Interlinear glossed textPKZ_196X_Finist_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| büzʼen
|
|
| büzʼe | büzʼe | | husband.[NOM.SG] | |
amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | live | -PST.[3SG] | |
|
| koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
sadarzittəv
|
|
| sadar | -zittə | sadar-zittə | | sell | -INF.LAT | |
|
| šiʔnʼileʔpers
|
|
| šiʔnʼileʔ | šiʔnʼileʔ | | you.LAT.PL | |
izittəv
|
|
| i | -zittə | i-zittə | | take | -INF.LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
palʼton
|
|
| palʼto | palʼto | | coat.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
platʼtʼan
|
|
| platʼtʼa | platʼtʼa | | dress.[NOM.SG] | |
|
| üdʼügeadj
|
|
| üdʼüge | üdʼüge | | small.[NOM.SG] | |
izittəv
|
|
| i | -zittə | i-zittə | | take | -INF.LAT | |
|
| Filisnəjpropr
|
|
| Filisnəj jasnəj săkolika | Filisnəj jasnəj săkolika | | Filist.the.Falcon.[NOM.SG] | |
jasnəjn
|
|
| pʼoruš | pʼoruš | | feather.[NOM.SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
Filišnəjpropr
|
|
| Filišnəj jasnəj | Filišnəj jasnəj | | Filist.the.Falcon.[NOM.SG] | |
jasnəjn
|
|
| pʼoruškă | pʼoruškă | | feather.[NOM.SG] | |
|
| palʼton
|
|
| palʼto | palʼto | | coat.[NOM.SG] | |
platʼtʼan
|
|
| platʼtʼa | platʼtʼa | | dress.[NOM.SG] | |
|
| Măndərbiv
|
|
| măndə | -r | -bi | măndə-r-bi | | look | -FRQ | -PST.[3SG] | |
măndərbiv
|
|
| măndə | -r | -bi | măndə-r-bi | | look | -FRQ | -PST.[3SG] | |
|
| maːʔndən
|
|
| maːʔ | -ndə | maːʔ-ndə | | tent | -LAT/LOC.3SG | |
|
| koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | daughter.[NOM.SG] | |
kaknarlaʔbəʔjəv
|
|
| kaknar | -laʔbə | -ʔjə | kaknar-laʔbə-ʔjə | | laugh | -DUR | -3PL | |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
|
| izittəv
|
|
| i | -zittə | i-zittə | | take | -INF.LAT | |
|
| măndəʔiv
|
|
| măn | -də | -ʔi | măn-də-ʔi | | say | -IPFVZ | -3PL | |
|
| Bătinkaʔin
|
|
| bătinka | -ʔi | bătinka-ʔi | | shoe | -PL | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
|
| dĭzeŋdəpers
|
|
| dĭ | -zeŋ | -də | dĭ-zeŋ-də | | this | -PL | -LAT | |
|
| üdʼügeadj
|
|
| üdʼüge | üdʼüge | | small.[NOM.SG] | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
Filisnəjpropr
|
|
| Filisnəj jasnəj săkolika | Filisnəj jasnəj săkolika | | Filist.the.Falcon.[NOM.SG] | |
jasnəjn
|
|
| pʼoruškă | pʼoruškă | | feather.[NOM.SG] | |
|
| dĭzeŋdəpers
|
|
| dĭ | -zeŋ | -də | dĭ-zeŋ-də | | this | -PL | -LAT | |
|
| nagurəŋnum
|
|
| nagur | -əŋ | nagur-əŋ | | three | -DAT.ADV | |
|
| dĭzeŋdəpers
|
|
| dĭ | -zeŋ | -də | dĭ-zeŋ-də | | this | -PL | -LAT | |
|
| pʼoruškăn
|
|
| pʼoruškă | pʼoruškă | | feather.[NOM.SG] | |
deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
kunolbiv
|
|
| kunol | -bi | kunol-bi | | sleep | -PST.[3SG] | |
|
| pʼoruškăn
|
|
| pʼoruškă | pʼoruškă | | feather.[NOM.SG] | |
|
| Bambiv
|
|
| bam | bi- | bam-bi | | **** | PST.[3SG]- | |
udandən
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
|
| Udandən
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
baʔluʔpiv
|
|
| baʔ | -luʔ | -pi | baʔ-luʔ-pi | | throw | -MOM | -PST.[3SG] | |
moluʔpiv
|
|
| mo | -luʔ | -pi | mo-luʔ-pi | | become | -MOM | -PST.[3SG] | |
dʼăbaktərlaʔbəʔjəv
|
|
| dʼăbaktər | -laʔbə | -ʔjə | dʼăbaktər-laʔbə-ʔjə | | speak | -DUR | -3PL | |
|
| sʼestrazaŋdən
|
|
| sʼestra | -zaŋ | -də | sʼestra-zaŋ-də | | sister | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
măndobiʔiv
|
|
| măndo | -bi | -ʔi | măndo-bi-ʔi | | look | -PST | -3PL | |
|
| kuznektən
|
|
| kuznek | -tə | kuznek-tə | | window | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
üdʼügeadj
|
|
| üdʼüge | üdʼüge | | small.[NOM.SG] | |
|
| müʔtəbiʔiv
|
|
| müʔ | -tə | -bi | -ʔi | müʔ-tə-bi-ʔi | | push | -TR | -PST | -3PL | |
|
| bĭtəlbiʔiv
|
|
| bĭt | -əl | -bi | -ʔi | bĭt-əl-bi-ʔi | | drink | -TR | -PST | -3PL | |
|
| Dĭrgitpro.adj
|
|
| dĭrgit | dĭrgit | | such.[NOM.SG] | |
kunolbiv
|
|
| kunol | -bi | kunol-bi | | sleep | -PST.[3SG] | |
|
| Kirgarbiv
|
|
| kirgar | -bi | kirgar-bi | | shout | -PST.[3SG] | |
kirgarbiv
|
|
| kirgar | -bi | kirgar-bi | | shout | -PST.[3SG] | |
üjüttən
|
|
| üjü | -ttə | üjü-ttə | | foot | -ABL.3SG | |
băʔpiv
|
|
| băʔ | -pi | băʔ-pi | | cut | -PST.[3SG] | |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | kalladʼür-bi | | leave | -PST.[3SG] | |
|
| sʼestrazaŋdən
|
|
| sʼestra | -zaŋ | -də | sʼestra-zaŋ-də | | sister | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
mĭbiʔiv
|
|
| mĭ | -bi | -ʔi | mĭ-bi-ʔi | | give | -PST | -3PL | |
kaplʼaʔin
|
|
| kaplʼa | -ʔi | kaplʼa-ʔi | | drop | -PL | |
kunolluʔpiv
|
|
| kunol | -luʔ | -pi | kunol-luʔ-pi | | sleep | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kunolluʔpiv
|
|
| kunol | -luʔ | -pi | kunol-luʔ-pi | | sleep | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Kuznektən
|
|
| kuznek | -tə | kuznek-tə | | window | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
müʔpiʔiv
|
|
| müʔ | -pi | -ʔi | müʔ-pi-ʔi | | push | -PST | -3PL | |
|
| šüzittəv
|
|
| šü | -zittə | šü-zittə | | enter | -INF.LAT | |
|
| bătluʔpiv
|
|
| băt | -luʔ | -pi | băt-luʔ-pi | | cut | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| mʼaŋnuʔpiv
|
|
| mʼaŋ | -nuʔ | -pi | mʼaŋ-nuʔ-pi | | flow | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| pʼaŋdəbiv
|
|
| pʼaŋdə | -bi | pʼaŋdə-bi | | write | -PST.[3SG] | |
|
| bazajn
|
|
| baza | -j | baza-j | | iron | -ADJZ.[NOM.SG] | |
iʔtləlv
|
|
| iʔt | -lə | -l | iʔt-lə-l | | wear.out | -FUT | -2SG | |
kulalv
|
|
| ku | -la | -l | ku-la-l | | find | -FUT | -2SG | |
|
| uʔbdəbiv
|
|
| uʔbdə | -bi | uʔbdə-bi | | get.up | -PST.[3SG] | |
|
| Kuiotv
|
|
| ku | -io | -t | ku-io-t | | see | -PRS | -3SG.O | |
|
| iʔbolaʔbəv
|
|
| iʔbo | -laʔbə | iʔbo-laʔbə | | lie | -DUR.[3SG] | |
|
| măndəbiv
|
|
| măndə | -bi | măndə-bi | | look | -PST.[3SG] | |
dʼorbiv
|
|
| dʼor | -bi | dʼor-bi | | cry | -PST.[3SG] | |
dʼorbiv
|
|
| dʼor | -bi | dʼor-bi | | cry | -PST.[3SG] | |
|
| kuznʼitsanən
|
|
| kuznʼitsa | -nə | kuznʼitsa-nə | | smithy | -LAT | |
|
| bazajn
|
|
| baza | -j | baza-j | | iron | -ADJZ.[NOM.SG] | |
bazajn
|
|
| baza | -j | baza-j | | iron | -ADJZ.[NOM.SG] | |
|
| kundʼomadv
|
|
| kundʼo | m | kundʼo-m | | long.time | **** | |
šonəga=v
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
šonəbiv
|
|
| šonə | -bi | šonə-bi | | come | -PST.[3SG] | |
|
| kuiot=v
|
|
| ku | -io | -t | ku-io-t | | see | -PRS | -3SG.O | |
kulaʔbəv
|
|
| ku | -laʔbə | ku-laʔbə | | see | -DUR.[3SG] | |
nugav
|
|
| nu | -ga | nu-ga | | stand | -PRS.[3SG] | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
|
| surarlaʔbəv
|
|
| surar | -laʔbə | surar-laʔbə | | ask | -DUR.[3SG] | |
nörbitv
|
|
| nörbi | -t | nörbi-t | | tell | -IMP.2SG.O | |
tibimn
|
|
| tibi | -m | tibi-m | | man | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | kalladʼür-bi | | leave | -PST.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
gijendəpro.form
|
|
| gijen | -də | gijen-də | | where | -INDEF | |
|
| sʼestrandən
|
|
| sʼestra | -ndə | sʼestra-ndə | | sister | -LAT/LOC.3SG | |
|
| Nörbələjv
|
|
| nörbə | -lə | -j | nörbə-lə-j | | tell | -FUT | -3SG | |
|
| zălătojadj
|
|
| zălătoj | zălătoj | | golden.[NOM.SG] | |
zălătojadj
|
|
| zălătoj | zălătoj | | golden.[NOM.SG] | |
|
| nʼitkaʔin
|
|
| nʼitka | -ʔi | nʼitka-ʔi | | thread | -PL | |
klubokn
|
|
| klubok | klubok | | clew.[NOM.SG] | |
|
| nuʔmələjv
|
|
| nuʔmə | -lə | -j | nuʔmə-lə-j | | run | -FUT | -3SG | |
|
| Baškaindfpro
|
|
| baška | baška | | another.[NOM.SG] | |
sʼestrandən
|
|
| sʼestra | -ndə | sʼestra-ndə | | sister | -LAT/LOC.3SG | |
|
| turatn
|
|
| tura | -t | tura-t | | house | -NOM/GEN.3SG | |
üdʼügeadj
|
|
| üdʼüge | üdʼüge | | small.[NOM.SG] | |
turatn
|
|
| tura | -t | tura-t | | house | -NOM/GEN.3SG | |
|
| Šübiv
|
|
| šü | -bi | šü-bi | | enter | -PST.[3SG] | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
|
| Măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| nörbeʔv
|
|
| nörbe | -ʔ | nörbe-ʔ | | tell | -IMP.2SG | |
kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | kalladʼür-bi | | leave | -PST.[3SG] | |
|
| sʼestrandən
|
|
| sʼestra | -ndə | sʼestra-ndə | | sister | -LAT/LOC.3SG | |
nörbələjv
|
|
| nörbə | -lə | -j | nörbə-lə-j | | tell | -FUT | -3SG | |
|
| prʼalkan
|
|
| prʼalka | prʼalka | | spinning_wheel.[NOM.SG] | |
|
| kugʼelʼin
|
|
| kugʼelʼi | kugʼelʼi | | sliver.[NOM.SG] | |
|
| Prʼalkan
|
|
| prʼalka | prʼalka | | spinning_wheel.[NOM.SG] | |
zălătojadj
|
|
| zălătoj | zălătoj | | golden.[NOM.SG] | |
kugʼelʼin
|
|
| kugʼelʼi | kugʼelʼi | | sliver.[NOM.SG] | |
zălătojadj
|
|
| zălătoj | zălătoj | | golden.[NOM.SG] | |
|
| klubokn
|
|
| klubok | klubok | | clew.[NOM.SG] | |
|
| kandlujv
|
|
| kand | -lu | -j | kand-lu-j | | freeze | -FUT | -3SG | |
kandlujv
|
|
| kand | -lu | -j | kand-lu-j | | freeze | -FUT | -3SG | |
|
| sʼestrandən
|
|
| sʼestra | -ndə | sʼestra-ndə | | sister | -LAT/LOC.3SG | |
nulaʔbəv
|
|
| nu | -laʔbə | nu-laʔbə | | stand | -DUR.[3SG] | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
nörbeʔv
|
|
| nörbe | -ʔ | nörbe-ʔ | | tell | -IMP.2SG | |
tibimn
|
|
| tibi | -m | tibi-m | | man | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | kalladʼür-bi | | leave | -PST.[3SG] | |
|
| kormišn
|
|
| kormiš | kormiš | | spindle.[NOM.SG] | |
kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
zălătojadj
|
|
| zălătoj | zălătoj | | golden.[NOM.SG] | |
|
| Kălʼečkăn
|
|
| kălʼečkă | kălʼečkă | | ring.[NOM.SG] | |
zălătojadj
|
|
| zălătoj | zălătoj | | golden.[NOM.SG] | |
udandən
|
|
| uda | -ndə | uda-ndə | | hand | -LAT/LOC.3SG | |
|
| Gijendəpro.form
|
|
| gijen | -də | gijen-də | | where | -INDEF | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
|
| klubokn
|
|
| klubok | klubok | | clew.[NOM.SG] | |
|
| kandləjv
|
|
| kand | -lə | -j | kand-lə-j | | freeze | -FUT | -3SG | |
|
Text view • Utterance view
|