Interlinear glossed textPKZ_196X_Lutonyushka_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
büzʼen
|
|
| büzʼe | büzʼe | | husband.[NOM.SG] | |
|
| nʼitn
|
|
| nʼi | -t | nʼi-t | | son | -NOM/GEN.3SG | |
|
| Kăštəbiʔiv
|
|
| kăštə | -bi | -ʔi | kăštə-bi-ʔi | | call | -PST | -3PL | |
Lutonʼuškapropr
|
|
| Lutonʼuška | Lutonʼuška | | Lutonyushka.[NOM.SG] | |
|
| embiʔiv
|
|
| em | -bi | -ʔi | em-bi-ʔi | | put | -PST | -3PL | |
|
| büzʼen
|
|
| büzʼe | büzʼe | | husband.[NOM.SG] | |
ĭmbidəindfpro
|
|
| ĭmbi | -də | ĭmbi-də | | what.[NOM.SG] | -INDEF | |
abiʔiv
|
|
| a | -bi | -ʔi | a-bi-ʔi | | make | -PST | -3PL | |
|
| saʔməluʔpiv
|
|
| saʔmə | -luʔ | -pi | saʔmə-luʔ-pi | | fall | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| dʼorzittəv
|
|
| dʼor | -zittə | dʼor-zittə | | cry | -INF.LAT | |
kirgarzittəv
|
|
| kirgar | -zittə | kirgar-zittə | | shout | -INF.LAT | |
|
| Büzʼetn
|
|
| büzʼe | -t | büzʼe-t | | husband | -NOM/GEN.3SG | |
dʼorlaʔbəlv
|
|
| dʼor | -laʔbə | -l | dʼor-laʔbə-l | | cry | -DUR | -2SG | |
|
| Lutonʼuškapropr
|
|
| Lutonʼuška | Lutonʼuška | | Lutonyushka.[NOM.SG] | |
netn
|
|
| ne | -t | ne-t | | woman | -NOM/GEN.3SG | |
amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit | -PST.[3SG] | |
kuʔpiomv
|
|
| kuʔ | -pio | -m | kuʔ-pio-m | | kill | -PST | -1SG | |
|
| büzʼen
|
|
| büzʼe | büzʼe | | husband.[NOM.SG] | |
kirgarzittəv
|
|
| kirgar | -zittə | kirgar-zittə | | shout | -INF.LAT | |
|
| nʼitn
|
|
| nʼi | -t | nʼi-t | | son | -NOM/GEN.3SG | |
kirgarlaʔbəlaʔv
|
|
| kirgar | -laʔbə | -laʔ | kirgar-laʔbə-laʔ | | shout | -DUR | -2PL | |
|
| COUGHn
|
|
| ne | -l | ne-l | | woman | -NOM/GEN/ACC.2SG | |
|
| eššiln
|
|
| ešši | -l | ešši-l | | child | -NOM/GEN/ACC.2SG | |
amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | sit | -PST.[3SG] | |
kutlambiamv
|
|
| kut | -lam | -bia | -m | kut-lam-bia-m | | kill | -RES | -PST | -1SG | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
|
| šerbiv
|
|
| šer | -bi | šer-bi | | dress | -PST.[3SG] | |
|
| Amnogaʔv
|
|
| amno | -gaʔ | amno-gaʔ | | live | -IMP.2PL | |
kalladʼürlemv
|
|
| kalladʼür | -le | -m | kalladʼür-le-m | | leave | -FUT | -1SG | |
|
| Kulamv
|
|
| ku | -la | -m | ku-la-m | | find | -FUT | -1SG | |
dĭrgitpro.adj
|
|
| dĭrgit | dĭrgit | | such.[NOM.SG] | |
parlamv
|
|
| par | -la | -m | par-la-m | | return | -FUT | -1SG | |
kulamv
|
|
| ku | -la | -m | ku-la-m | | find | -FUT | -1SG | |
parlamv
|
|
| par | -la | -m | par-la-m | | return | -FUT | -1SG | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| multʼanən
|
|
| multʼa | -nə | multʼa-nə | | sauna | -LAT | |
amnollaʔbəʔjəv
|
|
| amnol | -laʔbə | -ʔjə | amnol-laʔbə-ʔjə | | seat | -DUR | -3PL | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
alaʔbəʔjəv
|
|
| a | -laʔbə | -ʔjə | a-laʔbə-ʔjə | | make | -DUR | -3PL | |
|
| kuiolv
|
|
| ku | -io | -l | ku-io-l | | see | -PRS | -2SG | |
amnolaʔbəv
|
|
| amno | -laʔbə | amno-laʔbə | | live | -DUR.[3SG] | |
|
| sʼabiv
|
|
| sʼa | -bi | sʼa-bi | | climb | -PST.[3SG] | |
nĭŋgəbiv
|
|
| nĭŋgə | -bi | nĭŋgə-bi | | tear | -PST.[3SG] | |
|
| dĭrgitpro.adj
|
|
| dĭrgit | dĭrgit | | such.[NOM.SG] | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| nulaʔbəv
|
|
| nu | -laʔbə | nu-laʔbə | | stand | -DUR.[3SG] | |
|
| xămutn
|
|
| xămut | xămut | | horse.collar.[NOM.SG] | |
edleʔbəv
|
|
| ed | -leʔbə | ed-leʔbə | | hang.up | -DUR.[3SG] | |
|
| xămuttən
|
|
| xămut | -tə | xămut-tə | | horse.collar | -LAT | |
sürerlaʔbəv
|
|
| sürer | -laʔbə | sürer-laʔbə | | drive | -DUR.[3SG] | |
|
| alaʔbəlaʔv
|
|
| a | -laʔbə | -laʔ | a-laʔbə-laʔ | | make | -DUR | -2PL | |
|
| ködərzittəv
|
|
| ködər | -zittə | ködər-zittə | | untie | -INF.LAT | |
|
| xămuttən
|
|
| xămut | -tə | xămut-tə | | horse.collar | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
šerbiv
|
|
| šer | -bi | šer-bi | | dress | -PST.[3SG] | |
ködərbiv
|
|
| ködər | -bi | ködər-bi | | untie | -PST.[3SG] | |
|
| Kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
|
| mĭnzerleʔbəv
|
|
| mĭnzer | -leʔbə | mĭnzer-leʔbə | | make.boil | -DUR.[3SG] | |
kisʼelʼdən
|
|
| kisʼelʼ | -də | kisʼelʼ-də | | kissel | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
| stoldən
|
|
| stol | -də | stol-də | | table | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
nulbiv
|
|
| nu | -l | -bi | nu-l-bi | | stand | -TR | -PST.[3SG] | |
|
| pogreptən
|
|
| pogrep | -tə | pogrep-tə | | cellar | -LAT | |
mĭlleʔbəv
|
|
| mĭl | -leʔbə | mĭl-leʔbə | | go | -DUR.[3SG] | |
oromatsiʔn
|
|
| oroma | -t | -siʔ | oroma-t-siʔ | | cream | -3SG | -INS | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
tažerial****
|
|
| tažer | -ia | -l | tažer-ia-l | | carry | -PRS | -2SG | |
šamnaksiʔn
|
|
| šamnak | -siʔ | šamnak-siʔ | | spoon | -INS | |
|
| Kuiol,v
|
|
| ku | -io | -l | ku-io-l | | see | -PRS | -2SG | |
enzittə,v
|
|
| en | -zittə | en-zittə | | put | -INF.LAT | |
deʔtəv
|
|
| deʔ | -tə | deʔ-tə | | bring | -IMP.2SG.O | |
|
| deʔtəv
|
|
| deʔ | -tə | deʔ-tə | | bring | -IMP.2SG.O | |
amnolbiʔiv
|
|
| amnol | -bi | -ʔi | amnol-bi-ʔi | | seat | -PST | -3PL | |
|
| Lutonʼuškapropr
|
|
| Lutonʼuška | Lutonʼuška | | Lutonyushka.[NOM.SG] | |
iʔbəbiv
|
|
| iʔbə | -bi | iʔbə-bi | | lie.down | -PST.[3SG] | |
kunolbiv
|
|
| kunol | -bi | kunol-bi | | sleep | -PST.[3SG] | |
|
| Ertenadv
|
|
| erte | -n | erte-n | | morning | -LOC.ADV | |
uʔbdəbiv
|
|
| uʔbdə | -bi | uʔbdə-bi | | get.up | -PST.[3SG] | |
parluʔpiv
|
|
| par | -luʔ | -pi | par-luʔ-pi | | return | -MOM | -PST.[3SG] | |
abandən
|
|
| aba | -ndə | aba-ndə | | father | -LAT/LOC.3SG | |
iandən
|
|
| ia | -ndə | ia-ndə | | mother | -LAT/LOC.3SG | |
|
Text view • Utterance view
|