Interlinear glossed text

PKZ_196X_FoxAndBear_flk

Recording date1964
Speaker age70
Speaker sexf
Text genretraditional narrative
Extended corpusyes


Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Amnobiʔi
v
amno-bi-ʔiamno-bi-ʔi
live-PST-3PL 
lʼisʼitsa
n
lʼisʼitsalʼisʼitsa
fox.[NOM.SG] 
i
conj
ii
and 
urgaːba
n
urgaːbaurgaːba
bear.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
lʼisʼitsa
n
lʼisʼitsalʼisʼitsa
fox.[NOM.SG] 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Măn
pers
mănmăn
I.NOM 
kallam
v
kal-la-mkal-la-m
go-FUT-1SG 
kola
n
kolakola
fish.[NOM.SG] 
dʼabəsʼtə
v
dʼabə-sʼtədʼabə-sʼtə
capture-INF.LAT 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
A
conj
aa
but 
kăde
que
kădekăde
how 
(
 
tăn
pers
tăntăn
you.NOM 
)
 
?
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Da
conj
dada
and 
,
 
xvosgəndə
n
xvos-gəndəxvos-gəndə
tail-LAT/LOC.3SG 
iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
dʼabəlam
v
dʼabə-la-mdʼabə-la-m
capture-FUT-1SG 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭn
adv
dĭndĭn
there 
tibizeŋ
n
tibi-zeŋtibi-zeŋ
man-PL 
kola
n
kolakola
fish.[NOM.SG] 
dʼaʔpiʔi
v
dʼaʔ-pi-ʔidʼaʔ-pi-ʔi
capture-PST-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
aʔtʼinə
n
aʔtʼi-nəaʔtʼi-nə
road-LAT 
iʔbəbi
v
iʔbə-biiʔbə-bi
lie-PST.[3SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
,
 
kulaːmbi
v
ku-laːm-biku-laːm-bi
die-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Iʔbəlaʔbə
v
iʔbə-laʔbəiʔbə-laʔbə
lie-DUR.[3SG] 
,
 
tibizeŋ
n
tibi-zeŋtibi-zeŋ
man-PL 
(
 
i-
****
********
**** 
)
 
šonəgaʔi
v
šonə-ga-ʔišonə-ga-ʔi
come-PRS-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Ibiʔi
v
i-bi-ʔii-bi-ʔi
take-PST-3PL 
i
conj
ii
and 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Embiʔi
v
em-bi-ʔiem-bi-ʔi
put-PST-3PL 
kolanə
n
kola-nəkola-nə
fish-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
(
 
Boskə-
****
********
**** 
)
 
Bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
(
 
ka-
****
********
**** 
)
 
kallaʔbəʔjə
v
kal-laʔbə-ʔjəkal-laʔbə-ʔjə
go-DUR-3PL 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
bar
ptcl
barbar
PTCL 
băra
n
bărabăra
sack.[NOM.SG] 
ambi
v
am-biam-bi
eat-PST.[3SG] 
,
 
kolabə
n
kola-bəkola-bə
fish-ACC.3SG 
bar
quant
barbar
all 
baruʔpi
v
baruʔ-pibaruʔ-pi
throw.away-PST.[3SG] 
aʔtʼinə
n
aʔtʼi-nəaʔtʼi-nə
road-LAT 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
bostə
refl
bos-təbos-tə
self-NOM/GEN/ACC.3SG 
nuʔməluʔpi
v
nuʔmə-luʔ-pinuʔmə-luʔ-pi
run-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
šobi
v
šo-bišo-bi
come-PST.[3SG] 
maːndə
n
ma-ndəma-ndə
tent-LAT/LOC.3SG 
da
conj
dada
and 
((…)).
****
********
**** 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kola
n
kolakola
fish.[NOM.SG] 
amnia
v
am-niaam-nia
eat-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
urgaːba
n
urgaːbaurgaːba
bear.[NOM.SG] 
kuliot
v
ku-lio-tku-lio-t
see-PRS-3SG.O 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kola
n
kolakola
fish.[NOM.SG] 
amnia
v
am-niaam-nia
eat-PRS.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
"
 
Kallam
v
kal-la-mkal-la-m
go-FUT-1SG 
(
 
i
conj
ii
and 
)
 
măn
pers
mănmăn
I.NOM 
!
 
"
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Xvostə
n
xvostəxvostə
tail.[NOM.SG] 
bünə
n
-nəbü-nə
water-LAT 
saʔməluʔpi
v
saʔmə-luʔ-pisaʔmə-luʔ-pi
fall-MOM-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
amnobi
v
amno-biamno-bi
sit-PST.[3SG] 
,
 
amnobi
v
amno-biamno-bi
sit-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
A
conj
aa
but 
ugaːndə
adv
ugaːndəugaːndə
very 
šĭšəge
adj
šĭšəgešĭšəge
cold.[NOM.SG] 
ibi
v
i-bii-bi
be-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Xvostə
n
xvostəxvostə
tail.[NOM.SG] 
kănnaːmbi
v
kăn-naːm-bikăn-naːm-bi
freeze-RES-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss

dempro
this.[NOM.SG] 
(
 
dav-
****
********
**** 
d-
****
****
****
)
 
măndə
v
măn-dəmăn-də
say-IPFVZ.[3SG] 
:
 
"
 
Onnaka
adv
onnakaonnaka
however 
iʔgö
quant
iʔgöiʔgö
many 
"
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Stal
****
********
**** 
dĭm
dempro
-mdĭ-m
this-ACC 
nʼiʔtəsʼtə
adv
nʼiʔtə-sʼtənʼiʔtə-sʼtə
pull-INF.LAT 
,
 
i
conj
ii
and 
xvostə
n
xvostəxvostə
tail.[NOM.SG] 
(
 
saj
adv
sajsaj
off 
nožuʔpi
v
no-žuʔ-pino-žuʔ-pi
tear.off-MOM-PST.[3SG] 
)
 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
I
conj
ii
and 
dĭgəttə
pro.adv
dĭgəttədĭgəttə
then 
(
 
na-
****
********
**** 
)
 
naga
v
naganaga
NEG.EX.[3SG] 
dĭn
adv
dĭndĭn
there 
xvostə
n
xvostəxvostə
tail.[NOM.SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Bar
quant
barbar
all 
sajnʼeʔpi
v
sajnʼeʔ-pisaj-nʼeʔ-pi
offpull-PST.[3SG] 
.
 

Word
POS tag
Morpheme
Gloss
Kabarləj
ptcl
kabarləjkabarləj
enough 
.
 


Text viewUtterance view