Interlinear glossed text

PKZ_196X_KindPriest_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Onʼ-
****
********
**** 
)
 
Amnobi
v
amno-biamno-bi
live-PST.[3SG] 
abəs
n
abəsabəs
priest.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kuza
n
kuzakuza
man.[NOM.SG] 
deʔpi
v
deʔ-pideʔ-pi
bring-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Amnoʔ
v
amnoamno-ʔ
live-IMP.2SG 
măna
pers
mănamăna
I.LAT 
,
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
tănan
pers
tănantănan
you.DAT 
aktʼa
n
aktʼaaktʼa
money.[NOM.SG] 
mĭlem
v
-le-mmĭ-le-m
give-FUT-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
amnobi
v
amno-biamno-bi
live-PST.[3SG] 
,
 
amnobi
v
amno-biamno-bi
live-PST.[3SG] 
,
 
onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
nʼedʼelʼə
****
********
**** 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
:
 
"
 
Kanžəbəj
v
kan-žə-bəjkan-žə-bəj
go-OPT.DU/PL-1DU 
noʔ
n
noʔnoʔ
grass.[NOM.SG] 
jaʔsittə
v
jaʔ-sittəjaʔ-sittə
cut-INF.LAT 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Erten
adv
erte-nerte-n
morning-ADV.LOC 
uʔbdəbiʔi
v
uʔbdə-bi-ʔiuʔbdə-bi-ʔi
get.up-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
iandə
n
ia-ndəia-ndə
mother-LAT/LOC.3SG 
:
 
"
 
Deʔ
v
dede-ʔ
bring-IMP.2SG 
miʔnʼibeʔ
pers
miʔnʼibeʔmiʔnʼibeʔ
we.LAT 
amzittə
v
am-zittəam-zittə
eat-INF.LAT 
,
 
miʔ
pers
miʔmiʔ
we.NOM 
kanžəbəj
v
kan-žə-bəjkan-žə-bəj
go-OPT.DU/PL-1DU 
noʔ
n
noʔnoʔ
grass.[NOM.SG] 
jaʔsittə
v
jaʔ-sittəjaʔ-sittə
cut-INF.LAT 
šapkuziʔ
n
šapku-ziʔšapku-ziʔ
scythe-INS 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
mĭbi
v
-bimĭ-bi
give-PST.[3SG] 
dĭzeŋdə
pers
-zeŋ-dədĭ-zeŋ-də
this-PL-LAT 
(
 
m-
****
********
**** 
)
 
amzittə
v
am-zittəam-zittə
eat-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
(
 
Davaj
ptcl
davajdavaj
let's 
i-
****
********
**** 
kuza-
****
****
****
)
 
Davaj
Pred
davajdavaj
let's 
amzittə
v
am-zittəam-zittə
eat-INF.LAT 
,
 
davaj
Pred
davajdavaj
start.to 
iššo
adv
iššoiššo
more 
amnobəj
v
am-no-bəjam-no-bəj
eat-FUT-1DU 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
amnobiʔi
v
amno-bi-ʔiamno-bi-ʔi
sit.down-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
:
 
"
 
Davaj
Pred
davajdavaj
let's 
iššo
adv
iššoiššo
more 
nüdʼigən
n
nüdʼi-gənnüdʼi-gən
evening-LOC 
amzittə
v
am-zittəam-zittə
eat-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
ambiʔi
v
am-bi-ʔiam-bi-ʔi
eat-PST-3PL 
(
 
šalaʔjə
****
šalaʔjəšalaʔjə
**** 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
kuza
n
kuzakuza
man.[NOM.SG] 
iliet
v
i-lie-ti-lie-t
take-PRS-3SG.O 
oldʼabə
n
oldʼa-bəoldʼa-bə
clothing-ACC.3SG 
da
conj
dada
and 
kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
kandəga
v
kandə-gakandə-ga
walk-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
kandəgal
v
kandə-ga-lkandə-ga-l
walk-PRS-2SG 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
boslə
pers
bos-ləbos-lə
own-NOM/GEN/ACC.2SG 
dăre
ptcl
dăredăre
so 
nörbəbiel
v
nörbə-bie-lnörbə-bie-l
tell-PST-2SG 
što
conj
štošto
that 
kunolzittə
v
kunol-zittəkunol-zittə
sleep-INF.LAT 
nada
ptcl
nadanada
should 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
kambi
v
kam-bikam-bi
go-PST.[3SG] 
,
 
kunolbi
v
kunol-bikunol-bi
sleep-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
(
 
ertegəʔ
n
erte-gəʔerte-gəʔ
morning-ABL 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
abəs
n
abəsabəs
priest.[NOM.SG] 
tüj
adv
tüjtüj
now 
ej
ptcl
ejej
NEG 
mĭlie
v
-liemĭ-lie
give-PRS.[3SG] 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
amzittə
v
am-zittəam-zittə
eat-INF.LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
mʼegluʔpi
v
mʼeg-luʔ-pimʼeg-luʔ-pi
lure-MOM-PST.[3SG] 

dempro
this.[NOM.SG] 
abəsdə
n
abəs-dəabəs-də
priest-NOM/GEN/ACC.3SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view