Interlinear glossed text

PKZ_196X_Morozko_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobiʔi
v
amno-bi-ʔiamno-bi-ʔi
live-PST-3PL 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
,
 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüken
n
nüke-nnüke-n
woman-GEN 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
koʔbdot
n
koʔbdo-tkoʔbdo-t
daughter-NOM/GEN.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
büzʼen
n
büzʼe-nbüzʼe-n
husband-GEN 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
koʔbdot
n
koʔbdo-tkoʔbdo-t
daughter-NOM/GEN.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
büzʼen
n
büzʼe-nbüzʼe-n
husband-GEN 
koʔbdobə
n
koʔbdo-bəkoʔbdo-bə
daughter-ACC.3SG 
ej
ptcl
ejej
NEG 
ajirbi
v
ajir-biajir-bi
pity-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Münörbi
v
münör-bimünör-bi
beat-PST.[3SG] 
,
 
kudonzlaʔpi
v
kudo-nz-laʔ-pikudo-nz-laʔ-pi
scold-DES-DUR-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
koʔbdobə
n
koʔbdo-bəkoʔbdo-bə
daughter-ACC.3SG 
uge
adv
ugeuge
always 
ajirlaʔbə
v
ajir-laʔbəajir-laʔbə
pity-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ulut
n
ulu-tulu-t
head-NOM/GEN.3SG 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
dʼüʔlaʔbə
v
dʼüʔ-laʔbədʼüʔ-laʔbə
smear-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
m-
****
********
**** 
)
 
büzʼenə
n
büzʼe-nəbüzʼe-nə
husband-LAT 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kundə
v
kun-dəkun-də
lead-IMP.2SG.O 
boslə
pers
bos-ləbos-lə
own-NOM/GEN/ACC.2SG 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
dĭm=
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
)
 

dempro
s/he.[NOM.SG] 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
alia
v
a-liaa-lia
make-PRS.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
inem
n
ine-mine-m
horse-ACC 
kürerbi
v
kürer-bikürer-bi
harness-PST.[3SG] 
,
 
koʔbdobə
n
koʔbdo-bəkoʔbdo-bə
daughter-ACC.3SG 
amnolbi
v
amnol-biamnol-bi
seat-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kunnaːmbi
v
kun-naːm-bikun-naːm-bi
lead-RES-PST.[3SG] 
dʼijenə
n
dʼije-nədʼije-nə
taiga-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Barəʔluʔpi
v
barəʔ-luʔ-pibarəʔ-luʔ-pi
leave-MOM-PST.[3SG] 
(
 
pan
n
pa-npa-n
tree-GEN 
)
 
(
 
tondə
n
to-ndəto-ndə
edge-LAT/LOC.3SG 
)
 
(
 
nə-
****
********
**** 
)
 
,
 
(
 
š-
****
****
****
)
 
sĭre
n
sĭresĭre
snow.[NOM.SG] 
urgo
adj
urgourgo
big.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
sit-DUR.[3SG] 
,
 
kănnalaʔbə
v
kănna-laʔbəkănna-laʔbə
freeze-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Pa-
****
********
**** 
paʔ-
****
****
****
)
 
Pagəʔ
n
pa-gəʔpa-gəʔ
wood-ABL 
panə
n
pa-nəpa-nə
tree-LAT 
suʔmileʔbə
v
suʔmi-leʔbəsuʔmi-leʔbə
jump-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dʼok
ptcl
dʼokdʼok
no 
,
 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
(
 
ej=
ptcl
ejej
NEG 
)
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
iššo
adv
iššoiššo
more 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ej
ptcl
ejej
NEG 
šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
,
 
ejü
adj
ejüejü
warm.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
dʼăbaktərzittə
v
dʼăbaktər-zittədʼăbaktər-zittə
speak-INF.LAT 
ej
ptcl
ejej
NEG 
molia
v
mo-liamo-lia
can-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
surarlaʔbə
v
surar-laʔbəsurar-laʔbə
ask-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ej
ptcl
ejej
NEG 
šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bostən
poss
bostə-nbostə-n
own-GEN 
šĭket
n
šĭke-tšĭke-t
tongue-NOM/GEN.3SG 

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
kănnaːmbi
v
kăn-naːm-bikăn-naːm-bi
freeze-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
adʼejalaziʔ
n
adʼejala-ziʔadʼejala-ziʔ
blanket-INS 
šurbi
v
šurbi-šur-bi
****PST.[3SG]- 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Palʼto
n
palʼtopalʼto
coat.[NOM.SG] 
šerbi
v
šer-bišer-bi
dress-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
ejümneʔpi
v
ejü-m-neʔ-piejü-m-neʔ-pi
warm-FACT-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
pürleʔbə
v
pür-leʔbəpür-leʔbə
bake-DUR.[3SG] 
blinəʔi
n
blin-əʔiblin-əʔi
pancake-PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
,
 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
kulaːmbi
v
ku-laːm-biku-laːm-bi
see-RES-PST.[3SG] 
,
 
dettə
v
det-tədet-tə
bring-IMP.2SG.O 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
men
n
menmen
dog.[NOM.SG] 
toldə
n
tol-dətol-də
table-NOM/GEN/ACC.3SG 
jilgəndə
n
jil-gəndəjil-gəndə
underpart-LAT/LOC.3SG 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
live-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
măllaʔbə
v
măl-laʔbəmăl-laʔbə
say-DUR.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Büzʼen
n
büzʼe-nbüzʼe-n
husband-GEN 
koʔbdot
n
koʔbdo-tkoʔbdo-t
daughter-NOM/GEN.3SG 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Iʔg-
****
********
**** 
)
 
Iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
aktʼa
n
aktʼaaktʼa
money.[NOM.SG] 
detleʔbə
v
det-leʔbədet-leʔbə
bring-DUR.[3SG] 
,
 
oldʼa
n
oldʼaoldʼa
clothing.[NOM.SG] 
iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Dăre
ptcl
dăredăre
so 

aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 
mănaʔ
v
măn-aʔmăn-aʔ
say-IMP.2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Büzʼen
n
büzʼe-nbüzʼe-n
husband-GEN 
koʔbdobə
n
koʔbdo-bəkoʔbdo-bə
daughter-ACC.3SG 
băragən
n
băra-gənbăra-gən
sack-LOC 
detleʔbə
v
det-leʔbədet-leʔbə
bring-DUR.[3SG] 
.
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
(
 
men=
n
menmen
dog.[NOM.SG] 
üge=
adv
ügeüge
always 
dĭ-
****
********
**** 
)
 
men
n
menmen
dog.[NOM.SG] 
üge
adv
ügeüge
always 
diʔnə
pers
diʔ-nədiʔ-nə
s/he-LAT 
dăre
ptcl
dăredăre
so 
măllaʔbə
v
măl-laʔbəmăl-laʔbə
say-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Karzʼina
n
karzʼinakarzʼina
basket.[NOM.SG] 
aktʼa
n
aktʼaaktʼa
money.[NOM.SG] 
deʔpi
v
deʔ-pideʔ-pi
bring-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
ptcl
barbar
PTCL 
oldʼa
n
oldʼaoldʼa
clothing.[NOM.SG] 
iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Koʔbdot
n
koʔbdo-tkoʔbdo-t
daughter-NOM/GEN.3SG 
turanə
n
tura-nətura-nə
settlement-LAT 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kundə
v
kun-dəkun-də
lead-IMP.2SG.O 
măn
pers
mănmăn
I.GEN 
koʔbdobə
n
koʔbdo-bəkoʔbdo-bə
daughter-NOM/GEN/ACC.1SG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
(
 
körerbi
v
körer-bikörer-bi
harness-PST.[3SG] 
)
 
ine
n
ineine
horse.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kumbi
v
kum-bikum-bi
lead-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
koʔbdobə
n
koʔbdo-bəkoʔbdo-bə
daughter-ACC.3SG 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
že
ptcl
žeže
PTCL 
maluʔpi
v
ma-luʔ-pima-luʔ-pi
remain-MOM-PST.[3SG] 
i
conj
ii
and 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
:
 
"
 
Šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
,
 
kănnaːmbiam
****
kăn-naːm-bia-mkăn-naːm-bia-m
freeze-RES-PST-1SG 
,
 
(
 
iʔ=
aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 
ha-
****
********
**** 
)
 

aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 
šoʔ
v
šošo-ʔ
come-IMP.2SG 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Davaj
Pred
davajdavaj
start.to 
kudolzittə
v
kudo-l-zittəkudo-l-zittə
scold-FRQ-INF.LAT 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
iššo
adv
iššoiššo
more 
surarbi
v
surar-bisurar-bi
ask-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
kudolbi
v
kudo-l-bikudo-l-bi
scold-FRQ-PST.[3SG] 
vsʼaka
adj
vsʼakavsʼaka
every 
,
 
mut-mat
adj
mut_matmut_mat
various 
kudolbi
v
kudo-l-bikudo-l-bi
scold-FRQ-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
kăndəbi
v
kăn-də-bikăn-də-bi
freeze-TR-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
kulaːmbi
v
ku-laːm-biku-laːm-bi
see-RES-PST.[3SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
,
 
pa
n
papa
wood.[NOM.SG] 
dĭrgit
pro.adj
dĭrgitdĭrgit
such.[NOM.SG] 
molaːmbi
v
mo-laːm-bimo-laːm-bi
become-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
ertən
n
ertə-nertə-n
morning-GEN 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
uʔbdəbi
v
uʔbdə-biuʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kanaʔ
v
kan-aʔkan-aʔ
go-IMP.2SG 
măn
pers
mănmăn
I.GEN 
koʔbdo
n
koʔbdokoʔbdo
girl.[NOM.SG] 
ileʔ
v
i-leʔi-leʔ
take-CVB 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
s/he.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Men
n
menmen
dog.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Nüken
n
nüke-nnüke-n
woman-GEN 
koʔbdobə
n
koʔbdo-bəkoʔbdo-bə
daughter-ACC.3SG 
detleʔbə
v
det-leʔbədet-leʔbə
bring-DUR.[3SG] 
băranə
n
băra-nəbăra-nə
sack-LAT 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kulaːmbi
v
ku-laːm-biku-laːm-bi
see-RES-PST.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
:
 
"
 
Dăre
ptcl
dăredăre
so 

aux
ii-ʔ
NEG.AUX-IMP.2SG 
mănaʔ
v
măn-aʔmăn-aʔ
say-IMP.2SG 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
mănaʔ
v
măn-aʔmăn-aʔ
say-IMP.2SG 
:
 
nüken
n
nüke-nnüke-n
woman-GEN 
koʔbdot
n
koʔbdo-tkoʔbdo-t
daughter-NOM/GEN.3SG 
,
 

dempro
this.[NOM.SG] 
üge
adv
ügeüge
always 
dăre
ptcl
dăredăre
so 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuliot
v
ku-lio-tku-lio-t
see-PRS-3SG.O 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Koʔbdot
n
koʔbdo-tkoʔbdo-t
daughter-NOM/GEN.3SG 
kulaːmbi
v
ku-laːm-biku-laːm-bi
see-RES-PST.[3SG] 
,
 
iʔbölaʔbə
v
iʔbö-laʔbəiʔbö-laʔbə
lie-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Davaj
Pred
davajdavaj
start.to 
dʼorzittə
v
dʼor-zittədʼor-zittə
cry-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
ej
ptcl
ejej
NEG 
alal
v
a-la-la-la-l
make-FUT-2SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view