Interlinear glossed text

PKZ_196X_FairyPot_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobiʔi
v
amno-bi-ʔiamno-bi-ʔi
live-PST-3PL 
onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
turagən
n
tura-gəntura-gən
settlement-LOC 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
nʼi
n
nʼinʼi
boy.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋdə
pers
-zeŋ-dədĭ-zeŋ-də
this-PL-LAT 
amzittə
v
am-zittəam-zittə
eat-INF.LAT 
nagabi
v
naga-binaga-bi
NEG.EX-PST.[3SG] 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amzittə
v
am-zittəam-zittə
eat-INF.LAT 
naga
v
naganaga
NEG.EX 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
,
 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
,
 
(
 
nuke-
****
********
**** 
)
 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 

n
water.[NOM.SG] 
detleʔbə
v
det-leʔbədet-leʔbə
bring-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Deʔ
v
dede-ʔ
bring-IMP.2SG 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
kabažərlam
v
kabažər-la-mkabažər-la-m
help-FUT-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šidegöʔ
num
šide-göʔšide-göʔ
two-COLL 
kumbiʔi
v
kum-bi-ʔikum-bi-ʔi
lead-PST-3PL 
,
 
kumbiʔi
v
kum-bi-ʔikum-bi-ʔi
lead-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Deʔpiʔi
v
deʔ-pi-ʔideʔ-pi-ʔi
bring-PST-3PL 
maːndə
n
ma-ndəma-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
mĭlem
v
-le-mmĭ-le-m
give-FUT-1SG 
šojdʼo
n
šojdʼošojdʼo
birchbark.vessel.[NOM.SG] 
,
 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Da
conj
dada
and 

dempro
this.[NOM.SG] 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
mĭnzərləj
v
mĭnzər-lə-jmĭnzər-lə-j
make.boil-FUT-3SG 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
kaša
n
kašakaša
porridge.[NOM.SG] 
,
 
(
 
am-
****
********
**** 
a
****
****
****
manaʔ-
****
****
****
)
 
a
conj
aa
but 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
măn-
****
********
**** 
măna-
****
****
****
)
 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Pasiba
ptcl
pasibapasiba
thank.you 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ej
ptcl
ejej
NEG 
kereʔ
adv
kereʔkereʔ
be.necessary 
daška
adv
daškadaška
else 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
(
 
i
conj
ii
and 
)
 
maːndə
n
ma-ndəma-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
,
 
(
 
davaj=
Pred
davajdavaj
start.to 
)
 
šüm
n
šü-mšü-m
fire-ACC 
embi
v
em-biem-bi
put-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
šojdʼom
n
šojdʼo-mšojdʼo-m
birchbark.vessel-ACC 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
mĭnzərleʔbə
v
mĭnzər-leʔbəmĭnzər-leʔbə
make.boil-DUR.[3SG] 
,
 
iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
mĭnzərbi
v
mĭnzər-bimĭnzər-bi
make.boil-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Spasiba
ptcl
spasibaspasiba
thank.you 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
(
 
s-
****
********
**** 
)
 
šo
n
šošo
birchbark.[NOM.SG] 
šojdʼo
n
šojdʼošojdʼo
birchbark.vessel.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
ambiʔi
v
am-bi-ʔiam-bi-ʔi
eat-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
dăreʔ
ptcl
dăreʔdăreʔ
so 
uge
adv
ugeuge
always 
amnobiʔi
v
amno-bi-ʔiamno-bi-ʔi
live-PST-3PL 
,
 
amorbiʔi
v
amor-bi-ʔiamor-bi-ʔi
eat-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
kalla
v
kal-lakal-la
go-CVB 
dʼürbi
v
dʼür-bidʼür-bi
disappear-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
nʼit
n
nʼi-tnʼi-t
son-NOM/GEN.3SG 
:
 
"
 
Davaj
Pred
davajdavaj
start.to 
,
 
mĭnzərəʔ
v
mĭnzər-əʔmĭnzər-əʔ
make.boil-IMP.2SG 
,
 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
,
 
mănaː
pers
mănamăna
I.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
mĭnzərbi
v
mĭnzər-bimĭnzər-bi
make.boil-PST.[3SG] 
,
 
a
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
ej
ptcl
ejej
NEG 
tĭmniet
v
tĭm-nie-ttĭm-nie-t
learn-PRS-3SG.O 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
nörbəsʼtə
v
nörbə-sʼtənörbə-sʼtə
tell-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Mʼaŋnaʔbə
v
mʼaŋ-naʔbəmʼaŋ-naʔbə
flow-DUR.[3SG] 
,
 
vʼezʼdʼe
pro.adv
vʼezʼdʼevʼezʼdʼe
everywhere 
bar
quant
barbar
all 

dempro
this.[NOM.SG] 
kaša
n
kašakaša
porridge.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
sʼestrat
n
sʼestra-tsʼestra-t
sister-NOM/GEN.3SG 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
da
conj
dada
and 
kirgarlaʔbə
v
kirgar-laʔbəkirgar-laʔbə
shout-DUR.[3SG] 
:
 
"
 
Spasiba
ptcl
spasibaspasiba
thank.you 
,
 
goršok
n
goršokgoršok
pot.[NOM.SG] 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
(
 
dĭ=
dempro
this.[NOM.SG] 
)
 

dempro
this.[NOM.SG] 
nʼi
n
nʼinʼi
boy.[NOM.SG] 
kaməndə
pro.form
kamən-dəkamən-də
when-INDEF 
daška
adv
daškadaška
else 
ej
ptcl
ejej
NEG 
mĭnzərbi
v
mĭnzər-bimĭnzər-bi
make.boil-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
goršokgən
n
goršok-gəngoršok-gən
pot-LOC 
kaša
n
kašakaša
porridge.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view