Interlinear glossed textPKZ_196X_Ducks_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
büzʼezʼiʔn
|
|
| büzʼe | -zʼiʔ | büzʼe-zʼiʔ | | husband | -INS | |
|
| koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| togonorzittəv
|
|
| togonor | -zittə | togonor-zittə | | work | -INF.LAT | |
kallaʔbəʔjəv
|
|
| kal | -laʔbə | -ʔjə | kal-laʔbə-ʔjə | | go | -DUR | -3PL | |
|
| Măndotv
|
|
| măndo | -t | măndo-t | | look | -IMP.2SG.O | |
|
| kuvasadj
|
|
| kuvas | kuvas | | beautiful.[NOM.SG] | |
|
| Kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
koʔbdotn
|
|
| koʔbdo | -t | koʔbdo-t | | daughter | -NOM/GEN.3SG | |
|
| amnolbiv
|
|
| amnol | -bi | amnol-bi | | seat | -PST.[3SG] | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| nanʼergöluʔpiv
|
|
| na- | nʼergö | -luʔ | -pi | na-nʼergö-luʔ-pi | | PREF- | fly | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| nʼimn
|
|
| nʼi | -m | nʼi-m | | boy | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
iluʔpiʔiv
|
|
| i | -luʔ | -pi | -ʔi | i-luʔ-pi-ʔi | | take | -MOM | -PST | -3PL | |
kunnaːlbiʔiv
|
|
| kun | -naːl | -bi | -ʔi | kun-naːl-bi-ʔi | | lead | -RES | -PST | -3PL | |
kumbiʔiv
|
|
| kum | -bi | -ʔi | kum-bi-ʔi | | lead | -PST | -3PL | |
|
| Koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
nuʔmileʔv
|
|
| nuʔmi | -leʔ | nuʔmi-leʔ | | run | -CVB | |
|
| Kuliotv
|
|
| ku | -lio | -t | ku-lio-t | | see | -PRS | -3SG.O | |
|
| Dibər-döbərpro.adv
|
|
| dibər_döbər | dibər_döbər | | there_here | |
nuʔməleʔbiv
|
|
| nuʔmə | -leʔ | -bi | nuʔmə-leʔ-bi | | run | -DUR | -PST.[3SG] | |
|
| Nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Nuʔməleʔbəv
|
|
| nuʔmə | -leʔbə | nuʔmə-leʔbə | | run | -DUR.[3SG] | |
nuʔməleʔbəv
|
|
| nuʔmə | -leʔbə | nuʔmə-leʔbə | | run | -DUR.[3SG] | |
|
| nulaʔbəv
|
|
| nu | -laʔbə | nu-laʔbə | | stand | -DUR.[3SG] | |
|
| kubiamv
|
|
| ku | -bia | -m | ku-bia-m | | see | -PST | -1SG | |
nʼergölüʔpiʔiv
|
|
| nʼergö | -lüʔ | -pi | -ʔi | nʼergö-lüʔ-pi-ʔi | | fly | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| abandən
|
|
| aba | -ndə | aba-ndə | | father | -LAT/LOC.3SG | |
amniamv
|
|
| am | -nia | -m | am-nia-m | | eat | -PRS | -1SG | |
|
| Nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| mămbiv
|
|
| măm | -bi | măm-bi | | say | -PST.[3SG] | |
|
| nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
mʼaŋŋaʔbəv
|
|
| mʼaŋ | -ŋaʔbə | mʼaŋ-ŋaʔbə | | flow | -DUR.[3SG] | |
|
| kiselʼn
|
|
| kiselʼ | kiselʼ | | kissel.[NOM.SG] | |
|
| abandən
|
|
| aba | -ndə | aba-ndə | | father | -LAT/LOC.3SG | |
dĭrgitdəpro.form
|
|
| dĭrgit | -də | dĭrgit-də | | such | -INDEF | |
amniamv
|
|
| am | -nia | -m | am-nia-m | | eat | -PRS | -1SG | |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
mămbiv
|
|
| măm | -bi | măm-bi | | say | -PST.[3SG] | |
|
| nuʔməlaʔbəv
|
|
| nuʔmə | -laʔbə | nuʔmə-laʔbə | | run | -DUR.[3SG] | |
|
| Nulaʔbəv
|
|
| nu | -laʔbə | nu-laʔbə | | stand | -DUR.[3SG] | |
jablokăn
|
|
| jablokă | jablokă | | apple.tree.[NOM.SG] | |
|
| Kubialv
|
|
| ku | -bia | -l | ku-bia-l | | see | -PST | -2SG | |
nʼergölüʔpiʔiv
|
|
| nʼergö | -lüʔ | -pi | -ʔi | nʼergö-lüʔ-pi-ʔi | | fly | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| jablokăn
|
|
| jablokă | jablokă | | apple.[NOM.SG] | |
|
| jablokn
|
|
| jablok | jablok | | apple.[NOM.SG] | |
amniamv
|
|
| am | -nia | -m | am-nia-m | | eat | -PRS | -1SG | |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
nörbəbiv
|
|
| nörbə | -bi | nörbə-bi | | tell | -PST.[3SG] | |
|
| Nulaʔbəv
|
|
| nu | -laʔbə | nu-laʔbə | | stand | -DUR.[3SG] | |
|
| šübiv
|
|
| šü | -bi | šü-bi | | enter | -PST.[3SG] | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
|
| Jererleʔbəv
|
|
| jerer | -leʔbə | jerer-leʔbə | | spin | -DUR.[3SG] | |
|
| Jerereʔv
|
|
| jerer | -eʔ | jerer-eʔ | | spin | -IMP.2SG | |
šobialv
|
|
| šo | -bia | -l | šo-bia-l | | come | -PST | -2SG | |
|
| mĭmbiemv
|
|
| mĭm | -bie | -m | mĭm-bie-m | | go | -PST | -1SG | |
kănnaːmbiamv
|
|
| kăn | -naːm | -bia | -m | kăn-naːm-bia-m | | freeze | -RES | -PST | -1SG | |
|
| Ejümzittəv
|
|
| ejü | -m | -zittə | ejü-m-zittə | | warm | -FACT | -INF.LAT | |
šobiamv
|
|
| šo | -bia | -m | šo-bia-m | | come | -PST | -1SG | |
|
| jerereʔv
|
|
| jerer | -eʔ | jerer-eʔ | | spin | -IMP.2SG | |
kudʼelʼən
|
|
| kudʼelʼə | kudʼelʼə | | tow.[NOM.SG] | |
|
| Amnəbiv
|
|
| amnə | -bi | amnə-bi | | sit.down | -PST.[3SG] | |
jererlaʔbəv
|
|
| jerer | -laʔbə | jerer-laʔbə | | spin | -DUR.[3SG] | |
|
| nʼitn
|
|
| nʼi | -t | nʼi-t | | son | -NOM/GEN.3SG | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | sit | -DUR.[3SG] | |
|
| supsobiv
|
|
| supso | -bi | supso-bi | | depart | -PST.[3SG] | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| Koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
nendleʔbəv
|
|
| nend | -leʔbə | nend-leʔbə | | burn | -DUR.[3SG] | |
moltʼan
|
|
| moltʼa | moltʼa | | sauna.[NOM.SG] | |
|
| nendləjv
|
|
| nend | -lə | -j | nend-lə-j | | burn | -FUT | -3SG | |
amnəjv
|
|
| am | -nə | -j | am-nə-j | | eat | -FUT | -3SG | |
|
| Elendən
|
|
| ele | -ndə | ele-ndə | | companion | -LAT/LOC.3SG | |
amnolləjv
|
|
| amnol | -lə | -j | amnol-lə-j | | seat | -FUT | -3SG | |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
kaškan
|
|
| kaška | kaška | | porridge.[NOM.SG] | |
|
| jererləmv
|
|
| jerer | -lə | -m | jerer-lə-m | | spin | -FUT | -1SG | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| kabarlaʔv
|
|
| kabar | -laʔ | kabar-laʔ | | grab | -CVB | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| šoləjv
|
|
| šo | -lə | -j | šo-lə-j | | come | -FUT | -3SG | |
|
| jererleʔbəlv
|
|
| jerer | -leʔbə | -l | jerer-leʔbə-l | | spin | -DUR | -2SG | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
Jererleʔbəmv
|
|
| jerer | -leʔbə | -m | jerer-leʔbə-m | | spin | -DUR | -1SG | |
|
| kalləjv
|
|
| kal | -lə | -j | kal-lə-j | | go | -FUT | -3SG | |
moltʼan
|
|
| moltʼa | moltʼa | | sauna.[NOM.SG] | |
nendəsʼtəv
|
|
| nendə | -sʼtə | nendə-sʼtə | | light | -INF.LAT | |
koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| nabəʔinən
|
|
| nabə | -ʔi | -nə | nabə-ʔi-nə | | duck | -3PL | -LAT | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| măndərgaʔv
|
|
| măndə | -r | -gaʔ | măndə-r-gaʔ | | look | -FRQ | -IMP.2PL | |
koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
nuʔməleʔv
|
|
| nuʔmə | -leʔ | nuʔmə-leʔ | | run | -CVB | |
šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| šaʔlaʔv
|
|
| šaʔl | -aʔ | šaʔl-aʔ | | hide | -IMP.2SG | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
kiselʼbən
|
|
| kiselʼ | -bə | kiselʼ-bə | | kissel | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| kajluʔpiv
|
|
| kaj | -luʔ | -pi | kaj-luʔ-pi | | close | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| nʼergölüʔpiʔiv
|
|
| nʼergö | -lüʔ | -pi | -ʔi | nʼergö-lüʔ-pi-ʔi | | fly | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| supsobiv
|
|
| supso | -bi | supso-bi | | depart | -PST.[3SG] | |
|
| nuʔməlaʔbəv
|
|
| nuʔmə | -laʔbə | nuʔmə-laʔbə | | run | -DUR.[3SG] | |
|
| nʼergölaʔbəʔjəv
|
|
| nʼergö | -laʔbə | -ʔjə | nʼergö-laʔbə-ʔjə | | fly | -DUR | -3PL | |
|
| jablokdən
|
|
| jablok | -də | jablok-də | | apple.tree | -LAT | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| Šaʔlaːndəv
|
|
| šaʔ | -laːn | -də | šaʔ-laːn-də | | hide | -RES | -IMP.2SG.O | |
|
| jablokăn
|
|
| jablokă | jablokă | | apple.tree.[NOM.SG] | |
šaʔlaːmbiv
|
|
| šaʔ | -laːm | -bi | šaʔ-laːm-bi | | hide | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| nʼergölüʔpiʔiv
|
|
| nʼergö | -lüʔ | -pi | -ʔi | nʼergö-lüʔ-pi-ʔi | | fly | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| nuʔməluʔpiʔiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | -ʔi | nuʔmə-luʔ-pi-ʔi | | run | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| kabarliaʔiʔiv
|
|
| kabar | -lia | -ʔi | -ʔi | kabar-lia-ʔi-ʔi | | grab | -PRS | -3PL | -3PL | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| pirogdən
|
|
| pirog | -də | pirog-də | | pie | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| sʼaluʔpiv
|
|
| sʼa | -luʔ | -pi | sʼa-luʔ-pi | | climb | -MOM | -PST | |
|
| nʼergölaʔpiv
|
|
| nʼergö | -laʔ | -pi | nʼergö-laʔ-pi | | fly | -DUR | -PST.[3SG] | |
nʼergölaʔpiv
|
|
| nʼergö | -laʔ | -pi | nʼergö-laʔ-pi | | fly | -DUR | -PST.[3SG] | |
gijendəpro.form
|
|
| gijen | -də | gijen-də | | where | -INDEF | |
|
| Parluʔpiʔiv
|
|
| par | -luʔ | -pi | -ʔi | par-luʔ-pi-ʔi | | return | -MOM | -PST | -3PL | |
|
| supsolaʔv
|
|
| supso | -laʔ | supso-laʔ | | depart | -CVB | |
šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
maːndənn
|
|
| ma | -ndən | ma-ndən | | tent | -LAT/LOC.3PL | |
|
| Šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| abatn
|
|
| aba | -t | aba-t | | father | -NOM/GEN.3SG | |
ijatn
|
|
| ija | -t | ija-t | | mother | -NOM/GEN.3SG | |
šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| Togonorgəʔn
|
|
| togonor | -gəʔ | togonor-gəʔ | | work | -ABL | |
|
Text view • Utterance view
|