Interlinear glossed text

PKZ_196X_FoxAndDogs_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Vot
****
********
**** 
lisa
****
****
****
dʼijegən
n
dʼije-gəndʼije-gən
taiga-LOC 
mĭnleʔbə
v
mĭn-leʔbəmĭn-leʔbə
go-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Diʔnə
pers
diʔ-nədiʔ-nə
s/he-LAT 
bar
quant
barbar
all 
menzeŋdə
n
men-zeŋ-dəmen-zeŋ-də
dog-PL-NOM/GEN/ACC.3SG 
(
 
nuʔməluʔpibəʔ
v
nuʔmə-luʔ-pibəʔnuʔmə-luʔ-pi-bəʔ
run-MOM-PST**** 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
nuʔməleʔbə
v
nuʔmə-leʔbənuʔmə-leʔbə
run-DUR.[3SG] 
,
 
a
conj
aa
but 
(
 
men=
n
menmen
dog.[NOM.SG] 
)
 
menzeŋ
n
men-zeŋmen-zeŋ
dog-PL 
dĭʔnə
pers
dĭʔ-nədĭʔ-nə
s/he-LAT 
(
 
m-
****
********
**** 
)
 
nuʔməleʔbə
v
nuʔmə-leʔbənuʔmə-leʔbə
run-DUR.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
mu-
****
********
**** 
)
 
nuʔməbi
v
nuʔmə-binuʔmə-bi
run-PST.[3SG] 
,
 
nuʔməbi
v
nuʔmə-binuʔmə-bi
run-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Noranə
n
nora-nənora-nə
burrow-LAT 
paʔlaːmbi
v
paʔ-laːm-bipaʔ-laːm-bi
climb-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Sʼimazaŋdə
n
sʼima-zaŋ-dəsʼima-zaŋ-də
eye-PL-LAT 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Šiʔ
pers
šiʔšiʔ
you.PL 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
mandəbilaʔ
v
mandə-bi-laʔmandə-bi-laʔ
look-PST-2PL 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Miʔ
pers
miʔmiʔ
we.NOM 
(
 
mandəbilaʔ
v
mandə-bi-laʔmandə-bi-laʔ
look-PST-2PL 
)
 
mandəlaʔbibaʔ
v
mandə-laʔ-bi-baʔmandə-laʔ-bi-baʔ
look-DUR-PST-1PL 
,
 
štobi̮
conj
štobi̮štobi̮
so.that 
menzeŋ
n
men-zeŋmen-zeŋ
dog-PL 
tănan
pers
tănantănan
you.ACC 
(
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
kaʔ-
****
********
**** 
)
 
ej
ptcl
ejej
NEG 
ambiʔi
v
am-bi-ʔiam-bi-ʔi
eat-PST-3PL 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
šiʔ
pers
šiʔšiʔ
you.PL 
kuzaŋdə
n
ku-zaŋ-dəku-zaŋ-də
ear-PL-NOM/GEN/ACC.2SG 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
abilaʔ
v
a-bi-laʔa-bi-laʔ
make-PST-2PL 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
miʔ
pers
miʔmiʔ
we.NOM 
nʼilgölaʔbibaʔ
v
nʼilgö-laʔ-bi-baʔnʼilgö-laʔ-bi-baʔ
listen-2PL-PST-1PL 
,
 
gijen
que
gijengijen
where 
menzeŋdə
n
men-zeŋ-dəmen-zeŋ-də
dog-PL-NOM/GEN/ACC.3SG 
kürümnaʔbəʔjə
v
kürüm-naʔbə-ʔjəkürüm-naʔbə-ʔjə
shout-DUR-3PL 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
šiʔ
pers
šiʔšiʔ
you.PL 
ujuʔjə
n
uju-ʔjəuju-ʔjə
foot-PL 
,
 
ĭmbi
que
ĭmbiĭmbi
what.[NOM.SG] 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
miʔ
pers
miʔmiʔ
we.NOM 
(
 
nuʔməleʔbə-
****
********
**** 
)
 
nuʔməleʔbəbaʔ
v
nuʔmə-leʔbə-baʔnuʔmə-leʔbə-baʔ
run-DUR-1PL 
büžü
adv
büžübüžü
soon 
kunzittə
v
kun-zittəkun-zittə
lead-INF.LAT 
lʼisʼitsa
n
lʼisʼitsalʼisʼitsa
fox.[NOM.SG] 
noranə
n
nora-nənora-nə
burrow-LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
tăn
pers
tăntăn
you.GEN 
,
 
xvostə
n
xvostəxvostə
tail.[NOM.SG] 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
-
****
********
**** 
(surarlaʔbə).
v
surar-laʔbəsurar-laʔbə
ask-DUR.[3SG] 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
onʼiʔ
num
onʼiʔonʼiʔ
one.[NOM.SG] 
panə
n
pa-nəpa-nə
tree-LAT 
toʔnarluʔpiam
Rus
toʔ-nar-luʔ-pia-mtoʔ-nar-luʔ-pia-m
hit-MULT-MOM-PST-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bazoʔ
adv
bazoʔbazoʔ
again 
toʔnarluʔpiam
Rus
toʔ-nar-luʔ-pia-mtoʔ-nar-luʔ-pia-m
hit-MULT-MOM-PST-1SG 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Štobi̮
conj
štobi̮štobi̮
so.that 
menzeŋ
n
men-zeŋmen-zeŋ
dog-PL 
tănan
pers
tănantănan
you.ACC 
kabarluʔpiʔi
v
kabar-luʔ-pi-ʔikabar-luʔ-pi-ʔi
grab-MOM-PST-3PL 
i
conj
ii
and 
amluʔpiʔi
v
am-luʔ-pi-ʔiam-luʔ-pi-ʔi
eat-MOM-PST-3PL 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
quant
barbar
all 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
nʼiʔdə
adv
nʼiʔdənʼiʔdə
(to)outside 
baʔluʔpi
v
baʔ-luʔ-pibaʔ-luʔ-pi
throw-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Menzeŋ
n
men-zeŋmen-zeŋ
dog-PL 
kabarbiʔi
v
kabar-bi-ʔikabar-bi-ʔi
grab-PST-3PL 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
(
 
kutla-
****
********
**** 
)
 
ambiʔi
v
am-bi-ʔiam-bi-ʔi
eat-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view