Interlinear glossed textPKZ_196X_Princess_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| saməjdəsʼtəv
|
|
| saməj | -də | -sʼtə | saməj-də-sʼtə | | hunt.in.forest | -IPFVZ | -INF.LAT | |
|
| Šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| Nuʔməleʔbəv
|
|
| nuʔmə | -leʔbə | nuʔmə-leʔbə | | run | -DUR.[3SG] | |
|
| tʼiʔtəsʼtəv
|
|
| tʼiʔ | -tə | -sʼtə | tʼiʔ-tə-sʼtə | | shoot | -IPFVZ | -INF.LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
dʼiʔtəʔv
|
|
| dʼiʔ | -tə | -ʔ | dʼiʔ-tə-ʔ | | shoot | -IPFVZ | -CNG | |
|
| tănziʔ=pers
|
|
| tăn | -ziʔ | tăn-ziʔ | | you.NOM | -INS | |
elembən
|
|
| elem | -bə | elem-bə | | companion | -ACC.3SG | |
molamv
|
|
| mo | -la | -m | mo-la-m | | can | -FUT | -1SG | |
|
| Kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
šidegöʔjəʔnum
|
|
| šide | -göʔ | -jəʔ | šide-göʔ-jəʔ | | two | -COLL | -PL | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| dʼiʔtəsʼtəv
|
|
| dʼiʔ | -tə | -sʼtə | dʼiʔ-tə-sʼtə | | shoot | -IPFVZ | -INF.LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
dʼiʔtəʔv
|
|
| dʼiʔ | -tə | -ʔ | dʼiʔ-tə-ʔ | | shoot | -IPFVZ | -CNG | |
|
| Elezeŋbən
|
|
| ele | -zeŋ | -bə | ele-zeŋ-bə | | companion | -PL | -ACC.3SG | |
moləbaʔv
|
|
| mo | -lə | -baʔ | mo-lə-baʔ | | can | -FUT | -1PL | |
|
| Kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
nagurgoʔnum
|
|
| nagur | -goʔ | nagur-goʔ | | three | -COLL | |
|
| šonəgaʔiv
|
|
| šonə | -ga | -ʔi | šonə-ga-ʔi | | come | -PRS | -3PL | |
šonəgaʔiv
|
|
| šonə | -ga | -ʔi | šonə-ga-ʔi | | come | -PRS | -3PL | |
|
| Lisičkan
|
|
| lisička | lisička | | fox.[NOM.SG] | |
nuʔməleʔbəv
|
|
| nuʔmə | -leʔbə | nuʔmə-leʔbə | | run | -DUR.[3SG] | |
|
| dʼiʔtəsʼtəv
|
|
| dʼiʔ | -tə | -sʼtə | dʼiʔ-tə-sʼtə | | shoot | -IPFVZ | -INF.LAT | |
|
| dʼiʔtəv
|
|
| dʼiʔ | -tə | dʼiʔ-tə | | shoot | -IMP.2SG.O | |
|
| elemn
|
|
| elem | elem | | companion.[NOM.SG] | |
molamv
|
|
| mo | -la | -m | mo-la-m | | can | -FUT | -1SG | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| Šonəgaʔiv
|
|
| šonə | -ga | -ʔi | šonə-ga-ʔi | | come | -PRS | -3PL | |
šonəgaʔiv
|
|
| šonə | -ga | -ʔi | šonə-ga-ʔi | | come | -PRS | -3PL | |
|
| nʼergölaʔbəv
|
|
| nʼergö | -laʔbə | nʼergö-laʔbə | | fly | -DUR.[3SG] | |
|
| dʼiʔtəsʼtəv
|
|
| dʼiʔ | -tə | -sʼtə | dʼiʔ-tə-sʼtə | | shoot | -IPFVZ | -INF.LAT | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
dʼiʔtəʔv
|
|
| dʼiʔ | -tə | -ʔ | dʼiʔ-tə-ʔ | | shoot | -IPFVZ | -CNG | |
|
| elemn
|
|
| elem | elem | | companion.[NOM.SG] | |
molamv
|
|
| mo | -la | -m | mo-la-m | | can | -FUT | -1SG | |
|
| šonəgaʔiv
|
|
| šonə | -ga | -ʔi | šonə-ga-ʔi | | come | -PRS | -3PL | |
|
| iʔbəlaʔbəv
|
|
| iʔbə | -laʔbə | iʔbə-laʔbə | | lie | -DUR.[3SG] | |
|
| dʼiʔtəsʼtəv
|
|
| dʼiʔ | -tə | -sʼtə | dʼiʔ-tə-sʼtə | | shoot | -IPFVZ | -INF.LAT | |
|
| dʼiʔtəʔv
|
|
| dʼiʔ | -tə | -ʔ | dʼiʔ-tə-ʔ | | shoot | -IPFVZ | -CNG | |
|
| eleln
|
|
| ele | -l | ele-l | | companion | -NOM/GEN/ACC.2SG | |
molamv
|
|
| mo | -la | -m | mo-la-m | | can | -FUT | -1SG | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
măjanən
|
|
| măja | -nə | măja-nə | | mountain | -LAT | |
|
| kubiʔiv
|
|
| ku | -bi | -ʔi | ku-bi-ʔi | | see | -PST | -3PL | |
|
| amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| măndəʔiv
|
|
| măn | -də | -ʔi | măn-də-ʔi | | say | -IPFVZ | -3PL | |
|
| nejzittəv
|
|
| nej | -zittə | nej-zittə | | marry | -INF.LAT | |
|
| Tsarski̮jadj
|
|
| tsarski̮j | tsarski̮j | | tsar.ADJ.[NOM.SG] | |
koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| lʼisʼitsan
|
|
| lʼisʼitsa | lʼisʼitsa | | fox.[NOM.SG] | |
kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| Sʼarlaʔbəv
|
|
| sʼar | -laʔbə | sʼar-laʔbə | | play | -DUR.[3SG] | |
šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| kabarlaʔv
|
|
| kabar | -laʔ | kabar-laʔ | | grab | -CVB | |
kunnaːmbiv
|
|
| kun | -naːm | -bi | kun-naːm-bi | | lead | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
|
| kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
|
| Koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
|
| nulaʔbəv
|
|
| nu | -laʔbə | nu-laʔbə | | stand | -DUR.[3SG] | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
maːʔnʼin
|
|
| maːʔ | -nʼi | maːʔ-nʼi | | tent | -LAT/LOC.1SG | |
abandən
|
|
| aba | -ndə | aba-ndə | | father | -LAT/LOC.3SG | |
|
| kallamv
|
|
| kal | -la | -m | kal-la-m | | go | -FUT | -1SG | |
surarlamv
|
|
| surar | -la | -m | surar-la-m | | ask | -FUT | -1SG | |
bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
măləjv
|
|
| mă | -lə | -j | mă-lə-j | | say | -FUT | -3SG | |
kallamv
|
|
| kal | -la | -m | kal-la-m | | go | -FUT | -1SG | |
|
| nükemn
|
|
| nüke | -m | nüke-m | | woman | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
talbəluʔpiv
|
|
| talbə | -luʔ | -pi | talbə-luʔ-pi | | bite | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| abandən
|
|
| aba | -ndə | aba-ndə | | father | -LAT/LOC.3SG | |
nörbitv
|
|
| nörbi | -t | nörbi-t | | tell | -IMP.2SG.O | |
|
| koʔbdon
|
|
| koʔbdo | koʔbdo | | girl.[NOM.SG] | |
kalləjv
|
|
| kal | -lə | -j | kal-lə-j | | go | -FUT | -3SG | |
saməjlaʔbəv
|
|
| saməj | -laʔbə | saməj-laʔbə | | hunt.in.forest | -DUR.[3SG] | |
|
| Abatn
|
|
| aba | -t | aba-t | | father | -NOM/GEN.3SG | |
amnobiav
|
|
| amno | -bia | amno-bia | | sit | -PST.[3SG] | |
amnobiav
|
|
| amno | -bia | amno-bia | | sit | -PST.[3SG] | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
kaŋgəjv
|
|
| kaŋ | -gə | -j | kaŋ-gə-j | | go | -IMP | -3SG | |
|
| nörbəbiv
|
|
| nörbə | -bi | nörbə-bi | | tell | -PST.[3SG] | |
|
| bĭʔpiʔiv
|
|
| bĭʔ | -pi | -ʔi | bĭʔ-pi-ʔi | | drink | -PST | -3PL | |
|
| abatn
|
|
| aba | -t | aba-t | | father | -NOM/GEN.3SG | |
|
| kambiʔiv
|
|
| kam | -bi | -ʔi | kam-bi-ʔi | | go | -PST | -3PL | |
|
| dĭzeŋdəpers
|
|
| dĭ | -zeŋ | -də | dĭ-zeŋ-də | | this | -PL | -LAT | |
turan
|
|
| tura | tura | | settlement.[NOM.SG] | |
jaʔpiv
|
|
| jaʔ | -pi | jaʔ-pi | | cut | -PST.[3SG] | |
|
Text view • Utterance view
|