Interlinear glossed text

PKZ_196X_Lutonyushka_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobiʔi
v
amno-bi-ʔiamno-bi-ʔi
live-PST-3PL 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
,
 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Dĭ-
****
********
**** 
)
 
Dĭzen
pers
-zendĭ-zen
s/he-GEN.PL 
nʼit
n
nʼi-tnʼi-t
son-NOM/GEN.3SG 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kăštəbiʔi
v
kăštə-bi-ʔikăštə-bi-ʔi
call-PST-3PL 
Lutonʼuška
propr
LutonʼuškaLutonʼuška
Lutonyushka.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
pʼešdə
n
pʼeš-dəpʼeš-də
stove-LAT 
paʔi
n
pa-ʔipa-ʔi
wood-PL 
embiʔi
v
em-bi-ʔiem-bi-ʔi
put-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
nʼi
n
nʼinʼi
boy.[NOM.SG] 
da
conj
dada
and 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
nʼiʔnen
adv
nʼiʔnennʼiʔnen
outside 
ĭmbidə
indfpro
ĭmbi-dəĭmbi-də
what.[NOM.SG]-INDEF 
abiʔi
v
a-bi-ʔia-bi-ʔi
make-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
pa
n
papa
wood.[NOM.SG] 
dʼünə
n
dʼü-nədʼü-nə
place-LAT 
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pisaʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Davaj
ptcl
davajdavaj
start.to 
dʼorzittə
v
dʼor-zittədʼor-zittə
cry-INF.LAT 
da
conj
dada
and 
kirgarzittə
v
kirgar-zittəkirgar-zittə
shout-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Büzʼet
n
büzʼe-tbüzʼe-t
husband-NOM/GEN.3SG 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
:
 
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
dʼorlaʔbəl
v
dʼor-laʔbə-ldʼor-laʔbə-l
cry-DUR-2SG 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Da
ptcl
dada
because 
miʔ
pers
miʔmiʔ
we.NOM 
Lutonʼuška
propr
LutonʼuškaLutonʼuška
Lutonyushka.[NOM.SG] 
bi̮
ptcl
bi̮bi̮
IRREAL 
net
n
ne-tne-t
woman-NOM/GEN.3SG 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
i
conj
ii
and 
(
 
dĭ-
****
********
**** 
)
 
dĭzeŋ
pers
-zeŋdĭ-zeŋ
s/he-PL 
ešši
n
eššiešši
child.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
,
 
i
conj
ii
and 
dön
adv
döndön
here 
amnobi
v
amno-biamno-bi
sit-PST.[3SG] 
,
 
a
conj
aa
but 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
bi̮
ptcl
bi̮bi̮
IRREAL 
(
 
ku-
****
********
**** 
)
 
kuʔpiom
v
kuʔ-pio-mkuʔ-pio-m
kill-PST-1SG 
pazʼiʔ
n
pa-zʼiʔpa-zʼiʔ
stick-INS 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
i
conj
ii
and 
büzʼe
n
büzʼebüzʼe
husband.[NOM.SG] 
davaj
ptcl
davajdavaj
start.to 
kirgarzittə
v
kirgar-zittəkirgar-zittə
shout-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
nʼit
n
nʼi-tnʼi-t
son-NOM/GEN.3SG 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
:
 
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
kirgarlaʔbəlaʔ
v
kirgar-laʔbə-laʔkirgar-laʔbə-laʔ
shout-DUR-2PL 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
ptcl
dada
because 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
bi̮
ptcl
bi̮bi̮
IRREAL 
(
 
(
 
COUGH
n
ne-lne-l
woman-NOM/GEN/ACC.2SG 
)
 
)
 
nel
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
eššil
n
ešši-lešši-l
child-NOM/GEN/ACC.2SG 
bi̮
ptcl
bi̮bi̮
IRREAL 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
,
 
dön
adv
döndön
here 
amnobi
v
amno-biamno-bi
sit-PST.[3SG] 
a
conj
aa
but 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
bi̮
ptcl
bi̮bi̮
IRREAL 
kutlambiam
v
kut-lam-bia-mkut-lam-bia-m
kill-RES-PST-1SG 

dempro
this.[NOM.SG] 
pazʼiʔ
n
pa-zʼiʔpa-zʼiʔ
stick-INS 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Üžübə
n
üžü-bəüžü-bə
cap-ACC.3SG 
šerbi
v
šer-bišer-bi
dress-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Amnogaʔ
v
amno-gaʔamno-gaʔ
live-IMP.2PL 
,
 
a
conj
aa
but 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
kalladʼürlem
v
kalladʼür-le-mkalladʼür-le-m
leave-FUT-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kulam
v
ku-la-mku-la-m
find-FUT-1SG 
dĭrgit
pro.adj
dĭrgitdĭrgit
such.[NOM.SG] 
,
 
kak
ptcl
kakkak
like 
šiʔ
pers
šiʔšiʔ
you.PL 
dăk
ptcl
dăkdăk
so 
,
 
parlam
v
par-la-mpar-la-m
return-FUT-1SG 
,
 
a
conj
aa
but 
ej
ptcl
ejej
NEG 
kulam
v
ku-la-mku-la-m
find-FUT-1SG 
dăk
ptcl
dăkdăk
so 
,
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
parlam
v
par-la-mpar-la-m
return-FUT-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
,
 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Il
n
ilil
people.[NOM.SG] 
tüžöj
n
tüžöjtüžöj
cow.[NOM.SG] 
multʼanə
n
multʼa-nəmultʼa-nə
sauna-LAT 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
amnollaʔbəʔjə
v
amnol-laʔbə-ʔjəamnol-laʔbə-ʔjə
seat-DUR-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
alaʔbəʔjə
v
a-laʔbə-ʔjəa-laʔbə-ʔjə
make-DUR-3PL 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
kuiol
v
ku-io-lku-io-l
see-PRS-2SG 
,
 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
noʔ
n
noʔnoʔ
grass.[NOM.SG] 
amnolaʔbə
v
amno-laʔbəamno-laʔbə
live-DUR.[3SG] 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
sʼabi
v
sʼa-bisʼa-bi
climb-PST.[3SG] 
,
 
noʔ
n
noʔnoʔ
grass.[NOM.SG] 
nĭŋgəbi
v
nĭŋgə-binĭŋgə-bi
tear-PST.[3SG] 
,
 
tüžöjdə
n
tüžöj-dətüžöj-də
cow-LAT 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Amnoʔ
v
amnoamno-ʔ
live-IMP.2SG 
mănzi
pers
măn-zimăn-zi
I.NOM-COM 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dʼok
ptcl
dʼokdʼok
no 
,
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
amnobaʔ
v
amno-baʔamno-baʔ
live-1PL 
!
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
iššo
adv
iššoiššo
more 
dĭrgit
pro.adj
dĭrgitdĭrgit
such.[NOM.SG] 
il
n
ilil
people.[NOM.SG] 
iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
,
 
(
 
kam-
****
********
**** 
)
 
kalam
v
ka-la-mka-la-m
go-FUT-1SG 
kuŋge
adv
kuŋgekuŋge
far 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
,
 
šonəga
v
šonə-gašonə-ga
come-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
il
n
ilil
people.[NOM.SG] 
nulaʔbə
v
nu-laʔbənu-laʔbə
stand-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
(
 
xa-
****
********
**** 
)
 
xămut
n
xămutxămut
horse.collar.[NOM.SG] 
edleʔbə
v
ed-leʔbəed-leʔbə
hang.up-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Inem
n
ine-mine-m
horse-ACC 
xămuttə
n
xămut-təxămut-tə
horse.collar-LAT 
sürerlaʔbə
v
sürer-laʔbəsürer-laʔbə
drive-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
alaʔbəlaʔ
v
a-laʔbə-laʔa-laʔbə-laʔ
make-DUR-2PL 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
(
 
Da
conj
dada
and 
)
 
inem
n
ine-mine-m
horse-ACC 
ködərzittə
v
ködər-zittəködər-zittə
untie-INF.LAT 
nada
ptcl
nadanada
should 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
xămuttə
n
xămut-təxămut-tə
horse.collar-NOM/GEN/ACC.3SG 
šerbi
v
šer-bišer-bi
dress-PST.[3SG] 
inenə
n
ine-nəine-nə
horse-LAT 
i
conj
ii
and 
ködərbi
v
ködər-biködər-bi
untie-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Amnoʔ
v
amnoamno-ʔ
live-IMP.2SG 
(
 
mi̮-
****
********
**** 
mi-
****
****
****
)
 
mănziʔ
pers
măn-ziʔmăn-ziʔ
I.NOM-COM 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Dʼok
ptcl
dʼokdʼok
no 
,
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
amnoʔ
v
amnoamno-ʔ
live-CNG 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kandəga
v
kandə-gakandə-ga
walk-PRS.[3SG] 
,
 
kandəga
v
kandə-gakandə-ga
walk-PRS.[3SG] 
,
 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
nükenə
n
nüke-nənüke-nə
woman-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
nüke
n
nükenüke
woman.[NOM.SG] 
mĭnzerleʔbə
v
mĭnzer-leʔbəmĭnzer-leʔbə
make.boil-DUR.[3SG] 
kisʼelʼdə
n
kisʼelʼ-dəkisʼelʼ-də
kissel-NOM/GEN/ACC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
stoldə
n
stol-dəstol-də
table-NOM/GEN/ACC.3SG 
nulbi
v
nu-l-binu-l-bi
stand-TR-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
pogreptə
n
pogrep-təpogrep-tə
cellar-LAT 
mĭlleʔbə
v
mĭl-leʔbəmĭl-leʔbə
go-DUR.[3SG] 
oromatsiʔ
n
oroma-t-siʔoroma-t-siʔ
cream-3SG-INS 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 

dempro
this.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
(
 
tažerial
****
tažer-ia-ltažer-ia-l
carry-PRS-2SG 
)
 
šamnaksiʔ
n
šamnak-siʔšamnak-siʔ
spoon-INS 
?
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuiol,
v
ku-io-lku-io-l
see-PRS-2SG 
döbər
pro.adv
döbərdöbər
here 
nada
ptcl
nadanada
should 
enzittə,
v
en-zittəen-zittə
put-INF.LAT 
kanaʔ
v
kankan-aʔ
go-IMP.2SG 
(deʔ-)
****
********
**** 
deʔtə
v
deʔ-tədeʔ-tə
bring-IMP.2SG.O 
da
conj
dada
and 
i
conj
ii
and 
…"
****
********
**** 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
(
 
deʔtə
v
deʔ-tədeʔ-tə
bring-IMP.2SG.O 
)
 
amnolbiʔi
v
amnol-bi-ʔiamnol-bi-ʔi
seat-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Lutonʼuška
propr
LutonʼuškaLutonʼuška
Lutonyushka.[NOM.SG] 
ambi
v
am-biam-bi
eat-PST.[3SG] 
i
conj
ii
and 
pălattə
n
pălat-təpălat-tə
bed-LAT 
iʔbəbi
v
iʔbə-biiʔbə-bi
lie.down-PST.[3SG] 
,
 
kunolbi
v
kunol-bikunol-bi
sleep-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Erten
adv
erte-nerte-n
morning-LOC.ADV 
uʔbdəbi
v
uʔbdə-biuʔbdə-bi
get.up-PST.[3SG] 
i
conj
ii
and 
parluʔpi
v
par-luʔ-pipar-luʔ-pi
return-MOM-PST.[3SG] 
abandə
n
aba-ndəaba-ndə
father-LAT/LOC.3SG 
da
conj
dada
and 
iandə
n
ia-ndəia-ndə
mother-LAT/LOC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view