Interlinear glossed textPKZ_196X_KindPriest_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | live | -PST.[3SG] | |
|
| deʔpiv
|
|
| deʔ | -pi | deʔ-pi | | bring | -PST.[3SG] | |
|
| mĭlemv
|
|
| mĭ | -le | -m | mĭ-le-m | | give | -FUT | -1SG | |
|
| amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | live | -PST.[3SG] | |
amnobiv
|
|
| amno | -bi | amno-bi | | live | -PST.[3SG] | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
jaʔsittəv
|
|
| jaʔ | -sittə | jaʔ-sittə | | cut | -INF.LAT | |
|
| Ertenadv
|
|
| erte | -n | erte-n | | morning | -ADV.LOC | |
uʔbdəbiʔiv
|
|
| uʔbdə | -bi | -ʔi | uʔbdə-bi-ʔi | | get.up | -PST | -3PL | |
|
| Măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
iandən
|
|
| ia | -ndə | ia-ndə | | mother | -LAT/LOC.3SG | |
amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
jaʔsittəv
|
|
| jaʔ | -sittə | jaʔ-sittə | | cut | -INF.LAT | |
šapkuziʔn
|
|
| šapku | -ziʔ | šapku-ziʔ | | scythe | -INS | |
|
| dĭzeŋdəpers
|
|
| dĭ | -zeŋ | -də | dĭ-zeŋ-də | | this | -PL | -LAT | |
amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
amnobəjv
|
|
| am | -no | -bəj | am-no-bəj | | eat | -FUT | -1DU | |
|
| amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | sit.down | -PST | -3PL | |
|
| nüdʼigənn
|
|
| nüdʼi | -gən | nüdʼi-gən | | evening | -LOC | |
amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| ambiʔiv
|
|
| am | -bi | -ʔi | am-bi-ʔi | | eat | -PST | -3PL | |
|
| ilietv
|
|
| i | -lie | -t | i-lie-t | | take | -PRS | -3SG.O | |
oldʼabən
|
|
| oldʼa | -bə | oldʼa-bə | | clothing | -ACC.3SG | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
|
| kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
kandəgalv
|
|
| kandə | -ga | -l | kandə-ga-l | | walk | -PRS | -2SG | |
|
| bosləpers
|
|
| bos | -lə | bos-lə | | own | -NOM/GEN/ACC.2SG | |
nörbəbielv
|
|
| nörbə | -bie | -l | nörbə-bie-l | | tell | -PST | -2SG | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| kunolbiv
|
|
| kunol | -bi | kunol-bi | | sleep | -PST.[3SG] | |
|
| ertegəʔn
|
|
| erte | -gəʔ | erte-gəʔ | | morning | -ABL | |
|
| mĭliev
|
|
| mĭ | -lie | mĭ-lie | | give | -PRS.[3SG] | |
amzittəv
|
|
| am | -zittə | am-zittə | | eat | -INF.LAT | |
|
| mʼegluʔpiv
|
|
| mʼeg | -luʔ | -pi | mʼeg-luʔ-pi | | lure | -MOM | -PST.[3SG] | |
abəsdən
|
|
| abəs | -də | abəs-də | | priest | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
|
Text view • Utterance view
|