulal
v
ku-la-lku-la-l
find-FUT-2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
BRK
****
********
**** 
)
 
)
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
uʔbdəbi
v
uʔbdə-biuʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuiot
v
ku-io-tku-io-t
see-PRS-3SG.O 
:
 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
kem
n
kemkem
blood.[NOM.SG] 
dön
adv
döndön
here 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
sazən
n
sazənsazən
paper.[NOM.SG] 
iʔbolaʔbə
v
iʔbo-laʔbəiʔbo-laʔbə
lie-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
sazən
n
sazənsazən
paper.[NOM.SG] 
măndəbi
v
măndə-bimăndə-bi
look-PST.[3SG] 
,
 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
dʼorbi
v
dʼor-bidʼor-bi
cry-PST.[3SG] 
,
 
dʼorbi
v
dʼor-bidʼor-bi
cry-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Da
conj
dada
and 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
kuznʼitsanə
n
kuznʼitsa-nəkuznʼitsa-nə
smithy-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Jamaʔi
n
jama-ʔijama-ʔi
boot-PL 
abi
v
a-bia-bi
make-PST.[3SG] 
bazaj
n
baza-jbaza-j
iron-ADJZ.[NOM.SG] 
,
 
pa
n
papa
stick.[NOM.SG] 
abi
v
a-bia-bi
make-PST.[3SG] 
bazaj
n
baza-jbaza-j
iron-ADJZ.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
kundʼom
adv
kundʼomkundʼo-m
long.time**** 
(
 
šonəga=
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
)
 
šonəbi
v
šonə-bišonə-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
kuiot=
v
ku-io-tku-io-t
see-PRS-3SG.O 
)
 
kulaʔbə
v
ku-laʔbəku-laʔbə
see-DUR.[3SG] 
:
 
tura
n
turatura
house.[NOM.SG] 
(
 
i-
****
********
**** 
)
 
nuga
v
nu-ganu-ga
stand-PRS.[3SG] 
(
 
idʼiʔeje
adv
idʼiʔejeidʼiʔeje
a.few 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
turanə
n
tura-nətura-nə
house-LAT 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭndĭn
there 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
live-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
surarlaʔbə
v
surar-laʔbəsurar-laʔbə
ask-DUR.[3SG] 
:
 
"
 
Nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
,
 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
,
 
nörbit
v
nörbi-tnörbi-t
tell-IMP.2SG.O 
,
 
gijen
que
gijengijen
where 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tibim
n
tibi-mtibi-m
man-NOM/GEN/ACC.1SG 
kalladʼürbi
v
kalladʼür-bikalladʼür-bi
leave-PST.[3SG] 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
ej
ptcl
ejej
NEG 
tĭmnem
v
tĭmne-mtĭmne-m
know-1SG 
,
 
gijen
que
gijengijen
where 
(
 
dʼüʔ-
****
********
**** 
)
 
,
 
gijendə
pro.form
gijen-dəgijen-də
where-INDEF 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
sʼestrandə
n
sʼestra-ndəsʼestra-ndə
sister-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
tĭmnet
v
tĭmne-ttĭmne-t
know-3SG.O 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nörbələj
v
nörbə-lə-jnörbə-lə-j
tell-FUT-3SG 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
takše
n
takšetakše
cup.[NOM.SG] 
zălătoj
adj
zălătojzălătoj
golden.[NOM.SG] 
,
 
munəjʔ
n
munəjmunəj-ʔ
egg-PL 
zălătoj
adj
zălătojzălătoj
golden.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
nʼitkaʔi
n
nʼitka-ʔinʼitka-ʔi
thread-PL 
klubok
n
klubokklubok
clew.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
nuʔmələj
v
nuʔmə-lə-jnuʔmə-lə-j
run-FUT-3SG 
i
conj
ii
and 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
(
 
BRK
****
********
**** 
)
 
)
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Baška
indfpro
baškabaška
another.[NOM.SG] 
sʼestrandə
n
sʼestra-ndəsʼestra-ndə
sister-LAT/LOC.3SG 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tože
ptcl
tožetože
also 
(
 
turat
n
tura-ttura-t
house-NOM/GEN.3SG 
)
 
(
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
üdʼü-
****
********
**** 
ej-
****
****
****
)
 
üdʼüge
adj
üdʼügeüdʼüge
small.[NOM.SG] 
turat
n
tura-ttura-t
house-NOM/GEN.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šübi
v
šü-bišü-bi
enter-PST.[3SG] 
turanə
n
tura-nətura-nə
house-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Măndə-
****
********
**** 
,
 
dĭn=
adv
dĭndĭn
there 
)
 
Dĭn
pro.adv
dĭndĭn
there 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
live-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
,
 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
,
 
nörbeʔ
v
nörbenörbe-ʔ
tell-IMP.2SG 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
,
 
gijen
que
gijengijen
where 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tibi
n
tibitibi
man.[NOM.SG] 
kalladʼürbi
v
kalladʼür-bikalladʼür-bi
leave-PST.[3SG] 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
ej
ptcl
ejej
NEG 
tĭmnem
v
tĭmne-mtĭmne-m
know-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
sʼestrandə
n
sʼestra-ndəsʼestra-ndə
sister-LAT/LOC.3SG 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
nörbələj
v
nörbə-lə-jnörbə-lə-j
tell-FUT-3SG 
,
 
gijen
que
gijengijen
where 

dempro
this.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
(
 
mĭmbi=
v
mĭm-bimĭm-bi
go-PST.[3SG] 
)
 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
prʼalka
n
prʼalkaprʼalka
spinning_wheel.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
kugʼelʼi
n
kugʼelʼikugʼelʼi
sliver.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Prʼalka
n
prʼalkaprʼalka
spinning_wheel.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
zălătoj
adj
zălătojzălătoj
golden.[NOM.SG] 
,
 
i
conj
ii
and 
kugʼelʼi
n
kugʼelʼikugʼelʼi
sliver.[NOM.SG] 
zălătoj
adj
zălătojzălătoj
golden.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
mĭ-
****
********
**** 
)
 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
klubok
n
klubokklubok
clew.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
kandlo-
****
********
**** 
)
 
kandluj
v
kand-lu-jkand-lu-j
freeze-FUT-3SG 
,
 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
(
 
u-
****
********
**** 
)
 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
dĭbər
adv
dĭbərdĭbər
there 
,
 
gibər
que
gibərgibər
where.to 

dempro
this.[NOM.SG] 
kandluj
v
kand-lu-jkand-lu-j
freeze-FUT-3SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
that.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nagur
num
nagurnagur
three.[NOM.SG] 
sʼestrandə
n
sʼestra-ndəsʼestra-ndə
sister-LAT/LOC.3SG 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
tože
ptcl
tožetože
also 
tura
n
turatura
house.[NOM.SG] 
nulaʔbə
v
nu-laʔbənu-laʔbə
stand-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭndĭn
there 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
live-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
ugandə
adv
ugandəugandə
very 
)
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
,
 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
,
 
nörbeʔ
v
nörbenörbe-ʔ
tell-IMP.2SG 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
,
 
gijən
que
gijəngijən
where 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tibim
n
tibi-mtibi-m
man-NOM/GEN/ACC.1SG 
kalladʼürbi
v
kalladʼür-bikalladʼür-bi
leave-PST.[3SG] 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tĭmnem
v
tĭmne-mtĭmne-m
know-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
(
 
kormiš
n
kormiškormiš
spindle.[NOM.SG] 
)
 
kuvas
adj
kuvaskuvas
beautiful.[NOM.SG] 
,
 
zălătoj
adj
zălătojzălătoj
golden.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Igol'-
****
********
**** 
)
 
Kălʼečkă
n
kălʼečkăkălʼečkă
ring.[NOM.SG] 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
,
 
zălătoj
adj
zălătojzălătoj
golden.[NOM.SG] 
udandə
n
uda-ndəuda-ndə
hand-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Gijendə
pro.form
gijen-dəgijen-də
where-INDEF 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
live-DUR.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
tože
ptcl
tožetože
also 
(
 
k-
****
********
**** 
)
 
klubok
n
klubokklubok
clew.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Gibər
que
gibərgibər
where.to 

dempro
this.[NOM.SG] 
kandləj
v
kand-lə-jkand-lə-j
freeze-FUT-3SG 
,
 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
dĭbər
adv
dĭbərdĭbər
there 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
"
 
.
 


Text viewUtterance view