Interlinear glossed textPKZ_196X_SU0213| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Tararluʔpiv
|
|
| tarar | -luʔ | -pi | | get.tired | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| molaːmbiv
|
|
| mo | -laːm | -bi | | become | -RES | -PST.[3SG] |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | | what.[NOM.SG] | -INDEF |
|
| Müʔluʔpiʔiv
|
|
| müʔ | -luʔ | -pi | -ʔi | | push | -MOM | -PST | -3PL |
|
| Sažendən
|
|
| sažen | -də | | sazhen | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| măndərbiamv
|
|
| măndə | -r | -bia | -m | | look | -FRQ | -PST | -1SG |
|
| parluʔpiʔiv
|
|
| par | -luʔ | -pi | -ʔi | | return | -MOM | -PST | -3PL |
|
| molaːmbiv
|
|
| mo | -laːm | -bi | | become | -RES | -PST.[3SG] |
|
| nuldəbiʔiv
|
|
| nuldə | -bi | -ʔi | | set.up | -PST | -3PL |
|
| neniluʔpiv
|
|
| neni | -luʔ | -pi | | burn | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| Matvejendəpropr
|
|
| Matveje | -ndə | | Matveev | -LAT/LOC.3SG |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | | leave | -PST.[3SG] |
Malinovkanəpropr
|
|
| Malinovka | -nə | | Malinovka | -LAT |
|
| kundubiv
|
|
| kun | du | -bi | | lead | **** | -PST.[3SG] |
|
| Prʼedsʼedatelʼdən
|
|
| prʼedsʼedatelʼ | -də | | chairman | -LAT |
|
| mašinaʔizʼiʔn
|
|
| mašina | -ʔi | -zʼiʔ | | machine | -PL | -INS |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | | leave | -PST.[3SG] |
nodujlaadv
|
|
| nod | -u | -j | -la | | grass | -EP | -3SG | -CVB |
|
| Bostəpro-form
|
|
| bos | -tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| maːʔndən
|
|
| maːʔ | -ndə | | house | -LAT/LOC.3SG |
|
| tenölüʔpiv
|
|
| tenö | -lüʔ | -pi | | think | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| Zolătăʔizʼiʔn
|
|
| zolătă | -ʔi | -zʼiʔ | | gold | -3PL | -INS |
|
| sălomaʔizʼin
|
|
| săloma | -ʔi | -zʼi | | straw | -PL | -INS |
|
| nendluʔləjv
|
|
| nend | -luʔ | -lə | -j | | burn | -MOM | -FUT | -3SG |
|
| Bostəpro-form
|
|
| bos | -tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| Nuʔməluʔləjv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -lə | -j | | run | -MOM | -FUT | -3SG |
|
| nendluʔpiv
|
|
| nend | -luʔ | -pi | | burn | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| oʔbdobiʔiv
|
|
| oʔbdo | -bi | -ʔi | | gather | -PST | -3PL |
|
| boskəndəpro-form
|
|
| bos | -kəndə | | self | -LAT/LOC.3SG |
|
| oʔbdəbiv
|
|
| oʔbdə | -bi | | collect | -PST.[3SG] |
|
| sălomaʔizʼiʔn
|
|
| săloma | -ʔi | -zʼiʔ | | straw | -PL | -INS |
boskəndəpro-form
|
|
| bos | -kəndə | | self | -LAT/LOC.3SG |
|
| endleʔbəv
|
|
| end | -leʔbə | | put | -DUR.[NOM.SG] |
|
| togonərlialv
|
|
| togonər | -lia | -l | | work | -PRS | -2SG |
|
| maʔdən
|
|
| maʔ | -də | | house | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| maʔdən
|
|
| maʔ | -də | | house | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| molaːmbiv
|
|
| mo | -laːm | -bi | | become | -RES | -PST.[3SG] |
|
| păʔpiʔiv
|
|
| păʔ | -pi | -ʔi | | creep.into | -PST | -3PL |
|
| nuʔməluʔpiʔiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | -ʔi | | run | -MOM | -PST | -3PL |
|
| Muzaŋdən
|
|
| mu | -zaŋ | -də | | branch | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| kajluʔpiʔiv
|
|
| kaj | -luʔ | -pi | -ʔi | | close | -MOM | -PST | -3PL |
|
| barv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -lə | -j | | fall | -MOM | -FUT | -3SG |
|
| baruʔpiv
|
|
| baruʔ | -pi | | throw.away | -PST.[3SG] |
nuʔməluʔpiʔiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | -ʔi | | run | -MOM | -PST | -3PL |
|
| öʔlübiv
|
|
| öʔ | -lü | -bi | | let | -SEM | -PST.[3SG] |
|
| trubandən
|
|
| truba | -ndə | | pipe | -LAT/LOC.3SG |
|
| Paʔlaːndəgav
|
|
| paʔ | -laːndə | -ga | | climb | -DUR | -PRS.[3SG] |
|
| saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] |
aspaʔdən
|
|
| aspaʔ | -də | | cauldron | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| paruʔpiv
|
|
| par | -uʔ | -pi | | return | -MOM | -PST.[3SG] |
kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | | leave | -PST.[3SG] |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | | leave | -PST.[3SG] |
|
| plʼonkaʔiv
|
|
| dʼăbaktər | -bia | -m | | speak | -PST | -1SG |
dʼăbaktərbiamv
|
|
| dʼăbaktər | -bi | -baʔ | | speak | -PST | -1PL |
|
| ipekleʔn
|
|
| ipek | -leʔ | | bread | -NOM/GEN/ACC.2PL |
|
| Vaznʼesenkaʔizʼipropr
|
|
| Vaznʼesenka | -ʔi | -zʼi | | Voznesenskoe | -PL | -INS |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | | leave | -PST.[3SG] |
|
| iamn
|
|
| ia | -m | | mother | -NOM/GEN/ACC.1SG |
öʔləʔsittəadv
|
|
| öʔ | ləʔ | -sittə | | let | **** | -INF.LAT |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | | leave | -PST.[3SG] |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | | leave | -PST.[3SG] |
|
| golosdən
|
|
| golos | -də | | voice | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| golosdən
|
|
| golos | -də | | voice | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | | leave | -PST.[3SG] |
|
| karluʔpiv
|
|
| kar | -luʔ | -pi | | open | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| amnuʔpiv
|
|
| am | -nuʔ | -pi | | eat | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| Esseŋdən
|
|
| es | -seŋ | -də | | child | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| šaʔlaːmbiv
|
|
| šaʔ | -laːm | -bi | | hide | -RES | -PST.[3SG] |
|
| amnuʔpiv
|
|
| am | -nuʔ | -pi | | eat | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| maːluʔpiamv
|
|
| maː | -luʔ | -pia | -m | | remain | -MOM | -PST | -1SG |
|
| păʔlumbiamv
|
|
| păʔ | -lum | -bia | -m | | climb | -MOM | -PST | -1SG |
măndərbiv
|
|
| măndə | -r | -bi | | look | -FRQ | -PST.[3SG] |
kalladʼürbiv
|
|
| kalladʼür | -bi | | leave | -PST.[3SG] |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU |
|
| suʔmistəv
|
|
| suʔmi | -stə | | jump | -OPT.SG.[3SG] |
|
| Kuzurluʔpiv
|
|
| kuzur | -luʔ | -pi | | rumble | -MOM | -PST.[3SG] |
ĭmbinəndəpro-form
|
|
| ĭmbi | nən | -də | | what | **** | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| sumiʔluʔpiʔiv
|
|
| sumi | -ʔluʔpiʔi | | jump | -MOM.[3SG] |
kalladʼürbiʔiv
|
|
| kalladʼür | -bi | -ʔi | | leave | -PST | -3PL |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU |
gibər-nʼibudʼindfpro
|
|
| gibər | -nʼibudʼ | | where.to | -INDEF |
|
| Garmonnʼiazin
|
|
| garmonnʼia | -zi | | accordion | -INS |
sʼarzbibeʔv
|
|
| sʼar | z | -bi | -beʔ | | play | **** | -PST | -1PL |
|
| mĭnzeronav
|
|
| mĭnzer | -o | -na | | make.boil | -DETR | -PTCP.[3SG] |
|
| kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU |
|
| kürbilv
|
|
| kür | -bi | -l | | peel.bark | -PST | -2SG |
|
| Kürbielv
|
|
| kür | -bie | -l | | peel.bark | -PST | -2SG |
|
| kürbielv
|
|
| kür | -bie | -l | | peel.bark | -PST | -2SG |
|
| kürbielv
|
|
| kür | -bie | -l | | peel.bark | -PST | -2SG |
|
| Ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | | what.[NOM.SG] | -INDEF |
|
| Sʼanəluʔlʼilv
|
|
| sʼan | -ə | -luʔ | -lʼi | -l | | hide | -EP | -MOM | -FUT | -2SG |
maʔnəln
|
|
| maʔ | -nə | -l | | house | -LAT | -NOM/GEN/ACC.2SG |
|
| Leizittəv
|
|
| le | -i | -zittə | | bone | -CAP | -INF.LAT |
|
| ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | | what.[NOM.SG] | -INDEF |
tagajbən
|
|
| tagaj | -bə | | knife | -NOM/GEN/ACC.1SG |
|
| nuʔməluʔləjv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -lə | -j | | run | -MOM | -FUT | -3SG |
|
| kanluʔpiv
|
|
| kan | -luʔ | -pi | | go | -MOM | -PST.[3SG] |
|
| parluʔpiamv
|
|
| par | -luʔ | -pia | -m | | return | -MOM | -PST | -1SG |
|
| šindidəque
|
|
| šindi | -də | | who.[NOM.SG] | -INDEF |
muzaŋdən
|
|
| mu | -zaŋ | -də | | branch | -PL | -NOM/GEN/ACC.3SG |
|
| nereluʔpiemv
|
|
| nere | -luʔ | -pie | -m | | frighten | -MOM | -PST | -1SG |
|
| dʼăbaktərzittəv
|
|
| dʼăbaktər | -zittə | | speak | -INF.LAT |
kirgarlaʔbəv
|
|
| kirgar | -laʔbə | | shout | -DUR.[3SG] |
|
| kirgarlaʔbəʔjəv
|
|
| kirgar | -laʔbə | -ʔjə | | shout | -DUR | -3PL |
|
| mürerlaʔbəv
|
|
| müre | -r | -laʔbə | | bellow | -FRQ | -DUR.[3SG] |
|
| dʼăbaktərzittəv
|
|
| dʼăbaktər | -zittə | | speak | -INF.LAT |
|
Text view • Utterance view
|