Interlinear glossed textPKZ_196X_FoxAndHare_flk| Recording date | 1964 |
|---|
| Speaker age | 70 |
|---|
| Speaker sex | f |
|---|
| Text genre | traditional narrative |
|---|
| Extended corpus | yes |
|---|
| Amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
zajatsn
|
|
| zajats | zajats | | hare.[NOM.SG] | |
|
| turatn
|
|
| tura | -t | tura-t | | house | -NOM/GEN.3SG | |
|
| zajatsənn
|
|
| zajats | -ən | zajats-ən | | hare | -GEN | |
|
| turatn
|
|
| tura | -t | tura-t | | house | -NOM/GEN.3SG | |
mʼaŋŋuʔpiv
|
|
| mʼaŋ | -ŋuʔ | -pi | mʼaŋ-ŋuʔ-pi | | flow | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| zajatsənən
|
|
| zajats | -ənə | zajats-ənə | | hare | -LAT | |
|
| kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
|
| bostərefl
|
|
| bos | -tə | bos-tə | | self | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
sürerlüʔpiv
|
|
| sürer | -lüʔ | -pi | sürer-lüʔ-pi | | drive | -MOM | -PST.[3SG] | |
turagəʔn
|
|
| tura | -gəʔ | tura-gəʔ | | house | -ABL | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
dʼorlaʔbəv
|
|
| dʼor | -laʔbə | dʼor-laʔbə | | cry | -DUR.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
dʼorlaʔbəlv
|
|
| dʼor | -laʔbə | -l | dʼor-laʔbə-l | | cry | -DUR | -2SG | |
|
| turagəʔn
|
|
| tura | -gəʔ | tura-gəʔ | | house | -ABL | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
sürerbiv
|
|
| sürer | -bi | sürer-bi | | drive | -PST.[3SG] | |
lisičkan
|
|
| lisička | lisička | | fox.[NOM.SG] | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
sürerlimv
|
|
| sürer | -li | -m | sürer-li-m | | drive | -FUT | -1SG | |
|
| kirgarlaʔbəv
|
|
| kirgar | -laʔbə | kirgar-laʔbə | | shout | -DUR.[3SG] | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
tărlən
|
|
| tăr | -lə | tăr-lə | | hair | -NOM/GEN/ACC.2SG | |
nĭŋgələmv
|
|
| nĭŋgə | -lə | -m | nĭŋgə-lə-m | | tear | -FUT | -1SG | |
nuʔməluʔləlv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -lə | -l | nuʔmə-luʔ-lə-l | | run | -MOM | -FUT | -2SG | |
|
| nereʔluʔpiv
|
|
| nereʔ | -luʔ | -pi | nereʔ-luʔ-pi | | frighten | -MOM | -PST.[3SG] | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
zajatsn
|
|
| zajats | zajats | | hare.[NOM.SG] | |
dʼorlaʔbəv
|
|
| dʼor | -laʔbə | dʼor-laʔbə | | cry | -DUR.[3SG] | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
|
| dʼorlaʔbəlv
|
|
| dʼor | -laʔbə | -l | dʼor-laʔbə-l | | cry | -DUR | -2SG | |
|
| dʼorzittəv
|
|
| dʼor | -zittə | dʼor-zittə | | cry | -INF.LAT | |
|
| turamn
|
|
| tura | -m | tura-m | | house | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| lisitsann
|
|
| lisitsa | -n | lisitsa-n | | fox | -GEN | |
turatn
|
|
| tura | -t | tura-t | | house | -NOM/GEN.3SG | |
|
| šaːsʼtəv
|
|
| šaː | -sʼtə | šaː-sʼtə | | spend.the.night | -INF.LAT | |
sürerlüʔpiv
|
|
| sürer | -lüʔ | -pi | sürer-lüʔ-pi | | drive | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
sürerlimv
|
|
| sürer | -li | -m | sürer-li-m | | drive | -FUT | -1SG | |
|
| tănanv
|
|
| münör | -la | -m | münör-la-m | | beat | -FUT | -1SG | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
nuʔməluʔləmv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -lə | -m | nuʔmə-luʔ-lə-m | | run | -MOM | -FUT | -1SG | |
|
| tărdən
|
|
| tăr | -də | tăr-də | | hair | -NOM/GEN/ACC.3SG | |
nĭŋgəluʔləlv
|
|
| nĭŋgə | -luʔ | -lə | -l | nĭŋgə-luʔ-lə-l | | tear | -MOM | -FUT | -2SG | |
|
| nuʔməluʔləlv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -lə | -l | nuʔmə-luʔ-lə-l | | run | -MOM | -FUT | -2SG | |
|
| urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
pimnuʔpi****
|
|
| pim | -nuʔ | -pi | pim-nuʔ-pi | | fear | -MOM | -PST.[3SG] | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
dʼorlaʔbəv
|
|
| dʼor | -laʔbə | dʼor-laʔbə | | cry | -DUR.[3SG] | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
|
| dʼorlaʔbəlv
|
|
| dʼor | -laʔbə | -l | dʼor-laʔbə-l | | cry | -DUR | -2SG | |
|
| lisitsan
|
|
| lisitsa | lisitsa | | fox.[NOM.SG] | |
|
| kulaːmbiv
|
|
| ku | -laːm | -bi | ku-laːm-bi | | die | -RES | -PST.[3SG] | |
turamn
|
|
| tura | -m | tura-m | | house | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
sürerimv
|
|
| sürer | -i | -m | sürer-i-m | | drive | -FUT | -1SG | |
|
| sürerləlv
|
|
| sürer | -lə | -l | sürer-lə-l | | drive | -FUT | -2SG | |
|
| Urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
sürerzittəv
|
|
| sürer | -zittə | sürer-zittə | | drive | -INF.LAT | |
|
| šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
|
| Šobiʔiv
|
|
| šo | -bi | -ʔi | šo-bi-ʔi | | come | -PST | -3PL | |
măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
turagəʔn
|
|
| tura | -gəʔ | tura-gəʔ | | house | -ABL | |
|
| măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
suʔmiluʔləmv
|
|
| suʔmi | -luʔ | -lə | -m | suʔmi-luʔ-lə-m | | jump | -MOM | -FUT | -1SG | |
nožuʔləmv
|
|
| no | -žuʔ | -lə | -m | no-žuʔ-lə-m | | tear.off | -MOM | -FUT | -1SG | |
|
| nerelüʔpiv
|
|
| nere | -lüʔ | -pi | nere-lüʔ-pi | | frighten | -MOM | -PST.[3SG] | |
nuʔməluʔpiv
|
|
| nuʔmə | -luʔ | -pi | nuʔmə-luʔ-pi | | run | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kandəgav
|
|
| kandə | -ga | kandə-ga | | walk | -PRS.[3SG] | |
zajatsn
|
|
| zajats | zajats | | hare.[NOM.SG] | |
dʼorlaʔbəv
|
|
| dʼor | -laʔbə | dʼor-laʔbə | | cry | -DUR.[3SG] | |
|
| šonəgav
|
|
| šonə | -ga | šonə-ga | | come | -PRS.[3SG] | |
šapkoziʔn
|
|
| šapko | -ziʔ | šapko-ziʔ | | scythe | -INS | |
|
| Măndəv
|
|
| măn | -də | măn-də | | say | -IPFVZ.[3SG] | |
dʼorlaʔbəlv
|
|
| dʼor | -laʔbə | -l | dʼor-laʔbə-l | | cry | -DUR | -2SG | |
|
| turamn
|
|
| tura | -m | tura-m | | house | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
|
| Lisitsan
|
|
| lisitsa | lisitsa | | fox.[NOM.SG] | |
kunolzittəv
|
|
| kunol | -zittə | kunol-zittə | | sleep | -INF.LAT | |
sürerbiv
|
|
| sürer | -bi | sürer-bi | | drive | -PST.[3SG] | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
sürerləmv
|
|
| sürer | -lə | -m | sürer-lə-m | | drive | -FUT | -1SG | |
|
| sürerzittəv
|
|
| sürer | -zittə | sürer-zittə | | drive | -INF.LAT | |
|
| urgaːban
|
|
| urgaːba | urgaːba | | bear.[NOM.SG] | |
|
| sürerləlv
|
|
| sürer | -lə | -l | sürer-lə-l | | drive | -FUT | -2SG | |
|
| Kanžəbəjv
|
|
| kan | -žə | -bəj | kan-žə-bəj | | go | -OPT.DU/PL | -1DU | |
|
| kirgarlaʔbəv
|
|
| kirgar | -laʔbə | kirgar-laʔbə | | shout | -DUR.[3SG] | |
|
| Uʔbdəʔv
|
|
| uʔbdə | -ʔ | uʔbdə-ʔ | | get.up | -IMP.2SG | |
pʼešgəʔn
|
|
| pʼeš | -gəʔ | pʼeš-gəʔ | | stove | -ABL | |
|
| tüjön
|
|
| šapku | -ziʔ | šapku-ziʔ | | scythe | -INS | |
tănanv
|
|
| kut | -la | -m | kut-la-m | | kill | -FUT | -1SG | |
|
| dʼăgarləmv
|
|
| dʼăgar | -lə | -m | dʼăgar-lə-m | | cut | -FUT | -1SG | |
|
| ujum=n
|
|
| uju | -m | uju-m | | foot | -NOM/GEN/ACC.1SG | |
šeriemv
|
|
| šer | -ie | -m | šer-ie-m | | dress | -PRS | -1SG | |
|
| kirgarlaʔbəv
|
|
| kirgar | -laʔbə | kirgar-laʔbə | | shout | -DUR.[3SG] | |
|
| pʼešgəʔn
|
|
| pʼeš | -gəʔ | pʼeš-gəʔ | | stove | -ABL | |
tănanv
|
|
| kut | -la | -m | kut-la-m | | kill | -FUT | -1SG | |
|
| Šapkuziʔn
|
|
| šapku | -ziʔ | šapku-ziʔ | | scythe | -INS | |
bătlimv
|
|
| băt | -li | -m | băt-li-m | | cut | -FUT | -1SG | |
|
| oldʼamn
|
|
| oldʼa | -m | oldʼa-m | | clothing | -ACC | |
šeriomv
|
|
| šer | -io | -m | šer-io-m | | dress | -PRS | -1SG | |
|
| kirgarlaʔbəv
|
|
| kirgar | -laʔbə | kirgar-laʔbə | | shout | -DUR.[3SG] | |
|
| nuʔməleʔbəmv
|
|
| nuʔmə | -leʔbə | -m | nuʔmə-leʔbə-m | | run | -DUR | -1SG | |
|
| šapkuziʔn
|
|
| šapku | -ziʔ | šapku-ziʔ | | scythe | -INS | |
dʼăgarluʔpiv
|
|
| dʼăgar | -luʔ | -pi | dʼăgar-luʔ-pi | | cut | -MOM | -PST.[3SG] | |
|
| kulaːmbiv
|
|
| ku | -laːm | -bi | ku-laːm-bi | | die | -RES | -PST.[3SG] | |
|
| amnobiʔiv
|
|
| amno | -bi | -ʔi | amno-bi-ʔi | | live | -PST | -3PL | |
zajatsn
|
|
| zajats | zajats | | hare.[NOM.SG] | |
turagənn
|
|
| tura | -gən | tura-gən | | house | -LOC | |
|
Text view • Utterance view
|