Interlinear glossed text

PKZ_196X_GoatFuneral_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnolaʔbi
v
amno-laʔ-biamno-laʔ-bi
live-DUR-PST.[3SG] 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
nagobi
v
nago-binago-bi
NEG.EX-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
kürleʔpi
v
kür-leʔ-pikür-leʔ-pi
plait-DUR-PST.[3SG] 
jamaʔi
n
jama-ʔijama-ʔi
boot-PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Da
conj
dada
and 
sadarbi
v
sadar-bisadar-bi
sell-PST.[3SG] 
,
 
dărəʔ
ptcl
dărəʔdărəʔ
so 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
amnobiʔi
v
amno-bi-ʔiamno-bi-ʔi
live-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
(
 
dĭ=
dempro
this.[NOM.SG] 
)
 
dĭzeŋgən
pers
-zeŋ-gəndĭ-zeŋ-gən
s/he-PL-LOC 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
nagobi
v
nago-binago-bi
NEG.EX-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tolʼko
adv
tolʼkotolʼko
only 
(
 
ădʼin
****
********
**** 
)
 
onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
poʔto
n
poʔtopoʔto
goat.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Da
conj
dada
and 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
dʼijenə
n
dʼije-nədʼije-nə
taiga-LAT 
kürzittə
v
kür-zittəkür-zittə
peel.bark-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kubaʔi
n
kuba-ʔikuba-ʔi
skin-PL 
kürbi
v
kür-bikür-bi
peel.bark-PST.[3SG] 
,
 
kürbi
v
kür-bikür-bi
peel.bark-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
[
 
A
conj
aa
but 
]
 
A
conj
aa
but 
poʔto
n
poʔtopoʔto
goat.[NOM.SG] 
mĭlleʔbə
v
mĭl-leʔbəmĭl-leʔbə
go-DUR.[3SG] 
,
 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
noʔ
n
noʔnoʔ
grass.[NOM.SG] 
amnaʔbə
v
am-naʔbəam-naʔbə
eat-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
mĭmbi
v
mĭm-bimĭm-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
mĭmbi
v
mĭm-bimĭm-bi
go-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
ujutsiʔ
n
uju-t-siʔuju-t-siʔ
foot-3SG-INS 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pisaʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuliat
v
ku-lia-tku-lia-t
see-PRS-3SG.O 
,
 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
iʔbəlaʔbə
v
iʔbə-laʔbəiʔbə-laʔbə
lie.down-DUR.[3SG] 
iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
aktʼa
n
aktʼaaktʼa
money.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
,
 
(
 
kuliat=
v
ku-lia-tku-lia-t
see-PRS-3SG.O 
)
 
kubi
v
ku-biku-bi
see-PST.[3SG] 
aktʼa
n
aktʼaaktʼa
money.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
deʔpi
v
deʔ-pideʔ-pi
bring-PST.[3SG] 
maːndə
n
ma-ndəma-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
miʔnʼibeʔ
pers
miʔnʼibeʔmiʔnʼibeʔ
we.LAT 
kudaj
n
kudajkudaj
God.[NOM.SG] 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
.
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
kudaj
n
kudajkudaj
God.[NOM.SG] 
nʼe
ptcl
nʼenʼe
not 
kudaj
n
kudajkudaj
God.[NOM.SG] 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
miʔnʼibeʔ
pers
miʔnʼibeʔmiʔnʼibeʔ
we.LAT 
kubi
v
ku-biku-bi
find-PST.[3SG] 
poʔto
n
poʔtopoʔto
goat.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
nada
ptcl
nadanada
should 
tože
ptcl
tožetože
also 
amzittə
v
am-zittəam-zittə
eat-INF.LAT 
mĭzittə
v
-zittəmĭ-zittə
give-INF.LAT 
.
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭzem-
****
********
**** 
dĭ-
****
****
****
)
 
Dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
tože
ptcl
tožetože
also 
(
 
ajərbiʔi
v
ajər-bi-ʔiajər-bi-ʔi
feel.sorry-PST-3PL 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
bădəbiʔi
v
bădə-bi-ʔibădə-bi-ʔi
feed-PST-3PL 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
ĭzemnuʔpi
v
ĭzem-nuʔ-piĭzem-nuʔ-pi
hurt-MOM-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
poʔto
n
poʔtopoʔto
goat.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
kulaːmbi
v
ku-laːm-biku-laːm-bi
die-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nada
ptcl
nadanada
should 
(
 
dĭze-
****
********
**** 
)
 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
barəʔsittə
v
barəʔ-sittəbarəʔ-sittə
throw.away-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Nʼe
ptcl
nʼenʼe
not 
nada
ptcl
nadanada
should 
,
 
nada
ptcl
nadanada
should 
(
 
dĭm=
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
)
 
kanzittə
v
kan-zittəkan-zittə
go-INF.LAT 
abəstə
n
abəs-təabəs-tə
priest-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Da
conj
dada
and 
jakšəŋ
adv
jakšəjakšə-ŋ
good-DAT.ADV 
enzittə
v
en-zittəen-zittə
put-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
abəstə
n
abəs-təabəs-tə
priest-LAT 
,
 
abəs
n
abəsabəs
priest.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Šindi
que
šindišindi
who.[NOM.SG] 
poʔto
n
poʔtopoʔto
goat.[NOM.SG] 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüjleʔbə
v
nüj-leʔbənüj-leʔbə
turn-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
davaj
Pred
davajdavaj
start.to 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
münörzittə
v
münör-zittəmünör-zittə
beat-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"(Da-)
****
********
**** 
Dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 

****
********
**** 
jakšə
adj
jakšəjakšə
good.[NOM.SG] 
ibi.
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
aktʼa
n
aktʼaaktʼa
money.[NOM.SG] 
maːbi
v
ma-bima-bi
remain-PST.[3SG] 
,
 
šide
num
šidešide
two.[NOM.SG] 
bieʔ
num
bieʔbieʔ
ten.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
:
 
"
 
No
ptcl
nono
well 
,
 
kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
tăn
pers
tăntăn
you.GEN 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
ej
ptcl
ejej
NEG 
nörbəbiel
v
nörbə-bie-lnörbə-bie-l
tell-PST-2SG 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
;
 
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
,
 
ami
indfpro
amiami
other.[NOM.SG] 
(
 
a-
****
********
**** 
)
 
baška
indfpro
baškabaška
another.[NOM.SG] 
abəsdə
n
abəs-dəabəs-də
priest-LAT 
"
 
,
 
dibər
adv
dibərdibər
there 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
(
 
š-
****
********
**** 
)
 
tože
ptcl
tožetože
also 
nörbəbi
v
nörbə-binörbə-bi
tell-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
tože
ptcl
tožetože
also 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
kabarbi
v
kabar-bikabar-bi
grab-PST.[3SG] 
da
conj
dada
and 
münörluʔpi
v
münör-luʔ-pimünör-luʔ-pi
beat-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 

aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 
münöraʔ
v
münör-aʔmünör-aʔ
beat-CNG 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
aktʼa
n
aktʼaaktʼa
money.[NOM.SG] 
maːbi
v
ma-bima-bi
leave-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Ši-
****
********
**** 
)
 
Šide
num
šidešide
two.[NOM.SG] 
bieʔ
num
bieʔbieʔ
ten.[NOM.SG] 
aktʼa
n
aktʼaaktʼa
money.[NOM.SG] 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
maːbi
v
ma-bima-bi
leave-PST.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
:
 
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
ej
ptcl
ejej
NEG 
mămbial
v
măm-bia-lmăm-bia-l
say-PST-2SG 
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
,
 
pušaj
ptcl
pušajpušaj
let 
(
 
tʼegermaʔdə
n
tʼegermaʔ-dətʼegermaʔ-də
bell.tower-LAT 
)
 
sʼaləj
v
sʼa-lə-jsʼa-lə-j
climb-FUT-3SG 
da
conj
dada
and 
,
 
küzürləj
v
küzür-lə-jküzür-lə-j
rumble-FUT-3SG 
koŋgoroziʔ
n
koŋgoro-ziʔkoŋgoro-ziʔ
bell-INS 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
dibər
adv
dibərdibər
there 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
tože
ptcl
tožetože
also 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
davaj
Pred
davajdavaj
start.to 
(
 
münö-
****
********
**** 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
bieʔ
num
bieʔbieʔ
ten.[NOM.SG] 
sumna
num
sumnasumna
five.[NOM.SG] 
mabi
v
ma-bima-bi
leave-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
poʔto
n
poʔtopoʔto
goat.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
tăn
pers
tăntăn
you.GEN 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
ej
ptcl
ejej
NEG 
nörbəbiel
v
nörbə-bie-lnörbə-bie-l
tell-PST-2SG 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
suʔməluʔpi
v
suʔmə-luʔ-pisuʔmə-luʔ-pi
jump-MOM-PST.[3SG] 
tʼegermaʔdə
n
tʼegermaʔ-dətʼegermaʔ-də
bell.tower-LAT 
i
conj
ii
and 
davaj
Pred
davajdavaj
start.to 
(
 
koŋgorosʼtə=
v
koŋgoro-sʼtəkoŋgoro-sʼtə
bell-INF.LAT 
)
 
koŋgorozʼiʔ
n
koŋgoro-zʼiʔkoŋgoro-zʼiʔ
bell-INS 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
küzürzittə
v
küzür-zittəküzür-zittə
rumble-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
kambiʔi
v
kam-bi-ʔikam-bi-ʔi
go-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
poʔto
n
poʔtopoʔto
goat.[NOM.SG] 
kumbiʔi
v
kum-bi-ʔikum-bi-ʔi
lead-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
dʼünə
n
dʼü-nədʼü-nə
place-LAT 
kămnəbiʔi
v
kămnə-bi-ʔikămnə-bi-ʔi
pour-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
iššo
adv
iššoiššo
more 
urgo
adj
urgourgo
big.[NOM.SG] 
abəs
n
abəsabəs
priest.[NOM.SG] 
tĭmluʔpi
v
tĭm-luʔ-pitĭm-luʔ-pi
learn-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
kăštəbi
v
kăštə-bikăštə-bi
call-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
büzʼem
n
büzʼe-mbüzʼe-m
husband-ACC 
i
conj
ii
and 
abəstə
n
abəs-təabəs-tə
priest-NOM/GEN/ACC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
šiʔ
pers
šiʔšiʔ
you.PL 
poʔto
n
poʔtopoʔto
goat.[NOM.SG] 
embileʔ
v
em-bi-leʔem-bi-leʔ
put-PST-2PL 
dʼünə
n
dʼü-nədʼü-nə
place-LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
dada
and 

dempro
this.[NOM.SG] 
jakšə
adj
jakšəjakšə
good.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
aktʼa
n
aktʼaaktʼa
money.[NOM.SG] 
maːluʔpi
v
ma-luʔ-pima-luʔ-pi
leave-MOM-PST.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
ibi
v
i-bii-bi
take-PST.[3SG] 
aktʼabə
n
aktʼa-bəaktʼa-bə
money-ACC.3SG 
i
conj
ii
and 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
öʔlubi
v
öʔlu-biöʔlu-bi
send-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view